52 találat a(z) tőkeleszállítás cimkére

Törzstőkecsökkentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nek 17 millió forint a törzstőkéje 2005-től, most csökkenteni szeretné 7 millió forintra. Hogyan lehetséges ez? Kérdésem: mi történik a tőkekivonáskor? Kell-e az ügyvezetőnek osztalékadót fizetni, vagy adómentes? Egyszemélyes kft.-ről van szó, nincs tőketartaléka és értékelési tartaléka. Előre is köszönöm a segítségét, üdvözlettel: Kutasi G.

Ázsiós tőkeemelés apportból és az apport értékesítése Kérdés

Az ázsiós tőkeemelés magánszemély (új) tagtól kft. részére történne, ingatlanapport formájában, tehát a tőkeemelés üzletrészvásárlással együtt történne (új magánszemély tag kerül be). Az ingatlanapportot a vállalkozás értékesíteni fogja, ezért tőkeleszállítást szeretne ezzel egyidőben megvalósítani a cég. Az ingatlanapport kapcsán merül-e fel az áfán felül adófizetési kötelezettsége a cégnek? A tőkekivonás miként történhet meg (a régi és az új tagokat hogyan érinti)? (Úgy tudom, hogy a saját tőke részeit arányosan csökkentve lehet csak kivonni, de ez esetben a régi tagok kapcsán nem jelent ez gondot?) Az üzletrészvásárlás mely része számít igazolt költségnek, ami csökkenti majd a kivont jövedelem adóköteles bevételét a tagnak, és mely részét kell biztosan leadóznia (jegyzett tőkének, tőketartaléknak van szerepe)?

Törzstőkeleszállítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre szeretnék válszt kapni. Egy társaság (2 magánszemély tulajdonossal) 2014-ben törzstőkeleszállítást hajtott végre. Csökkentette a jegyzett tőkét, valamint az eredménytartalékot is. Az adómentes részt a társaság a tagjainak kifizette. Az adóköteles részt most szeretné kifizetni, mivel most van annyi pénze. Kérdésem, hogy a magánszemély tagoknak milyen és hány százalékos adót, járulékot kell fizetniük? Az eredménytartalék 2013-ig képződött. Válaszukat előre is köszönöm.

Részesedéskivonás elszámolása és adókövetkezményei Cikk

Mikor árfolyamnyereségként, mikor árfolyamveszteségként kell elszámolni a vagyonkivonást, mikor növeli, mikor csökkenti a társasági adó alapját? A tőkeleszállítással, jogutód nélküli, jogutódlással (átalakulással) történő megszűnéssel történő részesedéskivonás következményeit ismertetjük.

Tőkeleszállítás után a vagyoni hozzájárulások aránya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adott kft. tulajdonosa alapításkor a vagyoni hozzájárulást (10 millió forint), kb. 70 százalékban ingatlan apportálásával teljesítette a fennmaradó kb. 30 százalékot pedig pénzbeli hozzájárulásként. Tőkeleszállításról döntött az előző évek felhalmozott veszteségének rendezése céljából. Az eltelt időben a 2 db apportált ingatlanból 1 db eladásra került. Kérdésünk talán inkább jogi, mint számviteli: a tőkeleszállítás utáni új alapító okiratban hogyan kell feltüntetni az apport értékét és a pénzbeli hozzájárulás értékét? Az eredeti tőkeelemeket arányosan kell csökkenteni? Egy másik kft. kapcsán pedig olyan kérdés merült fel, hogy amennyiben van jegyzett, de be nem fizetett tőke, melyet a tulajdonos már nem kíván teljesíteni (a cég tőkeszerkezete ezen kívül is megfelel a törvényi előírásoknak), akkor ezt lehetséges-e tőkeleszállítással rendezni? Vagy szükséges a jegyzett, de be nem fizetett tőke teljesítése és utána lehet tőkekivonásos tőkeleszállítást végrehajtani? Válaszukat előre is köszönjük!

Pénzeszköz kifizetése tulajdonosoknak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Eladás/végelszámolás előtt álló cégnél pénzeszköz tulajdonosoknak való kifizetésekor milyen szempontokat kell figyelembe venni, hogy adózás tekintetében legkedvezőbb legyen? Tagi hitel visszafizetése, tőkeleszállítás, osztalék, osztalékelőleg lehetőségek közt kellene mérlegelni.

Jegyzett tőke leszállítása negatív eredménytartalék mellett Kérdés

A tulajdonosok csökkenteni akarják a jegyzett tőkét. Jelentős negatív eredménytartalék van. Hogyan történik a folyamat? Például 80 millió forint, az eredménytartalék -40 millió forint, a jegyzett tőkét 3 millió forintra akarják csökkenteni. Hogyan kell eljárni? Köszönöm.

Tőkeleszállítás tőkekivonással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. jegyzett tőkéje 50 mFt. Van visszavásárolt üzletrész 25 mFt, illetve ehhez kapcsolódó lekötött tartalék 25 mFt. Ezt a cég több mint egy éve vette meg két korábbi tulajdonostól. Így maradt kettő tulajdonos (testvérek) 12,5-12,5 mFt részvénnyel. Szeretnék a jegyzett tőkét 3 mFt-ra leszállítani. Hogyan lehetséges ez? Kérdéseim: A visszavásárolt üzletrésszel mi történik a tőkekivonáskor? Eredmény terhére ki kell vezetni egyéb ráfordításként? Pénzmozgás van ilyenkor? Ha igen, kinek? Ha összesen 47 mFt-tal csökkentik a jegyzett tőkét, és ebből 25 mFt visszavásárolt üzletrész, akkor a fennmaradó részt eredménytartalékból kell kivezetni? Ebben az esetben a tagoknak osztalékadót kell fizetni? Vagy ez adómentes? A kft.-nél nincs tőketartalék és értékelési tartalék. Mihamarabbi válaszát megköszönve, üdvözlettel: Király Anita

Elévült kötelezettség Kérdés

Egy kft. 2010-ben leszállította a jegyzett tőkéjét 3 millióról 500 ezer forintra. Előre nem látható körülmények miatt bevételszerző tevékenysége megszűnt, így nem tudta visszafizetni a tagok részére járó 2,5 millió forintot. Kötelezettségként maradt 1 350 ezer forint. A cég azóta sem működött. A céget a tulajdonosok szeretnék megszüntetni végelszámolással. Milyen lehetőségek vannak a fennálló kötelezettség kivezetésére? Elévült kötelezettségként kivezethető-e? Segítségüket előre is köszönöm.

Tőkeleszállítás Kérdés

Egy egyszemélyes zrt. tulajdonosa tőkekivonással történő tőkeleszállításról döntött. A tőkeleszállítás során a jegyzett tőke leszállításából eredő kötelezettség és az ingatlan értékesítéséből származó követelés összevezetését követően a fennmaradó követelés összege a számviteli törvény 37. § (2) bekezdés g) pontja alapján elszámolható-e az eredménytartalék csökkenéseként? A ingatlanértékesítés piaci áron történik. Válaszukat előre is köszönöm.

Evás bt. tőkeleszállítása, tagjának kilépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van-e különleges teendője annak a bevételi nyilvántartást vezető evás, 4 tagú bt .-nek, amelyből egy tag kilép, törzsbetétjét névértéken kifizetik, a többi tagnak pedig törzstőkéjét leszállítják 500-500 ezer forintról 100-100 ezer forintra? Számviteli törvényi kötelezettsége van-e, ha továbbra is evában marad? Köszönöm szíves válaszát! Tisztelettel: Protektor Kft-ből Mészáros Imre

Üzletrészbevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 3000 ezer forint jegyzett tőkével rendelkezik. A jegyzett tőkéből 1500 ezer forint két magánszemélyé, a másik 1500 ezer forint jegyzett tőke a kft. tulajdona. A kft. az 1500 ezer forint jegyzett tőkéhez úgy jutott, hogy 2007 évben visszavásárolta magánszemély tagjától 50 000 ezer forintért a 1500 ezer forint névértékű jegyzett tőkéjét. A kft. a megszerzett üzletrészt egy éven belül nem adta el és a törzstőkéjét sem szállította le. A kft. saját tőkéje a visszavásárláskor és jelenleg is meghaladja a jegyzett tőke összegét. Kérdésem, hogy milyen módon tudja rendezni ezt a problémát, és a rendezés során milyen adóvonzat van a cégre és a magánszemély tagokra vonatkozóan?

Üzletrészvásárlás, -bevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. visszavásárolt 1500 ezer forint összegű üzletrészt a tagoktól 60 millió forintért. A visszavásárlástól eltelt több mint három év, és most úgy döntött, hogy bevonja a cég nevén lévő 1500 forint névértékű üzletrészt. Majd a bevonást követően 1500 ezer forint névértékű jegyzett-tőke-emelést fog végrehajtani egy új tag belépésével. Kérdésem: megteheti hogy leszállítja a jegyzett tőkét? Ha igen, akkor ennek a számviteli elszámolását és adóvonzatát szeretném tudni. Ha nem teheti meg, akkor mi a teendő, és kérdezném az elszámolást és az adózást? Előre is köszönettel: Krisztiánné Nagy Gabriella

Jegyzett-tőke-leszállítás Kérdés

A bt. 18 éve rendelkezik egy ingatlannal. A társaság úgy döntött, mivel lehetősége van jegyzett tőke leszállítására, viszont készpénzzel nem rendelkezik, ezért az ingatlant szeretné a tőkeleszállítás értékében átruházni a tagokra. Kérjük, tájékoztassanak, milyen lehetőségei vannak az ingatlan magántulajdonba kerülésének? Milyen járulék-, illeték- és egyéb kötelezettsége van a cégnek és a magánszemélyeknek?

Mi lesz a végelszámolással megszűnő kft. üzletrész-befektetésével? Cikk

Mi lesz a sorsa végelszámolás során a végelszámolt vállalkozás más társaságban meglévő részesedésnek, ha a másik társaság nem tudja azt megvásárolni, és a megszűnő kft. tulajdonosai sem tartanak igényt az üzletrészre? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adószakértő, mérlegképes könyvelő szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink