15 találat a(z) illetékkötelezettség cimkére
Ingatlannal rendelkező társaság Kérdés
Bizalmi vagyonkezelésnél felmerülő illetékkötelezettségek Cikk
Írásunkban a bizalmi vagyonkezelési struktúrával kapcsolatban felmerülő legfontosabb illetékszabályokat foglaltuk össze.
belföldi ingatlannal rendelkező társaság Kérdés
Üzletrész értékesítése mikor illetékköteles? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatását, hogy az alábbiakban vázolt esetekben keletkezik-e az üzletrészt megvásárló cégnek ('D' cég) visszterhes vagyonátruházási illetéke, vagy keletkezhet(ett)-e egyéb adófizetési kötelezettsége? 1. 'A' cég 100%-os tulajdonában áll 'B' cég. A 'B' cég 2015. évre közzétett mérlegbeszámolójában kimutatott eszközök (ide nem értve a pénzeszközöket, pénzköveteléseket, aktív időbeli elhatárolásokat és kölcsönöket) mérleg szerinti értékének összegéből a belföldön fekvő ingatlan(ok) mérleg szerinti értéke 80% volt. 'B' cég 2016/07/01-én az ingatlant eladta 'C' cégnek. Az 'A' cég 2016/09/15-én eladta 'D' cégnek a 'B' cégben lévő üzletrésze 90%-át. 2. 'A' cég 100%-os tulajdonában áll 'B' cég. A 'B' cég 2015. évre közzétett mérlegbeszámolójában kimutatott eszközök (ide nem értve a pénzeszközöket, pénzköveteléseket, aktív időbeli elhatárolásokat és kölcsönöket) mérleg szerinti értékének összegéből a belföldön fekvő ingatlan(ok) mérleg szerinti értéke 0% volt. 'B' cég 2016/07/01-én vásárolt egy ingatlant 'C' cégtől. 'B' cég 2016/07/31-ei közbenső mérlegében az ingatlanok értékének aránya 90% volt az eszközök értékén belül. Az 'A' cég 2016/09/15-én eladta 'D' cégnek a 'B' cégben lévő üzletrésze 90%-át. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Meddig lehet várni az osztalék kifizetésével? Cikk
Meddig halogathatja a vállalkozás a tulajdonosok által jóváhagyott osztalék kifizetését, illetve vissza lehet-e helyezni azt az eredménytartalékba? – kérdezte olvasónk. dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Illetékkötelezettség Kérdés
Tisztelt Adózóna! Testvéremmel örököltünk 4 telket, mindegyiket 1/2-1/2 arányban, vagyis mindkettőnknek 4 fél telke van. Szeretnénk a tulajdonviszonyokat úgy rendezni, hogy mindkettőnknek 2 1/1-es tulajdonú telke legyen. Mivel a testvérek közötti ajándékozás illetékköteles, ezért a közös tulajdon megszüntetését kezdeményeznénk a tulajdonviszonyok rendezése érdekében. (Közös egyenesági rokon már nincsen). Szeretném megtudni, hogy ebben az esetben kell-e illetéket fizetnünk? Négyzetméter tekintetében senki nem szerez új tulajdont, ezért vagyok bizonytalan a kérdésben. Az eljáró ügyvéd szerint az illetékhivatal, mivel a 4 telek külön helyrajzi számon van, ezért nem fogja figyelembe venni, hogy valódi vagyonnövekmény nem történt, hanem külön-külön fogja vizsgálni a 4 ügyet és illetéket fog kiszabni. Amennyiben van javaslatuk egyéb jogi ügylettel megoldani a dolgot, amivel elkerülhető az illetékfizetés, akkor szívesen venném arra vonatkozó javaslatukat is. Köszönöm.
Kft. beolvadása kft.-be Kérdés
Azonos a tulajdonosa a két kft.-nek, az 1. számú kft. – jelentős ingatlanvagyonnal – beolvadna a 2. számú kft.-be. Kérdésem: az ingatlanok után milyen áfa- és illetékfizetési kötelezettség terheli a vállalkozásokat?
Kérelem adólelőlegre Kérdés
Társaságiadó-előleg mérséklésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. A következő adóelőleg-fizetési kötelezettsége 2015. 07. 20-a a 201429 bevallása alapján. Kérdésem arra vonatkozik, milyen módon, és milyen határidők figyelembe vételével lehet ezt a kérelmet benyújtani, különös tekintettel az alábbiakra: - az előleg módosítása az Art. 133. § szerinti fizetési könnyítésnek minősül? - a kérelmet kötetlen formában levélben, vagy a FAG01 nyomtatványon elektronikusan kell benyújtani? - illetékköteles-e az eljárás? - milyen, a kérelmet alátámasztó kalkulációkat kell készíteni, illetve szükségesek-e egyéb dokumentumok? - a kérelmet az előleg esedékességét megelőző hány nappal lehet legkésőbb benyújtani? (a társaság a 2015. évi első 6 havi előleget már befizette).
Támogatás nyújtása vállalkozásnak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy nyújthat-e támogatást vállalkozás egy másik vállalkozásnak például beruházáshoz? Ebben a konkrét esetben kapcsolt vállalkozásról van szó, ezért, ha ez lényeges, kérem, válaszában legyen szíves erre is kitérni. Ha igen, akkor van-e ezzel kapcsolatosan valamilyen adó-, vagy illetékkötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.
Üzletrészeladás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egy belföldi kft.-nek négy tulajdonosa van. Az egyik tulajdonos eladja az üzletrészét a többi háromnak. Az egyik kérdésem az, hogy üzletrész magánszemélyek közötti adásvételénél felmerül-e az illetékkötelezettség? Ha igen, mi az illeték alapja és mértéke? A másik kérdésem az lenne, hogy a magánszemélynél az üzletrész-értékesítésből származó bevétel a piaci érték (eladó üzletrésze/jegyzett tőke szorozva a saját tőkével) vagy a tényleges eladási érték? Az üzletrészt eladó magánszemélynek meg kell fizetni az szja-t a piaci érték és a tényleges eladási érték közötti összegre is, ha a piaci érték a nagyobb? A segítséget előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné
Ingatlan vagyonszerzési illetéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem evaalany bt. (kettős könyvitelű) telket vásárol a bt. tulajdonosaitól. Kérdésem: mennyi az illeték mértéke, és milyen más adóügyi-jogi vonzata lehet az ügyletnek? Köszönöm! KM
Kft.-üzletrész ajándékozása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 500 ezer forintos törzstőkével alapított (még nem lett megemelve 3 millió forintra a tőke) egyszemélyes kft. ügyvezető tagja ingyenesen édesanyjának ajándékozza üzletrészét. A kft.-ben nincs ingatlan, az eddigi felhalmozott eredménytartalék összege 6 millió forint. Üzletrész-ajándékozással a korábbi ügyvezető tagi és ügyvezetői státusza is megszűnik. Az ajándékozottnak egyeneságbeli rokoni kapcsolat miatt keletkezik-e illetékfizetési kötelezettsége, valamint lesz-e fizetendő szja- és/vagy egyéb járulékfizetési kötelezettség az ügylet kapcsán, és jól gondolom-e, hogy csak a társasági szerződést kell módosítani, más okiratra nincs szükség? (Az új tagnak megfizeti a cégbírósági változásbejegyzés miatti előrehozott törzstőkeemelést.) Előre is köszönöm.
Követelés-elengedés Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egy kft.-nek tartozó társaság megszűnt, a felénk fennálló tartozásukat a megszűnő társaság tulajdonosa átvállalta, így a követelés összegét a könyveinkben továbbra is kimutatjuk. A követelés összegét társaságunk elengedné. Kérném tájékoztatásukat, milyen illeték- és adókötelezettséggel jár ez a követelést elengedő társaságnál, illetve a kedvezményezett magánszemélynél? 2. Amennyiben jól értelmezem, követelés elengedése két belföldi gazdasági társaság között (nincs kapcsolt viszonyuk) társaságiadóalap-korrekció és illetékfizetés nélkül megvalósítható. Kérdésem: a követelés-elengedés juttatásnak minősül-e, szükség van-e a kedvezményezett fél nyilatkozatára, hogy a juttatás évében a követelés-elengedésből származó bevétele nélkül nem lesz negatív az eredménye? Köszönöm szépen! vbtax
Illetékkötelezettség elévülése Kérdés
Tisztelt Cím ! Egyik végelszámolással megszűnő ügyfelünknél adóellenőrzés várható. 2008. év elején az egyik tulajdonos elengedte a tagi kölcsöne egy részét a társaság javára. Az említett eseményt rendkívüli bevételként számoltuk el könyvelésünkben, de elmulasztottuk azt bejelenteni az illetékhivatalnak. Az említett eset kapcsán keletkezhet-e még illeték adónemben terhünkre elmarasztaló megállapítás – figyelembe véve az azóta eltelt időszakot? Köszönjük válaszukat!
Termőföld Kérdés
Szeretném értékesíteni 10 éve tulajdonomban lévő termőföldemet. Szeretném megkérdezni, hogy milyen adó- és illetékkötelezettségem van? Azt olvastam valahol, hogyha az értékesítéshez kiváltom az őstermelői igazolványomat, jobban járok.