111 találat a(z) katás egyéni vállalkozás cimkére

Járulékfizetés kata mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy társas vállalkozás (kft.) tagja, aki nem ügyvezető, csak tag a kft.-ben, helyesen jár-e el, ha egyéni vállalkozással is rendelkezik, és ott kata adózást választott, és saját maga után főállású katásként fizet? A tag semmilyen más jogviszonnyal nem rendelkezik, kizárólag az egyéni vállalkozása és a kft.-ben lévő tagsága van, utóbbiban a személyes közreműködésére tekintettel bruttó 10 ezer forint illet meg havonta tagi kivétként. Tudunk arról, hogy ha ügyvezető tag lenne a kft.-ben, akkor itt kellene megfizetnie maga után a teljes járulékot, nem viselkedhetne úgymond mellékállásúként a kft.-ben, hiába tölt ott kevesebb időt esetleg, mint az egyéni vállalkozásban. Emiatt merült fel a kérdés, hogy így a tag jogosan érezheti-e magát főállású kisadózónak, hogy nem ügyvezető a kft.-ben? Változna a kérdésemre adott válasza, ha elérné a kft.-ből származó juttatása a minimálbér 30 százalékát? Továbbra sem megbízási díjról, hanem tagi kivétről van szó.

Rokkantnyugdíj mellett kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy amennyiben egy 80 százalékos rokkantnyugdíjas magánszemély kiváltaná az egyéni vállalkozói igazolványát (amennyiben ez egyáltalán lehetséges) és katás lenne, elveszítené-e a rokkantsági járadékát? Ha igen, akkor tisztelettel kérnék segítséget, hogy milyen vállalkozási formát választhat, hogy számlaképes legyen, amennyiben ez bármilyen formában lehetséges. Köszönettel és tisztelettel: Király Anita

Ügyvédi iroda átalakulása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyvédi iroda szeretne átalakulni: - egyéni ügyvéddé és a - kata szabályai alapján adózni. Gondolom, ez teljes mértékben egyéni vállalkozóként való működést jelent, melyhez nem kell vállalkozói igazolvány. Kérdésem lenne, hogy ezt "egy menetben" megteheti-e? Kettős könyvvitelt alkalmazott, erről kellene egyszeresre áttérni? Átalakulási mérleget - melyet, ha jól gondolom, nem nyújtok be sehova -, melyik könyvelés alapján kell elkészíteni? Kettős vagy az egyszeres, szja alapján? Kettős tűnik kézenfekvőnek, de akkor hogyan nyitok az egyéni vállalkozásban? Mik lehetnek ezen átalakulás esetén a buktatók, melyekre figyelni kell? Válaszát előre is köszönve, tisztelettel: Gubányiné Kati

Szépségszalon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni. Van egy szépségszalon, és úgy alakult, hogy a bérbeadó csak 1 ember nevére akarja kiadni a helyiséget, csak 1 darab számlát hajlandó kiállítani havonta. Jelen esetben a fodrásznak, aki katás egyéni vállalkozó. A szalonban van műkörmös és kozmetikus is. Mindegyikőjük katás egyéni vállalkozó. Azt tudom, hogy ingatlan-bérbeadás esetén nem lehet az egyéni vállalkozó katás. Milyen megoldás létezik, hogy a körmös és a kozmetikus is jogosan legyen a szépségszalonban? Köszönöm előre is a segítséget!

Egyéni vállalkozó év közben katás lett Kérdés

Kérdésem bevallásra vonatkozik. Ha az egyéni vállalkozó április 1-jétől katás lett, az első negyedévről kell-e bevallást leadni, vagy elég majd 2016 februárjában az 53-as nyomtatványon az első negyedévről, a 2015. április 1-jétől kezdődő időszakról pedig a katás nyomtatványon?

Vállalkozás gyed mellett: katás vagy nem katás? Cikk

Lehet-e katás egyéni vállalkozó valaki a gyed folyósítása mellett, és, ha nem a katát választaná, mennyi járulékot kellene fizetnie? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

Többes jogviszony – csed Kérdés

Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! Egy várandós kismama várhatóan április közepén szül. A szülés várható időpontját megelőzően 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosítási jogviszonnyal. 2014. október 22-étől főállású katás egyéni vállalkozó, ezt megelőzően álláskeresési járadékban részesült 2014. szeptember 20-áig. 2014. február 1-jétől katás egyéni vállalkozása mellett heti 30 órás behívásos munkaviszonyban is áll. Kérném szíves válaszát arra vonatkozóan, hogy mindkét jogviszonya alapján, illetve hogyan kerül megállapításra részére a csed? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Már működő kisadózó egyéni vállalkozás, kft. alapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Már működő kisadózó egyéni vállalkozó kft.-t alapított. Mindkét tulajdonos (50-50 százalékos) ügyvezető lett. Az egyik tulajdonos nem végez személyes közreműködést, maradhat-e főállású kisadózó az egyéni vállalkozásában? Válaszát köszönöm. Tisztelettel: V. Mária

Kft. szüneteltetése, katába lépés Kérdés

Kft.-ben dolgozó nyugdíjas 90 százalékban tulajdonos, felesége szintén nyugdíjas, 10 százalékban tulajdonos. A 90 százalékos tulajdonos ügyvezető személyesen közreműködő tag. Kérdés: szüneteltethető-e a kft., mert a nagyobbik résztulajdonos katás egyéni vállalkozó szeretne lenni, vagy, ha a kisebbik résztulajdonos lenne katás egyéni vállalkozó, beszámlázhatna-e a férje kft.-jébe? Nem minősülne-e ez kapcsolt vállalkozásnak?

Katás egyéni vállalkozás és kft.-ügyvezetői feladatok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves megerősítésüket a következő esettel kapcsolatban. XY-nak két kft.-je van, melyekben ügyvezetői feladatokat lát el, mellette heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik, tehát járulékot nem fizet az ügyvezetés kapcsán. 2015-ben a munkaviszony megszűnik, és egyéni vállalkozó szeretne lenni katásként. Kérdésem, hogy akkor elég az egyik kft.-ben megfizetni a társas vállalkozókat érintő emelt összegű járulékot, és a katás egyéni vállalkozásban a havi 25 000 forintot? Társas vállalkozóként kell kiadni igazolást a másik cége részére, hogy ott ne kelljen fizetni járulékot? Esetleg választhatná az 50 ezer vagy a 75 ezer forint kata megfizetését is, és akkor járulék nincs társas vállalkozóként emelt összegű járulékfizetés? Köszönettel: Szabó Anita

Hónap közepén megszűnő katás járulékai Kérdés

Egy főállású katás egyéni vállalkozó nem adott nyugtát, emiatt július 3-ával kizárták a katából. Törthónap lévén meg kell neki fizetnie az 50 ezer forintot, és még ezen felül a főállású egyéni vállalkozói járulékot is 07.04-től ugye? A 1458-as beadását viszont nem fogadták el, mivel azt írták, hogy aki egy napig is katás az adott hónapban, az nem adhat be 1458-ast. Az augusztusi, szeptemberi 1458-at már elfogadták, a törzsben is ki van javítva. Ilyen esetben, hogy kell beadnom a 1458-at tört hónapra, vagy nem is kell beadnom? Köszönöm a válaszát!

Telephely-bejelentés katás kozmetikusnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozást szeretne létrehozni egy manikűrös, egy szépségszalonban fogja állandó jelleggel tevékenységét végezni. A tevékenysége engedély és bejelentés nélkül gyakorolható. Az okmányiroda szerint nem kell telephelyként bejelentenie a szépségszalont, ahol egyébként mostanáig munkavállalóként dolgozott. Ez esetben egy esetleges ellenőrzéskor hogyan tudja igazolni, hogy milyen jogcímen dolgozik ott? Elegendő egy szerződést felmutatni a szalonnak fizetendő bérleti díjról? Katásként nem rizikós ez? A munkaviszony-leplezés vélelmének felállításával kapcsolatos feltételek közül csak az teljesül, hogy nincs a birtokában a szalon, valamint nem tudja bizonyítani, hogy az eszközei a sajátjai (nem őrizte meg a számlákat). Köszönöm szíves válaszát!

Kata és a magánszemélyes ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozással kapcsolatosan kérdeznék. Van egy katás fodrász, aki magánszemélytől bérel ingatlant, jönne hozzá egy műkörmös hölgy (nem alkalmazottként) az ingatlanban dolgozni. Mivel a fodrász katás, így nem tudja neki bérbe adni a nagyjából 2 négyzetméternyi részt. Járható út-e az (a NAVinformációs vonala szerint igen), hogy a kivett ingatlant magánszemélyként adja bérbe? Számomra ez kétséges, hiszen katásként bérel, így, mint kifizető jár el, amikor bérbe vesz, hiába nem érvényesíti a költséget. Válaszát köszönöm!

Katás kérdés Kérdés

Katás egyéni vállalkozó vagyok heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban, rövidesen szülni fogok. A szülést megelőzően felveszek egy részmunkaidős alkalmazottat, aki elvégzi a munkát a katás egyéni vállalkozásomban, természetesen utána fizetem a járulékokat. Megtehetem-e ezt a gyermek egy éves koráig, a havi kataösszeg fizetése mellett?

Kata nappali tagozat mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy nappali tagozaton tanuló egyéni vállalkozó választhatja-e a katát? A NAV-tól ezzel kapcsolatban eltérő tájékoztatásokat kaptam. Ha választhatja, jól gondolom-e, hogy az 50 ezer forintot kell megfizetni havonta? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyugdíjas státusz EKHO törvény szerint

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Bt. kényszertörlés

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Őcsg-tag

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink