21 találat a(z) összeférhetetlenség cimkére
Vezetők összeférhetetlenségének határai az Mt. és a Ptk. szerint
Cikk
A hírekben időről időre felmerül vezető tisztségviselők összeférhetetlensége. Felkészült olvasónk a munka törvénykönyve és a polgári törvénykönyv szempontjából is feszegeti az összeférhetetlenség határait. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszol kérdéseire.
Mt., Ptk. – vezető összeférhetetlensége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vezető tisztségviselőről szeretnék kérdezni. A jogszabályok a gazdasági társaságban való részesedést, mint összeférhetetlenségi okot emelik ki (főleg az Mt. 208-211. §). Azt szeretném kérdezni, hogy: 1. A gazdasági társaságban való részesedés tiltása csak a közvetlen vagy a közvetett részesedésre is értendő? Példa: "A" társaságnál vezető munkavállaló részesedést szerez B társaságban (vagy maga hozza létre), melynek részesedése van C társaságban. C társaságnak van közös tevékenységi köre A társasággal, B társaságnak nincs. Ez is összeférhetetlenségi ok? 2. Illetve Ön szerint – ha a kérdés nem eldönthető –, szabályozhatja-e ezt (közvetett vagy közvetlen összeférhetetlenség) munkáltatói szabályzat mind vezető tisztségviselő, mind egyéb munkavállaló esetében? 3. Ön szerint előírhatja-e belső szabályzat valamennyi munkavállalóra a vezetőre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat? 4. Hogyan változik ez, ha a vezető tisztségviselő a Ptk. hatálya alatt áll? Segítségét köszönöm! Tisztelettel.
Köztisztviselő lehet-e vállalkozó?
Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy egy egyéni vállalkozó, aki alkalmazottat foglalkoztat, és ő főállásban elhelyezkedne az önkormányzathoz köztisztviselőként, ezt megteheti-e? A jegyző, mivel egyéni vállalkozó, azt mondta, hogy összeférhetetlen, de még meggondolja, hogy felveszi-e a hölgyet a hivatalhoz 40 órás munkaviszonyba. Azt tudom, hogy, ha a köztisztviselő valamilyen gazdasági társaság tulajdonosa, akkor azt be kell jelenteni a jegyzőnek, mint munkáltatónak, hogy hol, és milyen százalékban tulajdonos. De, hogy a társaságban lévő tulajdonjogát megtilthatnák, vagy a munkába állás feltétele lenne, hogy ne legyen sehol tulajdonrésze, arról nem tudok. Az egyéni vállalkozó is hasonló, mivel ő nem dolgozik a vállalkozásban folyamatosan, mert van alkalmazottja, aki ellátja a munkát a megállapodásuk alapján. Sajnos nem ismerem a jelenlegi jogszabályt erre az esetre vonatkozóan, főleg azt nem tudom, hogy mi van akkor, ha már vállalkozó; akkor fel sem vehetik, vagy, ha köztisztviselőként akar vállalkozó lenni, akkor ezt meg sem teheti? Éedekelne, hogy gazdasági társaságnál is ugyanazok a szabályok vonatkoznak-e a köztisztviselőkre?
Összeférhetetlenség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy kormánytisztviselő esetén gazdasági társaságban a tagi jogviszony létesítését be kell-e jelenteni a létesítést megelőzően a munkáltató részére? (Személyes közreműködés nem lesz.) A Kttv. 85. § (2) bekezdése további jogviszony létesítésénél írja elő a fenti kötelezettséget. A Kttv. 6. § 32. és 4. pontjai nem taxatíve sorolják fel az egyéb jogviszonytípusokat, csak nevesítenek néhányat. Köszönöm.
Társas vállalkozó többes jogviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A többes jogviszonyban lévő társas vállalkozók esetén – és általában – hogyan értelmezendő a Ptk. 3:115. §-a (Összeférhetetlenség). Válaszát előre is köszönöm!
Varga Mihály a NAV-vezető összeférhetetlenségéről
Cikk
Megengedhető-e, hogy az adóhatóság egyik felsővezetőjéhez közeli cég üzleti kapcsolatot ápoljon olyan vállalattal, mely vállalat által üzemeltetett intézményben nagybani feketekereskedelem folyik? - címmel írásbeli kérdést nyújtott be Vágó Gábor LMP-s országgyűlési képviselő Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez.

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 14. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...