35 találat a(z) szerelés cimkére
Határon átnyúló szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. klíma, hőszivattyú szerelésével, karbantartásával, javításával foglalkozik. Lehetőségünk nyílt, hogy Ausztriában is telepítsünk készülékeket. Tartósan nem dolgoznánk kint, csak egy-egy napot mennénk ki, amikor éppen lesz kint szerelési munkánk. A kft.-ben az ügyvezetőn kívül más nem dolgozik jelenleg. Több eset is felmerülhet, ezek a következők: a) A készüléket tőlünk veszik és mi is visszük ki, és szereljük fel. Ez lenne a fővonal, mert ehhez, ha jól tudom nem kell kint telephelyet létesíteni. b) A készüléket tőlünk veszik, de egyből vevőhöz lesz szállíttatva például Szlovákiából. c) A készüléket maguk veszik meg, mi csak a szerelést végezzük. Ilyen nagy valószínűséggel nem lesz, ez nem gazdaságos nekünk, de előfordulhat. Természetesen mindhárom fenti esetben a készüléken kívüli csöveket, szerelési anyagokat mi visszük. Előre is köszönöm válaszukat!
Nyílászáró-beépítés anyaggal PTGSZLAH Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílászáró-beépítéssel foglalkozó egyéni vállalkozó megvásárolja az ablakokat és beszereli. Üzlete nincs. A számla kiállításakor feltünteti a szerelés mellett a beépített ablakok árát is. Ilyen esetben kell jelenteni a számlát a NAV felé a PTGSZLAH nyomtatványon? Válaszát előre is köszönöm!
Igazolható-e a lift-karbantartás a szerelő utólagos tájékoztatása alapján? Kérdés
A 10 évnél "fiatalabb" lifteket havonként kell karbantartatni. A mi társasházunkban egy jónevű cég kapta erre a megbízást. A lift karbantartási szerződés szerint a karbantartási díjról szóló számla a karbantartási munka elvégzésének igazolása alapján nyújtható be. A cég azonban a munkavédelmi szabályokra való hivatkozással nem teszi lehetővé a szerelő által végzett munka figyelemmel kísérését, ellenőrzését. A cég úgy gondolja, hogy annak alapján kell igazolni a teljesítést, hogy „… ha a szerelőnk végzett a munkával, kinyitja Önnek az aknaajtót és kívülről a biztonsági előírások szigorú betartása mellett…” utólag „…megmutatja a felvonóaknát és az elvégzett munkákat”, vagyis a szerelő tájékoztatása alapján kell/kellene a munkavégzést igazolni, ha volt, ha nem volt tényleges munkavégzés. Bár a teljesítés igazolásához – tudomásunk szerint – csupán a számviteli törvény ad előírásokat, de ezt a cég – a mások által nem kifogásolt gyakorlata miatt – nem fogadja el, ezért kérdezzük, hogy az adótörvények, vagy az Önök által esetleg ismert egyéb jogszabályok szerint igazolható-e a lift-karbantartás a szerelő utólagos tájékoztatása, de utólag már nem többnyire nem látható munkavégzése alapján? Kérjük, hogy a válaszukat szíveskedjenek joghelyekkel alátámasztani! Előre is köszönettel : egy lift karbantartások igazolására felhatalmazott társasházi tulajdonostárs.
Hűtőház építése Kérdés
Naperőmű és építési FAD kérdése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni azt, hogy egy 500 KW teljesítményű napelemekből álló naperőmű építése- kivitelezése és "kulcsrakész" állapotban való átadása a megrendelőnek az építőipari tevékenységek besorolásába tartozhat-e? Tehát érvényes lehet rá az áfatörvény szerinti fordított áfás kiszámlázás a megvalósító cég részéről? Ha igen, akkor van-e a számla kiállítására vonatkozóan valamilyen speciális előírás, mert egy ilyen naperőmű az alapozástól kezdve indul, a napelemeken keresztül ezek szerelését, és az erőmű csatlakozási bekötésével zárul. Mindez természetesen egy engedélyköteles építőipari tevékenység. Várom szíves válaszukat: Köszönettel: Törökné
Termékértékesítés kontra szolgáltatás: fordított áfás vagy sem? Cikk
Adóalanytól magánszemély rendel egy szennyvíztisztító berendezést, de a tényleges megrendelő nem ő lenne, hanem a kivitelező cég (engedélyköteles a lakásépítés). A kivitelezőnek milyen áfával kell számlázni a berendezést? Illetve mi lenne a helyzet abban az esetben, ha a gyártó építené be a berendezést, és szerződésben rögzítenék, hogy a telepítést anyaggal együtt végzi a cég? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Közösségi szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbiakban kérném segítségüket: Belföldi áfaalany, aki rendelkezik érvényes közösségi adószámmal, belföldön építésiengedély-köteles munka során összeszerelési munkát végez. Ezen adóalany megbízója közösségi adószámmal rendelkező EU tagállami adóalany. Kérdésem, hogy belföldi áfaalany milyen számlát állít ki a közösségi adóalany mint megbízója részére? Az ingatlan Magyarországon található. Ingatlan révén számlázhat-e a belföldi adóalany közösségen belüli szolgáltatást? Válaszukat előre is köszönöm.
Saját dolgozóval végzett beruházás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk a telephelyén átalakítást végez, új bútorokat vásárolt, amelyeket az ügyvezető személyesen szerelt össze. Az ügyvezető a cégnél rendes alkalmazott. Kérdésem, hogy az ügyvezető bérköltsége és járulékai, amelyek a bútorszerelési időre estek, aktiválhatóak-e a bútorral, és milyen módon kell áfa szempontjából leadózni? Segítségét nagyon szépen köszönöm.
Szerelés könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy cég pl. autó téli gumiról hoz számlát, vagy alkatrészről, ami nem tartalmaz munkadíjat (de egyértelmű, hogy a szerelő végzi a felszerelést, szerelést, nem a vevő cég) ez esetben a számla anyagként vagy szolgáltatásként könyvelendő? Ugyanez a helyzet, ha pl. egy vendéglátó cég pár m2 járólapot vásárol burkolatjavítás céljára, és a burkolásról nincs számla, de nyilván nem a cég rakja le a járólapot (anyag v. szolgáltatás?). A megítélés/könyvelés ipa-adóalap meghatározásánál sem közömbös. Köszönettel: Királyné Anikó
Építkezés áfája 2 Kérdés
Már meglévő 120 négyzetméteres lakóházam mellé (egy falon érintkezik) szeretnék építeni (bővítés) egy 70 négyzetméteres alapterületű lakrészt, melyben van konyha, étkező, nappali, szoba, fürdőhelyiség, wc és közlekedő, és hozzá 25 négyzetméteres nyitott terasz. Ebben az esetben az építkezés (a hozzátartozó gépészeti felszereléseket is), mind az építőanyag, illetve a munkadíj 5 százalékos áfa alá esik? Az építkezés terv alapján készül. Tisztelt dr Bartha László! A válasz egyértelműsítéséhez az alábbi kiegészítés: a megrendelő magánszemélyként megbízza a kivitelezőt, aki vállalkozó. 1. Az építendő épület lakóingatlan 2. Alapterület 300 m2 alatt van 3. A hozzáépítendő 70 m2 részre a használatba vételi engedély természetesen majd az építést követően történik meg. 4. Az építési-szerelési munkával szintén a magánszemély építtető megbízza a kivitelező vállalkozót. Előfordulhat, hogy a fűtés, illetve a belső gépészeti berendezéseket a vállalkozó vásárolja meg, de ha az 5 százalék áfához az kell, hogy a megrendelő magánszemély vegye meg, akkor ő rendeli meg. 5. Természetesen a telek és az építendő, és már meglevő épület az az építtető magánszemély tulajdonában van. Fentiek alapján kérdésem ismét, hogy a lakóházbővítéssel kapcsolatos anyag, illetve munkadíj 5 százalék áfa alá esik-e, minden esetben az anyagot a megrendelő építtető nevére kell hogy szóljon, akkor egyértelmű az 5 százalékos áfa? Indokolt-e külön terveztetni a már meglevő lakóingatlanon az átalakítást, és a bővítés tervezést?
Fordított vagy egyenes áfa Kérdés
A cég, amelynek a könyvelését végzem, alvállalkozóként bejelentésköteles, építkezésekhez vasanyaggyártást és -beszerelést végez. A fentieket külön-külön és együtt is megrendelik. A gyártás okoz gondot, amely magában foglalja a vasanyag rajz szerinti méretre vágását és hajlítását. Amikor önállóan csak a gyártást rendelik meg, áfásán számlázzák. A vasanyagot és a szerelési munkálatokat fordított áfásan számlázzák. A gond akkor merül fel, amikor a vasanyagot gyártással, esetleg még a beszerelést is megrendelik. Ebben az esetben a gyártást nem lehetne mellékszolgáltatásnak tekinteni, mivel a vasanyag árához képest a gyártás ára elenyésző, kg-ként 17 Ft. Muszáj a számlázásnál a vasanyagot fordítottan, a gyártást áfásan,a szerelést fordítottan számlázni. Szeretnék a vasanyag kilónkénti árát gyártással és szereléssel megállapítani. Ebben az esetben a számlázás hogyan történjék? Köszönöm a segítségüket: Vasóczki Ildikó
Belföldi fordított adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy építési és hatósági engedélyköteles nagyberuházásban a társaságunk alvállalkozóként az alábbi munkát, munkákat végzi, egy szerződés keretén belül. A szerződésben egy-egy munka díját külön megállapítani nem lehet. Egy ingatlanban szünetmentes berendezést ad el beszereléssel együtt, kéményt épít és a teljes tervezést is ő végzi. Ez a tevékenység egyenes, vagy fordított adós? Előre is köszönöm válaszát. Tisztelettel: Szalai Lajosné
Installáció készítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy installáció készítése hová könyvelhető? A számla bto 863 600 forint, amely tartalmazza a szerelést, az anyagot és a munkadíjat. A számlában nincs külön részletezve, hogy mi mennyi. Köszönöm válaszát.
Új építésű ingatlanban szerelés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném kérni állásfoglalását. Ha egy új lakásokat építő generálkivitelező az általa majd új lakásként értékesíteni kívánt ingatlanba a készre építés során nyílászárót szereltet egy másik vállalkozóval, akkor a nyílászárót szerelő alvállalkozó 5 százalékos vagy 27 százalékos áfakulccsal számlázza a nyílászáró beépítést? Válaszát előre köszönöm.
Számla és nyugta egyszerre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk termékeket árul, és azokat a vásárló lakásán be is szereli. A terméket a vásárló az üzletben vásárolja meg, és számlát kap róla. A helyszíni szerelésről minden esetben készpénzfizetési számlát állítunk ki. A kérdésem az lenne, hogy áttérhetünk-e arra a módszerre, hogy a szerelésről nyugtát adunk, és aki számlát kér (maximum 50 ezer forint), annak azt egy későbbi időpontban a cég székhelyén állítjuk ki, és postán küldjük meg. Ezzel két bizonylatot állítanánk ki, egy nyugtát a helyszínen, és egy számlát. A saját nyilvántartásunkban a két bizonylatot összetűznénk, és csak egy alkalommal – a számla alapján – történne meg az áfafizetés.