43 találat a(z) időszakos elszámolású ügylet cimkére

Gépbérbeadás külföldi telephelyen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk gépet ad bérbe határozatlan időre magyarországi székhelyű társaságnak. Bejegyzett telephelye és fióktelepe csak Magyarországon van. Azonban a gépet külföldi címre szállították ki pár hónap erejéig munkavégzésre. A számlát részemről 27 százalékos áfával állítom ki (időszakos elszámolású ügylet)? Válaszát megköszönve: Tomayerné

Időszakos elszámolású ügyletek főszabály 2016 Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2016. 01. 01-jétől megváltozott Áfa tv. 58. §-ával kapcsolatban kérném segítségét, hogy milyen esetet takar a főszabály, ami szerint a teljesítés időpontja az elszámolási időszak utolsó napja lenne. Mi kellene legyen a számla kelte, az elszámolási időszak és a fizetési határidő ahhoz, hogy a főszabályt tudjuk alkalmazni? Mivel az a) pont szerint a teljesítés időpontja a számla kelte, ha a fizetési határidő az időszak végét megelőzi és a b) pont szerint a számla teljesítési időponta a fizetési határidő, ha a fizetési határidő (de legfeljebb 60 nap) az időszak utolsó napját követi. Válaszát köszönöm!

Alanyi mentes vagy áfás számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Időszakos elszámolású ügyleteknél a teljesítés időpontja – ha a számla kiállítása és a fizetési határidő is követi az elszámolás időpontját – a fizetési határidő. Ez esetben a fizetési határidő alapján kell a bevételeket figyelni az alanyi mentesség értékhatáránál? Ha 2016 novemberében értékhatártúllépés miatt át kell lépjen a normál adózás alá, de a parlament megszavazza a 2017-es áfaváltozásokat, akkor 2017-től ismét választhatja az alanyi adómentességet, ha a bevétele nem haladta meg a 8 millió forintot? Ez esetben, ha 2017-es fizetési határidővel állít ki számlát, azt már ismét alanyi adómentes minőségében teheti meg? Köszönettel.

Időszakos elszámolású ügylet számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítséget szeretnék kérni, az alábbi ügyben. Cégünk takarítással foglalkozik, és havi elszámolásban állapodott meg a megrendelővel. Tavaly a számlát mindig a hónap utolsó napján állítottuk ki, és a 30 napos fizetési határidő dátumával egyezett meg a teljesítés dátuma. Idéntől az egyik megrendelőnk nem fogadja be a számlát, ha a számla kelte az elszámolási időszak utolsó napja, mert azt mondja, hogy ez esetben a teljesítés dátuma is ez a nap kell, hogy legyen. Ezért neki mindig az elszámolási időszakot követő nap, tehát augusztus 1-jén, ma fogjuk kiszámlázni a júliusi takarítást, mert, ha a számla kelte július 31. lenne, akkor a teljesítés dátuma is július 31. Nem értjük, hogy ezt ő miért mondja, kértük, hogy írja le a jogszabályt, de nem tette. Emiatt átáltunk az összes megrendelőnél erre, de többen jelezték, hogy nekik a saját elszámolásuknál könnyebb volt beazonosítani, hogy tudták a számla kelte, ami ugye a hónap utolsó napja volt, megmutatja, hogy melyik időszakra szólt a takarítás. Én a törvényben azt látom, hogy főszabály szerint a teljesítés dátuma az elszámolással érintett időszak utolsó napja, de ha a fizetés esedékessége az elszámolással érintett időszak utolsó napját követő napra esik, akkor továbbra is a fizetési határidővel esik egybe a teljesítés dátuma, figyelve idéntől a 60.napos korlátra, de ez a változás minket nem érintett, mert maximum 30 napos fizetési határidőnk van. Köszönettel: Krcsik Eszter

Időszakos elszámolású számlák javítása Kérdés

Reklámtábla bérbeadásával foglalkozó ABC Kft. 2016. 06. 07-ei dátummal számlázza le a 2016. 06. 05 – 2016. 08. 05. időszakra a bérleti díjat. A fizetési határidő a szerződés szerint lett feltüntetve, ami 2016. 06. 20., sajnos ezzel azonosan lett feltüntetve a teljesítés időpontja, helytelenül. 2016. 07. 12-én a szolgáltatás igénybe vevője észrevételt tett a számla miatt, mivel a számla teljesítésének időpontjának helyesen 2016. 06. 07-nek kellett volna lennie. Nem fogadta el a számlát helyettesítő bizonylatot, amit a szolgáltató szövegszerkesztővel állított elő, saját számozással látott el, és szigorú számadás alá vont. Módosító számlát bocsátott ki a szolgáltató 2016. 07. 12-ei számlakeltezéssel, a fizetési határidő 2016. 06. 20-a lett, a teljesítés időpontja pedig 2016. 06. 07. A számlában szereplő sorokban pedig az előző számla tétele lemínuszolva, a következő sorban pedig plusz előjellel szerepel, így a számla végösszege nulla lesz. Helyes-e ez így? Egy másik számla esetében az ABC Kft. 2016. 06. 02-ai dátummal számlázza le a 2016. július havi időszakra szóló bérleti díjat. A fizetési határidő a szerződés szerint lett feltüntetve, ami 2016. 06. 30., sajnos ezzel azonosan lett feltüntetve a teljesítés időpontja, helytelenül. 2016. 07. 12-én a „vevő” észrevételt tett a számla miatt, mivel a számla teljesítési időpontjának helyesen 2016. 06. 02-nak kellett volna lennie. A „vevő” nem fogadta el a számlát helyettesítő bizonylatot, amit a szolgáltató szövegszer..szövegszerkesztővel állított elő, saját számozással látott el, és szigorú számadás alá vont. Módosító számlát bocsátott ki a szolgáltató 2016. 07. 12-ei számla keltével, melynek fizetési határideje 2016. 06. 30-a lett, a teljesítés időpontja pedig 2016. 06. 02. A számlában szereplő sorokban pedig az előző számla tételét lemínuszolva, a következő sorban pedig plusz előjellel szerepeltetik, így a számla végösszege nulla lesz. Helyes-e ez így?

Időszakos elszámolású ügylet egyéni vállakozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 58. vagy a 61. §-a szerinti szabályok alapján keletkezik áfafizetési kötelezettség egy egyéni vállalkozónál, amennyiben folyamatos teljesítésű ügyletről állít ki számlát? Mi alapján dönthető ez el egyértelműen a törvény szövegéből? Válaszát előre is köszönöm.

Időszakos elszámolású ügylethez viszontkérdés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Gyors válaszukat köszönöm! Az 1/a kérdésre adott válasz a gyakorlatban nem kivitelezhető, mármint, hogy a bérleti szerződés tartalmazza azt, hogy melyik havi rezsiköltséget melyik havi bérleti díjjal számlázzuk tovább, inkább a likviditás miatt olyan fordulatok szerepelnek, hogy közműszámla beérkezésekor továbbszámlázza. Jellemzően például az áramszámla beérkezik következő hó második felében, a gázszámla pedig az időszakot követően 2,5-3 hónap múlva, és nem naptári hónapra szól. Ezeket beérkezésükkor rögtön, bérlőkre szétbontva, külön számlában számlázzuk ki. Az adozasitanacsadas.hu oldalon ökölszabályként szögezték le, hogy "ha a rezsiköltséget utólag külön számlázzuk, úgy a számla teljesítési időpontja mindig a számla kiállításának a napja". Visszajelzésüket előre is köszönöm!

Időszakos elszámolású számla javítása, kiállítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az időszakos elszámolású ügyletekkel kapcsolatban kérdezném: 1. Ha az első hónapokban nem sikerült jól kiállítani az időszakos elszámolású számlákat, tehát az áfa teljesítési időpont nem felel meg az előírtnak (akár saját kimenő számlák esetében, akár a befogadott bejövő számláknál), hogyan lehet ezt jól javítani? Hiszen minden sztornónál, helyesbítésnél változik a számlák kelte és a fizetési határidő, ami így egyre inkább eltér az eredetitől (a számla egyébként helyes volt). 2. Abban az esetben, ha a szerződést felmondják, és az utolsó hónapra – tegyük fel, a február 1-10. között i időszakra – kell számlát kiállítani az addigi teljes hónap helyett, a törtidőszaknál mi minősül elszámolási időszaknak, amihez képest az áfateljesítési időpontot figyelni kell? Példa: számlázás február 1-10. időszakra, számla kelte: február 5., fizetési határidő: február 13., ami, ha a teljes hónapot nézzük, február 5-ei áfateljesítést eredményez, ha a tört időszakot, akkor a fizetési határidő utána van, és február 13. lesz a teljesítési időpont. Válaszukat előre is köszönöm.

Időszakos elszámolású ügylet áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az időszakos elszámolású ügyletekkel kapcsolatban kérdezném: 1. Konkrétan a bérleti díjhoz kapcsolódóan továbbszámlázott szolgáltatások teljesítési időpontjával kapcsolatosan: 1./a) A NAV e témában kiadott tájékoztatójában leírt példánál (7. oldal) maradva a január havi fogyasztásokat februárban számlázzuk tovább, a tájékoztató szerint a közműszolgáltatás a februári bérletidíjszámla járulékos szolgáltatása lesz, és felveszi annak áfasorsát, de nem világos, hogyan alakul a teljesítési időpont, van-e különbség: – ha a február havi bérleti díj teljesítési időpontja február (a számla kelte és a fizetési határidő is február), ebben az esetben a járulékos szolgáltatás teljesítési időpontja február; – illetve, ha a február havi bérleti díj teljesítési időpontja március (a számla kelte február, a fizetési határidő március), abban az esetben? Elő kell kell venni mindig a bérletidíjszámlát, hogy hogyan alakult a teljesítés, és úgy kiállítani a járulékos számlát, vagy leszögezhetjük, hogy járulékos szolgáltatásnál mindig a számla kelte a teljesítési időpont? 1./b) A továbbszámlázott mellékszolgáltatás fogalmába minden továbbszámlázás beletartozik, vagy csak a szűken vett közműszolgáltatások? Felmerül még takarítás, őrzés-védelem, internetköltség stb. továbbszámlázása is. Válaszukat előre is köszönöm.

Éves könyvvizsgálat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk könyvvizsgálattal foglalkozik. Egyes társaságok könyvvizsgálatáról évente egy alkalommal állítunk ki számlát, tehát a 2015. év könyvvizsgálatáról 2016. április-május hónapokban fog számla készülni 15 napos fizetési határidővel. A könyvvizsgálatra vonatkozóan kétféle szerződést kötünk/kötöttünk: egy év könyvvizsgálatára, illetve több év könyvvizsgálatára. Az első típusnál a szerződéskötés ideje például 2015. október 5., a fizikai teljesítés (jelentés kiadása) időpontja várhatóan 2016. április 15., az elvégzendő feladat: a 2015. év könyvvizsgálata. Kérdésünk: a számlán milyen teljesítési időpontot kell szerepeltetni? A második típusú szerződés esetében a szerződéskötés időpontja: 2015. október 15., az első fizikai teljesítési időpont szintén 2016. április 15 (illetve a következő években is április 15.). Ebben az esetben is kérdés, hogy mi szerepeljen a számla teljesítési időpont rovatában? A fentiek időszakos elszámolású ügyletnek minősülnek-e?

Könyvvizsgálat áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk könyvvezetéssel, könyvvizsgálattal foglalkozik. Egyes társaságok könyvvizsgálatáról évente egy alkalommal állítunk ki számlát, tehát a 2015. év könyvvizsgálatáról 2016. április-május hónapokban fog számla készülni, 15 napos fizetési határidővel. Kérdésem, hogy ez időszaki elszámolású ügyletnek minősül-e, ha igen, akkor hogyan alakul áfa szempontjából a teljesítési idő? Mivel az időszakom 2015. januártól kezdődik, ezért vonatkoznak-e rá az új szabályok, illetve vonatkozik-e a 60 napos határidő?

Időszakos elszámolás Kérdés

Az időszakos elszámolású ügyletek esetében mi a helyes számlázás akkor, amikor készpénzben történik a fizetés?

Teljesítés időpontja 58. § 2016-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1.) Időszakos elszámolás esetén mi a teljesítés időpontja, ha a szerződés szerint "a megrendelő a benyújtott számla összegét annak beérkezésétől számított 35 banki napon belül köteles szállító bankszámlájára átutalni"? 2.) Ugyancsak ezzel kapcsolatosan: ha a számlázó program a fizetési határidő beírása nélkül nem lép tovább (és csak számokat fogad el, tehát azt, hogy szerződés szerint, nem fogadja el), akkor milyen dátum kerüljön ide, az egzaktan amúgy sem meghatározható fizetési határidőhöz? Tudom, a fizetési határidő nem kötelező adat a számlán (de a számlázó program nem lép tovább). Szeretném helyesen kiállítani a számlát. Ha nincs helyes megoldás, kézi számlázással megoldom az 1.) pontban kérdezettre kapott válasza szerint. Gyors válaszát előre is köszönöm.

Időszakos elszámolású ügylet – Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk évek óta irodát bérel. Főbérlőnkkel kötött szerződésünk értelmében a bérleti díjról szóló számlát a bérbeadó tárgyhó 10-éig kiállítja, a bérlő pedig azt 8 napon belül megfizeti a bérbeadónak. A folyamatos teljesítésű ügyletek teljesítési dátuma főszabály szerint az elszámolási időszak utolsó napja. A főszabálytól eltérően: abban az esetben, ha mind a számlakiállítás dátuma, mind a fizetési határidő megelőzi az elszámolási időszak utolsó napját (előre fizetés esetén), úgy a teljesítés dátuma a számla kiállításának dátuma. Feltételezném, ez a szabály vonatkozik jelen szerződéses kapcsolatra. Bérlőnk a 2016. 01. hónapról kiállított számlát az alábbi dátumozással látta el: Teljesítési és fizetési határidő: 2016. 01. 16., számla kelte: 2016. 01. 06. Helyesen járt el? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Időszakos elszámolású ügyletek áfafizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem takarítási tevékenységet végez, a köznyelvi folyamatos szolgáltatás szerint. Ügyfelei nagy része 30 napos fizetési határidőre fizet. A számlát az elszámolási időszak utolsó napján vagy az azt követő pár napban állítjuk ki, eddig a teljesítési időpont megegyezett a fizetési határidővel. A törvénymódosítást megvizsgálva arra jutottam, hogy nálunk nincs változás ezen ügyletek számlázásában és áfabevallásában sem, mert a fizetés esedékessége nem haladja meg az elszámolási időszakot követő 60 napot. Nem tudom, jól gondolkodom-e, ezért fordultam Önhöz segítségért! Ha van rá lehetőség, kérem, hogy néhány egyszerű példával legyen szíves bemutatni az áfaváltozást. Köszönettel: Krcsik Eszter

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink