7 találat a(z) veszteség-elhatárolás cimkére

Tárgyi eszköz elszámolása Kérdés

1. Az szja törvény hatálya alá tartózó egyéni vállalkozó a törvény 5-ös számú melléklet 3-as pontja alapján vezeti tárgyi eszközeiről az egyedi nyilvántartást. A 11-es számú melléklet II. az értékcsökkenési leírás szabályai szerint ”A tárgyi eszköz, és nem anyagi javak leírása e fejezet rendelkezései szerint… számolható el vállalkozói költségként”. A vállalkozás elszámolható értékcsökkenése – korábbi évek hitelből történő beruházása miatt – jelentősen meghaladják vállalkozás bevételét, azaz a vállalkozás negatív eredménnyel zárna.(Veszteséget kellene elhatárolni!) Viszont ez a hiteleket nyújtó bankok irányában elfogadhatatlan (akár a hitel azonnali megszüntetését is eredményezheti). A törvény szó szerinti olvasatából vállalkozó úgy dönt, hogy egyes eszközöknél a tárgyévi értékcsökkenést nem számolja el. Ezzel az év végi eredmény pozitív lesz, és adófizetési kötelezettség keletkezik. Kérdés, hogy az évben el nem számolt értékcsökkenés a későbbi évek eredményénél figyelembe vehető-e csökkentő tételként. Az szja törvény más pontjai rugalmasan kezelik az ilyen jellegű megoldást, hiszen teljesen hasonló alapon működik a fejlesztési tartalék képzése (előre hozott értékcsökkenés), vagy a vállalkozást kezdő személynél a korábban 3 éven beszerzett eszközök utólagos elszámolása. 2. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által küldött elszámoló összesítő bizonylathoz kapcsolódóan – véleményem szerint nem számla – kötelező-e a áfa törvény miatti 100 000 forint feletti adatszolgáltatási kötelezettség? Üdv.

Tao, veszteség-elhatárolás Kérdés

Tisztelt Adószakértő! 2015. év végén veszteséges lesz a cégünk. Ezt a veszteséget hogyan kell elhatárolni, illetve a veszteség-elhatárolásra kell-e NAV-engedély? Válaszát előre is köszönve. Ildikó

Veszteség-elhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég, amelynek a könyvelését átvettem 2015-től, 2012-ben veszteséget termelt. A negatív adóalap elhatárolásáról nem hozott döntést. Sem a kiegészítő mellékletben, sem a mérlegelfogadóban nincs leírva, hogy a negatív adóalapot elhatárolja a jövőbeni nyereség csökkentésére. Én ilyen esetben mindig szólók, hogy kerüljön bele az elfogadóba ez a mondat. Kérdésem, ha ez a mondat mégsincs leírva semmilyen hivatalos (közzétett dokumentumban), akkor is lehet-e élni a 2015-ös eredmény csökkentésére ezzel az opcióval? Tisztelettel.

Kivából történő kilépés – veszteség-elhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy kiva adózásból történő kilépéskor – a kiva időszak alatt felhalmozott veszteség, amit a társasági adó időszakra nem vihetek tovább – teljes egészében felhasználható-e a záróbevallásban adóalap-csökkentőként?

Önálló tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként – önálló tevékenység keretében – két tevékenységet végzek. Igazságügyi szakértés, valamint egy egészen más jellegű, hostel ház működtetése. Mindkét tevékenység tekintetében tételes költségelszámolás szerint állapítom meg a jövedelmemet. Kérdésem az, hogy a két tevékenységet szét kell-e választanom, azaz külön analitikában kell megállapítani a tevékenységek eredményét, és aszerint adózni, vagy összevonhatom az önálló tevékenységeket? A külön jövedelem megállapítása esetén a igazságügyi szakértés nyereséges, míg a hostel veszteséges, tehát abból nincs adóztatható jövedelmem, de összességében fizetek adót. A másik esetben, ha nem választom külön a tevékenységeket, úgy veszteséges vagyok, tehát nem fizetnék adót. A hostelt ebben az adóévben kezdtem üzemeltetni, és a tervek szerint még két évig a kiadások meghaladják a bevételeket. Mivel nem vállalkozás keretében végzem, így nincs lehetőségem veszteség-elhatárolásra. Válaszát előre is köszönöm. Bereczk Zsuzsi

Társasági adó törvény – veszteség-elhatárolás Kérdés

1996. évi LXXXI. törvény 17. § (9) b) pont Jelentős továbbvihető negatív adóalappal rendelkező társaság két tulajdonosa üzletrészeiket 2013. október 30-án, egy tőlük független magánszemély részére értékesítették, aki így a társaság egyszemélyes tulajdonosa lett. 2013. február 23. óta a cég főtevékenysége 7022’08 Üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás és ez a főtevékenység megmaradt a többségi befolyás megszerzését követően is mind a mai napig. A 2013. év árbevétele teljes egészében a cég korábbi tulajdonosa/ügyvezetője által végzett gazdasági tanácsadásból származott, az értékesítést követően a társaság további bevételre nem tett szert. 2013. évben a cég árbevétele, így nyeresége a cégértékesítést megelőző tevékenységből fakadt. Kérdések: A 2013. évi társasági adóbevallásban érvényesítheti-e a társaság a pozitív adóalap 50 százalékos mértékéig a korábbi évek elhatárolt veszteségének leírását? Követelmény-e, hogy még az adott gazdasági évben folytassa a tevékenységet a cég, mert a törvény csak a megszerzést követő két adóévre ad előírást? Ha, és amennyiben érvényesíthető, akkor ezt utólag, visszamenőleges hatállyal elveszítheti-e a következő két gazdasági évben? Például, ha a 2014. vagy a 2015. évben megváltoztatja a főtevékenységét, módosítja a profilját, nem a korábbi ügyfelek részére szolgáltat, illetve nem akkora nagyságrendben végez gazdasági tanácsadást. Ha visszamenőleges adózási hatása lenne bármilyen módosításnak, akkor hogyan, és mikor kell önellenőrizni a 2013-as évet?

Veszteség-elhatárolás, amortizáció: apróságok, amin elcsúszhatunk a bevallásnál Szakértői Kommentár

E hónap végével végleg magunk mögött hagyjuk a múlt évet, az utolsó nagy bevallási rohammal. A naptári évvel azonos üzleti évet alkalmazó adózók e hónap végéig adhatják be határidőben a társasági adó bevallásukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink