26 találat a(z) haszonélvező cimkére
Haszonélvező ingatlant ad bérbe megosztva Kérdés
Az ingatlanra vonatkozóan az ingatlannyilvántartásba bejegyzetten haszonélvezettel rendelkező apa egy harmadik személy tulajdonában levő ingatlant ad bérbe úgy, hogy a bérleti díjból származó jövedelmet megosztja a fiával. Apa és fia a megosztásról és a közösen történő bérbeadásról külön szerződést kötött. A bérleti szerződésben szerepel a fiú is mint bérbeadó. Mire kell figyeljenek, hogy a megosztás minden szempontból szabályosnak minősüljön? A bérleti szerződésben kell-e szerepeljen a fiú, mint bérbeadó?
Lakáscélú munkáltatói támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás munkavállalója haszonélvezeti jogot szerzett egy társasházi lakáson, amely a méltányolható lakásigénynek megfelel, a haszonélvezeti jog jogosultja a hitelszámla tulajdonosa is egyben. A 15/2014. NGM-rendelet szerint a haszonélvező is jogosult adómentes lakáscélú támogatásra. A lakást a munkavállaló fia vette, és ő is lakik benne. A munkavállalóé a haszonélvezeti jog, aki viszont nem az érintett lakásba van bejelentkezve. Kaphat-e adómentes lakáscélú támogatást az a haszonélvező, aki nem a támogatással érintett lakásba van bejelentkezve? Ha kaphat, akkor gondolom, csak a fia lakcímkártyáját kell bekérni az együtt költöző családtagok "vizsgálata" során? Röviden: vett a fiának egy lakást, de a munkavállaló "csak" haszonélvező, és nem a lakásban lakik. Jár-e a munkavállalónak támogatás? Ha igen, akkor a fia az együtt költöző családtag? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Ingatlanhoz fűződő korlátozási, kártalanítási jogosultságról döntött a Kúria Cikk
Ha az ingatlan övezeti besorolása hátrányosan megváltozik, az ingatlan tulajdonosa, haszonélvezője kártalanításra tarthat igényt. Mi a helyzet akkor, ha e jogosultságát az ingatlan új tulajdonosa-vevője kívánja érvényesíteni? Az ügyben a Kúria hozott határozatot.
Ingatlantulajdonos és haszonélvező bérbeadása Kérdés
Köthet-e megállapodást az ingatlantulajdonos és az ingatlan haszonélvezője, hogy az ingatlant a tulajdonos adja bérbe és nem a haszonélvező, vagyis a bérbeadás a tulajdonos nevén történik, és ő adózik csak a NAV felé?
Értékcsökkenési leírás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lakás haszonélvezőjeként bejegyzett magánszemély kiadná a lakásának egyik szobáját. Kérdésem, hogy elszámolhat-e értékcsökkenési leírást, ha igen, mi az értékcsökkenési leírás alapja? Válaszát előre is köszönöm.
Lakáscélú tamogatás Kérdés
Az szja törvényben megfogalmazott támogatási értékhatár (maximum 5 millió forint és a vételár 30 százaléka) és a "több munkáltató" kitétel személyenként vagy lakásonként értelmezendő? Például egy lakásra, ahol 1 tulajdonos és 2 haszonélvező van. mind a hárman jogosultak a lakáscélú támogatásra 5 millió forntinak vagy a vételár 30 százalékának megfelelő összegben, vagy hármuk támogatására összesen kell értelmezi a törvényt? Mi a helyzet, ha férj-feleség 50-50 százalékban tulajdonos: jogosultak-e mindketten az 5 milliós támogatásra? Várom válaszukat. Szántó János Annumerus Consulting Kft. info@annumerus.hu
Ingatlan-bérbeadás házastársak Kérdés
Házastársakról van szó (nincs vagyonszerződési megosztás köztük), ahol az ingatlanokra tulajdonosként a feleség van bejegyezve, és a férj a haszonélvező. Az ingatlanokat magánszemélyként adják bérbe, méghozzá a feleség, mint tulajdonos nevében. A közüzemi számlák technikai okok miatt a férj, mint haszonélvező nevére szólnak. A bérlők a bérleti díjat plusz a rezsiköltséget fizetik. Tételes költségelszámolást alkalmaz a feleség. Kérdés: bevételként és természetesen költségként is elszámolhatja a férj a nevére szóló, bérlettel kapcsolatos közüzemi számlákat? Az órák átírása sem a bérlőkre, sem a tulajdonosra nem kivitelezhető. Kifogásolható, ha csak a feleség, aki a szerződés szerint is a bérbeadó, állítja be ezeket az szja-bevallásába? A haszonélvező férj bérbeadását nem szeretnénk alkalmazni, sem az amortizáció, mint költség kizárása miatt, másrészt a 450 ezer forint/év ehoplafon miatt sem. Ha a fenti eljárás nem helyes, akkor lehet-e olyan bérleti szerződést kötni a bérlőkkel, ahol a feleség, mint kizárólagos tulajdonos kapja a havi bérleti díjakat, és a férj, mint haszonélvező csak a közüzemi költségeket kapja, mellyel szemben a számlákat elszámolja, így nulla forint jövedelemre tesz szert? Még egy kérdés merült fel a bérlethez vásárolt, nagyobb értékű tárgyi eszközök elszámolásáról. Ha 100 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az azonnal költség. Ha 200 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az két év alatt lehet költség. Mi van, ha például a bérlő kérésére 400 ezer forint értékű tévét állít be a bérleménybe, hogyan számolható el a költség?
Lehet-e haszonélvező a számvizsgáló, és kaphat-e állandó meghatalmazást? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lehet-e számvizsgáló az egyik tulajdonosnak az édesanyja, aki egyben haszonélvezője is az egyik lakásnak úgy, hogy a tulajdonos állandó meghatalmazást ad arra, hogy helyette a haszonélvező édesanyja végezze el a számvizsgálói feladatokat? Ha így sem, milyen jogkövetkezményei lehetnek az idevágó közgyűlési döntésnek? Ugyanaz a tulajdonos gyermek, mivel egyetemre jár, még jó ideig nem vesz rész a közgyűléseken, ezért a haszonélvező édesanyját szokta meghatalmazni a képviseletével. Ám a jövőben nem esetenkénti, hanem állandó meghatalmazással szeretné a képviseletét megoldani. Lehetséges-e ez akkor, amikor minden közgyűlésnek más a témája? Kérem, hogy válaszukat JOGHELYEKKEL alátámasztott, azokra hivatkozó, azokat megjelölő módon szíveskedjenek megadni!
Számvizsgáló Kérdés
Lehet-e számvizsgáló a haszonélvező, és kaphat-e állandó meghatalmazást?
Lakás bérbeadása Kérdés
Örökölt lakást csak a tulajdonos adhat ki vagy lehetősége van a haszonélvezőnek is a kiadásra? (Természetesen a tulajdonos hozzájárulásával.) Válaszát előre is köszönöm
Lakás bérbeadás Kérdés
Egy lakás tulajdonosa édesapjának haszonélvezeti joga van.A tulajdonos bérbeaadja a lakást. A bérleti szerződésen ő szerepel mint bérbeadó. A számlát is ő állitja ki. A hasznositás jogáról a haszonélvező lemondott. Van lehetőség ennek a megváltoztatására? Ezentul 50-50%-ban szeretnének részesedni a bérleti dijból. Lehet-e ezt évközben megtenni? Módositani kell a bérleti szerződést?( a bérbeadó nemcsak a tulajdonos, hanem a haszonélvező is) Elegendő-e ha csak az szja bevallásban jelenik meg a fele bérleti dij és a bizonylatok változatlanok maradnak. A közüzemi számlák a tulajdonos nevére szólnak. Azt is átszámlázza a bérbevevőnek. A bevételből költségként levonja. A hasznélvező számolhat-e 10% költséghányaddal? Köszönöm