50 találat a(z) továbbképzés cimkére
Mérlegképes könyvelő újraindítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném segítségét: Egy személy rendelkezik a mérlegképes könyvelői végzettséggel, azonban továbbképzésekre nem járt el, így kizárták/törölték a nyilvántartásból. Most azonban szeretné újból elindítani a mérlegképes könyvelést. Kérdésünk: ez esetben mi a teendője, hogyan lehetne újból indítani a dolgot? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Tóth Mária
Adószakemberek: új nyilvántartásba vételi és továbbképzési szabályok
Cikk
Új rendelet készül az adótanácsadói, az adószakértői és az okleveles adószakértői tevékenység folytatásának feltételeiről. A rendelet tervezete a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján olvasható, és november 17-éig bárki véleményezheti.
Adómentes-e a szolgáltatás?
Kérdés
Az áfatörvény szerint nem közszolgáltatónak minősülő gazdasági társaság a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. számú törvény 1. § (5) bekezdés k) pontja szerinti a személyes gondoskodást végző személyek továbbképzéséről és a szociális szakvizsgáról szóló 9/2000. (VIII. 4.) SzCsM rendelet alapján minősített továbbképzéseket folytat. Kérdés, hogy ezen szolgáltatás nyújtása az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 85. § (1) bekezdés i) pontja alapján adómentes-e, különös tekintettel arra, hogy ezen oktatás a felnőttképzési tv. 1. § (2) bekezdés értelmében nem minősül felnőttképzési tevékenységnek.
Szolgáltatás igénybevétele az EU-ból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy költségvetési intézmény alkalmazottainak továbbképzést szervez. A továbbképzést Szlovákiában tartják. Hogyan állítja ki a számlát a továbbképzést tartó cég? Ki fizeti az áfát? A szolgáltatást igénybe vevő nyilatkozhat-e a szolgáltatást nyújtónak arról, hogy az áfát ő fizeti? Köszönöm a válaszát.
Továbbképzés elszámolása vendéglátással
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég egynapos szakmai továbbképzésre küldi dolgozóját. A számlán a képzés díján felül külön szerepel az étkezés költsége (a továbbképzést szervező cég ebédet is biztosított). Megteheti-e a munkáltató, hogy az ebéd díját megtérítteti a dolgozóval, és nem fizet adót a vendéglátás után?
Oktatási tevékenység bizonylatolása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelünk nem áfaalany magánszemélyek részére oktatási-továbbképzési tevékenységet folytat, alanyi áfamentes minőségben. A kurzusokon résztvevők kötelesek előre kifizetni az ellenértéket, ez a feltétele a részvételnek. Úgy tudjuk, ha nem adóalany a résztvevő, akkor az ilyen előlegről nem is kell bizonylatot adni. Kérdés, hogy nyugtát vagy számlát kell adni a nem adóalany résztvevőknek a teljesítés megtörténtekor? Kizárólag átutalással teljesítik a fizetést, s 900 ezer forint alatti a résztvevői díj és senki nem kér számlát.
Tanulmányi szabadság díjazása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyógyszertári szakasszisztens a szükséges kreditpont megszerzése érdekében továbbképzésen vesz részt. Kérdésem az lenne, hogy ezen esetben a munkahelyén erre a két napra kell-e számfejteni részére távolléti díjat? Vagy a munka törvénykönyve 55. § (1) k. pontja alapján nem jár erre az időszakra részére bér? Vagy valamilyen más jogszabály vonatkozik erre az esetre? Köszönöm válaszát F.Cs.
Vezetői meeting szabadidős programmal adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk a havi rendszerességgel tartott vezetői meetinget évente egy alkalommal egy szállodában tartaná 2-3 napos szervezett program keretében. A program délelőtt a munkáról szólna, délután és este viszont szabadidős tevékenységgel töltenénk az időt, csapatépítő jelleggel. A szálloda ellátása félpanziót is tartalmaz. Ezen a 2-3 napos programon a vezetőket párjukkal együtt látnánk vendégül. Véleménye szerint a rendezvény egyes elemeinek adózásakor az szja-, illetve a társaságiadó-törvény mely paragrafusai vehetők figyelembe? A rendezvény valamely része tekinthető hivatali, üzleti utazásnak vagy reprezentációként elszámolható-e, abban az esetben, ha a teljes költséget a cég viseli illetve ha csak a vele munkaviszonyban, szerződéses jogviszonyban állókét fizeti?
Ügyvezető romániai továbbképzésen
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Cégünk ügyvezetője május végén Romániában 2 napos továbbképzésen vett részt, mellyel kapcsolatban a számlát román lejben a kft. nevére állították ki és az ügyvezető a saját bankkártyájával fizette ki. A számlán szállás, étkezés és italfogyasztás szerepel. Kérdéseink ezzel kapcsolatban: 1. A számla forint összegét most fizetnénk ki neki forintban a kft. házi pénztárából. Ez milyen MNB árfolyamon kell, hogy történjen (a romániai kifizetés dátumának árfolyamán vagy a kft. pénztárából történő kifizetés napjának árfolyamán). 2. Az étel- és italfogyasztás reprezentációs költségnek minősül-e és ezután meg kell-e fizetni az 1,19-szoros szorzóval a 15 százalék szja-t és a 27 százalék ehót ? 3.Kell-e külföldi napidíjat is kötelezően kifizetni erre a 2 napra? Válaszukat előre is köszönöm.
Szakmai képzés díjbevételének adózása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Adott egy köztestület, amely többek között megyei szervezetei útján látja el a feladatait. A területi szervezetek önálló jogi személyek és saját költségvetés alapján önállóan gazdálkodnak. A területi szervezet feladatai közé tartozik többek között, hogy nem iskolai rendszerű szakmai képzéseket, továbbképzéseket szervezzen (ez a feladat jogszabályban és a köztestület alapszabályában is szerepel). Az adott területi szervezet ezeket a szakmai képzéseket saját maga bonyolítja le, így ebből a tevékenységből díjbevétele származik. A kérdés, hogy a szakmai képzések, továbbképzések kapcsán keletkezett díjbevétel vállalkozási tevékenységből származó bevételnek minősül-e adózási szempontból, vagy sem?
Továbbképzésen való részvétel költségei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gazdasági társaság tagjai többnapos továbbképzésen vesznek részt a tevékenységükhöz kapcsolódóan. A költségekről a társaság nevére szóló számlát hoznak (belépő, szállodai, éttermi szolgáltatás idegenforgalmi adó), a társaság áfaalany. Az lenne a kérdésem, hogyan számolhatom el a költségeket, az áfát, van-e külön adóvonzata? Válaszát előre is köszönöm.
Továbbképzés átvállalt költsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk felszámolási eljárások bonyolitásával foglalkozik. Ennek során a felszámoló biztosok egy része munkaviszonyban, másik része megbízási szerződéssel dolgozik. A felszámoló biztosoknak éves kötelező továbbképzésen kell résztvenniük (egynapos képzés), melynek díja 20 ezer forint/fő. Cégünk átvállalná ezt a fizetendő díjat. Kérdésünk: az átvállalt díj miatt milyen adófizetési kötelezettsége lenne cégünknek a saját dolgozókkal, és milyen a megbízási szerződéssel foglalkoztatottakkal kapcsolatban? Válaszukat előre is köszönöm.
Kötelező képzések elszámolhatósága
Kérdés
Nyugdíjas családi gazdálkodás vezetője vagyok, mindkét fiam kft.-ben ügyvezető vagyok, és a könyvelésüket is én végzem. Kötelező mérlegképes és adótanácsadói továbbképzésem költségeit hol számolhatom el? Eddig az egyik kft.-ben számoltam el, de szeretném a családi gazdaság költségei között elszámolni, ott jobban van rá fedezet. Továbbá a szakmai folyóiratokat és előfizetéseket is valahol el kellene számolni. Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel. Adózóna előfizető.
Továbbképzési költség elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk továbbképzésre pénzt utalna egy egyesületnek. A dolgozókkal tanulmányi szerződést kötnének. Az egyesület azonban a számlát csak a magánszemély nevére hajlandó kiállítani. Elszámolható ez a számla, ha van tanulmányi szerződés, és a kft. bankszámlájáról lett utalva a képzési költség? Mi lehetne a jó megoldás? Nyilván azon kívül, hogy a kft. nevére kellene kiállítani a számlát. De, ha ez valamiért nem járható út, akkor van megoldás, amit a NAV elfogad? Köszönöm szépen a segítségüket!
Megtizedelték a könyvelőket
Cikk
Azok a könyvelők, akik nem tartják naprakészen a tudásukat, elveszítik az engedélyüket. Az 55 ezerből hétezer továbbképzési engedélyét vonta vissza az NGM, derül ki a SZAK-ma.hu Pankucsi Zoltán adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkárral készült interjújából.