118 találat a(z) szolgáltatásnyújtás cimkére
Háromszögügylet és fuvarozás összefüggése Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! A következő kérdéseim lennének: Holland kapcsolt vállalkozásunktól termékeket szerez be a magyar cégünk, és ezt a terméket értékesítjük a cseh vagy osztrák, szintén adóalany vevőnknek. A termék nem kerül be Magyarország területére, hanem közvetlenül Hollandiából Ausztriába, illetve Csehországba szállítják. 1. eset: ha a fuvarozást a holland vállalkozás szervezi, majd továbbszámlázza a magyar cégnek, a magyar cég pedig továbbszámlázza az osztrák vevőnek, ebben az esetben háromszögügyletnek minősül-e az ügylet a magyar fél szempontjából? Ha nem háromszögügylet, akkor az áfabevallás mely során kell bevallanom a beszerzést és értékékesítést? Az értékesítésről vevő részére kiállított számlában milyen áfa-megjelölést szerepeltessek? 2. eset: Ha a vevő intézi a fuvarozást és ő viseli a költségét, akkor a fenti ügylet háromszögügyletnek minősül-e? Ha nem háromszögügylet, akkor hová kell beraknom a beszerzett és értékesített terméket az áfabevallásban? Minek minősül a beszerzés és értékesítés? Az értékesítésről kiállított számlában milyen áfa-megjelölést szerepeltessek? 3. eset: Ha a termék fuvarozásának költségét külön számlában számlázza ki számunkra a beszállító (több fuvar költségét egy számlában számlázza), akkor ez is háromszögügyletnek minősül-e, ha a fuvarozott termék értékesítése háromszögügylet volt. Vagyis ugyanúgy kell-e bevallanom, kezelnem, mint a termékértékesítést? Vagy közösségen belüli szolgáltatásnyújtás lesz? Köszönettel: Kiss Anita
Termékértékesítés az USA-ba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi egyéni vállalkozó az USA-ba értékesít úgy termékeket, hogy a termék legyártását és a megrendelőhöz szállítását egy USA-beli cég vállalja. A magyarországi egyéni vállalkozó csupán a terméken szereplő egyedi motívumot, képet készíti el. A gyártó cég ez alapján a termékre rányomtatja a motívumot vagy képet, majd kiszállítja azt. A termék fizikailag nem kerül Magyarországra. Szolgáltatásnyújtásnak vagy termékértékesítésnek tekinthető-e ez az eset? Keletkezik-e áfafizetési kötelezettség? Köszönöm válaszát!
Őstermelő szolgáltatást nyújt őstermelőnek Kérdés
Tisztelt Adózóna! Őstermelő aratásról alanyi mentes számlát állított ki 450 000 Ft értékben őstermelő részére, választotta a (komp+AM). Ebben az esetben a számla befogadója az Art. szerint kifizetőként kell, hogy eljárjon és vizsgálnia kell-e a biztosítási kötelezettséget? Ha igen, akkor a 450 000 Ft értékű számla, nem teljes egészében kell, hogy kifizetésre kerüljön, hanem levont járulékokkal csökkentve, mintha "bért" fizetett volna ki? A számla kibocsátója részéről pedig önálló tevékenység bevétele, nem őstermelői bevételként adózik? Köszönöm.
Bérmunka teljesítési helye közösségi megrendelés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném közösségi bérmunka-szolgáltatásnyújtás témában. Vállalatunk osztrák megrendelő részére teljesít bérmunka szolgáltatást Magyarországon. Az eszközöket és anyagokat a bérmunkában történő összeszereléshez a bérmunka szolgáltatás megrendelője bocsát rendelkezésre, szállít Ausztriából Magyarországra. A bérmunkában történő összeszerelés Magyarországon történik, majd az elkészült félkész- és késztermékek egy része a bérmunka megrendelő részére Ausztriába visszaszállításra kerül másik része Magyarországon marad további feldolgozásra. A kérdésem az lenne, hogy számlázom helyesen a bérmunka-teljesítést ausztriai megbízónk részére? Mivel szolgáltatás, közösségi adóalany részére teljesítve a teljesítés helye a megrendelő telephelye = Ausztria, így attól függetlenül, hogy maga a termék fizikailag nem hagyja el Magyarországot így nem teljesül rá a közösségi áruforgalom a terméken végzett bérmunka szolgáltatást számlázhatom "közösségi szolgáltatásnyújtás" címen és áfa nélkül? Köszönöm előre a válaszát.
Vállalkozó EU-s szolgáltatásnyújtása: kell-e közösségi adószámot kérni? Cikk
Kell-e közösségi adószámot kérnie a Horvátországban nyaralót festő magyar egyéni vállalkozónak? – kérdezte az Adózóna olvasója. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
Szlovák cég szolgáltatásnyújtása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: magyar építőipari cég fordított áfás. Egy általa elvállalt nagyobb építkezés egy részét egy szlovák cégnek továbbadta, amely a munka elvégzése után kiszámlázta a szerződésben megállapodott összeget. A számla áfa nélküli. Hogyan kell ebben az esetben könyvelni és bevallani a szlovák cég által kiállított számlát? Természetesen az áfára gondoltam, nem az alapösszegre. Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Asbóth Istvánné
EU-n belüli építési tevékenységhez kapcsolódó szolgáltatásnyújtás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha magyar székhelyű cégünk magyar székhelyű partnerünknek számláz ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásnyújtást úgy, hogy a teljesítés helye Ausztria, azt áfa területi hatályán kívüli értékesítésként számlázza? A partner cégnek osztrák cég az anyavállalata. A partner kérése, hogy a cégünk váltsa ki az osztrák közösségi adószámot, és fizesse meg az osztrák áfát, kérem szíves tájékoztatását, hogy ez mennyire helytálló? Cégünk eddig ezt a szolgáltatásnyújtást áfa területi hatályán kívüli értékesítésként kezelte és így is számlázta. Köszönöm
Katás, alanyi mentes vállalkozó közösségen belüli szolgáltatásnyújtása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás, alanyi mentes státuszú egyéni vállalkozó közösségen belüli országban szeretne szolgáltatást végezni (kiállításépítés). A számlán minden esetben fel kell tüntetni az "Áfatörvény területi hatályán kívüli" szöveget? További kérdésem, hogy 1. Ha van a partnerének közösségi adószáma, akkor nem kell felszámítani a magyarországi vállalkozónak az áfát a számláján? (Áfabevallást beadja, de nincs áfafizetési kötelezettsége és adatszolgáltatást is beadja.) 2. Ha nincs a partnerének közösségi adószáma, akkor felszámítja az áfát és meg is fizeti a magyarországi vállalkozó? (Áfabevallást beadja, megfizeti az áfát, nincs adatszolgáltatás.) 3. Valószínűsíthető, hogy csak egy "külföldi" vállalkozótól lenne számlája. Ez nem jelent gondot a munkaviszonytól elhatárolás esetében? Egy ellenőrzés során minősítheti a hatóság munaviszonynak? Ha igen, abban az esetben egyéni vállalkozóként elég-e, hogy a katát megfizeti Magyarországon? Válaszát előre is köszönöm.
EU-n belüli szolgáltatásnyújtás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk rendezvényszervezéssel foglalkozik. Szolgáltatást nyújt EU-s adóalanyoknak. A szolgáltatás helye Magyarországon van. Belépő díjat nem szedünk. Az egész rendezvény szervezését mi bonyolítjuk, a szállást is beleértve, ami benne van a rendezvény összes költségeiben, amit egyben számlázunk ki rendezvényszervezés címszó alatt. Érdeklődnék, hogy ez a tevékenységünk mentes vagy áfás? A könyvelő mentest mond, a könyvvizsgáló áfást, a NAV szintén mentest. Szóval teljes a kavarodás! Köszönöm szíves válaszát!
Fordított vagy egyenes áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanfejlesztéssel foglalkozó kft. kereskedelmi létesítményt (üzletet, üzemanyagtöltő állomást) hoz létre külső szolgáltató igénybevételével. A kereskedelmi létesítmény hatályos építési engedéllyel rendelkezik, a generálkivitelező a létesítmény létrehozataláról fordított áfás számlát bocsát ki. Az ingatlan rendeltetésszerű használatba vételéhez szükséges belső csatorna- és úthálózat kiépítése nem hatósági engedélyköteles tevékenység, a szolgáltatás elvégzéséhez közút kezelői, illetve közmű szolgáltatói hozzájárulás szükséges. Kérdésem, hogy a létesítmény működéséhez szükséges belső csatorna- és úthálózat kiépítésére vonatkozó szolgáltatásnyújtás egyenes vagy fordított áfával adózik? Szíves válaszukat előre is megköszönve: Tisztelettel: Szombati Imréné
EU-ból igénybevett oktatási szolgáltatás teljesítési helye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. az értékesítői részére a kft. székhelyén értékesítési stratégiákról szóló oktatást szervezett. Az oktató más EU-országból érkezett, és cége áfamentesen állította ki a számlát a kft. részére. A kiállító cég székhelye más EU-országban van, nem Magyarországon. Mi a helyes eljárás áfa szempontból? Ez az eset az áfatörvény 42. § alá tartozik? A kft. az áfát +- szerepeltetheti a bevallásában? Köszönöm a válaszát!
Teljesítési hely szolgáltatásnyújtás esetén Kérdés
Egy Angliában bejegyzett társaságnak 4 magyar magánszemély tulajdonosa van. A tagok Magyarországon élnek életvitelszerűen. A tagok az angol cégben nem társas vállalkozóként, hanem saját, Magyarországon bejegyzett cégük és az angol cég közötti szerződés alapján működnek közre az angol cég tevékenységében. Társas vállalkozóként a Magyarországon bejegyzett cégükben fizetik a járulékokat. Kérdés: a magyarországi cég számláját EU-ba nyújtott szolgáltatásról kell-e kiállítani az áfatörvény 37. §-a, a megrendelő angol bejegyzése/székhelye alapján, vagy a döntéshozók magyarországi tartózkodására, az irányításra vonatkozó döntések meghozatalának helyszínére tekintettel áfát is kell felszámítani az áfatörvény 259. § 19. pont alapján? Még mindig EU-s cégként kell-e kezelni az angliai céget a Brexit ellenére? Segítségüket köszönöm.
Szolgáltatásnyújtás – közösségen belül – három szereplő Kérdés
Tisztelt Adószakértő! 2017.12.02-én feltett kérdésemre megkaptam a választ, köszönöm! A kérdés az alábbi volt: Tisztelt Szakértő! Magyar kft. egy német adóalanynak (kft.-nek) végez Magyarországon szolgáltatást. A szolgáltatás számítógépes programozás, szoftverfejlesztés, egyéb számítástechnikai tevékenység. Mindketten rendelkeznek közösségi adószámmal. Ebben az esetben a szolgáltatást áfamentesen kell leszámlázni? Azaz közösségi szolgáltatásról van szó, és a megrendelőnek kell az áfát megfizetnie? Köszönöm!" Azóta tovább körvonalazódott a helyzet, ezért kérem, tájékoztassanak, hogy ez a helyet hogyan alakul, amennyiben a szolgáltatás megrendelője egy német cég, a szolgáltatás nyújtója magyar, de a szerződésből tudni lehet, hogy a német cég ezt a szolgáltatást tovább "közvetíti" egy magyar cégnek. Ebben az esetben is áfamentesen kell számlázni? Nincs valami eltérés, mint például a háromszögügyleteknél? Köszönöm!
Kata adóalany EU-n belüli szolgáltatásnyújtása Kérdés
Egyéni vállalkozó alanyi adómentes, kata adóalany, közösségi adószámmal rendelkezik. Jelenleg közösségen belül magánszemélyeknek (szlovák, osztrák) végez takarítást. A számlát készpénzben, forintban állítja ki áfa felszámítása nélkül, mivel alanyi adómentes. Felvetődhet-e az a kérdés, hogy esetleg szlovák vagy osztrák oldalon áfafizetési kötelezettség keletkezik? Helyes-e a számlakiállítása? Szolgáltatásnyújtása kapcsán lenne-e egyéb, amire figyelni- kellene?
1765A-17A60 összefüggései Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni az áfabevallás és az A60 bevallások adózás/adóbevallás helyes kitöltésével kapcsolatban. Bevételeinkkel kapcsolatosan: - ha közösség területén kívülre szolgáltatunk vagy értékesítünk, akkor a 65A bevallás 1. sorába beírjuk a bevételt - ha közösségen belülre terméket értékesítünk, akkor a 65A bevallás 2. sorába írjuk az összeget, majd ezen összeget az A60-01 lapján is feltüntetjük Kiadásainkkal kapcsolatban: - közösségen belülről terméket szereztünk be, akkor a 65A bevallás 14-es sor b.oszlopába írjuk, rászorozzuk a 27 százalék áfát, ezt beírjuk a c oszlopba. Majd mivel cégünk le is vonhatja ezt az áfát, így beállítjuk a 65A 67. sorába b oszlopba az alapot, c oszlopba az áfát. Majd az A60-02. lapján is feltüntetjük a termék értékesítőjének adatait és az összeget. - közöségen belül szolgáltatást vettünk igénybe, akkor a 65A bevallás 18. sorának B. oszlopába beírjuk a vásárolt összeget, majd rászorozzuk a 27 százalék áfát és ezt a C oszlopba írjuk. Majd a 67. sorba is beállítjuk a B oszlopba az alapot, a C oszlopba pedig a rászorzott 27 százalék áfát. Majd a szolgáltató adatait és a számla összegét beírjuk az A60-04 lapjára. Persze tudjuk, hogy az áfabevallás rengeteg sorból áll, de a külföldre történő értékesítés és szolgáltatásnyújtás és a külföldről történő termékbeszerzés és szolgáltatás igénybevételével szeretnénk teljesen tisztában lenni, ne kapjunk büntetést az esetleges hibás bevallás kitöltéséért. Köszönjük szépen a segítséget!