28 találat a(z) kereskedelmi szálláshely cimkére

Jelentős visszaesés a kereskedelmi szálláshelyek forgalmában Cikk

2020. júliusban a koronavírus okozta járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma 75, a belföldi vendégek által eltöltötteké 18 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.

Óriási visszaesés a szállodákban, panziókban Cikk

2020. márciusban a koronavírus-járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma 68, a belföldi vendégek által eltöltötteké 61 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 60 százalékkal kevesebb volt, olvasható a KSH honlapján.

Kereskedelmi szálláshely – magánszemély kiadó esetén Kérdés

Magánszemély által szálláshelyként hasznosított présház (tehát nem lakás és nem üdülő besorolású) ingatlan melyik szálláshely-fogalomba tartozik a 239/2009. kormányrendelet 2019 júniusi módosítása szerint, és 2020-tól ez milyen adózás alá esik az szja-ban? A 239/2009. kormányrendelet szerint: • 2. § 2. „egyéb szálláshely: nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített épületben, de szálláshely-szolgáltatási céllal és nem magánszemély vagy nem egyéni vállalkozó által hasznosított, önálló rendeltetési egységet képező épületrész…” • 2. § 6. „magánszálláshely: az a nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, magánszemély vagy egyéni vállalkozó által hasznosított lakás vagy üdülő…” • 2. § 11. „szálláshely: a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény (a továbbiakban: Kertv.) 2. § 22.” pontjában meghatározott fogalom (azaz: „szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített vagy használt épület…) A rendelet 2. pont szerint az „egyéb szálláshely”-be nem sorolható be a fenti konstrukció, mivel magánszemély adja ki. A 6. pont szerinti „magánszálláshely” fogalomba sem sorolható be, mert a hasznosított ingatlan nem lakás és nem üdülő. A 11. pont szerinti „szálláshely” fogalomba besorolható lenne, mivel a présház „szálláshely-szolgáltatás céljából létesített vagy használt épület”, mivel időszakosan ilyen célra hasznosítja. A rendelet csak a „magánszálláshely” és „egyéb szálláshely” besorolásokkal foglalkozik, melyek egyikébe sem esik bele a fenti eset.

Nőtt a kereskedelmi szálláshelyek forgalma novemberben Cikk

2019. novemberben a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőházakban, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma 8,7, a belföldi vendégek által eltöltötteké 0,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A szezonális és naptárhatás figyelembevételével a külföldivendég-éjszakák száma 6,4 százalékkal több, a belföldivendég-éjszakáké 1,1 százalékkal kevesebb lett. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 10 százalékkal emelkedett, tájékoztat a KSH.

A vendégéjszakák száma 4,9%-kal, az árbevétel 9,8%-kal nőtt Cikk

2019. októberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 10 százalékkal nőtt, a belföldi vendégek által eltöltötteké 0,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőházakban, valamint a közösségi szálláshelyeken). A szezonális és naptárhatás figyelembevételével a külföldivendég-éjszakák száma 8,9 százalékkal nőtt, a belföldivendég-éjszakák száma 1,9 százalékkal csökkent. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 9,8 százalékkal emelkedett.

Turizmusfejlesztési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2020.01.01-jétől a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás is turizmusfejlesztési hozzájárulás köteles lesz. A hozzájárulás összege a hozzájárulás-köteles szolgáltatás nettó (áfa nélkül számított) ellenértékének 4 százaléka. Kérdésem, hogy az alanyi adómentesként tevékenységet folytató magánszemélyként végzett kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás után is felmerül ezzel kapcsolatosan a bevallási és a befizetési kötelezettség? Amennyiben előbbi kérdésre nemleges a válasz, azt mely törvényi hely támasztja alá? Vagy hozzájárulás-köteles szolgáltatásnak csak az áfa felszámításával kibocsátott számlákon szereplő szolgáltatások minősülnek? Köszönöm válaszát!

Kevesebb volt a külföldi vendég a kereskedelmi szálláshelyeken, de nőtt az árbevétel Cikk

2019. júliusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 5,4, a belföldi vendégek által eltöltötteké 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőházakban, valamint a közösségi szálláshelyeken). A szezonális és naptárhatás figyelembevételével a külföldivendég-éjszakák száma 4,5 százalékkal csökkent, a belföldivendég-éjszakák száma 0,4 százalékkal bővült. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 4,7 százalékkal emelkedett, közölte a KSH.

Vagyonkezelő cég nyaralója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vagyonkezelő cég, amelynek van egy nyaralója, amit az év egy részében bérbe ad nyaralás céljára. 5220 TEÁOR alatt végzi a tevékenységet. Kérdésem, hogy kereskedelmi szálláshelynek minősül-e és vonatkozik-e a rá a 18%-os áfakulcs? A kereskedelmi szálláshelynek mi a pontos fogalmi meghatározása? Választ előre is köszönöm!

Kevesebb vendég többet költött a kereskedelmi szálláshelyeken Cikk

2019. májusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 1,6, a belföldi vendégek által eltöltötteké 3,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – közölte a KSH. A szezonális- és naptárhatás figyelembevételével a külföldivendég-éjszakák száma 1,0, a belföldivendég-éjszakák száma 0,5 százalékkal csökkent. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 8,8 százalékkal emelkedett. Kereskedelmi szálláshelynek minősülnek a szállodák, panziók, kempingek, üdülőházak, valamint a közösségi szálláshelyek.

Több vendégéjszaka, még több árbevétel szálláshelyeken Cikk

2019. áprilisban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 4,0, a belföldi vendégek által eltöltötteké 2,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – közölte a KSH.

Több vendég vette igénybe a szálláshelyeket Cikk

2018. májusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 7,6 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltötteké 7,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – közölte a KSH.

Tételes átalányadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély lakóingatlanában kereskedelmiszálláshely-szolgáltatást nyújt. Tevékenységére a tételes átalányadózás szabályait alkalmazza. Az ingatlant a feleség örökölte, a férj neve az ingatlannyilvántartásban nem szerepel, de a férj adószámára vették a pénztárgépet, ő vallotta be, és fizette meg a tételes átalányadót. Helyes-e ez a gyakorlat, tulajdonosnak tekinthető-e a férj is a lakóingatlanban? Ha helyesen járnak el, és a feleségének a tulajdonában van még egy lakóingatlan (a feleségnek szintén van adószáma), akkor választhatna-e a feleség is tételes átalányadózást a kereskedelmiszálláshely-szolgáltatás tevékenységére? Válaszát előre is köszönöm!

Kereskedelmi szálláshely engedélyezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi-szálláshelyadással foglalkozó kft. a szálloda üzemeltetése mellett bérbeveszi két magánszemély tagjának tulajdonában lévő apartmanokat. Az apartmanok külön épületben találhatók, nem a szállodában. Az apartmanház a szobáinak és ágyainak száma alapján a 2039/2009. kormányrendelet szerint panzió kategóriába sorolható. A kft. éves ingatlan bérleti díjat fizet a tulajdonos magánszemélyeknek. A kft. adja ki az apartmanokat magánszemélyeknek általában alkalmanként pár éjszakára. A magánszemélyek részére a számlát a vendégéjszakákról a kft. állítja ki. Fizető-vendéglátásra vonatkozó engedéllyel a tulajdonos magánszemélyek rendelkeznek, a kft. nem. A kft. szállodai szálláshelyadásra vonatkozóan rendelkezik engedéllyel. A kft. ebben a formában tovább bérbeadhatja-e az apartmanokat vendégeknek, és szükséges-e ehhez engedélyt kérnie az apartman címe szerinti önkormányzat jegyzőjétől? Milyen tevékenységi körnek kell bejelentve lenni az adóhatóság felé? Köszönettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink