789 találat a(z) TB cimkére
Egyéni vállalkozó családi gazdaság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású áfás egyéni vállalkozó (tevékenységi köre: almatermésű csonthéjas termesztés) szeretne családi gazdaságot létrehozni, melyben ő lenne a családi gazdaság vezetője. Az egyéni vállalkozás nem szűnne meg, csak más tevékenységi körrel működne, a családi gazdaság pedig ezzel az almatermésű csonthéjas termesztésű tevékenységgel jönne létre. 1. kérdés: A családi gazdaságot így létre lehet-e hozni, és ha igen, akkor az egyéni vállalkozói tevékenységben megszerzett tárgyi eszközeit beviheti-e a családi gazdaságban és keletkezik-e fizetési kötelezettség (adó, áfa)? 2. kérdés: Hogyan adózik tovább egyéni vállalkozóként, családi gazdálkodóként és a tb-járulékokat hogyan fizeti meg? Válaszukat előre is köszönöm!
Akikre nem terjed ki a magyar társadalombiztosítás Cikk
A magyar társadalombiztosítás Magyarország állampolgáraira és a Magyarországon munkát végző más természetes személyekre terjed ki, ezen szabály alól azonban vannak kivételek.
Jogutódlás esetén követendő munkajogi és tb-szabályok Cikk
Ha a munkavállaló(k) tovább foglalkoztatására jogutódlás keretében az átvevő munkáltatónál kerül sor, akkor a jogutódlás kapcsán adott munkajogi és társadalombiztosítási szabályokat kell alkalmazni. Az alábbiakban az átadó és átvevő munkáltató munkajogi kötelezettségeit, és jogutódnál foglalkoztatott munkavállalók bejelentésére és egészségbiztosítási pénzbeli ellátásának megállapítására vonatkozó szabályokat ismertetjük.
Tiszteletdíj közterhei Cikk
Tiszteletdíj esetén mikor merül fel a biztosítási jogviszony, lehet-e a jövedelemből költséghányadot érvényesíteni? Olvasói kérdésekre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Biztosítás Magyarországon és az EU ban Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretnék Irországban dolgozni munkaviszonyban, mellette Magyarorszáon is tevékenykednék kata jogviszonyban. A lényeg: azt szeretném elérni, hogy az írországi biztosítási jogviszonyom legyen a fő jogviszony, tehát ott fizessek nyugdíjjárulékot. Azt szeretném, hogy ha egyszer nyugdíjas leszek onnan is kapjak nyugdíjat (most azt hiszem 5 évet kell dolgozni a minimál nyugdíjhoz). Viszont Magyarországra is nyújtanék katás vállalkozóként szolgáltatást. Lehetséges e? Köszönöm!
Egyidejűleg kft.-tag ügyvezető és katás egyéni vállalkozó járulékai Cikk
Kft.-nek két ügyvezetője van, férj és feleség. Mindegyik önállóan eljárhat. A férj tagsági, a feleség munkaviszonyban látja el a feladatait. A férj főállású katásként egyéni vállalkozó lett. Kérdésem: lehet-e két főállásnak minősülő jogviszonya, vagy a kft.-ben – a bérösszeg megtartása mellett – módosítani kell a jogviszonyát 4 órás munkaviszonyra? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő jogász válaszolt.
Nyugdijas ügyvezető jogállása és a kiva Kérdés
Társasági szerződésbe foglalva hogy az ügyvezető munkaviszonyban dolgozik háziorvosi feladatok lát el. A kft. a betegellátást az orvoson keresztül gyakorolhatja. Háziorvos elment nyugdíjba, de a mai napig rendel. A kft. belépett a 2018-ban a kivába. 2019. január 1-jétől a nyugdijasokat ki kellett jelenteni, de nem jelentettük ki, mert nyugdijasként munkaviszonyban van, munkabért kap és a bér ellenében ellátja a rendelést és az ügyvezetői feladatokat is a társasági szerződés szerint. A bérébőll csak szja-t vonunk. A kiva azt mondja, hogy a bérköltség az adó alapja. Kicsit furcsa helyzet van a tb, a kiva és a számviteli fogalmak között. Más kollegáktól tudom, hogy nagyon sok társaságnak vannak nyugdijba ment ügyvezetői, akik a Ptk. szerint az átdolgozott társasági szerződésekben is munkaviszonyban látják el a feladatokat. Ahol nem munkaviszony van ott ellenszolgáltatás nélkül ügyvezetők, és fizetik a hétezervalamennyit, és igy mennek el a 08-as bevallások is. Kérem segitsenek a tisztánlátásban, vagy ha hibáztunk, annak javításában. Köszönöm Bozsóki Margit
Diákok tb-je: ki, mikor, hol biztosított? Cikk
A diákstátusz mind az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot, mind pedig – keresőtevékenység folytatása esetén – a biztosítási és járulékfizetési kötelezettséget közvetlenül érintheti. Ugyanakkor az egyes jogviszonyokban más-más feltételekkel, illetve időtartamban vehetjük figyelembe a tanulói, illetve hallgatói jogviszonyt. A következőkben most ezt tekintjük át.
Külföldi foglalkoztatott után fizetendő tb Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném szakvéleményét. Magyarországi kifizető foglalkoztat megbízási szerződéssel 3 hónapig külföldi állampolgárt. A magánszemély rendelkezik magyar adóazonosító jellel, taj számmal, de nincs Magyarországon bejelentett állandó lakhelye. A magánszemély nem EGT-állam polgára. A két állam között nincs kettős adóztatást elkerülő egyezmény. A megbízási díj meghaladja a minimálbér 30 százalékát. Milyen járulékkötelezettségek terhelik a kifizetőt és a magánszemélyt?
Munkavégzés az EU más tagállamában: hol kell fizetni a tb-t? Cikk
A személyi jövedelmek adóztatása mellett társadalombiztosítási kötelezettségeket is befolyásolja, ha a magánszemély külföldön dolgozik. Általánosságban megállapítható, hogy szinte minden élőmunkát terhelő adónak és járuléknak alapja az a jövedelem, amelyet az szja-előleg megállapításánál figyelembe vettünk. Ez alól kivételt képeznek például azok a jövedelmek, melyek után a külföldön történő munkavégzés következtében Magyarországon részben, vagy egészben nem kell szja-előleget fizetni.
Kettős állampolgárságú ügyvezető adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy Magyarországon bejegyzett kft. magyarországi székhellyel és telephellyel, amelynek a tulajdonosa osztrák gazdasági társaság és nem bír illetőséggel másik országban. A kft. prémiumot szeretne kifizetni ügyvezetőjének (nem tulajdonos), aki kettős állampolgár: magyar és osztrák, valamint Ausztriában biztosított. Az ügyvezetői munkáját megbízással látja el Magyarországon nulla forintért, és Magyarországon 183 napnál kevesebbet tartózkodik munkavégzés céljából, ausztriai lakcíme van. A kérdésünk az lenne, hogy a kifizetendő prémium hogyan adózik Magyarországon személyi jövedelemadó és társadalombiztosítás szempontjából? Várom válaszát! Köszönettel Cs. Krisztina
Őstermelő termőföld értékesítésének adózósa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő termőföld értékesítésének adózásával kapcsolatban szeretnék érdeklődni. 2011-ben magánszemélyként szülőktől ajándékozás útján kapott osztatlan két termőföldet testvérével együtt a későbbiekben őstermelő adózó. Az ajándékozási szerződésben egyösszegben került meghatározásra az ajándék értéke. A magánszemély még 2011-ben őstermelő lett, és használati szerződést kötött a fél-fél termőföldre. 2018-ban a testvérének szüksége volt pénzre, ezért a kisebb termőföldet értékesítették, de az őstermelő továbbra is folytatja tevékenységét a másik földterületen. Kérdésem, hogy a termőföld-értékesítés őstermelői bevételnek számít-e az őstermelőnél? Ha igen, azzal szemben lehet-e költséget elszámolni, valamint a 2019. évi tb-alapba beszámít-e? Köszönettel: Somogyi Katalin
Alkotói támogatás adózása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfelünk – egy magánszemély – alkotói támogatást kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumának Nemzeti Kulturális Alapjától. A szerződés tartalmazza, hogy "a támogatást a Nemzeti Kulturális Alap 082030 Művészeti tevékenységek kormányzati funkcióra számolja el". A szerződés kitér az szja kezelésére (említi, hogy az 1995. évi CXVII. törvény 19. §-a alá tartozik. A szakmai teljesítés igazolásával egyidejűen a minisztérium igazolást ad ki – ez az szja-bevallás bizonylata). Ugyanakkor nem említ semmilyen más kötelezettséget. Ez akkor egyidejűleg azt is jelenti, hogy semmilyen egyéb adóvonzata (például eho) nincsen az ilyen fajta támogatásnak/jövedelemnek? Válaszát köszönöm! Márkus Márta Patamat Bt
Főállású egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2 éve elnyerte a "fiatal gazda" pályázatot, és a követelmények között az is szerepelt, hogy főállásúnak kell lennie. Azonban közben szült egy gyermeket, jelenleg gyeden van. Nincs alkalmazottja. Tehát a tevékenységet ő végzi. Kérdésem, hogy kell-e fizetni a kötelező járulékokat? Vagy elég lenne, ha beírnám az 58-as bevallásba, hogy kieső idő: gyed? Előre is köszönöm válaszát.
Ki számít társas vállalkozónak? Megoldás lépésről lépésre Cikk
Sokszor problémát okoz annak eldöntése, hogy a gazdasági társaság tagja társas vállalkozónak minősül-e vagy sem. Az alábbi cikkben bemutatjuk azt az öt kérdést, amelyet egymást követően fel kell tenni ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, hogy létrejött-e a társas vállalkozói jogviszony a gazdasági társaságon belül.