53 találat a(z) vételár cimkére

Vételárba beszámított eszköz / tartozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy új gép értékesítése tárgyában kötött szerződésben a gép vételárának kiegyenlítése több módon történik a vevő (X társaság) részéről. A vevő (X társaság) előleget fizet a szállítónak (Y társaság), és a banki jóváírás napján előlegszámla készül részére. Ugyanez a vevő (X társaság) egy másik szerződés alapján értékesíti a szállító (Y társaság) részére egy használt eszközét (amit az új beszerzéssel cserél le), és kibocsátott számlájának pénzügyi teljesítését nem kéri, hanem az beszámításra kerül az új gép vásárlása kapcsán. Ezt követően megtörténik a teljesítés, átadásra kerül az új gép, ekkor számlázza a teljes vételárat a szállító (Y társaság), az erről szóló számla végösszegéből csak az előlegen és a beszámított használt gép árán felüli összeget kell fizetni. Az előlegről a szállító előlegjóváíró számlát készít. Kérdésem, hogy az új gép értékesítésénél előlegként kell-e kezelni a használt gép vételárának beszámítását, azaz kell-e előlegszámlát kiállítani a használt gép megvásárlását követően az Y társaságnak? Vagy kompenzálási ügyletként kell értelmezni?

Céges személygépkocsi áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. személygépkocsit vásárol nyílt végű lízinggel. Mi után lehet áfát levonni, és ennek mik a feltételei? A foglaló, illetve a teljes vételár áfája levonható? Illetve ha azt levonjuk, akkor mi van a lízingtörlesztés áfájával? Köszönettel

Illeték örökölt ingatlan vételárából vásárolt lakásnál Cikk

Olvasónk 35 év alatti magánszemély örökléssel szerzett lakásának eladásából vásárolt lakás illetékéről, illetve az érvényesíthető kedvezményről érdeklődött. Kérdéseire Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Építési telek értékesítésének számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaalany (2-es adókódú) civil szervezet tárgyieszköz-nyilvántartásában szereplő építési teleknek minősülő ingatlant értékesít. A szerződéskötéskor a vevő foglalót fizet (a szerződés bekerül a földhivatalba 6 hónapos függőben tartással), a foglaló jóváírásának napjával megegyező teljesítési időponttal, az eladó a befolyt foglalóról 27 százalékos áfával áfás számlát állít ki. A következő, a szerződésben vételárrészletnek nevezett fizetendő összeg egy hónap múlva esedékes. Erről az összegről milyen áfatartalmú, milyen teljesítési időpontú számlát kell kiállítani? Az utolsó vételárrészlet egy hónap múlva esedékes, és ügyvédi letétbe kerül (az ügyvéd benyújtja a földhivatalba a bejegyzési engedélyt), amely letét eladónak történő kifizetése a telek tehermentesítése és az adásvétel ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése után történik. Birtokba adás az utolsó vételárrészlet eladó számláján történt jóváírását követő három napon belül történik. Hogyan kell számlázni a gazdasági eseményeket? Milyen teljesítési időpontokkal kell a számlákat kiállítani a vételárrészlet-fizetésekről? Az áfa felszámítását részfizetésenként kell feltüntetni, vagy a két vételárhátralék áfáját egy összegben (ha igen, melyik számla kiállításakor)? Köszönettel!

Vételár és felhasználói jog megfizetése Kérdés

Tisztelt Lepsényi Márta! Kérdésem kifejtve: Egy magánszemély egy írónak az özvegye, és egy múzeum részére eladja az elhunyt házastárs által írt műveket, könyveket. Az eladási ár magában foglal egy meghatározott összegű ingó ellenértéket, és egy meghatározott összegű értéket a vagyoni és átruházható nem vagyoni szerzői jogok ellenértékét. Úgy értelmezem, hogy az ingóság vételár részének adóját a magánszemély fogja rendezni, de a szerzői jogokért járó felhasználói díjból a kifizető állapítja meg és vonja le a személyi jövedelemadót? Válaszát köszönöm

Vételár és felhasználói jog megfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kifizető egy magánszemélytől ingóságot vásárol. Az összérték egy része az ingóság vételára és egy meghatározott része a felhasználási ellenérték. Jól tudjuk-e, hogy a felhasználásra fizetendő részből a kifizetőnek kell levonnia a személyi jövedelemadót? Válaszát köszönöm.

Számvitel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk partnereivel 3 oldalú együttműködési és fejlesztési megállapodást kötött informatikai megoldások fejlesztésére. Az IT fejlesztés véghezvitele során a felek együttműködnek, a fejlesztés eredményét egymás közt megosztják. A tényleges IT fejlesztést társaságunk végzi és felügyeli. A felek kötelezettséget vállalnak arra, hogy megfizetik a létrejött eredmény vételárának rájuk vonatkozó részét, amely minden fél esetén a létrejött eredmény teljes vételárának 1/3-a. A felek rögzítették, hogy a fejlesztés eredménye a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVII. törvény 6. §-ában meghatározott együttesen létrehozott szerzői jogi műnek minősül és a felek között 1/3-1/3-1/3 arányú osztatlan közös tulajdonná válik. Számviteli szempontból helyesen értelmezzük-e, hogy társaságunk a teljes bekerülési érték 1/3 részét mutatja ki könyveiben a szellemi termék bekerülési értékeként? Helyesen tesszük-e azt, hogy a vételárat szoftver értékesítés jogcímen számlázzuk ki és egyéb bevételként könyveljük a tárgyévben, a befejezetlen állományból a kiszámlázott összeget egyéb ráfordításként számoljuk el?

Üzletrészvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy bt.-ben 55 százalékos üzletrészt vásárol. Az üzletrész névértéke 300 ezer forint, a kialkudott vételár 4 millió forint. Kérdésem, hogy a kft.-ben hogyan kell könyvelni mindezt? Válaszát köszönöm.

Ingatlan megszerzésére fordított összeg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2016-ban vásárolt egy lakást. Az adásvételi szerződés szerint az ingatlan vételára X forint. Továbbá az is szerepel a szerződésben, hogy az eladó a vevő javára lemond a haszonélvezeti jogáról Y forint vételár fejében. Magánszemély 2016-ban eladta a lakást. Az szja-kötelezettség kiszámítása miatt a kérdésem az, hogy mennyi a lakás megszerzésére fordított összeg: csak az ingatlan vételára (X), vagy figyelembe vehető-e a haszonélvezeti jogért fizetett összeg is (X+Y)? Köszönöm.

Cégeladás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes kft.-t a tulajdonos el szeretne adni. Mi a helyzet abban az esetben, ha a vételár megegyezik a törzstőkével (3 millió forint)? Mi a helyzet, ha a törzstőkénél magasabb a vételár? Előre is köszönöm a választ!

Üzletrész piaci értéke, a vételár adózása és számvitele Cikk

Olvasónk arról érdeklődött, hogy miként határozandó meg egy üzletrész piaci értéke, továbbá hogyan alakulnak az eladáskor szerzett jövedelem közterhei. Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

Kitermelt fa értékesitése Kérdés

Juhász Tibor adószakértő 2015.04.01. és 2016.04.21-ei kérdésekre adott válaszait olvastam. Kérdésem lenne, amire a Szakértő Úr nem tért ki: az őstermelő igazolvánnyal rendelkező magánszemély két évvel ezelőtt vásárolt erdőt (földterületet erdővel együtt). Ha idén kitermelteti a fát és értékesíti, mit számolhat el költségként a vételárból? Hogyan lehet megosztani az erdő és föld beszerzési értékét? A kitermelt erdő helyén újra erdősítést kívánnak elvégezni.

Készpénzkorlátozás Kérdés

Egy társaság ügyvezetője készpénzben vette át egy gépjármű vételárát. A vételár meghaladta az 1,5 millió forintot. Milyen bejelentési kötelezettségei vannak a társasságnak, hogy elkerülje a bírságot?

Ingatlan eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan adásvétellel foglalkozó kft.-ről volna szó. A cég adásvételi szerződéssel magánszemélyektől vásárol ingatlant, majd ezeket felújítás után magánszemélyeknek értékesíti. Az eladáskor a szerződéskötéssel egyidejűleg a vevő foglalót fizet, majd a a későbbiekben általában több vételár-részletet. A birtokba adás a teljes összeg kifizetése után történik. A kérdésünk arra vonatkozna, hogy mikor minősül teljesítettnek az ügylet, illetve arra, hogy hogyan kell számlázni? A foglaló és a részletek előlegnek minősülnek-e, ezekhez előleg számlákat kell-e kiállítani vagy kiállítható egy darab számla az értékesítéskor, melyen a teljesítés ideje megegyezik az utolsó részlet fizetési határidejével? Szíves válaszát köszönjük!

Követelésvásárlás és -realizálás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély egy tagi kölcsön követelést névértéken megvásárolta, de úgy, hogy az ellenérték kifizetése majd csak 2 év múlva lesz esedékes, így azt nem fizette ki. Ezen követelést a társasággal szemben pénzügyileg sikeresen érvényesíti (még mielőtt a vételára kifizetésre kerülne). Hogyan alakul az adózása ennek az ügyletnek, illetve keletkezik-e az szja-n kívül járulékfizetési kötelezettség? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm !

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink