7 találat a(z) szülő-gyermek cimkére
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Katás kapcsolt jogviszony Kérdés
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Egy egyéni vállalkozó (anya) és egy társaság tulajdonosa (apa) nem házastársak, de van egy közös gyermekük. Lehetséges-e kapcsolt viszony a közös gyermekre, mint harmadik személyre vagy bármi egyébre tekintettel az egyéni vállalkozás és a cég között az alábbi esetek valamelyikében? a.) Az apa 50%-ban tulajdonos egy kft.-ben (a másik 50% nem rokoné), ahol ügyvezető (egyedül), és személyesen is közreműködik; b.) Az apa 50%-ban tulajdonos egy bt.-ben (a másik 50% nem rokoné), ahol beltag, ügyvezető (egyedül), és személyesen is közreműködik; c.) Az apa 50%-ban tulajdonos egy bt.-ben (a másik 50% nem rokoné), ahol kültag, ügyvezető (egyedül), és nem személyesen közreműködő. A kérdésemet szeretném kiterjeszteni azokra az esetekre is, amikor az apának 50%-ot meghaladó részesedése van. Másik kérdésem a kapcsolt vállalkozásokra előírt bejelentési kötelezettségre vonatkozik. A tulajdonosi kölcsönnel kapcsolatban a NAV a korábbi években telefonon azt a tájékoztatást adta, hogy az nem tartozik a bejelentési kötelezettséggel érintett ügyletek körébe, mára azonban már ide sorolják. Hogyan kellene eljárni abban az esetben, ha az első kölcsönnyújtás már 2003-ban megtörtént, és a.) a kölcsönzés alkalmanként ma is előfordul; b.) a pénzkölcsönzés utoljára 2016-ban történt. Előre is köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Szalay Veronika
Tartozik az adóval a házastársam, viheti-e a NAV a különvagyonomat? Cikk
Házassági különvagyonnak számítana-e az édesanyám tulajdonát képező gépjármű – amelynek én vagyok az üzembentartója – , ha azt nekem ajándékozná? Ha a házastársamnak van tartozása, akkor ezt az ingóságot az ajándékozás után lefoglalhatja a NAV? Nekem kell az ajándékozást bizonyítanom? Ha a házastársamnak a bt.-ben köztartozása van, az az én saját bt.-mben lévő (édesanyám és én alapítottuk még a házasság előtt) vagyont is érintheti? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Kapcsolt vállalkozás egyéni vállalkozó és kft. között Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó és egy egyszemélyes kft. tulajdonosai között anya-lánya rokoni kapcsolat van. Az anya egyéni vállalkozó számlázna lánya egyszemélyes kft.-jének. Mindketten az általános szabály szerinti áfa alá tartoznak. Vállalkozói szja (egyéni vállalkozó), illetve tao (kft.) szerint adóznak. Kapcsolt vállalkozásnak minősülnek? Milyen bejelentési kötelezettségek vannak az egyéni vállalkozó, illetve a kft. részéről? Előre is köszönöm.
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van 3 Kft. Az első kft.-ben "A" tulajdonos 100 százalékban, és ő az ügyvezető is. A második kft.-ben "A" tulajdonos 67 százalékban – ő az ügyvezető is –, "B" tulajdonos 30 százalékban – ő cégvezető –, "C" tulajdonos 3 százalékban. "B" tulajdonos "A" és "C" tulajdonosoknak a gyermeke, de "A" és "C" tulajdonosok elváltak. A harmadik kft.-ben "B" tulajdonos 40 százalékban, az első kft. tulajdonos 20 százalékban és "D" tulajdonos 40 százalékban. "B" és "D" tulajdonos féltestvérek. Ügyvezető az első kft. tulajdonosa, illetve a másik két tulajdonos, de "B" "A" ügyvezetővel és "D" is "A" ügyvezetővel együttesen jogosult dönteni. Kérdésem milyen kapcsolt viszony van a cégek között, illetve kapcsolt viszony esetén a befolyásolás mértéke hogyan alakul? Mindegyik cég idáig egyszerűsített éves beszámolót készített, jogosultak-e továbbra is egyszerűsített beszámoló készítésére, ha minden más feltételnek megfelelnek? Köszönettel.
Illeték – lakás, pénz Kérdés
Szülő gyermekének ajándékoz pénzösszeget. A pénz bankszámláról kerül átvezetésre, ugyanazon bankon belül a szülő számlájáról, melyen a megajándékozott gyermek is rendelkezési joggal volt meghatalmazva, a gyermek számlájára. Kérdés: van-e valamilyen illetékfizetési, illetve NAV-hoz bejelentési kötelezettség? Esetleg összeg nagyságától függ-e az ajándékozó vagy a megajándékozott ezzel kapcsolatos teendője? Másik illetékkel kapcsolatos kérdés: egyik szülő halála miatt lakásingatlan tulajdonosa lett 1/4-1/4 arányban két gyermek az életben maradt szülő haszonélvezeti jogával. Az ingatlant az egyik gyermek 100 százalékos tulajdonába szeretnék adni. Kifogásolható-e, ha az egyik 1/4 részben tulajdonos testvér a fele részben tulajdonos szülőnek ajándékozza a tulajdoni hányadát, majd a szülő az összesen 3/4 részt a megajándékozott gyermeknek? Ezzel ügyfelem értelmezése szerint elkerülhető lenne az illeték-fizetési kötelezettség. Mi a teendő abban az esetben, ha a megajándékozott gyermek később ezt a lakásingatlant értékesíti? Ilyen esetben hogyan alakul az illeték-fizetési kötelezettség?