35 találat a(z) munkaidőbeosztás cimkére

Műszakpótlék Kérdés

Kedves Adózóna! Próbáltam az összes témába vágó kérdést elolvasni, de arra nem találtam választ, hogy a műszakpótlék 1/3-os feltételében a munkanaposztó pontosan mit is takar. Ha egy hónapban a munkavállaló beteg is volt és szabadságon is volt, összesen 6 napot dolgozott, akkor ehhez a 6 naphoz viszonyítva kell nézni, hogy 1/3-ban eltért a beosztás szerinti kezdeti időpont vagy az eredeti (mondjuk) 21 munkanaphoz? Az Mt. a munkanapot nagyon tágan definiálja (87. § (1) bekezdés: Munkanap az a naptári nap vagy a munkáltató által meghatározott megszakítás nélküli huszonnégy óra, ha a munkáltató működése miatt a beosztás szerinti napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra esik –igazából ez bármelyik naptári nap lehet (mert nincs hozzá olyan jelző sem, hogy amelyre munkaidőbeosztás érvényes, csak annyi, hogy naptári nap) – így akár még úgy is lehetne csavarni a szavakat, hogy 30 vagy 31 lenne az osztó, az 1/3 vizsgálatakor. A 141. §-ban sincs semmilyen jelző a munkanap előtt, így teljesen bizonytalanok vagyunk abban, hogy mit is akarhatott a törvényalkotó pontosan. A szakmai meglátásukat előre is köszönöm Nagy Péter

Második műszak bevezetése Kérdés

Cégünk termelő vállalat, és második műszak bevezetését tervezi bizonyos szervezeti egységeknél. A kérdéseim ezzel kapcsolatban a következők: 1. Kell-e munkaszerződést módosítani emiatt az érintett dolgozóknál? A munkaszerződés jelenleg azt tartalmazza, hogy a munkaidő heti 40 óra, a munkaidőbeosztást az ügyvezető állapítja meg. Ezek közül egyik sem változik meg. Munkaidőkeretet nem alkalmazunk. 2. Az Mt. szerint 18:00 és 22:00 között 30 százalékos műszakpótlék jár. Ettől a dolgozó javára el lehet térni, tehát lehet magasabb pótlékot biztosítani? 3. Milyen egyéb munkajogi szempontokra kell figyelnünk a második műszak bevezetéséhez? Válaszukat előre is köszönöm!

Zavarok a munkaidő-beosztás területén Cikk

Kötetlen munkarend vagy rugalmas munkaidő-beosztás? A gyakorlatban elterjedt az ún. rugalmas munkaidő-beosztás alkalmazása, amelyet a törvény nem ismer. Ismeri viszont a kötetlen munkarendet, melyben a munkáltató számos alapvető kötelezettségétől mentesül, ezért nem véletlen a népszerűsége. E munkarend szabályai ugyanakkor komoly félreértésekre is alkalmat adnak és nagy a visszaélések lehetősége is, így feltétlenül érdemes a határok pontos vizsgálata.

Részmunkaidő beosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő Asszony! Részmunkaidő beosztásával kapcsolatban az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. Jól gondoljuk, hogy részmunkaidő esetén (például napi 4 vagy napi 6 óra) is jogosult a munkáltató hétfőtől péntekig úgy beosztani a napi munkaidőt, hogy a munkaidő kezdete és vége 8:00–12:00 vagy 14:00–18:00 óra között váltakozna? Jól gondoljuk, hogy a fenti esetben a részmunkaidő nem kerülne egyenlőtlenül beosztásra, mivel önmagában a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének és végének változása nem jelent egyenlőtlen munkaidőbeosztást? Ennek megfelelően a fentiek szerinti beosztáshoz nem kell munkaidőkeretet vagy elszámolási időszakot alkalmazni, azaz az ilyen beosztás általános munkarendnek minősül? Szíves válaszaikat előre is köszönöm. Tisztelettel.

Jelenléti ívek iratmegőrzési határideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társasági adó hatálya alá tartozó cégnek mennyi ideig kell megőrizni a munkavállalók munkaidőbeosztását, jelenléti ívét?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaruha áruházi dolgozóknak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ügyvezető feladatai

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink