38 találat a(z) kivás vállalkozás cimkére
Kiva – veszteség felhasználása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdéseim – alábbi példa levezetésével – az előző évek veszteségének leírásával kapcsolatosak kivás adózónál. Példa: a 2013. évi pénzforgalmi eredmény - 1500 eFt, új beruházás 500 eFt. A 2014. évi pénzforgalmi eredmény szintén negatív - 9000 eFt, új beruházás 1800 eFt. A 2015. évi eredmény + 7000 új beruházás 500 eFt. Kérdéseim: 2015. évben a 2013. plusz a 2014. évi veszteség 1/10-vel azaz 1050 eFt lehet csökkenteni az eredményt, vagy csak a 2013. évivel (150 eFt), amíg az el nem fogy (majd 10. év), és csak ezután lehet a 2014. évi veszteséget felhasználni, az újabb 10 év? A veszteségek terhére még a 2013-2014. évi beruházásokkal is, azaz összesen 2300 eFt-tal is lehet még adóalapot csökkenteni a 2015. évben? A 2013. évi továbbvihető veszteség így 850 eFt, a 2014. évi 6300 eFt lenne. Ha 2016-ban is pozitív a pénzforgalmi eredményem, veszteség címen továbbra is a kétévi összes veszteség 1/10-ed részét, azaz 1050 eFt-ot vehetem figyelembe, ezt évente, amíg el nem fogy? Illetve, ha a későbbiekben megint veszteség lenne, akkor annak is az 1/10-ed része hozzáadódhatna mindig a 2013-2014.évihez? Ez így helyes eljárás, vagy mindig csak a legkorábbi években keletkezett veszteségek 1/10-ed részét tudom érvényesíteni, nem adhatom össze a veszteséges éveket? Válaszát előre is köszönöm!
Kiva – adóalap-csökkentés
Kérdés
Ügyfelem két éve a kiva szerint adózik, ez év végével jelentős pénzeszközzel rendelkezik. Szeretné csökkenteni a 2015-ös év pénzforgalmi eredményét, ezért tervei szerint átutalná 2015. december 31-éig a 2016-os év várható fizetendő áfája egy részét. Van valami, ami esetleg elkerülte a figyelmét, jó módja ez a kiva adóalapja csökkentésének? Üdvözlettel, CsK
Kata választását kizáró körülmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ha egy vállalkozás, amely az év első két hónapjában társasági adóalany volt, majd ezután kivaalany lett, a következő adóévre választhatja-e a kata adózást, ha a társasági adóalanyiság időszakában származott bevétele ingatlan-bérbeadásból? A katatörvény szerinti "választás éve" az egy üzleti évre értendő-e? Köszönöm a válaszát
Veszteségelhatárolás: kísérti a múlt a kivás vállalkozásokat
Cikk
Nem felejthetik el a társasági adó hatálya alatt töltött időszakot a kisvállalati adózást (kiva) választó vállalkozások, sokszor érdemes visszamenniük az időben. Nem veszítik el a korábbi, társasági adózás hatálya alatti időszakban keletkezett veszteségüket, és a társasági minimumadó fogalmai is újra előjöhetnek.
Szochokedvezmény több jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyed melletti munkavégzésnél, első jogviszonyban főállású, nyolcórás munkaviszonynál kivakedvezményt érvényesítenek a dolgozó után. A második, heti 5 órás munkaviszonyban ugyanezen munkavállaló után érvényesíthető-e a szochokedvezmény? Az első munkaviszonyban már a teljes keretösszeget igénybe veszik, a kérdés, hogy ez a két kedvezmény ugyanannak minősül-e?
Jegyzett tőke részteljesítése – kiva
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy év közben alakult kft. év közben tért át a kivára. Az alapításkori jegyzett tőke összegét az alapító okirat szerint 2 éven belül kell teljesíteni. A tulajdonosok a mindennapi működésük során év közben részletekben teljesítik a kötelességüket. A kérdésem az lenne, hogy az előírt kötelezettség év közbeni részteljesítéseit az adóalap-módosító tételekben figyelembe kell-e venni? Előre is köszönöm a válaszát!
Előtársasági időszak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014-ben alakult társaság 2015. január 1-jével a kíváa szerinti adózást választotta. 2014-re 1471-es bevallást kell benyújtani, melyen a program nem engedi jelölni az a D részben, hogy a bevallás előtársasági időszakot is tartalmaz abban az esetben, ha a KIVA választását – 4-es kód – jelölöm a C részben. Mi a teendő sz előtársasági időszakkal? Hogyan vallom be? Az előtársasági időszakot nem könyveltük külön (csak az alakulással kapcsolatos költségek merültek fel, tevékenységet nem folytatott).
Kivás beruházás elszámolása
Kérdés
Kivabevallással kapcsolatban szeretnék felvilágosítást kérni. Az év végi elszámolásban hogyan kell, vagy lehet érvényesíteni az előző évben beszerzett új, korábban még használatba nem vett tárgyi eszközök értékét, illetve az előző évi negatív eredményt? Kérem, hogy egy általános példán keresztül vezessük le, hogy jobban megértsem. Például a 2013. évi bevallásban a korrigált pénzforgalmi szemléletű eredmény: -2000 eFt, a beszerzett tárgyi eszköz pedig 21 000 eFt volt. Ezeket, hogyan veszem figyelembe a 2014. évi bevallásnál, ha a 2014. évi korrigált pénzforgalmi szemléletű eredmény +6000 eFt, a személyi jellegű kifizetések pedig 10 000 eFt volt (és a foglalkoztatottak után nem volt kedvezmény). Azt tudom, hogy az előző évi veszteséget csak a pénzforgalmi eredménynél lehet figyelembe venni (10 év alatt), a tárgyieszköz-beszerzést pedig a személyi jellegű kifizetésekből is le lehet vonni, de azt nem értem pontosan, hogy mit jelent az, hogy "az elhatárolt veszteség terhére". Kérem írja meg, hogy 2014. évben mennyi összeget lehet kedvezményként figyelembe venni. Köszönöm.
Kivás időszak utáni értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni: egy kft. 2013. 01. 01-től 2014. 03. 31-ig kiva szerint adózott, 2014. 04. 01-től újra a társasági adó hatálya alá tartozik. A kivás időszak előtt, alatt és után is szerzett be tárgyi eszközöket a cég, a kérdésünk ezzel kapcsolatban az lenne, hogy hogyan számoljuk el a kérdéses tárgyi eszközök értékcsökkenését 2014-ben? Segítségüket előre is köszönjük!
Kiva – kedvezményezett foglalkoztatott
Kérdés
Anyasági ellátás folyósítása alatt, vagy azt követően foglalkoztatott személy részmunkaidős foglalkoztatása esetén szükséges-e arányosítani a kedvezményt a kivánál?
Kivás alakuló társaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alakuló társaság, amely a kivát választotta, hogyan kezeli a befizetett jegyzett tőkéjét a pénzforgalmi elszámolásban? A törvényben kerestem, hogy melyik csökkentő tételbe tudnám beletenni, de egyikhez sem tudom egyértelműen sorolni. Az induláskor a befizetett összeget jelenleg a nyitó pénzeszközben szerepeltettem, de az a gondom, hogy két részletben kerül a jegyzett tőke befizetésre, tehát a következő befizetés már a működés alatt történik meg. Kérem a fenti kérdésemre válaszukat. Köszönettel.
Kiva – foglalkoztatotti kedvezmény elszámolása
Kérdés
Az 55 év feletti munkavállaló legfeljebb 50 ezer forint kedvezményét a gyakorlatban hogyan kell érteni? Ha a munkavállaló teljes munkaidős, de volt betegszabadságon, táppénzen is, minden hónapban arányosan kell számolni a kedvezmény mértékét? Ha igen, akkor a ledolgozott napokra, vagy a betegszabadság idejére is jár a kedvezmény?
Ellenőrzött külföldi társasággal szembeni kifizetés a kiva hatálya alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiváról szóló törvény 20. § 5/e pontja szerint a pénzforgalmi szemléletű eredményt növelni kell az ellenőrzött külföldi társasággal szemben teljesített kifizetéssel. Kérdéseim ezzel kapcsolatban: 1. Milyen kifizetéseket ért ezalatt a törvény? (A tao-törvény konkrétan meghatározza, mikor kell az adóalapot növelni, ha ellenőrzött külföldi társasággal áll kapcsolatban a vállalkozás – az ellenőrzött külföldi társaság üzleti éve végén kimutatott, az ott részesedéssel rendelkező adózó részesedésére jutó pozitív adózott eredmény felosztott osztalékkal csökkentett része. A kivatörvény nem nevesíti, s ezért úgy is lehet értelmezni, hogy minden pénzmozgás, ami ellenőrzött külföldi társaság felé történik, pénzforgalmi szemléletű eredményt növelő tétel. 2. Az ellenőrzött külföldi társaság fogalmának tao-törvény szerinti (4. § 11. bekezdés) meghatározásában mit jelent, "a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint belföldi illetőségű tényleges tulajdonos"? Például egy nem magyar állampolgár, vagy kettős állampolgár, akinek szokásos tartózkodási helye Magyarországon van, létérdéke ide köti, az az szja-törvény szerint belföldi illetékességű?
Pénzforgalmi eredményt növelő tételek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a tanácsát kérni, hogy kiva adóalanynál a pénzforgalmi szemléletű eredményt növeli-e a korábbi évekre vonatkozóan felgyülemlett tagi kölcsön visszafizetése?
Kivás hitel csökkenése tárgyieszköz-átruházással
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság a kivás időszak előtt kapott kölcsönét nem tudta pénzeszközzel kiegyenlíteni, ezért a jogosulttal úgy állapodtak meg, hogy a tárgyi eszközeit beszámítja csökkentő tételként. Ilyen módon nem történt pénzmozgás. Kell-e a kivabevallásban ezzel kapcsolatban valamit feltüntetni?