9 találat a(z) szálláshely szolgáltatás cimkére

Szálláshely-szolgáltatás, fizetővendéglátás Kérdés

Magánszállásadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Január 13-án a NAV honlapján megjelent egy tájékoztató "Változások a szálláshely-szolgáltatásban" címmel: https://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/Valtozasok_a_szallash20200113.html A cikkben látszódik, hogy új ÖVTJ kódot kapott a magánszálláshely-szolgáltatási tevékenység, és bejelentéskor ezt a kódot kell már használni. Önök szerint, ha a magánszemély fizetővendéglátó tevékenységére a tételes átalányadózást választotta és 552006-os ÖVTJ kód szerepel a tevékenysége között (már nov. 01 előtt is), akkor azt módosítani kell az új 552014-es ÖVTJ kódra? Köszönöm válaszukat!

Kedvezményes ár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi szálláshely szolgáltató cégnél merült fel egy kérdés, ami az online szobatükör rendszer bevezetésével egyre élesebben érintheti a vállalkozást, így helyesen szeretnénk eljárni. Egy faluban, a telephelyükön erre a célra kialakított épületben szobákat adnak ki. Online lehet a szállást foglalni. Azonban előfordul, hogy a cég tagjainak rokonai, barátai is megszállnak néha, akiktől vagy egyáltalán nem kérnek pénzt a szállásért, vagy féláron adják ki nekik a szobát. Megtehetik-e ezt "büntetlenül"? Hogy lehet azt megoldani, hogy az adott kedvezmény, vagy akár a teljes szállásdíj elengedése adómentes legyen? Ha nem megoldható, akkor adózásilag mi a teendő ebben az esetben? Ha pl. féláron adják ki a szobát, akkor a teljes ár és a félár közti különbözet után kell- e pl. áfát fizetni? Ha igen, hogy kell ezt bizonylatolni, hol kell az áfabevallásban feltüntetni? Társasági adót hogyan érinti? Válaszát köszönöm. Némethné T. Krisztina

Kata – Airbnb Kérdés

Tisztelt Szakértő! "Katás" alanyi mentes egyéni vállalkozó kereskedelmi célú szálláshely-szolgáltatással (rövidtávú lakáskiadás, airbnb) akar foglalkozni Ha megfizeti a katát, akkor az adófizetési kötelezettségének eleget tesz ezáltal a lakáskiadás vonatkozásában is, vagy az külön kezelendő? Ez a tevékenység pénztárgéppel folytatandó, vagy csak számlás? Köszönettel!

Szálláshely-szolgáltatás tételes átalányadózás vagy kata szerint Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi kérdésben. Egy házaspár tulajdonában álló telekre a tulajdonosok egy panziót szeretnének szintén közös tulajdonban építtetni. A panzióban 4 szoba apartmanos (konyha, fürdőszoba, nappali, hálóhelyiséggel) és 8 szoba klasszikus szállodai szoba (egy szoba ággyal és fürdő) lenne. A panzió egy épület lenne. Kérdésem, hogy ha a tulajdonosok 50-50% tulajdonban építenék ezt a panziót, akkor választhatják-e mind a ketten a tételes átalányadózást az Szja tv. 57/A § alapján, és bevételeiket megoszthatják-e úgy, hogy az építés során megállapodnak arról, melyik szoba kinek a tulajdonát képezni (például mindenki 2-2 apartmant és 4-4 szállodai szobát birtokol)? Problémát okoz-e az adózási mód választásában, ha a konyhát a 8 klasszikus szállodai szoba lakói nem használhatják és étkeztetést nem biztosítanának a panzióban? A másik elképzelés szerint katás egyéni vállalkozásban építtetnék a panziót úgy, hogy a telek továbbra is mint magánszemély tulajdonukban marad. Ha áfaköteles katás egyéni vállalkozásban végzik a szálláshely-szolgáltatást és a panziót is mint egyéni vállalkozók építtetik fel, akkor a kivitelező fordított áfás számlát fog-e nekik kiállítani, ha kulcsrakész panzió kivitelezését rendelik meg? A panzió építése alapvetően építésiengedély-köteles. Segítségét előre is köszönöm.

Szálláshely-szolgáltatás reggelivel? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem egyértelmű számomra, hogy az ÖVTJ 552006, illetve az 552011 tevékenységeknél adható-e reggeli a szállás mellé? Köszönöm válaszát: CsCs

Szálláshely kiadása alapítvány által Kérdés

Általános iskola mellett működő közhasznú alapítvány vagyunk. Alapító okiratunk tartalmazza, hogy alapítási célokat nem veszélyeztető gazdasági tevékenységet is folytathatunk. Azt tervezzük, hogy az alapítvány tulajdonában lévő balatoni táborban az iskolás gyerekeket önköltségi áron nyaraltatjuk, a fennmaradó időben pedig más fizető vendégeket fogadunk. Kérdéseink: 1.) Ahhoz, hogy a fentieket megtehessük, a "gyermek-és ifjúsági táborhely" vagy a "kereskedelmi szálláshely" besorolási kategória a megfelelőbb (melyiknek mi a vonzata), illetve hol, és milyen módon kell ezeket igényelnünk, alkalmaznunk? 2.) Milyen adók vonatkoznak ránk, és hogyan kell adóznunk? A tevékenységünk alapján jár-e részünkre az alanyi áfamentesség, illetve 6 millió forint árbevételig választhatjuk-e azt? 3.) Megtarthatjuk-e attól még a közhasznú alapítványi besorolásunkat, ha az alapítási céljainkat gazdasági tevékenységgel is elősegítjük (nem a profitra, felhalmozásra törekszünk, nem fektetünk be, stb.)? Tisztelettel és köszönettel várjuk mielőbbi válaszukat: A kurátorok

Nyaralótulajdonosok, figyelem! Így lehet szálláshelyet kiadni Cikk

Beindult a nyári “nagyüzem” a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatóknál is, ennek ürügyén ismertetjük a bejelentési kötelezettségre, valamint a számlázásra vonatkozó szabályokat.

A tételes átalányadó és bérbe adott nyaraló Szakértői Kommentár

A fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemély tételes átalányadózást választhat, ha tevékenysége megfelel a törvényben előírt feltételeknek.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink