57 találat a(z) utazási költség cimkére

Helyi utazási bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Budapesten levő telephelyünkre üzletkötőket veszünk fel, akiknek céges autót biztosítunk. Üzletkötőink feladata partnerekhez kimenni, szerződést aláíratni. Budapesti ügyfelek esetén üzletkötőink inkább a tömegközlekedést alkalmaznák (magas parkolási díj és nehézkes parkolás miatt), ezért bérletet vásárolunk nekik. Kérdésem, hogy ebben az esetben elszámolható-e adómentesen a bérlet, vagy kell utána adót fizetni? Köszönettel: Mónika

Munkába járás vagy hazautazás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 39/2010. kormányrendelet 2. § b) bekezdése szerint napi munkába járás: a lakóhely vagy a tartózkodási hely és a munkavégzés helye közötti napi, valamint a munkarendtől függő gyakoriságú rendszeres vagy esetenkénti oda- és visszautazás. Ha a munkavállaló állandó lakóhelye Budapesten van, a tartózkodási helye pedig Gyöngyösön (ott, ahol munkát végez), akkor, ha Budapestre utazik a fentiek figyelembevételével, esetenkénti munkába járásnak minősül és nem hazautazásnak. Vagyis, ha egy hónapban járt akár 15 napot, akkor a 15 napra az oda-vissza utat ki kell neki fizetni? Várom segítő válaszát! Üdvözlettel!

Ezekre érdemes figyelni a külföldi kiküldetés elszámolásánál Cikk

Egy magyar kft. a Magyarországon bejelentett munkavállalóival, EU tagországban végez szolgáltatást. A munkavállalók részére fizethető 15 euró kiküldetési díj és a kilométerenkénti 15 forint munkába járási költség bizonylat nélkül és adózatlanul? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Üzemanyag-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni üzemanyag-elszámolással kapcsolatban. Alkalmazottunk többször is a saját autóját használta üzleti útra. Ez az autó kettős üzemű (benzin és LPG). Hol ezt, hol azt az üzemmódot használta. Az lenne a kérdésem, hogyan számolom ki az utazási költséget benzin és LPG használata esetén, valamint az 1,2 szorzót az LPG üzemanyagárnál használom?

Hivatali, üzleti utazás: így lehet elszámolni a költségeket Cikk

Újra és újra felmerülő kérdés, hogy a hivatali, üzleti utazás költségeinek közvetlen viselése vagy megtérítése miatt mikor és hogyan keletkezik adókötelezettség a magánszemélynél vagy a kifizetőnél? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

Repülőjegy-juttatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. EU tagállamban helyben értékesít terméket munkavállalóival. A munkavállalók gyakran repülővel utaznak ki. Ennek költségét el lehet-e számolni a cégben és milyen jogcímen, valamint milyen adózási vonzata van mind a munkavállaló, mint a munkáltató részéről? Ha a vezető tisztségviselő maga utazik ki repülővel, annak milyen adózási következményei vannak, vagy azt csak "simán" elszámolhatom utazási költségként? Válaszát előre is köszönöm!

Gépkocsi hivatali célú használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! A gépkocsi hivatali célú használatánál egyre gyakoribb, hogy az autó tulajdonosa és az üzembentartó nem ugyanaz a személy, ezért az alábbi konkrét kérdésekre szeretnénk állásfoglalását kérni - az alább felsorolt esetekben- az igazolás nélkül elszámolható költség mértékéről (pontosan mit kell fizetni ilyen esetekben). Befolyásolja-e az Szja tv. szerint adómentesen adható költségtérítést a 2012. évi CXXVI. tv. 57. §-a, ha társaságunk e törvény hatálya alá tartozik? 1. Munkavállaló tulajdonában van a gépjármű, a forgalmiba bejegyzett üzembentartó az édesanyja, és az édesanyja nevére szól a kötelező biztosítás. 2. Munkavállaló hozzátartozója (szülő) tulajdonában van a gépjármű, a forgalmiba bejegyzett üzembentartó munkavállalónk, és a munkavállaló nevére szól a kötelező biztosítás. 3. Munkavállaló házastársának hozzátartozója (szülő) tulajdonában van a gépjármű, a forgalmiba bejegyzett üzembentartó a munkavállaló házastársa, és a munkavállaló házastársa nevére szól a kötelező biztosítás. A fenti esetekben: a. Jogosult-e a munkavállaló a gépjármű hivatali célú használatára tekintettel az üzemanyag térítésére a fogyasztási norma figyelembe vételével? b. Jogosult-e a munkavállaló a megtett kilométerek után a 15 Ft-os költségtérítésre? c. Amennyiben jogosult az adómentes költségtérítésre (a, és b kérdések) keletkezik-e valakinek cégautóadó-fizetési kötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm: N. E.

Utazási költségtérítés motorkerékpárra? Cikk

Elszámolható-e motorkerékpárra is az utazási költség? Ha igen, ugyanolyan feltétekkel, mint személygépkocsi esetében? Mik a lehetőségek, ha robogóról van szó? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Alkalmi munkavállaló utazási költségtérítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Alkalmi munkavállalónak jár-e a munkábajárási kormányrendelet szerinti 86%-os jegy- vagy bérlettérítés, illetve ezek hiányában a 9 Ft-os térítés adómentesen? Üdv: KG

Kiküldetés és magáncélú kint tartózkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló hivatalos útra az USA-ba utazik, 10 napra. Most azzal a kéréssel fordult a kft. vezetőségéhez, hogy a kiküldetési időszakon felül, a szabadsága terhére egy hetet kint szeretne tölteni. Természetesen a munkavállaló úgy gondolja, hogy az utazási költséget a munkáltatója fizeti. Kérdésem, helyes-e a munkavállaló kérése és álláspontja az utazási költéségek terheinek elszámolásával kapcsolatban? Válaszát köszönöm.

Gyakori kérdések a hazautazási költségtérítésről Cikk

Vajon kiterjed-e a munkáltató utazásiköltség-térítési kötelezettsége a munkavállaló hétvégi hazautazásához vásárolt repülőjegyre? Mi minősül lakóhelynek és mi tartózkodási helynek? Le kell-e adni a bérletről szóló számlát a munkáltatónak a bérlet árának megtérítéséhez? Megtéríthető az 1. osztályú vasúti menetjegy is? Cikkünkből megtudhatja.

Hétvégi hazautazás kötelező költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy milyen feltételek alapján kötelező fizetnie a munkáltatónak hétvégi hazautazásra tekintettel költségtérítést, és milyen összegben kell ezt teljesítenie? Információink szerint csak akkor kötelező ilyen jogcímen kifizetni a költségtérítést, amennyiben a munkahely település címe ideiglenes tartózkodási címként szerepel a munkavállaló lakcímkártyáján, míg a munkavállaló állandó lakcíme más településen található (és ténylegesen itt is tartózkodik a családja is). Helyénvaló ezen értesülésünk?

Közérdekű önkéntes étkezésének térítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közérdekű önkéntes számára a fogadó szervezet által e tevékenységével összefüggésben biztosított utazási költségtérítés, szállás és étkezés nem minősül ellenszolgáltatásnak. Az ellenszolgáltatásnak nem minősülő juttatásokat az szja-törvény 7. § (1) bekezdés y) pontja alapján a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni. Kérdésem, hogy az önkéntesnek nyújtott, vagy számára számla alapján megtérített étkezés kifizetői adókötelezettséget keletkeztet-e? Válaszát előre is köszönöm!

Munkába járás fogalma Kérdés

A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló rendelet módosítás [335/2016. (XI. 11.)] szerint a munkába járás fogalma kiegészült: 2. § ab) a közigazgatási határon belül, a lakóhely vagy tartózkodási hely, illetve a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő napi munkába járás és hazautazás is, amennyiben a munkavállaló a munkavégzés helyét – annak földrajzi elhelyezkedése miatt – sem helyi, sem helyközi közösségi közlekedéssel nem tudja elérni, vagy olyan helyi közösségi közlekedési eszközzel tudja elérni, amelynek közlekedési útvonalát kifejezetten a település külterületén lévő munkáltató elérhetőségének biztosítása miatt létesítették vagy módosították; Önadózó újságban értelmezés: ide tartoznak egy város külterületén lévő zöldmezős beruházáshoz közlekedő buszjáratok. A külterület értelmezését csak ingatlan-nyilvántartásban találtam meg: külterület a helységnek a belterület határán kívül eső része. Cégünk a város szélén, határán fekvő ipari parkban van (zöldmezős beruházás), a földhivatali tulajdoni lapon a terület belterület, viszont az ipari parkban csak cégek vannak, ide közvetlenül csak munkavégzés céljából, a munkavállalók munkahelyéhez eljutása miatt jár helyi buszjárat. Kérem szépen segítségét: – munkába járásnak minősül-e és a munkáltatónak kötelező-e a dolgozónak ezen munkába járást megtéríteni adómentesen, bérlet vagy gépkocsi esetén, vagy – nem minősül munkába járásnak és a dolgozónak fizetett térítés (bérlet) egyéb bérjellegű juttatásként, 43,66%-kal adóköteles.

Költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A férjem tulajdonában van a személygépjárművünk, amelyet felváltva, szükség szerint használunk. A kötelező biztosítást ő fizeti. Többször kell menem vidékre a munkáltatóm megbízásából, illetve továbbképzésekre, amelyekre a munkakörömhöz szükség van. Ilyenkor az autónkkal megyek. Eddig a munkáltatóm megtérítette az utazás költségét, kiküldetési rendelvény alapján, a NAV üzemanyagnormával és a kormányrendelet szerinti fogyasztással számolva. 2017-ben is megteheti, vagy vennem kell egy személygépkocsit a saját nevemre, hogy megtérülhessenek a költségeim? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Fülöp Sára

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink