29 találat a(z) szakmunkástanuló cimkére

Szakmunkástanuló étkezési hozzájárulása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszukat: Társaságunk szakmunkástanulót foglalkoztat tanulószerződés alapján. 2019. évben a tanulók kedvezményes étkezését pénzbeli hozzájárulás alapján oldjuk meg. Ezen jövedelem után társaságunk a személyi jövedelemadót, egyéni járulékot levonja és a szociális hozzájárulási adót megfizeti. Az lenne a kérdésem, hogy ezen juttatásból (pénzben kifizetett étkezési hozzájárulás) kell-e 1,5 százalék munkaerőpiaci járulékot levonni és kell-e szakképzési hozzájárulást fizetni? Köszönettel várom válaszukat.

Munkavállaló részére adható étkeztetési lehetőség Kérdés

Kérdésem arra irányul, hogy a megszűnt Erzsébet utalvány helyett a szakmunkástanulóknak milyen formában lehetne biztosítani az étkeztetést, és ennek milyen vonzata van, a szakmunkástanuló, illetve a munkáltató részére. Szíves válaszukat tisztelettel köszönöm! Bényi Józsefné

Szakmunkástanuló szakmai gyakorlata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó fodrász szakmunkás tanulót vállalna gyakorlati képzésre. Milyen kötelezettségekkel jár a vállalkozó részéről a szakmai képzés? Milyen díjazás illeti meg a tanulót? Kell-e bejelenteni, bevallani a NAV felé? Kell-e az elméleti képzést végző intézménnyel szerződést kötni? Köszönöm a válaszát. Kozár Judit

Szakmunkástanuló betegszabadságának díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszukat: Társaságunk tanulószerződéssel foglalkoztat szakmunkástanulókat, akik havonta kapnak pénzbeli hozzájárulást, ami adómentes bevétel a tanulóknak. Az Mt. szerint évente 10 nap betegszabadság jár nekik. Az a kérdésem, hogy a betegszabadság napjaira kifizetett juttatás is adható adómentesen (járulékot vonnánk tőlük ugyanúgy, mint a pénzbeli juttatásból), vagy ez adóköteles bevétel a tanulóknak? Úgy tudom, hogy a táppénz összege már adóköteles bevétel. Köszönettel várom válaszukat.

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érettségizők általi tájékoztatással kapcsolatosan felmerült a kérdés, hogy nyilván, aki szakmunkástanuló, ott is ugyanez a helyzet áll fent. Viszont mi a teendő abban az esetben, ha a tanuló nem tett sikeres szakmunkásvizsgát, és a pótvizsga csak októberben lesz? Válaszát előre is köszönöm.

Szakmunkástanuló táppénze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk szakmunkástanulót foglalkoztat. Az Mt. szerint 10 nap betegszabadságra jogosult a 2017-es évben. Az lenne a kérdésem: ha lejár a 10 nap betegszabadság és még mindig beteg, akkor jogosult lesz táppénzre vagy sem. Szíves válaszát várva, köszönettel.

Szakmunkástanuló szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszukat: Társaságunk szakmunkástanulót alkalmaz tanulószerződéssel 2017. 01. 20. napjától. Az Mt. alapján éves szinten 35 nap szabadság jár neki. Tanulóidejét az alábbiak szerint tölti cégünknél: minden második hét 4 napján dolgozik, napi 7 órát, tehát havonta 56 órát (8 x 7 óra). A többi napon iskolában van, tehát cégünknél ezek a napok szabadnapok. Az lenne a kérdésem, hogy ha szabadságon van, akkor azt hogyan kell kiadni neki? Tehát ha hiányzik adott hét 4 napján – amikor dolgoznia kellene –, akkor hány napot (órát) kell kiírni a 35 napból? Illetve, ha csak egy napot hiányzik, amikor dolgoznia kellene, akkor hogyan írjuk ki? Szíves válaszukat várva, köszönettel.

Rehabilitációs hozzájárulás szakmunkás tanulók foglalkoztatása esetén Kérdés

Egy cégünk tanulószerződéssel foglalkoztat szakmunkás tanulókat. A havi létszámuk 23 fő. Ebből 1 fő megváltozott munkaképességű dolgozó. Ezen felül 2 fő társas vállalkozó van, illetve alkalmaznak 10 szakmunkás tanulót. Kérdésem a statisztikai létszámba beletartozik-e a szakmunkástanuló és ezt mely időszakra kell figyelembe venni? A tanulók tanulószerződéssel vannak foglalkoztatva. Válaszát előre is köszönjük.

Szakmunkástanuló időszak – szolgálati idő Kérdés

A szolgálati idő számításánál a szakmunkástanuló idő mikor kezdődik? Ugyanis van egy határozat a szolgálati időről 2006-ból, ahol a szolgálati idő szeptember 1-jével kezdődik, és van egy 2015-ből, ahol július 11-étől. Mindkét esetben ez a szakmunkástanulói jogviszony kezdete. Melyik a jó? Ez a több mint másfél hónapos eltérés sokat jelent abból a szempontból, hogy a korhatár betöltésekor az utolsó év teljes év lesz-e. Válaszukat köszönöm.

Szakmunkástanuló táppénzének szja-kérdése II. Kérdés

Kedves Mária! Azonos című kérdésemre adott válaszát köszönöm. Szja vonatkozásában teljesen helyes, azt megértettem. A táppénzt terhelő járulékkal van még egy kis gondom. Az alábbi hivatkozások alapján úgy értelmezem, hogy a táppénz nem képez járulékalapot. Rossz következtetést vontam le? A Tbj. szerint: Járulékalapot nem képező jövedelem 21. § Nem képezi a nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapját: a) a foglalkoztató által megállapított és folyósított társadalombiztosítási ellátás, valamint a szociális ellátásnak nem a foglalkoztatót terhelő összege, Társadalombiztosítási ellátások 14. § (1) A társadalombiztosítás rendszerében nyújtott ellátások az egészségbiztosítás és a nyugdíjbiztosítás keretében vehetők igénybe. (2) Egészségbiztosítási ellátások: a) egészségügyi szolgáltatás; b) pénzbeli ellátások: ba) csecsemőgondozási díj, bb) gyermekgondozási díj, bc) táppénz; Köszönettel: István

Szakmunkástanuló táppénzének szja-kérdése Kérdés

Tisztelt Cím! Szakmai állásfoglalásukat szeretném kérni az alábbi kérdésben. Tanulószerződéses szakmunkástanulók gyakorlati képzésével foglalkozó tb-kifizetőhely esetében a tanulók keresőképtelenségének idejére folyósított táppénz összegéből kell-e szja-t vonni? Esetleg még más adó vagy járulék fizetendő? Meglátásunk szerint a tanulószerződéses szakmunkástanulók ösztöndíja adómentes. Ugyancsak adómentes a keresőképtelenségük első 10 napjára járó, betegszabadság jogcímen megszerzett juttatásuk. Elképzelhető, hogy az volt a törvényalkotó célja, hogy az egyébként adómentes juttatásokat adókötelessé tegye betegség esetén? Ugyanabban a jogviszonyban, ugyanarra a tevékenységre tekintettel szerzett jövedelemről beszélünk. Ha a kifizetett táppénz összegéből szja-t kell vonni, akkor az egyébként adóbevallás benyújtására nem kötelezett tanulóknak is szja-bevallást kell készíteniük, ami további indokolatlan terhet róna a többnyire kiskorú tanulókra, általában pár száz forint miatt. Köszönettel.

Szakmunkástanulók díjazása Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! Állattenyésztéssel foglalkozó cég vagyunk. Felmerült a kérdés, mi lenne, ha szakmunkástanulókat foglalkoztatnánk. Ebből következően további kérdések is merültek fel, mivel eddig ilyen foglalkoztatást nem alkalmaztunk: – Milyen javadalmazás illeti meg a szakmunkástanulókat? Szerintem ösztöndíj, melyet tanulószerződésben kell rögzíteni. Vagy csak juttatást kap, az ösztöndíj teljesen más jellegű juttatás? – Mikor alkalmazunk tanulószerződést, és mikor együttműködési megállapodást? – Melyik javadalmazás után milyen járulékfizetési kötelezettsége keletkezik cégünknek? Válaszát előre is köszönve, tisztelettel: Gubányiné Szalai Katalin

Szakmunkástanulók juttatása Kérdés

Szakmunkásképzéssel foglalkozunk. Minden tanulónk tanulőszerződés alapján biztosított, illetve juttatást kap. A tanulóktól igazolatlan hiányzás miatt levonni kényszerülünk.Kérdésünk: Milyen összeg után kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót: a tanulószerződésben meghatározott díj után vagy az igazolatlan mulasztás miatti levonás miatt fennmaradt rész után? További kérdésünk, hogy a hónap közben belépő, illetve kilépő tanulók után a fizetési kötelezettség időarányosan áll-e fenn.Például tanulószerződéses díj: 20 ezer forint, igazolatlan levonás miatt 5000 forint, szocho alap? 15 ezer forint? Válaszukat köszönjük.

Nők kedvezményes nyugdíjba vonulása: mire elég a szakmai gyakorlat? Cikk

Az elmúlt időszakban megjelent Gyermekneveléssel töltött évek: mi számít a nyugdíjnál? című írás kapcsán érkezett levelek többsége a nők kedvezményes nyugdíjba vonulási feltételrendszerében alkalmazott úgynevezett jogosultsági idő számítására vonatkoztak – ezek körében felmerült a szakmunkástanuló nyári munkavégzése/gyakorlata időtartamának figyelembevételi lehetősége is. Az ezzel kapcsolatos tudnivalókat és magyarázatokat gyűjtöttük most össze.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink