31 találat a(z) ehofizetési kötelezettség cimkére

Konferencia költsége Kérdés

A cég ügyvezetője és egyik tagja konferencián vett részt, a konferencia a cég tevékenységi köréhez kapcsolódik. A számlát bontva állították ki szervezésre és ellátásra. A cég evás, kell-e valamit fizetni utána például szja-t vagy ehót? Köszönettel: Kun Edit

Tőkejövedelem ehója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ellenőrzött tőkepiaci műveletekből származott eredmény (nyereség, jövedelem) ehoköteles-e? Köszönettel: GG

Faértékesítésből származó jövedelem Kérdés

Magánszemély lábon álló erdőt, azaz a megtermelt fát értékesít egy kft.r észére. Milyen adók terhelik, és azt kinek kell megfizetni? Válaszukat előre is köszönöm.

Ehofizetési kötelezettség ukrán állampolgár jövedelme után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ukrán illetőségű állampolgár Magyarországon lévő ingatlanját bérbe adja 2015. január 1-jétől. Kérdésem, ha egy ukrán illetőségű magánszemély Magyarországon lévő ingatlan bérbeadásából származó jövedelme meghaladja az 1 millió forintot, kell-e 14 százalékos ehót fizetni utána? Válaszát előre is köszönöm.

BKV-bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a munkáltató december hó folyamán 2015. évre vonatkozó éves bérletet kíván venni a munkavállalók részére, mely időszakban merül fel a természetbeni juttatás utáni szja- és ehofizetési kötelezettség? Köszönöm.

Üzletrész-értékesítés adózása Kérdés

Kft. 500 ezer forintos jegyzett tőkével alakult. "A" tag tulajdonrésze 300 ezer, "B" tagé 200 ezer forint. 2014 szeptemberében jegyzett tőke emelést hajtottak végre az eredménytartalék terhére. Ezután "A" tagnak 1 millió 800 ezer forintos, míg "B" tagnak 1 millió 200 ezer forintos üzletrésze volt. 2014 novemberében "A" tag eladta az 1 millió 800 ezer forintos üzletrészét névértéken "B" tagnak. Kérdésem az, hogy az "A" tagnak milyen összeg után kell adóznia, és milyen mértékben? Köszönöm.

Átalányadós egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadó alá bejelentkezett egyéni vállalkozó kötelezett-e eho fizetésére?

Biztosítás és eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! A biztosítások adókötelezettségével kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni. Az szja-törvény 29. §-a kimondja, hogy ha a jövedelem után a magánszemély kötelezett a 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás megfizetésére, a megállapított jövedelem 78 százalékát kell jövedelemként figyelembe venni. A kockázati biztosításnak nem minősülő, határozatlan idejű, teljes életre szóló biztosítások (melyek visszavásárlási értékkel rendelkeznek) után a 27 százalékos ehót a magánszemély köteles megfizetni. Azonban, ha 10 év elteltével kerül sor a biztosító általi visszavásárlásra, az egyéb jövedelmet 14 százalékos eho terheli az ehotörvény 3. § (7) szerint. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a 14 százalékos eho esetében is alkalmazható-e a 78 százalékos szabály? Továbbá, hogy jól értelmezem, hogy az szja-törvény kifizetőt nevesít, ezáltal akár társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja is kaphat adómentesen ilyen konstrukcióban kedvezményes adózású juttatást?

Ehofizetési kötelezettség kamatbevétel után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás – a beruházási elképzelései megvalósításához – magánszemélytől kölcsönt vett fel. A kölcsönszerződés értelmében ezért a magánszemélyt a jegybanki alapkamat plusz 5 százalék mértékű kamat illeti meg. A vállalkozás által fizetett kamatból a szja-törvény értelmében 16 százalékos mértékű személyi jövedelemadót kell levonni. Azonban az egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség tekintetében nem tudjuk eldönteni, hogy 1.) Milyen mértékű eho terheli a kamatjövedelmet? 2.) Az ehót a magánszemély kamatjövedelméből kell levonni, vagy a kifizetőt terheli? Kérem szíves válaszukat.

Katás bt. kültagjának osztaléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) alá bejelentkezett, kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaság osztalékával kapcsolatos. Ezzel kapcsolatban már több kérdés felmerült, én is sok helyen utánanéztem, de még mindig tanácstalan vagyok. 1.) A betéti társaság 2014. április 1-jétől lett kisadózó vállalkozás. Egy beltagja van, aki személyesen közreműködik, kisadózóként be van jelentve, a tételes adó meg van fizetve utána. Egy kültag van, aki nem működik közre, csak csendestárs, nyugdíjas, nincs bejelentve kisadózóként. Augusztus 31-éig kell az adóbevallásokat elkészíteni, s megállapítani az osztalék utáni adót kiváltó adót. Ez már megvan, de nem tudjuk, hogy a kültag részére fizetendő osztalék után is csak a 16 százalék szja-t kell megfizetni, vagy a 27 százalékos ehót is? 2.) A kültag taggyűlési nyilatkozatban lemondhat-e a részére járó osztalékról a beltag javára? 3.) A 2014. évi szja-bevallásban a tagnak(tagoknak) az osztalék 1/3 része fog szerepelni? Ugyanis az osztalék utáni adót kiváltó adót is 3 év alatt egyenlő részletekben kell megfizetni. 4.) Augusztus hónapról kell 1408A bevallást készíteni, amelyben szerepelni fog az osztalék és a levont szja? 5.) Ha nem kerülhető el, hogy a kültag részesedjen osztalékban, és fizessen 16 százalék szja-t és 27 százalék ehót, ezt a társaságnak kell levonni és megfizetni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel. P. Mária

Védőitalt ad dolgozóinak? Ezt kell tudni az adózásról Cikk

Vissza lehet-e igényelni az védőital áfáját, s milyen adókötelezettsége keletkezik a munkáltatóknak a juttatás után? – tudakolta olvasónk. Siklós Márta, a LeitnerLeitner adótanácsadó és könyvvizsgáló partnere válaszolt.

Védőital adókötelezettsége Kérdés

Parkgondozóinknak a nagy melegben ásványvizet vásároltunk, mint védőitalt. Ez adójogilag melyik kategóriába tartozik? Kell-e utána szja-t és ehót fizetni? Az áfát vissza lehet-e igényelni? A védőitalt számvitelileg melyik főkönyvi számlán kell könyvelni?

Járulék-kötelezettség Kérdés

Kérem szíveskedjenek tájékoztatni, hogy a vezető tisztségviselők és a felügyelő bizottsági tagok felelősségbiztosításával kapcsolatban van-e szja-, vagy járulék-kötelezettsége a társaságnak? Kérem válaszukat minél hamarabb, mivel a 12-ei bevallásban esetlegesen már szerepeltetni kellene. Mindszent, 2014.07.09.

Eva utáni időszak osztalék-elszámolása Kérdés

4 év evás időszak alatt képződött ME eredménytartalékba lett helyezve 4 egység. 2008-ban az evalanyiság megszűnt, 2012-ig ME eredménytartalékba került 6 egység. 2013-ban osztalék-kifizetésről dönt a társaság 7 egység. Jól gondolom az adózás sorrendjét logikailag és értékben? Először a 2013. évi ME után 1 egység szja 16 %, eho 14 % Másodszor evás időszak 4 egység szja 0, eho 0 Harmadszor 2008 utáni időszak 2 egység szja 16 %, eho 14 %. 2015 ben a 2014. év bevallásakor evás időszakról adatot nem kell közölni. Lieb M.

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk ingatlant bérel az egyik egyházközösségtől, a bérbeadótól áfamentes számlát kapunk. A bérleti díj éves összege meghaladja az 1 millió forintot. A kérdésem arra irányul, hogy a számlájukból le kell-e vonnunk a 16 százalék adóelőleget, illetve a 14 százalékos ehót? Válaszát köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink