38 találat a(z) térítés cimkére

Jogi személy tulajdonosnak térítés nélkül juttatott részesedés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik magánszemély tulajdonosától visszavásárolt részesedést. Ezt aztán a többi tulajdonos térítés nélkül, részesedésük arányában megkapta. A magánszemély tulajdonosok adó- és járulékkötelezettsége bevallásra és befizetésre került. A jogi személy tulajdonos a kapott részesedést pénzügyi bevételként elszámolta. Kérdésem, hogy a jogi személy tulajdonos ezt a bevételt a 1829-es bevallásban adóalap-csökkentő tételként figyelembe veheti-e? Segítséget előre is köszönöm!

Térítés nélkül nyújtott szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Cím! Társaságunk 100 százalékban önkormányzati tulajdonú társaság. Cégünk sportlétesítmények üzemeltetésével is foglalkozik. A sportlétesítmények az önkormányzat tulajdonát képezik, üzemeltetésre átadásra került a társaságunknak. A bérbeadásból származó bevétel a társaságunkat illeti meg, így az üzemeltetés költségeit is a társaságunk vállalja. A képviselő testület döntött, hogy a gazdasági társaságunk térítésmentesen biztosítsa a sportlétesítmények használatát a sportegyesületek részére. A kérdésünk az alábbiak: Társasági adó vonatkozásában hogyan kell eljárni? Kell-e számlát kiállítani az egyesületek részére? Költségek áfája levonható-e? Válaszukat köszönjük. Tisztelettel: Baricsa Henriett számviteli vezető Hódmezővásárhelyi Működtető és Szolgáltató Nonprofit Zrt. Emailcím:baricsa.henriett@hmszzrt.hu Tel.:30/9636025

Bérlet adózása 2019.01.01-től Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bérlet adózásával kapcsolatban kérném segítségét. Adott egy cég, ahol a leendő munkavállaló budapesti lakos és Budapestről jár dolgozni Dunaharasztiba a cég székhelyére. Munkába járással kapcsolatosan budapesti BKK bérletet és Volán bérletet vásárol. Kérdések: 1. Jól gondoljuk, hogy a munkáltató megtérítheti mindkét bérlet 100 százalékát? 2. 2019. 01. 01-jétől melyik bérlet (vagy mindkét bérlet) után kell bérként adózni? Egyáltalán ebben az esetben felmerül az adófizetési kötelezettség? 3. Adózás szempontjából az adó alapja a bérlet ára, vagy azt kell nettó jövedelemnek tekinteni, és lényegében azt kell "felbruttósítani"?

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Munkaviszonyban foglalkoztatott saját jogú nyugellátásban részesülő személyre 2019. 01. 01-jétől nem terjed ki az 1997. évi LXXX. törvény szerinti biztosítási kötelezettség. Értelmezésem szerint az a nyugdíjas, aki egyben munkavállaló is, valóban csak szja-t fizet (és a munkáltató sem fizet utána semmit), cserébe azonban minden nyugdíjemelésből kimarad, és baleseti ellátásra sem jogosult. Tehát ha balesetből eredő egészségügyi szolgáltatást vesz igénybe, akkor annak költségeit meg kell térítenie. Amennyiben az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizeti, azzal jogosulttá válik az egészségügyi szolgáltatásra. Kérem a leírtak alapján véleménye megadását. Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó

Alkalmazottnak megtérített víz-, gáz- és villanyszámla elszámolása és adózása Kérdés

Alkalmazottnak a cég fizeti a víz-, gáz- és áramdíjat a lakásban, ahol lakik. Hogyan kell ezt elszámolni, elég reprezentációként vagy bérként, lehet-e áfát visszaigényelni?

Útiköltség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nonprofit szervezet önkéntesként foglakoztat magánszemélyt. Az önkéntes nem kap a szervezettől bért, de útiköltség-térítést (vonat, busz) szeretnének adni a különböző városokban történő kiutazás miatt. Megoldható hogy útiköltség-támogatásban részesüljön az önkéntes, ha igen, adható neki 100 százalék térítés? Illetve a szervezetet milyen költségek, járulékok megfizetése terheli az útiköltség térítés után? Köszönöm válaszát.

C kategóriás képzés díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Autómentéssel foglakozó vállalkozás munkavállalójának szeretné kifizetni a C kategóriás jogosítvány díját, mert olyan tehergépkocsit szállító gépet vásároltak, ami csak ezzel vezethető. Van bármilyen adófizetési kötelezettségük ez után? Köszönettel: Ibolya

Kiküldetési rendelvény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk a tulajdonában lévő N1G járműkategóriába tartozó gépkocsijával kiállításra szállította tenyészállatát. A kiállításszervező megtérítené a szállítási költségét. Ebben az esetben írható kiküldetési rendelvény, vagy milyen feltételekkel, költségigazolással tudjuk megtéríttetni a szállítási költséget? (Együttes tömeg: 3270 kilogramm, saját tömeg: 2241 G: terepjáró tehergépkocsi 3,5 tonna össztömegig, ülések száma vezetővel: 5 hengerűrtartalma: 3198 cm3.) Köszönöm válaszát.

Repülőjegy-térítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéskörben szeretném kérni a segítségét! Cégünk egy gyakornoki programot indít. A gyakornoki programra jelentkezők felvételiztetése külföldön is történik. A cég vásárolná meg a repülőjegyet a jelentkezőknek. Azt szeretném megkérdezni, hogy a jelentkezőknek megtérített repülőjegynek van esetleg adóvonzata? Segítségét és válaszát előre is köszönöm!

Menedzserszűrés dolgozó által térített összege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk vezetősége úgy döntött, hogy a menedzserszűrést a cég valamennyi dolgozójára kiterjeszti, de oly módon, hogy a dolgozók a csomag értékének felét megtérítik. Ezzel kapcsolatban több kérdés is felmerült: ha a kórház a cégnek számlázza a teljes költséget, akkor a dolgozó által térített résznél van-e lehetőségünk arra, hogy azt (a dolgozó hozzájáruló nyilatkozata alapján) a béréből levonjuk? Ilyenkor kell-e a dolgozó részére számlát kiállítanunk vagy elegendő egy megállapodást aláíratni erről? Ilyen esetben a kórháztól kapott számla összege után kell adóznunk vagy abból levonható a dolgozók által megtérített összeg? (A számla a személyi jellegű költségek között szerepelne, a dolgozók által megtérített összeg viszont egyéb bevétel.) Válaszát előre is köszönöm!

Étkezés térítése Kérdés

A társaságnál minden hónapban egyszer a cég számlájára pizzát rendelnek a dolgozóknak. Milyen adóvonzata van?

Orvosi ellátás külföldön élőnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy román-magyar kettős állampolgár kiskorú Romániában műtétre vár. Jogosult-e a kettős állampolgársága kapcsán Magyarországon ezt a műtétet igénybe venni, és ha igen, akkor az térítésköteles-e? Válaszát köszönöm

Gyermek születése utáni pótszabadság Kérdés

Tisztelt Címzett! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérném a segítségüket. Az 50/2014. kormányrendelet kimondja, hogy a munkáltatók munkavállalóik részére a pótszabadság idejére járó távolléti díjat és annak közterheit a Magyar Államkincstártól igényelhetik vissza. Egy konkrét ügyben a Magyar Államkincstár észrevételezte az adózónál, hogy az igényelt távolléti díjon felül igényelt munkáltatói közteher megtérítésére nincsen mód, mivel a munkáltató a kiva alanya, és a munkabér után megfizetendő kisvállalati adó nem minősül köztehernek. A jegyzőkönyv írja, hogy a közterhet a munkáltató nem igényelheti, mivel a kiva alanya. Álláspontunk szerint ez hátrányos a munkáltató részére. Kérdésem arra irányul, hogy valóban nem minősül-e a fent nevezett rendelet értelmében köztehernek a személyi jellegű ráfordításokat terhelő kiva? A 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kiváról kimondja, hogy Magyarországon a vállalkozás a jövedelem- és vagyonszerzésre irányuló, vagy azt eredményező gazdasági tevékenysége (a továbbiakban: vállalkozási tevékenység) alapján keletkező adó- és más közteher-fizetési kötelezettségének választása és jogosultsága esetén e törvény szabályai szerint tehet eleget. Ebből arra következtetünk, hogy közteherfizetési kötelezettség a kiva is, éppúgy, mint a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás. Jár a munkáltatónak ez térítésként Önök szerint? Köszönettel

Továbbképzés elszámolása vendéglátással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég egynapos szakmai továbbképzésre küldi dolgozóját. A számlán a képzés díján felül külön szerepel az étkezés költsége (a továbbképzést szervező cég ebédet is biztosított). Megteheti-e a munkáltató, hogy az ebéd díját megtérítteti a dolgozóval, és nem fizet adót a vendéglátás után?

Saját gépkocsihasználat térítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott cég munkavállalóját beiskolázza munkakörének ellátásához szükséges képzésre. A tanfolyam ideje alatt munkabérét megkapja, de munkát nem végez a cég telephelyén (bentlakásos elméleti képzés az ország másik felén). A tanfolyamhoz tartozó gyakorlati oktatást a munkavállaló másik cég telephelyén (mind az iskolától, mind a munkahelytől eltérő településen) kapja, ez idő alatt sem végez a munkáltatójának telephelyén munkát. Kötelező-e a munkáltatónak a 15 forintos kilométerdíjon felül a NAV üzemanyagár megtérítése a munkavállaló részére az elméleti, gyakorlati képzésrész, valamint a vizsga és konzultáció útjára?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garázsbérlet

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Alvállalkozói teljesítések értéke

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink