53 találat a(z) üzlethelyiség cimkére

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelünk és üzlethelyiségének bérbeadója a szerződésben a bérleti díjat euróban határozta meg. A befogadott számlán a nettó bérleti díj és az áfa euróban is és forintban is fel van tüntetve. Mi a forint összeget könyveljük. Helyes ez az elszámolási mód? Köszönettel Bánrétiné Kovács Edit

Üzlethelyiség-eladás Kérdés

1999-ben vett a bt.-m egy üzlethelyiséget 4,6 millió forint plusz áfáért. Meg akarom szüntetni a bt.-t, és úgy gondolom, én mint magánszemély megvenném 8 millió forint körüli összegért az üzlethelyiséget. Kérdésem: kell-e még a bt.-nek áfát fizetni, mivel a nyilvántartás szerint 100 forint értékű az ingatlan? Vatai Imre

Üzlethelyiség: nyílt végű pénzügyi lízing lezárása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2008-ban nyílt végű pénzügyi lízing keretében a cég megvásárolt egy üzlethelyiséget. A lízing futamideje még nem járt le, kivásárlási ajánlatot tettek a cég tulajdonosai. A bank az ajánlatot elfogadta, a fennálló tartozás egy részét elengedte, a tulajdonszerzők a cég tulajdonosai lettek, de mint magánszemélyek, tehát a lízingbevevő élt a lehetőséggel, és harmadik személyt jelölt meg a vételre. Ebben az esetben milyen számviteli teendők vannak, a zárás hogyan könyvelendő, és hogyan alakul az áfalevonás?

Ingatlanértékesítés áfakérdése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaságunk 2007.02.15-én vásárolt egy üzlethelyiség besorolású ingatlant magánszemélytől. Az ingatlant a vásárlást követően bérbeadta, és ezen tevékenységre az áfakötelezettséget választotta. Az ingatlanon történő beruházások áfáját levonta. Az ingatlan értékesítése áfamentesen történik, mert e vonatkozásban nem választotta az adókötelezettséget. Kérdésem, hogy kell-e tárgyi eszköz áfakorrekciót készíteni? Az eladás előtti pillanatban választható-e az áfakötelezetté tétel, ha ezidáig nem értékesített ingatlant? Köszönettel.

Diszkó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó eddigi fő tevékenységi köre 563001 Diszkó működtetése volt. Ezt a tevékenységet saját üzlethelyiségében és alkalmi rendezvényeken külső helyszíneken is végezte, italárusítással együtt. Ez az üzlet volt eddig a székhelye és telephelye is. Az üzlethelyiséget eladta, de az alkalmi rendezvényeket bérelt helyiségekben italárusítással együtt folytatni szeretné, mellette az egyéni vállalkozó, mint diszkós is szolgáltatást nyújt más vállalkozóknak. Olyan tevékenységi kört-köröket keresünk, amelyek lefedik ezen tevékenységeket, és nem telephelyengedély-köteles, mert üzlethelyisége ezután már nem lesz. Székhelye pedig az egyéni vállalkozó állandó bejelentett lakcíme lesz. Köszönöm!!!

Üzlethelyiség értékesítése Kérdés

Tisztelt Cím! Egyéni vállalkozás üzlethelyiségét 2006. évben vásárolta áfásan, 2017. augusztus 8-án értékesítette. A figyelési időszak miatt a le nem telt hónapok alapján áfa került felszámításra, melyet az eladó a számlán feltüntetett. Kérdés helyesen került-e a számla kiállításra? Tisztelettel Önadózó Kft.

Apport üzlethelyiség áfája Kérdés

A kft. áfaköteles tevékenységet végez, de szeretné eladni 1999. évben apportként bevitt üzlethelyiségét. Ezt áfamentesen megteheti-e?

Ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonában lévő üzlethelyiséget a kft. eladja. Kérdésem az lenne, hogy az energetikai tanúsítvány költségét, illetve az ingatlanközvetítői díjat hova kell könyvelni? Segítségét köszönöm. Ildi

Üzlethelyiség vétele, majd eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2004 óta a bt. tulajdonában levő üzlethelyiséget – a társaság megszűnésével – a tulajdonosa 8 millió forintért vásárolt meg 2014-ben, majd 2016-ban mint magánszemély értékesítette azt 10 millió forintért. Számlái nincsenek, mellyel költséget számol el. Keletkezik-e jövedelme, melyet be kell vallani? Amennyiben igen, mi a számítás módja? Munkáltatói adómegállapítást választott a 2016. évi szja megállapításához. Helyesen nyilatkozott-e, vagy önadózóként kell elkészítenie szja-bevallását? Köszönöm válaszát.

Üzlethelyiség bérleti jogának eladása utáni adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A férjem 2016 márciusában elhunyt. Özvegyi jogon igényeltem az üzlethelyiséget, amit az IKV-tól béreltünk. Tehát bérleti jogról van szó. Ezt a bérleti jogot 2017 év elején eladom. Kérdésem, hogy hogyan és milyen mértékben kell adóznom a megszerzett jövedelem után, mint magánember. Valamint azt is szeretném megkérdezni, hogy ha az adásvételi szerződést 2016-ban írtuk alá, de az IKV és az önkormányzat engedélyezési eljárása több mint 2 hónapot vett igénybe, így a tényleges eladás áthúzódott a 2017. évre, és a fizetés is ezt az évet érinti, akkor ezt a 2016. évről szóló vagy pedig a 2017. évről szóló bevallásomban kell feltüntetnem. Van-e lehetőségem bármiféle adókedvezmény igénybevételére? Gondolok itt arra, hogy amikor a férjem mint egyéni vállalkozó átvette ezt az üzlethelyiséget, az IKV felé fizetett több mint 1 millió Ft-ot. Ez 16 évvel ezelőtt volt. Most viszont, amikor az én nevemre lett átírva, nem kellett semmit fizetnem. Gondolom az özvegyi jog miatt. Viszont így a teljes eladási ár adóalapot képez. Figyelembe vehetem – mint jogutódja – a 16 évvel ezelőtt befizetett összeget csökkentő tényezőként? Válaszukat előre is köszönöm!

Saját rezsis beruházás aktiválása Kérdés

Az alábbiakban kérem írásos segítségüket: Egy áfás kft. üzletet épít, saját rezsis beruházásként. A használatbavételi engedélyt megkapta, de még folynak a beruházás egyéb folyamatai az üzletben, még nincs teljesen kész, az építőipari alvállalkozóktól is érkeznek a számlák ezt követően. A használatbavételi engedélyt követően már több hónap eltelt. A tulajdonos szerint most fog majd ténylegesen elkészülni az üzlet. Mikor kell a saját rezsis beruházásként létrejött üzletet ebben az esetben a számviteli nyilvántartásokban rögzíteni? Illetve mikor kell a fizetendő/levonható áfát megállapítani, ha a tulajdonosok szerint a tényleges használatbavétel, a használatba vételi engedélyt követően csak később következik be?

Értékesítés üzlethelyiség nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy év óta egyéni vállalkozó vagyok, kataalanyiságot választottam, és alanyi adómentességet. Egy bérelt üzlethelyiségben ruházati kiskereskedelemmel foglalkozom (477102). Következő évtől a tulajdonos felmondta a bérleményt. Kérdésem, hogy ha nem bérelek másik üzlethelyiséget, a lakásomon árulhatok-e továbbra is ruházati cikkeket úgy, hogy nem alakítok ki üzlethelyiséget e célra? Ha ez nem lehetséges, milyen módon árusíthatnék üzlethelyiség nélkül? A pénztárgépet használhatom-e továbbra is nyugtaadásra? Köszönettel.

Bérelt ingatlanon végzett felújítás értékcsökkenése egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az egyéni vállalkozó üzlethelyiséget bérel magánszemélytől. Az üzlet megfelelő kialakítása végett felújítási munkálatokat végeztet az egyéni vállalkozó a bérelt ingatlanon. A kérdésem az, hogy a felújítási munkák végzésének engedélyezése érdekében mire kell feltétlenül kitérni a szerződésben, és az értékcsökkenést hány év alatt, milyen leírási kulccsal alkalmazhatja az egyéni vállalkozó?

Ingatlanvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 1993-ban üzlethelyiséget vásárolt az önkormányzattól, amelynek forgalmi értéke 2 550 000 forint. Ebből levont az önkormányzat 1 050 000 forintot értéknövelő beruházásként, és így az elfogadott vételár 1 500 000 forint plusz áfa. A könyvelést 2012 áprilisában vettük át. A könyvekben csak az értéknövelő beruházás szerepel, maga az üzlethelyiség nem. Most eladná a kft. az üzlethelységet. Jelen jogszabályok alapján van-e lehetőség, hogy az üzlethelyiség a kft. könyveibe bekerüljön? Ha igen, akkor hogyan könyvelendő?

Ingatlan – áfa – 2. verzió Kérdés

Egy kft. két ingatlannal rendelkezik, melyeket értékesíteni fog. A kft.-re vonatkozó információk: kizárólag áfás bevétellel rendelkezik; 2010. 08. hóban bejelentette, hogy a lakóingatlannak és nem lakóingatlannak minősülő bérbeadása és értékesítése áfás (adómentesség helyett). Ingatlanokra vonatkozó információk: 1. ingatlan: lakásnak minősülő ingatlan + hozzá tartozó parkoló. A beszerzés időpontja: 2010. október 15.; a beszerzés értéke: 21 840 000 forint (lakás) + 1 760 000 forint (parkoló); a beszerzés áfa adóalany kft.-től történt (fordított áfa); a vásárló kft. a fordított áfa értelmében felszámolta az áfát, viszont levonásba is helyezte (mind a lakásra, mind a parkolóra vonatkozóan); ezt az ingatlant végül nem adta bérbe a cég (a kft. irodaként használja jelenleg is) 2. ingatlan: üzlethelyiség. A beszerzés időpontja: 1999. 04. 30.; a beszerzés értéke: 10 941 760 forint; ez az ingatlan a beszerzés óta bérbe van adva (áfásan). Kérdések: B verzió: következő évben történő értékesítés – 2017. 01. 01-től alkalmazva a kft. az idei év végével bejelentené mind a bérbeadásra, mind az értékesítésre vonatkozóan, hogy szeretné az általános szabályokat alkalmazni, tehát adómentesen számlázná a bérbeadást és az értékesítést is – Ebben az esetben mi történik áfa szempontjából, ha 2017. évben történik az értékesítés? Az üzlethelyiség értékesítése a 86. § j pontja alapján adómentes? Az üzlethelyiség ingatlannak minősül az áfatörvény szempontjából? A lakás értékesítése a 86. § j pontja alapján adómentes? Beszerzési áfakorrekció felmerül?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink