18 találat a(z) egyenlőtlen munkarend cimkére
Munkaidőkeret alkalmazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Utazási iroda munkavállalói, idegenvezetők, buszvezetők munkaszerződése a munkaidő előírásánál egyenlőtlen munkaidőt tartalmaz. Az Mt. 97. par. (4) bekezdése szerint ennek feltétele a munkaidőkeret alkalmazása. 93. par. (4) bekezdés szerint elég a munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját a munkáltatónál helyben szokásos módon közzétenni. Ez nálunk a kifüggesztés. Ez akkor azt jelenti, hogy a munkaszerződésben az „egyenlőtlen munkaidő” feltüntetése elégséges, és nem kell tartalmazza a munkaidőkeret alkalmazására való utalást, mivel a munkavállalók tájékoztatása a kifüggesztéssel megvalósul? Elégséges csak annyit írni, hogy például kéthavi időkeret alkalmazása történik, és nem kell kéthavonta ezt a hónapok feltüntetésével, például jan.- febr., márc.-ápr. stb. cserélgetni? A hónapokban eltérő a munkanapok és munkaórák száma, például május-júniusban ledolgozandó órák száma 328 óra, július-augusztusban pedig 344 óra . A munkaidőkeretben foglalkoztatottak ledolgozandó órái is ehhez igazodnak, vagy a havi 160 óra (kéthavi 320 óra) átlagot kell figyelembe venni? Viszont ebben az esetben azoknak a munkavállalóknak, akik nem ilyen beosztásban dolgoznak, a fix bérükért több munkaórát kell ledolgozniuk. Kérem a segítségét ennek a tisztázásában. Üdvözlettel: Pállné Éva
Vendéglátó egység munkarendje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vendéglátó egység hétköznap és szombat-vasárnap, valamint ünnepnapokon is nyitva tart. A dolgozók egyenlőtlen munkaidőbeosztásban, négy havi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva. Melyek azok a legfontosabb munkaügyi szabályok, amelyeket a munkáltatónak be kell tartania? Elsősorban a napi, heti munkaidőre, szabadnapok kiadására, továbbá a kötelezően fizetendő pótlékokra gondolok. Szíves válaszát előre is köszönöm.
Munkarend és elszámolás Kérdés
Belföldön foglalkoztatott közúti tehergépjármű-vezetők munkaidő-beosztását és elszámolásukat érinti a kérdés. Jelenlegi kötelező munkaidő-beosztásuk 6 nap munkavégzés, melyet 2 nap pihenő követ. Munkavégzési kötelezettségük rendszeresen változik az adott hónapon belül: a munkavégzés 6 órától 18 óráig tart,, a ttermészetben kiadott 2 pihenőnap után 18 órától reggel 6-ig dolgoznak. A 12 órás munkahelyi jelenlét magában foglalja az 1 órás munkaközi szünetet, a rendelkezésre állási időt és a tényleges munkaidőt (a tachográf és menetlevél adatait felhasználva), ami átlagosan 8 óra, de napi mértéke 4 órától 12 óráig terjedhet. Munkaszerződésük szerint egyenlőtlen munkarendben, 3 havi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva. – Helyesen alkalmazott-e az egyenlőtlen munkarend megnevezés? – Osztott munkaidőben (minimum 2 órás megszakítás miatt) foglalkoztathatók-e? – Beosztás szerinti vasárnapi munkavégzésük során el kell-e számolni a vasárnapi pótlékot? – Megszakítás nélküli munkaidőnek minősül-e a foglalkoztatásuk? (Munkaszüneti napra történő beoszthatóság, havonta 1 kötelező vasárnapi pihenő biztosítása miatt.) – Vonatkozik-e rájuk a 10.5. § (4) kötelezettség: havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani? – Kettő- vagy többműszakos-e a munkarendjük, vagyis az éjszakai (22-06 óra közötti) munkaidőt elég 15 százalékos pótlékkal díjazni, vagy a 30 százalékos pótlékmérték a szabályos? – Jelen esetben hogyan értelmezhető az Mt. 141. § (1), (2) bekezdés szabályozása? – Elgondolásunk szerint alkalmazni szükséges a 105. § (4) szerinti kötelezettséget a havi egy vasárnapi pihenő beosztására. Helyesen gondoljuk? Mi az időtartam helytálló értelmezése? Pl. 0-24 h, vagy más módon? – A heti pihenőidő kiadása esetén a 106. § (3) pontjában meghatározott legalább heti 40 órát kitevő, vagy az átlag heti 48 óra pihenőidő a kötelező? – A 97. § (4) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettséggel teljesítettnek tekintendő-e az Mt. 46. §-ában foglalt tájékoztatás, vagy egyéb formában is (részletezettebben) pl. hirdetőn (munkaköri csoportonként, vagy névreszólóan) közzétehető-e akár teljes évre?