19 találat a(z) színlelt munkaviszony cimkére

Színlelt munkaviszony Kérdés

Rejtett munkaviszony egyéni vállalkozó esetén? Kérdés

Kata adózás szabálya Kérdés

Megbízási díj nyugdíj mellett Kérdés

Katás egyéni vállalkozó számlázhat-e a munkáltatójának? Kérdés

Visszaélések a katával: gátat szabna a PM a munkaviszony helyett alkalmazásnak Cikk

Míg a gazdaságfehérítési reményeket beváltotta a kisadózók tételes adója (kata), hiszen több tízezer egyéni vállalkozót és kisvállalkozást terelt a legális irányba, addig számos cég alternatív foglalkoztatási módként használja, a probléma a héten összeülő, negyedik Adó-Tanácskozáson is megvitatják a jelenlévők – tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár.

Kata – bújtatott munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy fordító iroda, kft. formában működik, vannak saját alkalmazottai is, és független fordító és tolmács alvállalkozói. Ügyfelem 2019 tavaszán elnyert egy tolmácsolási megbízást, amit egy alvállalkozón keresztül lát el. Az alvállalkozó egy katás egyéni vállalkozó. A tolmácsolási feladatok olyan jó fogadtatásban részesültek, hogy ügyfelem felé a megbízást folyamatosan megújítják, és folyamatosan ugyanaz az alvállalkozó látja el a feladatot. Ügyfelem az alvállalkozóval hetente köt újabb megbízást (purchase order, vállalkozási keretszerződés mellett). A kérdéses megbízás ügyfelem teljes éves árbevételének töredékét adja csak. A munka volumene elérte azt a szintet, hogy a tolmács éves katakerete több mint 50%-át ügyfelemnek számlázta/számlázza, és minden héten hétfőtől péntekig napi 8 órában ügyfelem megbízójának dolgozik a megbízó székhelyén, ami nyilván nem esik egybe ügyfelem székhelyével. Ezzel kapcsolatban a bújtatott munkaviszony problematikája merült fel bennünk. A hét kritérium közül a tevékenységhez használt eszközök birtoklása mindenképpen pozitív. A tevékenység végzésének módjával kapcsolatos utasítással és a tevékenység végzésének rendjének meghatározásával kapcsolatban vagyunk bajban. Ha ügyfelemtől a megbízó azt rendeli meg, hogy a tolmács heti 5 nap 8-tól 4-ig jelen legyen a megbízó székhelyén, akkor helyesen értelmezzük, hogy nem ügyfelem határozza meg a tevékenység végzésnek rendjét és módját? Köszönettel.

Patikában kisadózó vállalhat-e ügyeletet? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném szépen a segítségét. Adott egy patika, melyben ügyelet kell teljesíteni. A gyógyszerészek vállalhatnak e ügyeletet katás számlázás keretében úgy, hogy több gyógyszertárban is ügyelnének, de adott munkahelyen, adott munkaidőben és a munkáltató eszközeit használva? A bevételük több helyről származna, és a kisadózók egy partnertől származó bevétele nem haladná az éves bevétel 50 százalékát. Köszönöm!

Bújtatott munkaviszony? Kapcsolt vállalkozás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek van két alkalmazottja, könyvviteli szolgáltatással foglalkozik. A vállalkozó végzettsége mérnök, csak a kettő részmunkaidős munkavállalónak van könyvelői végzettsége. A vállalkozó főállásban egy mérnökirodában dolgozik, ahová szeretnék felvenni egyik részmunkaidős alkalmazottját adminisztrátor (egyéb ügyintéző) munkakörbe. Abban az esetben, ha a mérnökiroda könyvviteli szolgáltatását át szeretné venni a jelenlegi könyvelőjétől, és az egyéni vállalkozásból kiszámlázni a mérnökiroda felé, ütközne-e valamilyen jogszabállyal, illetve felmerülne-e a bujtatott munkaviszony kérdése? A könyvelést ugyanaz a személy végezné, aki az adminisztratív munkakört látná el a mérnökirodában. A járulékot mindkét munkáltatónál fizetnék, a munkavállaló az egyéni vállalkozás eszközeit használná, viszont a mérnökiroda kft. és az egyéni vállalkozás székhelye megegyezik. Jelentene ez bármilyen szabálysértést? Ezen kívül a fent említett kft. ügyvezetője jelenleg az egyéni vállalkozó (egyben a mérnökiroda munkavállalója) édesanyja, de a közeljövőben valószínű, hogy ügyvezetői pozícióba kerül. Ebben az esetben kapcsolt vállalkozásként kellene kezelni a két vállalkozást, vagy csak az ügyvezetővé válás után? Válaszát előre is köszönöm. Zsanett

Szakorvos kataválasztási lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szakorvos kórházban heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik. Emellett másik két kórházzal köt személyes közreműködői szerződést a 96/2003. kormányrendelet alapján, és így ügyelet, műszak, készenléti szolgálat keretében sürgősségi betegellátási szakorvosi tevékenységet végez. Ezen két kórháznak az egyéni vállalkozásból számlázza a nyújtott szolgáltatás óradíját. Van-e adókockázata annak, ha a katát, mint adózási módot választja, ha a két kórháznak számlázott éves összeg kórházanként meghaladja az 1 millió forintot, és ha nem haladja meg? A NAV minősítheti munkaviszonynak a sürgősségi ügyeleti szolgáltatást? Ha igen, akkor milyen adószankciókra számíthat az orvos az egyéni vállalkozása kapcsán? A munkaviszonynak minősített szolgáltatás díja után melyik cégnek számítja fel a NAV a bérjárulékokat és az adót: a kórházüzemeltető cégnek, vagy az egyéni vállalkozásnak? Köszönöm előre is a válaszát!

Társas vállalkozás ügyvezetője, mint katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás 50 százalékos tulajdonosa az ügyvezetői feladatokat munkaviszony keretében látja el, rendszeres havi munkabér fejében. Mellette katás egyéni vállalkozó. Számlázhat-e saját cégének egyéni vállalkozóként, ha a szerződésbe a munkaviszony kizárására vonatkozó kitételeket belefoglalják? Segítségét előre is köszönöm!

Biztosítási ügynök – Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy Ön szerint egy későbbi utólagos ellenőrzéskor megállja-e a helyét, ha a biztosítási ügynök kata adózást választ? A törvényi feltételekkel tisztában vagyok, a kérdés azért merült fel, mert egy vállalkozónak azt az információt adta a könyvelője, hogy a tevékenységére "ráhúzzák" a munkaviszony elemeit, s később ezért utólag tételes adózónak fog minősülni – természetesen szankciókkal. Véleményünk szerint a katatörvényben foglaltak szerint megdől a munkaviszony vélelme, hisz a megrendelő nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan, illetve a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket nem a megrendelő bocsátotta a vállalkozó részére. Válaszukat előre is köszönjük.

Munkáltatói felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő munkaügyi kérdésem lenne. Ha egy dolgozónak felmond a munkáltatója, milyen végkielégítés jár? 2011. augusztus óta áll alkalmazásban, de 2007. március és 2011. július között megbízási szerződéssel dolgozott, havonta számlát állított ki (színlelt munkaszerződés). Erre az időszakra igényt tarthat-e végkielégítésre a dolgozó? A munkaszerződésnek van egy pontja, hogyha megszűnik a jelenlegi cégnél a munkaviszonya, egy évig nem helyezkedhet el a konkurens cégnél, ezért 6 havi átlag keresetet fizet a munkáltató. Ezt köteles a munkáltató kifizetni, vagy mondhatja, hogy feloldja a dolgozót ezen tilalom alól? Válaszukat előre is köszönöm!

Kata törvényi értelmezés Kérdés

Ügyfelem katás egyéni vállalkozó. Állandó megrendelője egy építész cég, a munka jelenlegi szakasza együttműködést feltételez más megbízottakkal. A megrendelő a katásokkal olyan szerződést kötött (csökkentendő a katatörvény által felsorolt munkaviszonyra vonatkozó vélelmet), melynek értelmében a katások a megrendelő eszközeit bérlik, azért havonta bérleti díjat fizetnek számla ellenében. Megítélésük szerint a bérbeadásnak ez a módja megvalósítja-e a "tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a megrendelő bocsátotta a kisadózó rendelkezésére" kitételt? Köszönöm, ha válaszolnak, CsK

Ügyeletvállalás katás vállalkozóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy katás egyéni vállalkozóként orvos -asszisztensi ügyeletet vállalnék, amit minden hónapban az önkormányzat felé kellene kiszámláznom. Minden hónapban ugyanaz az egy vevő lenne, és csak egy vevő, nagyságrendileg ugyanakkora összeggel. Megállapítható lenne-e ebben az esetben a munkaviszony annak ellenére, hogy az önkormányzat nem foglalkoztatna alkalmazottként? Köszönöm válaszát! Üdvözlettel: cséva

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Letiltás további kamat számítása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink