16 találat a(z) mezőgazdasági vállalkozó cimkére
Mezőgazdasági vállalkozóból őstermelő Kérdés
Egyéni vállalkozó támogatása Kérdés
Mezőgazdasági vállalkozó adózása Kérdés
Agrárbiztosítási támogatásra pályázhatnak a gazdálkodók Cikk
Idén is 5 milliárd forint éves agrárbiztosítási díjtámogatáshoz juthatnak a gazdálkodók, az igényeket az egységes kérelembenyújtási időszakban lehet beadni – közölte az Agrárminisztérium (AM).
Traktorvásárlás költségének elszámolása Kérdés
Traktort vásároltam. Előlegként (önerőt) az MVH-nál pályázott "fiatal mezőgazdasági termelők támogatása" összegből fizettem, a fennmaradó részt zártvégű pénzügyi lízinggel egyenlítettem ki. Kérdésem: mint mezőgazdasági vállalkozó a traktor egész árát egy összegben elszámolhatom-e a vásárlás évében, vagy csak amortizálhatom?
Áfás mezőgazdasági vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági vállalkozó számlájára érkezett az azonos nevű Fiia területalapú támogatása. Adóalapot nem képező bevételként és adóalapot nem képező kiadásként könyvelhetem? A 2017. évi szja-bevallásban szerepel 21 millió forint veszteség, 2018. februárban vásárol 19 millió forintért tárgyi eszközt. Mi lehet a megoldás? (Az anyagot most vettem át könyvelésre.) Kérem segítségét. Köszönöm.
Ingatlannal kapcsolatos kérdések Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vásárolt egy szántó művelési ágú területet (8 ha). 2016.05.03-án került a tulajdonába, de használatba nem tudta venni a korábban megkötött hosszú távú bérleti szerződés miatt. Az illetéket a NAV felé emiatt befizette. A könyvelésben a szántó értékét beruházási költségként szerepeltette. 2017.12.18-án ezt a területet elajándékozta egyenesági leszármazottjának (fiának), aki szintén mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó. A földterületet 2019.01.01-től tudja használatba venni. Milyen bevallási vagy befizetési kötelezettségek merülnek fel ezzel kapcsolatban, ajándékozó és ajándékozott között? Az szja-bevallásban valahol fel kell tüntetni? 2. Mezőgazdasági vállalkozó vásárolna egy területet (korábban lakóingatlan), melyen új épületet kíván felépíteni. Iroda és az alkalmazottaknak szociális helyiségek épülnének. A telket megvásárolhatja-e az egyéni vállalkozó, vagy csak magánszemély? A felépítmény teljes mértékben (értékcsökkenés útján ) elszámolható-e a vállalkozás érdekében felmerült kiadásként? Válaszukat előre is megköszönve!
Mezőgazdasági vállalkozó kisvállalkozói kedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó a tárgyévben mezőgazdasági tárolót építtet. Ezután szeretnénk igénybe venni a kisvállalkozói kedvezményt. A 16SZJA bevallás 13-08-as lapjának 155. soránál melyik oszlopban kell szerepeltetni a de minimis támogatást? Lehetőségek: a) mezőgazdasági de minimis, d) általános de minimis, e) mezőgazdasági csoportmentességi támogatás. Milyen értékhatárral kell nála számolni 3 év vonatkozásában?
Erdőtelepítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó ügyfelem erdőtelepítést végzett az elmúlt években. A konstrukció lényege a következő. Földtulajdonnal a vállalkozás nem rendelkezik. Haszonbérleti szerződést kötött földtulajdonnal rendelkező magánszemélyekkel egységesen 16 évre. Az erdő telepítése a vállalkozó feladata. Az ehhez szükséges munkákat – mivel sem gépparkkal, sem alkalmazottal nem rendelkezik – más szolgáltatóval végeztette (gépi földmunka, csemeték, kapálás, stb.), a kapott számlákat költségben a felmerüléskor elszámolta. A telepítési támogatást bevételként elszámolta, melynek 50 százalékát számviteli bizonylatokon a magánszemélyeknek évente kifizette, és ezeket is költségben elszámolta. A szerződés lejártával a kész erdőt a magánszemélynek átadta. A bevétel és a bérleti díj különbözetét leadózta .Az erdők nem kerültek felvételre tárgyi eszközként. Ennek a konstrukciónak a megítélésében a könyvelő irodánkban nézetkülönbség van, és mivel most félévtől kell könyvelnem ezt az ügyfelet, ehhez kérem a szakmai segítségüket. Tisztelettel: Berta Mária
Támogatás elszámolása Kérdés
Mezőgazdasági egyéni vállalkozó 2015. 10. 06-án indította el a tevékenységét. Mint fiatal gazda, az MVH-tól támogatást igényelt, és kapott 2015.11.26.-án. A támogatást a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához kapta működési tevékenységre; a pályázat szerint a működési időszak 2016.01.01-től indul. Kérdésem, hogy a 2015. évre ezt, mint bevételt el kell számolni (vele szemben csak 2016. évben lesznek költségek), vagy hogy kell szerepeltetni a bevallásban? Indokolatlan lenne leadózni olyan támogatást, amit működési költségre kapott. Föld- és állatvásárlásra kell fordítania az összeget, és ennek a kivitelezése nem egyszerű dolog, még nem történt meg. Ebben kérném segítségüket.
EKÁER – Uniós tagállam Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérdésem a következő lenne: Adott egy magyar áfakörös mezőgazdasági vállalkozó, aki Szerbiába, nagybani piacra szállítana étkezési szőlőt. Terhel-e, és kit ekáerbejelentési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm!
Online pénztárgép használata mezőgazdaságban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni: ügyfelem mezőgazdasági termelő cég, növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozik. Üzlettel nem rendelkezik, értékesítése nagyrészt (99 %-ban) feldolgozó cégek vagy nagykereskedők részére történik. Azonban előfordul, hogy a saját célra vásárolt takarmányból, vagy a termelt vetőmagból értékesítenek magánszemélyek számára, valamint a saját dolgozók részére is történik értékesítés (tej, vetőmagüzemi termékek), amit a magánszemélyek, dolgozók a társaság pénztárában történő befizetéssel rendeznek, melyről készpénzfizetési számla készül. Kérdésem a következő: mivel ezen értékesítések végfelhasználók részére történnek, kiskereskedelmi tevékenységnek minősülnek-e, és ez esetben kötelező lenne-e online pénztárgép használata? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel Cselyuszka Antalné
Lerántjuk a leplet a nagy mumusról: így készítsen mezei leltárt! Cikk
Még a tapasztalt könyvelőknek is okoz némi fejfájást a mezei leltár összeállítása. Nem véletlenül, hiszen a mezőgazdasági befejezetlen termeléshez kötődő közvetlen költségek meghatározása sem könnyű feladat. Az alábbiakban e munka előkészítéséhez adunk támpontokat.
Motorkerékpár egyéni vállalkozásban Kérdés
Mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó terepmotort (600 köbcentiméter feletti ENDURO tip.) szeretne vásárolni a földeken való közlekedés céljából. Kérdésem, hogy a vállalkozásában elszámolhatja-e, és milyen feltételekkel a motorbeszerzés költségét (értékcsökkenési leirással), valamint a motor üzemeltetésének költségeit (üzemanyag, fenntartási költség, biztosítás). Kell-e cégautóadót fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.
Erdő áfa Kérdés
Tisztelt Címzett! Áfakörös egyéni mezőgazdasági vállalkozó pályázat útján erdőtelepítési beruházást végzett. A telepítés költségei után az áfát a vállalkozó visszaigényelte. Megromlott egészségi állapotára való tekintettel az erdőtulajdonos az erdő (felépítmény) értékesítése mellett döntött a föld tulajdonosa számára, aki szintén áfakörös egyéni mezőgazdasági vállalkozó. Kérdésünk, hogy a felépítmény (erdő) után a vevő el tudja-e számolni, azaz jogosan számította-e fel az eladó az áfát?