19 találat a(z) színlelt munkaviszony cimkére

Bt. kültagja számlázhat a bt.-nek katás főállású egyéni vállalkozóként? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. kültagja, főállású katás egyéni vállalkozó. A bt. főtevékenysége számviteli szolgáltatás. Az egyéni vállalkozó takarítást végez a bt. részére, ahol tulajdonos, de más külsős cégeknek is végez takarítást, raktárak, parkolóházak takarítását. A bevételének 70 százalékát a saját bt.-jének számlázza ki. Kérdés: ezt a NAV munkaviszonynak vélelmezheti? Köszönettel: Ildikó

Kata – Munkaviszonytól való elhatárolás Kérdés

1.) Mit kell érteni a törvény 14. § 1. bekezdésében "a harmadik személy" alatt? 2.) Nem teljesen tudom értelmezni a fenti paragrafus 3. bekezdését, ezért a konkrét példát írom le: Van egy katás egyéni vállalkozó, főfoglalkozású (alkalmazottja nincs). Határozott idejű megbízási szerződés alapján végez egészségügyi szakasszisztensi tevékenységet egy kórházban, ahol egyébként nincs munkaviszonyban. A szerződés szerint: – a kórházban végzi a tevékenységét: – napi 6 órában szabadfoglalkozású jogviszony keretében – a kórház által térítésmentesen biztosított eszközökkel – havonta számláz – az éves bevételének több mint 50 százaléka ebből származik. Kérdésem, hogy a fentiek alapján az adóhatóság vélelmezheti ezt munkaviszonynak, vagy csak akkor, ha a kórháznak számlázott éves bevétele meghaladja az 1 millió forintot, amiről adatszolgáltatási kötelezettsége van mindkét félnek. És ha igen akkor a megbízót vagy a megbízottat szankcionálják vagy mindkettőt (böntetik) és milyen módon. Megoldás lehet-e az, hogy év közben, mielőtt a bevétele meghaladná az 1 millió forintot, megszüntetné a kataalanyiságát (újra tételes költségelszámolást alkalmazó egyéni vállalkozó lenne), ezáltal ilyen alapon nem vizsgálná az adóhatóság a katás időszakát e tekintetben, mivel ott nem haladta meg az 1 milliót, ezért nincs adatszolgáltatási kötelezettség. Vagy csak az esély kisebb? Előre is köszönöm a választ.

Telephely-bejelentés katás kozmetikusnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozást szeretne létrehozni egy manikűrös, egy szépségszalonban fogja állandó jelleggel tevékenységét végezni. A tevékenysége engedély és bejelentés nélkül gyakorolható. Az okmányiroda szerint nem kell telephelyként bejelentenie a szépségszalont, ahol egyébként mostanáig munkavállalóként dolgozott. Ez esetben egy esetleges ellenőrzéskor hogyan tudja igazolni, hogy milyen jogcímen dolgozik ott? Elegendő egy szerződést felmutatni a szalonnak fizetendő bérleti díjról? Katásként nem rizikós ez? A munkaviszony-leplezés vélelmének felállításával kapcsolatos feltételek közül csak az teljesül, hogy nincs a birtokában a szalon, valamint nem tudja bizonyítani, hogy az eszközei a sajátjai (nem őrizte meg a számlákat). Köszönöm szíves válaszát!

Kata kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tételezzük fel, hogy valaki egyedüli tag, ügyvezető és egyedüli alkalmazott egy szoftverfejlesztő kft.-ben, és eközben katás egyéni vállalkozóként kizárólag ennek a kft.-nek számláz szoftverfejlesztést (éves szinten 1-6 millió forintot). A számlához hagyományos vállalkozási szerződéseket ír, melyek alapján megdönthető a munkaviszony vélelme. Ha jól értelmezem, ebben az esetben kapcsolt vállalkozásokról beszélünk. Jogszerű-e ez a működés, és ha igen, mire számíthat ez az adózó a NAV-tól? Érdemes-e így működni, vagy rommá büntethetik mondvacsinált indokokkal (szokásos piaci ár stb.)?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bejelentett részesedés eredménytartalék terhére

Pölöskei Pálné

adószakértő

Pótbefizetés visszafizetése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink