27 találat a(z) felső határ cimkére
Osztalék szochója 2019 Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 29. § (2) bekezdése értelmében a természetes személy nyilatkozhat arról, hogy az 1. § (1)-(3) bekezdése és 1. § (5) bekezdés a)-d) pontja szerinti jövedelmeinek összege várhatóan eléri az adófizetési felső határt. Ha például 2019 áprilisában kerülne sor az osztalék kifizetésére, és a magánszemély a fentebb említett nyilatkozatot adná le a kifizető részére, de a munkabérének bruttó összege majd csak a 2019. májusi munkabérrel haladja meg a 149 ezer forint 24-ét, akkor sem kell szociális hozzájárulási adót fizetni az osztalék után? Vagy csak abban az esetben nem kell, ha már meghaladta a határt? Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát!
Szochofizetés felső határa Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kérdésem annak tisztázása lenne, hogy a sajátjogú nyugdíjassal kötött Mt. szerinti munkaviszony alapján kifizetett munkabér összege beletartozik-e a szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség felső határába? Jelen esetben az szja-törvényben foglalt adóalapokat kell figyelembe venni, vagy a szochofizetési adóalapokat?
Minimálbér, garantált bérminimum – így nőnek a közterhek 2019-ben Cikk
A minimálbér, illetve a garantált bérminimum 2019. évi növekedése kapcsán összefoglaltuk, hogy 2018-hoz képest hogyan változnak a közterhek munkaviszonyban, illetve egyéni és társas vállalkozásban. Ismertetjük azt is, mennyi lesz a táppénz és a gyermekgondozási díj felső határa.
Osztalék Kérdés
Kérdésem az osztalék kifizetéséhez kapcsolódik. Az éves kifizetés 3,5 millió forint, ami a felső határt eléri. Viszont a kifizetés havonta 292 ezer forint, és a 15 százalék szja kerül befizetésre utána, vagy addig amíg nem éri el a 3,5 milliót, a havi kifizetés után 19,5 százalék szochót fizetni kell vagy nem??
Kiva osztalék Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy ha egy kiva alatt működő kft. tagjaként 2019-ben osztalékot vesz fel valaki, aki ugyanannál a cégnél munkabért is kap, de a kiva miatt a céget szocho fizetésikötelelezettség a bérkifizetésnél nem terheli, az osztalék terheit szocho szempontból ez hogyan befolyásolja? Ugyanúgy érvényes a minimálbér kétszereséig vonatkozó felső határ? Köszönöm.
Szocho: húzd meg, ereszd meg 2019-től Cikk
Több kedvezmény megszűnik, 14 százalék eho helyett 19,5 százalék szochót kell majd fizetni egyes jövedelmek (például az osztalék, árfolyamnyereség) után, s e kötelezettségeket a mostaninál magasabb jövedelemhatárig kell teljesíteni. Egyebek közt ezek a megszűnő eho és az átalakított szocho önálló törvényben javasolt újdonságai.
Egészségügyi hozzájárulás (egészségbiztosítási járulék) tag kilépésekor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egészségügyi hozzájárulás (egészségbiztosítási járulék) felső határát melyik évre kell számolni utólagos, bírósági ítélet alapján történő tagi elszámoláskor? Kkt.-ből kilépett az egyik tag 2016. február hóban. Az elszámolás megtörtént, és a részére járó összeg kifizetésre került 2016. május hóban. Ekkor már megfizette az egészségügyi hozzájárulást, 450 000 Ft-ig. Az elszámolás összegszerűségét vitatta, bírósághoz fordult, majd a bíróság 2017. október hóban még ítélt meg számára összeget. Kérdésem: egészségügyi hozzájárulás 450 000 forintos felső határát melyik évvel kell számolnom, 2016. évre, vagy 2017. évre? (a 2016. évre már megfizette a 450 000 Ft-ot, 2017. évben még nem érte el a 450 000 határt.) Köszönettel: Prajczer Ildikó
Borravaló Kérdés
Kedves Adózóna! Olvastam a borravalóról szóló cikket. A kérdésem arra vonatkozna, hogy a 15 százalék felső határ honnan vehető ki a felszolgálási díj esetén, mert az említett GKM rendeletből ez a százalékos felső érték évek óta eltűnt. Esetleg máshol került szabályozásra? A cikk írójának még ajánlanám, hogy "borravaló bankkártyával" kérdést is dolgozza ki, mert szerintem egyre gyakrabban merül fel az életben ez a helyzet. Saját következtetésünk és NAV-egyeztetések eredményeképpen arra a következtetésre jutottunk, hogy nem osztja a készpénzes borravaló sorsát. Üdvözlettel Nagy Péter
Egyéb jövedelem eho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a 2016. évi beszámoló elfogadásakor osztalékfizetésről döntött, amit áprilisban ki is fizet. Az osztalékkifizetés alapján a 450 ezres ehofizetési felső határt ki is meríti. Részleges visszavásárlásra került emellett egy úgynevezett Unit linked biztosításból egy bizonyos összeg, amit kifizet a dolgozóinak szintén áprilisban. Ez az összeg egyéb jövedelemként kerül kifizetésre, mely után 15% szja és 22% ehofizetési kötelezettség terheli a dolgozót. Kérdésem az, hogy ha már kimerítette a 450 ezres felső határt, akkor lehetséges-e hogy a biztosítási díj után ne fizessen ehot? Várom szíves mielőbbi válaszukat, hogy az áprilisi bérszámfejtést helyesen készíthessem el. Köszönettel.
Személyes közreműködés jövedelme Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyvezető igazgató személyes közreműködés jövedelme címen kap havonta díjazást, érdeklődnék, hogy van-e felső határa ennek a díjazásnak, esetleg erre vonatkozó jogszabály? Köszönettel
Nem lesz felső határa a gyednek Romániában Cikk
Elfogadta a román képviselőház a gyermekgondozási díj (gyed) emeléséről szóló törvényt szerdán, annak ellenére, hogy a bukaresti kormány figyelmeztette a honatyákat: emiatt a költségvetési hiány meghaladhatja a GDP 3 százalékát.
Eho felső határa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. magánszemély tagja -- aki másik vállalkozásban munkaviszonyban is dolgozik -- január és február hónapban saját vállalkozásánál annyi osztalékot vett fel, hogy az az után fizetendő eho elérte a 450 ezer forintos felső határt. Kérdésem, hogy van-e lehetősége nyilatkozatot tenni a munkáltatójánál, hogy a munkabéréből a továbbiakban ne vonják az egészségbiztosítási járulékot? Válaszukat előre is köszönöm!