7 találat a(z) egészségügyi alkalmasság cimkére

Megváltozott munkaképességű dolgozó II. Kérdés

Munkaalkalmassági vizsgálat: elég lehet-e a háziorvosi igazolás? Cikk

Helyettesítheti-e a jogosítványhoz végzett háziorvosi vizsgálatról kiállított igazolás a szükséges üzemorvosi vizsgálatot? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Egészségügyi alkalmatlanság, ha lejár a táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben fordulok Önökhöz. Megszüntethető egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással annak a munkavállalónak a munkaviszonya, aki kimerítette az egyéves táppénzjogosultsága tartamát, de nem munkaképes? Az egészségügyi alkalmasság/alkalmatlanság keresőképes állapot esetén értelmezhető. Kérdésem annak kapcsán merült fel, hogy mi a helyzet akkor, ha a munkavállaló nem munkaképes, de táppénzre már nem jogosult, mivel az lejárt. Ebben az esetben az üzemorvos megállapíthatja a munkavállaló alkalmatlanságát? Köszönettel.

Egészségügyi alkalmatlanság – szabadság, állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Ha például lejár a munkavállaló táppénzre való jogosultsága, de a munkavállaló nem munkaképes, és egészségügyileg alkalmatlan a munkaköre ellátására, van mód részére szabadságot kiadni? Álláspontom szerint nem, mivel az Mt. 124. § (1) bekezdés alapján szabadságot a munkaidőbeosztás szerinti munkanapokra lehet csak kiadni. Amíg a munkaviszony nem szűnik meg, szerintem az állásidőre vonatkozó rendelkezések alkalmazandók. Szíves válaszukat köszönöm!

Egészségügyi alkalmatlanság: felmentési idő, távolléti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egészségügyi alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondás esetén a felmentési időre a munkavállaló jogosult távolléti díjra? Álláspontom szerint méltánytalan lenne, ha a munkavállaló erre az időre nem kapná meg a távolléti díjat. Szíves válaszukat köszönöm!

Egészségügyi alkalmasság korlátozásokkal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi alkalmasság témakörében lenne még egy kérdésünk. Egy munkavállaló munkaköre ellátására munkaköri alkalmassági orvosi vélemény alapján korlátozásokkal alkalmas. A munkáltató – figyelemmel arra, hogy az előírt korlátozásoknak nem tud, illetve csak jelentős többletszervezéssel és többletköltség ellenében tud eleget tenni – egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással, felmondással megszünteti a munkavállaló munkaviszonyát. Ilyen esetben a munkáltatótól mekkora többletráfordítás elvárt, amelynek eleget kellene tennie ahhoz, hogy a munkavállalót a korlátozás betartása mellett foglalkoztatni tudja? Álláspontunk szerint például új munkavállaló felvétele, vagy jelentős többletszervezés nem lenne észszerűen elvárható a munkáltatótól annak érdekében, hogy a korlátozásokat betartsa. Így ilyen esetben jogszerű a munkáltatói felmondás. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel.

Egészségügyi alkalmassági vizsgálat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy mely esetekben és milyen időközönként köteles a munkáltató alkalmassági vizsgálatra küldeni a munkavállalóját? Tehát például, ha az egyéni vállalkozónak egyetlen alkalmazottja van, akkor az alkalmazottra vonatkozik-e a szabály, illetve magára az egyéni vállalkozóra vonatkozik-e? Cégek esetében hogyan néz ez ki, ha 1-2 alkalmazottjuk van, illetve az egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatott alkalmi munkavállalókra vonatkozik-e? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-jd

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Megváltozott munkaképességű dolgozó pótszabadság arányosítása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink