12 találat a(z) új ingatlan cimkére

Új építésnek számít-e az ingatlan áfa szempontjából? Kérdés

Új ingatlan értékesítésének elszámolása Kérdés

Ingatlan értékesítésének áfabeli megítélése Kérdés

5% áfa ingatlan befejezésére Kérdés

5 százalékos lakásáfa, csokosok illetékmentessége: itt a törvényjavaslat Cikk

Benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek az egyes törvényeknek az otthonteremtési akcióterv bevezetése érdekében szükséges módosításáról szóló törvényjavaslatot. A családi otthonteremtési kedvezményt (csok) igénybe vevő gyermekes családoknak sem az új, sem a használt lakás vásárlása után nem kell illetéket fizetniük jövő január 1-jétől. Meghatározott alapterület alatti új ingatlanokat jövő évtől ismét 5 százalékos áfa terheli majd.

Új ingatlan meghatározása Kérdés

Egy helyrajzi számon szereplő iparterület esetében külön épületeket értékesítenek amelyek "peres" helyrajzi számot kapnak.(társasház jön létre). A fordított áfa szempontjából az épület (raktár, műhely stb.) új ingatlannak minősül-e?

Lakóházra 2019-ben fizetett előleg 2020-as teljesítésbe történő beszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás társasházat épít, a lakások értékesítésénél áfa nélküli árban állapodnak meg, és olyan fizetési ütemezésben, mely szerint a teljes vételár 95%-a 2019 december 31-ig a kiállított 5% áfát tartalmazó előlegszámlák alapján megfizetésre kerül. A lakások tervezett átadása 2020. június 30. (2018.11.01-ig a kivitelező nem rendelkezett építési engedéllyel). A lakások értékesítéséről kiállított számlában a megállapodott áfa nélküli ellenérték csökken a kiállított előlegszámlák áfa nélküli ellenértékével és a (megállapodás szerinti vételárból 5%) fennmaradó rész fog csak 27%-kal adózni? Helyes-e az áfatörvény szempontjából ez a megoldás? Nagyon szépen köszönöm!

5 százalékos áfakedvezmény lakásépítésnél Kérdés

A kérdés az, hogy ha az építtető az 5 százalékos áfát választja egy lakásépítésnél, akkor nem baj-e, ha a generálkivitelezője mellett van egy fővállalkozó is, például egy gépész, tehát olyasvalaki, akit az építtető bíz meg. Mert ugye az nem feltétel, hogy a generál kulcsrakészre csinálja a házat. Elvileg szerkezetkész házat is el lehet adni 5 százalékos áfával. A kérdés az, hogy mi van akkor, ha a generál megcsinálja egy darabig, majd jön egy fővállalkozó, mondjuk egy gépész cég, akivel a megrendelő szerződik, beszereli a hőszivattyút. Majd a generál folytatja, burkolat, festés, miegymás. Az építési naplóból látszik, hogy van fővállalkozó is. Ez baj? (Lehet, hogy nem, mert a generál akkor is új lakóingatlant ad el, ami 5 százalék áfás, és az értékében nincs benne a fővállalkozó által végzett szakági munka.)

Munkáltatói adómentes támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szeretne adómentes munkáltatói támogatást nyújtani munkavállalóinak. Munkavállaló 1-nél: Teljes felújítás történik, a falakig visszabontanak mindent, a munkavállaló teljes mértékben önerőből végzi a korszerűsítést, nem vesz fel hitelt. Adhatok-e adómentesen, közvetlenül a munkavállalónak támogatást? A fiatal házaspár az együtt költözésnél figyelembe vesz két tervezett gyermeket, így a méltányolható lakásigénynek megfelel az ingatlan. Mi történik akkor, ha nem születik meg mindkét gyermek, csak az egyik? Keletkezhet-e adófizetési kötelezettség később? A kiadásokat csak számlával lehet igazolni? Munkavállaló 2-nél: Új házat építenek, nem vesznek fel hitelt pénzintézettől, a méltányolható lakásigénynek megfelel az ingatlan. Nyújtható-e közvetlenül a munkavállalónak az adómentes támogatás? Ezek a támogatások mind a magánszemély, mind a cég részéről adómentesek? A munkáltatói adómentes lakáscélú támogatás csak hitel törlesztésére használható? Köszönöm.

Új vagy régi ingatlan? Mi a releváns időpont? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszait az alábbi konkrét esetre vonatkozóan felmerült kérdésekre. Eset: 'A' cég jogerős építési engedély birtokában emeletszint-ráépítéssel (tetőtér-, padlásbeépítés) új lakóingatlanokat épít. Adásvételi előszerződésben ezeket az ingatlanokat eladja magánszemélyek részére, akik e szerződés alapján többszöri alkalommal vételár-előleget fizetnek 'A' cégnek. Az építkezés befejeződik, a használatba vételi engedély jogerőssé válik valamennyi lakás vonatkozásában. Eltelik a használatba vételi engedély jogerőssé válásától 2 év, de a társasházi alapító okirat módosításának bejegyzésére, azaz az új albetétek ingatlan-nyilvántartásba vételére és a végleges adásvételi szerződések aláírására nem került még sor. Az ingatlan területe 120 nm, használt ingatlan értékesítése adómentes. A példa: 2010 – építési engedély jogerőssé válása 2011 – adásvételi előszerződések megkötése a leendő albetétekre, 2011–2017 vevő évente 2x fizet vételárelőleget, x + mindenkori áfa, szerződés szerint 2012 – használatba vételi engedély jogerős lesz 2017/02 – társasházi alapító okirat módosításának bejegyzése (új albetétek megjelenése) 2017/03 – végleges adásvételi szerződések megkötése, birtokba adás, pénzügyi elszámolás a vevőkkel. Kérdés: a létrejött (létrejövő) lakóingatlanok az Áfa tv. szerint mettől meddig minősülnek új ingatlannak? Az építési munkák megkezdésétől a használatba vételi engedély 2 éves koráig vagy az albetétek bejegyzéséig? A végszámla áfája: 5%/27%/AM? Köszönöm, Sz. Zs.

Új ingatlan értékesítése, számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég új ingatlanokat épít, illetve azokat értékesíti. Előszerződés, adásvételi szerződéskötés történik annak függvényében, hogy az ingatlanépítés kezdeti szakaszban vagy már szerkezetkész állapotban van. A szerződésekben van foglaló, részteljesítések, ezek eltérő időpontokban. A birtokba adásra a teljes vételár megfizetését követően kerül sor. Kérdésem, hogy mikor kell számlázni, minden egyes pénzügyi mozgás esetében, vagy csak a birtokba adás időpontjában, az áfafizetési kötelezettség mikor keletkezik? Illetve a NAV felé szükséges-e jelenteni az adókötelezettség választását, mivel ezek új ingatlannak minősülnek, áfásan kerülnek számlázásra? Köszönöm.

Albetétesített ingatlan áfa szerinti besorolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha egy cég megvásárol egy ingatlanegyüttest, amely egy helyrajzi szám alatt van, használatba vételi engedélyük több mint két éves, így az áfatörvény szerint használt ingatlannak minősül, majd erre a helyrajzi számra ipari társasházat alapít, azaz albetétesítésre kerül az ingatlan, akkor az albetétesítés következtében az egyes albetétek, illetve az azon elhelyezkedő épületek az áfatörvény szerint új ingatlannak fognak minősülni, vagy továbbra is használt ingatlanok maradnak? Hozzáteszem, hogy az épületek változatlan formában maradnak fenn, új használatba vételi engedélyek nem kerülnek kiadásra. Köszönettel: Szekeres Zsolt

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink