101 találat a(z) kilépés katából cimkére

Katából szja alá – készlet elszámolása Kérdés

Tisztelt Szipszer Tamás! Katásan induló egyéni vállalkozó másfél év elteltével áttér az szja alá. Boltos, tehát a katás időszak végén van készlete. A készletet szja-s időszak alatt szja-s bevételként adja el. Véleményem szerint így az szja-s időszakban fordul költségbe, és ott költségként elszámolható. Nos, ez ügyben állásfoglalást kértem a NAV-tól. Az ügyfélszolgálat szerint ez a készlet nem számolható el költségként, és az állásfoglalásos vélemény is az, hogy a készlet költségként elveszett. De... én ezzel továbbra sem értek egyet. Amire hivatkozik a NAV, az szerintem pont az én véleményemet támasztja alá. A NAV által idézett paragrafus (egyébként bennem pont ez ébresztett kétséget a legelején) a 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 25. § (8) bekezdés a) pontjában foglalt rendelkezés, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyként lezárt adóévben teljesített valamennyi, egyébként az szja-törvény alapján költségnek minősülő kiadást (juttatást); (ezt tekinti a katás időszakban elszámolt költségnek). De az szja-törvény 11. számú melléklet b) pontja szerint költségnek tekintendők a bevétel megszerzésével közvetlenül összefüggő kiadások, az adott előlegek...stb., tehát a bevétel feltétele a költség elszámolásának (fordítva akkor lesz valami költség, ha abból bevétel lesz) másképp nem is lehetne az szja-s egyéni vállalkozónak készlete, mert különben a beszerzéskor kellene rögtön költségelnie. Olvastam Öntől már egy választ, de tisztában szeretnék lenni azzal, hogy jól értettem-e az igenlő válaszát.

Egyéni vállalkozó áttérése katáról szja-ra Kérdés

A Tbj. 5. paragrafusa szerint külön ponton van nevesítve a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozó, illetve a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvényben meghatározottak szerint a főállású kisadózóként bejelentett személy. A biztosítási jogviszony a kisadózóként való bejelentkezéssel jön létre, míg a szja-s adózású egyéni vállalkozónak a T1041-es nyomtatványon be kell jelenteni a biztosítási jogviszonyát. Kisadózó lehet egyéni vállalkozó és társas vállalkozás tagja is. Kérdésem az lenne, hogy egy katásként bejelentett egyéni vállalkozó, ha áttér a szja-törvény hatálya alá tartózó egyéni vállalkozásra, akkor magát a katás egyéni vállalkozást is meg kell szüntetni a webes ügysegéden és egy új egyéni vállalkozói nyilvántartásba vételt kell kezdeményezni? Tehát katásként meg kell szüntetni a válallkozást, és nem katásként létre kell hozni egy másik egyéni vállalkozást? Tb szempontjából pénzbeli ellátások igénylésénél külön jogviszonyként kezelik.Az igények beadásánál külön jogviszonykódokon szerepelnek.

Tb-ellátás katából kilépés után Kérdés

Tisztelt Szakértő! 40 órás munkaviszonnyal rendelkező katás egyéni vállalkozó október 31-ével kilép a katából. Mennyi ideig kell "normál" vállalkozónak lennie, hogy anyasági, illetve tb-ellátást kapjon egyéni vállalkozói jogviszonya után? Köszönöm válaszát: CSCS

Katából kilépő társaság előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szolgáltatási tevékenységet folytató vállalkozás október 1-jétől belépett a kata adózás alá. Van egy munkája, amihez kapcsolódóan előleget kapott, ennek a munkának a teljesítési időpontja már katás időszakra esik. Miután a számviteli időszak alatt még előlegként van nyilvántartva, nem kerül át az árbevétel sorba, katás időszakban viszont már csak az előleggel csökkentett végösszeget számlázza. Helyes-e így az elszámolás, mert olyan, mintha így a teljes bevételt (előleggel növelve) nem mutatnák ki sehol sem. Köszönöm válaszukat!

Katából kilépő társaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság kilép a katatörvény hatálya alól, és visszakerül a társaságiadó-törvény hatálya alá. A katából való kilépést követően elkészítendő nyitómérleget könyvvizsgálóval ellenőriztetni szükséges? Kapcsolódik hozzá közzétételi kötelezettség? A nyitómérlegben szereplő eredménytartalékot hogyan kell kezelni a későbbiekben? (Értelmezésem szerint ez már egy adózott eredménytartalék lenne, amit osztalékfizetésre sem lehetne felhasználni.) Köszönöm válaszukat!

Katából kilépett egyéni vállalkozó visszalépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2015 májusban kilépett a kata alól. 2017. január 1-jétől vissza szeretne lépni. Megteheti-e?

Kata megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több kérdésben szeretnék segítséget kapni: Katás egyéni vállalkozó év közben eléri a 6 millió forintot. A NAV-hoz kell bejelentenie valamit? Visszamenőlegesen van valami teendője? Az év hátralévő részében választhat evát, ha igen, azt hogyan kell bejelentenie? Áfával növelten mikortól kell számláznia, és az áfabevallást milyen gyakorisággal kell beadnia? A 6 millió forintba beleszámít az a bevétel, amelynek fizikai teljesítése 2015. december hóban, de a kiegyenlítése csak 2016. januárban történt meg? Válaszát előre is köszönöm!

Katából kilépő egyéni vállalkozó Kérdés

Kezdő vállalkozókéni alanyi adómentes kata adózási módot választottam. Szeretnék kilépni a katából, és szeretnék belépni az áfakörbe az általános szabályok szerint. Év közben választhatom-e ezt az adózási formát, vagy az áfakörbe csak év végén léphetek be, illetve, ha elérem a értékhatárt. Bevételem előre láthatóan meghaladja a 6 millió forintot. Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Hajósné

Áttérés szja-ra katából Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Készlettel kapcsolatos kérdésem lenne. Egyéni vállalkozónak a vállalkozói jövedelem alatti adózási időszakában 2015. év végén készlete keletkezett. 2016-ban áttér a kata adózásra. Kata adózás alatt értékesítené a meglévő készletét. Kérdésem az lenne, hogy amennyiben megszűnik a vállalkozása, vagy visszatérne a vállalkozói jövedelem szerinti adózásra, akkor meg kell fizetnie a 40 százalék különadót, a 6 millió forintos árbevételtől függetlenül a 2015. év végén kimutatott készletre, illetve ebből amennyit értékesített, az után? Idézek a NAV információs füzetéből, utalva a készlet számbavételére: Ha pedig a Katv. szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó megszünteti a tevékenységét, akkor a bevételét növeli az az összeg, amelyet a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság bejelentése adóévében megállapított. – Mármint a készletet. Erre kitérve, ezt a készletet értékesíti a kata időszak alatt. Akkor duplán adózik le a készlet után? Hiszen a 25-50 ezer forintos összeggel kiváltja az szja-t, osztalékadót...stb. Köszönettel: Fazekasné

Katából visszatérés átalányadó alá Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2014. 01. 01-től átalányadózásból kata alá átlépett. 2016-ban nyugdíjas lett, és szeretnénk megszüntetni a katát, visszaléptetni átalányadózási formába. Lehetséges ez a megoldás, vagy vállalkozói szja szerint fog adózni?

Egyéni vállalkozó szja-ból katába Kérdés

Egyéni vállalkozó 2015. 01. 01-06. 30-ig szja szerint adózik, 2015. 07. 07-től katát választ. Hitelügyintézésből származik a katás bevétele, az időarányosan számlázható 3 milliót túllépte, megfizeti a 40 százalékos bírságot. De a nagyobb probléma, hogy egyazon ügyfélnek számlázott. A megoldás az lenne, hogy visszalép az szja alá?

Egyéni vállalkozó kata alól visszatér az szja szerinti adózásra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (2014. 09. hótól vettem át a könyvelését) 2013. 01. 01-2015. 08. 31. között a kata alanya volt, 2015. 09. 01-től ismét egyéni vállalkozó az általános szabályok szerint. Katásként nagy értékű gépet szerzett be. Az eszközt a nyilvántartásban szerepeltettem, és elszámoltam rá az szja-törvény szerint meghatározott értékcsökkenést, függetlenül attól, hogy ez nem költség. 2015-ben kétszer számoltam el értékcsökkenést. A kérdésem az, hogy helyesen értelmezem-e a visszatérés szabályát? A kata információs füzet 17. oldalán szereplő áttérésre vonatkozóan zavarba jöttem. Példa: Mini homokrakodó gép beszerzés dátuma: 2014. 03. 10. üzembehelyezés dátuma 2014. 03. 10. Beszerzési egység ár: 3 527 897 forint 2014. 12. 31. Értékcsökkenés: 415 788 forint 2015. 08. 31 Értékcsökkenés: 340 190 forint Nettó érték: 2 771 919 forint (eddig kataalany) 2015. 12. 31. Értékcsökkenés: 170 795 forint Vagy így a helyes: Beszerzési egység ár: 3 527 897 forint Elszámolni a visszatéréskor a beruházás teljes összegét, 2015. 08. 31. 3 527 897 forint Nettó érték: 0 Tehát a vállalkozásban elszámolható-e innentől költségként az évenkénti leírás szerinti értékcsökkenés, vagy a teljes beszerzésre elszámoltnak kell azt tekinteni, a nettó érték nulla a törvényi rendelkezés értelmében áttéréskor? A katás időszak alatt beszerzett eszközre, áttérés után költséget elszámolni nem lehet? Kérem, szíveskedjenek válaszolni, nem szeretném félreértelmezni a törvényt. Köszönettel várom válaszát.

Katás bevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni egy olyan kérdésben, hogy, ha egy katás bt. kikerül a kata hatálya alól év közben, köztartozás miatt, akkor, ha a katás időszak alatt kiállított átutalásos vevőszámla összege csak a kata hatálya alól kikerülés után érkezik meg a bankszámlára, akkor az a bevétel melyik időszakra könyvelendő, a katás vagy a kettős könyvelés időszakára? Válaszát előre is köszönöm.

Katából evába Kérdés

Egy 2015-ben kisadózó egyéni vállalkozó 2016. 01. 01-től az evát választja. (Egy egyszemélyes kft.-ben pedig egyedüli tulajdonos is). 1. kérdés Hogyan minősíthető az a számla, amelyet még kisadózóként állított ki – nem készpénzes –, a teljesítés időpontja is kisadózói időszakra szól még, de a pénzügyi teljesítés már az evás időszakra fog esni? Hogyan adózik? Valamint hogyan alakul az áfakötelezettsége, miután áfakörbe általános feltételekkel régebben bejeletkezett? Azaz kell-e neki áfát bevallania és fizetnie a 2016-os pénzügyi teljesítésű számlák után vagy sem, hiszen a számla kiállítási és teljesítési időszaka az áfás kisadózói működés idejére esik, viszont a pénzt már, mint evás egyéni vállalkozó kapta meg? (A 2015-ös teljesítési időpont és 2015. december 31-e között még nincs 45 napos különbözet.) 2. kérdés Mint evás kft.-tagnak, valamint evás egyéni vállalkozónak hogyan alakul a társadalombiztosítása, és mit kell tenni annak érdekében (bejelentések, bevallások stb.)?

Katából evába áfával Kérdés

Katás egyéni vállalkozó, aki bejelentkezett az áfa hatálya alá, 2016. 01. 01-től át akar lépni az evába. Miután az evában megszűnik az áfaalanyisága, ezért kérdezném, hogy milyen adóalany-nyilvántartással összefüggő nyomtatványon, és azon hol kell ezt az akaratot bejelenteni, illetve a 1565-ös "záróbevallásban" hol kell jelölni, milyen kódszámmal, hogy ez a záróbevallása az egyéni vállalkozónak?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink