52 találat a(z) családi gazdálkodás cimkére

Családi gazdálkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező őstermelő. Létszám: 2 fő. Év közben családi vállalkozást hoztak létre, melynek létszáma már 4 fő. A bevételt milyen módon kell megosztani? A közös őstermelői igazolvány időszakára meg kell állapítani a bevételt 2 főre számítva? A családi gazdálkodóként elért bevételt 4 főre számítjuk, és hozzáadjuk a közös őstermelői igazolvány időszakában elért bevételhez? Ezáltal 2 főnek magasabb összeg lesz a bevétele. Kérdésem lenne, hogy helyes-e így az elszámolás, vagy az éves összes bevételt 4 főre osztom?

Családi gazdálkodó – bérbeadás, bérmunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem családi gazdálkodóra vonatkozik. Családi gazdaság a tulajdonában lévő traktort bérbe szeretné adni egy egyéni vállalkozónak, aki bérmunkát vállalna vele. Megteheti-e ezt, és ha igen, hogyan dokumentálják le? Mind a ketten alanyi mentes státuszban vannak áfa szempontjából. A családi gazdálkodó, ha nem adhatja bérbe a traktort, akkor ugyanezen traktorral végezhet-e bérmunkát másoknak, vagy sem? (Mezőgazdasági bérmunka lenne, betakarítás.) A családi gazdálkodó kompenzációs feláras és alanyi adómentes. Hogyan szabályszerű a bérmunkát lepapírozni (számlát állít ki vagy felvásárlási jegyet kap a családi gazdálkodó? Egyáltalán mi az, ami a bérmunka fogalomba beletartozhat? Válaszát előre is köszönöm.

BÉSZ-től kapott árbevétel utáni támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérném szíves segítségüket az alábbi probléma megoldásában: Családi gazdálkodás tagsága alapján beszerzési, értékesítő szövetkezettől (BÉSZ) kapott árbevétel utáni támogatást. A BÉSZ ezt információm szerint EU-s támogatásból kapja, és tagjai között osztja fel. A családi gazdálkodó a BÉSZ-től kapott összeget be kell hogy számítsa a bevételei közé, ez rendben. Az szja-bevallásában vajon egyéb támogatások között elszámolhatja-e azt, ami számára most a 8 milliós küszöb miatt nem lényegtelenen? Nem bónuszként viselkedik, hanem a BÉSZ a kapott pályázaton elnyert összeget osztja le a tagjai között, árbevétel alapján. Gyors visszajelzésüket előre is köszönöm!

Az '53-as bevallásban a részletfizetési kedvezmény, átalányadózás módosítása Kérdés

Az '53-as bevallás kitöltése során éltem a részletfizetési kedvezmény jelzésének lehetőségével. Adószámos, áfakörös családi gazdálkodást folytatunk, a bevallás benyújtási határideje február 25-e. A részletfizetésnél felhozza, hogy az első fizetési határidő május 20-a. Mi a helyes dátum az első részlet határidejére? Az átalányadózást meg szeretnénk változtatni, nem találok rá sehol útmutatót, hogy ezt milyen gyakorisággal tehetem meg. Az lenne a kérdésem, hogy milyen gyakorisággal változtathatom az adózás módját átalányadóról tételes költségelszámolásra?

Családi gazdálkodás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes családi gazdálkodás tételes költségelszámolást alkalmaz, az egy főre jutó jövedelem 10,5 millió forint (bevétel mínusz költség). Az egyik tag kiskorú, a másik pedig 36 órát meghaladó munkaviszonyban áll. Milyen adók terhelik a jövedelmet? Szja, eho, hipa...? Válaszukat köszönjük.

Családi gazdálkodás tagja lehet-e? Kérdés

1. Nyolcórás munkaviszony után az anyuka gyedre ment, jelenleg is – mivel a gyermek nincs egyéves – gyeden van. Lehet-e a családi gazdálkodás tagja, vagy mikor lehet tagja? Ha gyed mellett tagja lehet, akkor mennyi járulékot kell fizetni utána? Ezen felül az anyuka egy kft. 10 százalékos üzletrészével (tulajdonnal) rendelkezik. Ez kizáró ok-e ebben az esetben? 2. A családi gazdálkodást vezető testvérének gyermeke lehet-e a családi gazdálkodás tagja? 3. Ha a családi gazdálkodás létszáma 2 vagy 3 fő alá csökken, például 1 fő marad, vagy esetleg 2, lehet-e ebben az esetben szüneteltetni? Vagy meg kell szüntetni a családi gazdálkodást? (Haláleset volt.)

Családi gazdálkodás tagja lehet-e gyesen lévő anyuka? Kérdés

Lehet-e családi gazdálkodás tagja a gyeden vagy gyesen lévő kismama? A gyerekek 1 és 3 évesek. Ha igen, akkor hogyan kell utána fizetni?

Családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságot kívánunk létrehozni. A családi gazdálkodás leendő vezetője egy egyéb tevékenységet folytató kft. ügyvezetője részmunkaidőben, egy másik, mezőgazdasággal foglalkozó kft.-ben pedig főállású alkalmazott, s ő lenne a 8 órás foglalkoztatott. Megteheti-e, hogy a családi gazdaságban 8 órás foglalkoztatás mellett részmunkaidőben marad a kft. ügyvezetője és a mezőgazdasági kft.-ben pedig részmunkaidős alkalmazott lesz? Az 50 százalékos arány számítása során a kistermelői költségátalányt, a 40 százalékot le kell-e vonni a bevételből a költségeken kívül, ha a bevétel a 8 millió forintot nem éri el, és tételes költségelszámolást választott a családi gazdaság minden tagja. Várom szíves válaszukat. Tisztelettel: Miklós Istvánné

Savanyúbb lesz a vadalma? Muszáj lesz adózniuk a gyűjtögetőknek is Cikk

Jövőre új szabály kötelezi a felvásárlókat, hogy az erdőn, mezőn gyűjtögető magánszemélyek által leadott szerzeményért fizetett ellenértékből forrásadót vonjanak.

Családi gazdálkodó kata adózó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodás tagja vagyok és nyugdíjas (nem én vagyok a fő gazdálkodó, nincs adószámom). Tételes adózással adózunk, 4 millió Ft/fő-ig 20 százalék költséghányad alkalmazásával. Szeretnék vállalkozást indítani kiegészítő tevékenységű kisadózó vállalkozóként. A vállalkozásom bevétele előreláthatólag ki fogja meríteni a havi 500 000 forintos keretet. A kérdésem az lenne, hogy a vállalkozásomból származó katás bevétel befolyásolja-e a családi gazdálkodásból származó bevételemet? Használhatom-e a családi gazdálkodásban a tételes adózást továbbra is? Válaszát előre is köszönöm!

Fiatal gazdák támogatása Kérdés

Egyik ügyfelem nyert a fiatal gazda pályázaton, s kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványt. Az igazolvány kiváltása után (még mielőtt a tényleges tevékenységét megkezdte volna) családi gazdaságot alapított, melynek ő lett a vezetője. (Az MVH-nál nem kizáró ok a családi gazdaság alapítása.) A pályázati pénzek elszámolásánál a problémám az, hogy hogyan kezeljem a támogatást: – az egész a családi gazdaságra vonatkozik, tehát a tagok a bevételekből és a kiadásokból egyenlő arányban részesednek, vagy – a támogatás felhasználása – bevételek között szerepeltetése és felhasználása – az egyéni vállalkozó tagnál történik? A vállalkozás és a családi gazdaság tevékenysége azonos. Ebben az esetben vállalkozói bevétel lesz, vagy mivel családi gazdálkodó, ezért őstermelőként adózik utána? A vállalkozás egyébként csak szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik, az egy főre jutó árbevétel 8 millió forint alatt van, így a 40 százalék kistermelői költségátalányt figyelembe vehetik. A támogatásból termőföld-vásárlás és gépbeszerzés történt. Ha jól tudom, ebben az esetben a termőföld vételárát berakhatom a költségek közé (APEH 2006.05.30), és ugyanekkora részt szerepeltetek a bevételeknél. A gépbeszerzést pedig egy összegben a költségek közé rakom, szintén ennek megfelelő támogatással szemben. Ebben is kérnék megerősítést. Segítségüket előre is köszönöm. Józsa Károlyné

Kötelező képzések elszámolhatósága Kérdés

Nyugdíjas családi gazdálkodás vezetője vagyok, mindkét fiam kft.-ben ügyvezető vagyok, és a könyvelésüket is én végzem. Kötelező mérlegképes és adótanácsadói továbbképzésem költségeit hol számolhatom el? Eddig az egyik kft.-ben számoltam el, de szeretném a családi gazdaság költségei között elszámolni, ott jobban van rá fedezet. Továbbá a szakmai folyóiratokat és előfizetéseket is valahol el kellene számolni. Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel. Adózóna előfizető.

Év közben alakult családi gazdálkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. 04. 01. nappal alakult egy családi gazdálkodás. A 2014. december 31-ei teljesítésű szolgáltatás számláját a családi gazdálkodó nem fizette ki. Mivel a személyenkénti jövedelmet 03.31. nappal meg kell állapítani, ezt a számlát melyik időszakra kell figyelembe venni? További kérdésem, hogy az ötfős családi gazdálkodás jövedelmének megállapításakor osztószámként a főállásban ott dolgozó személyt nem szabad figyelembe venni? Megalakuláskor átnéztük a jogszabályokat, a NAV ügyfélszolgálattal is egyeztettünk. A falugazdász viszont most teljesen elbizonytalanította az ügyfelünket, és sajnos minket is. Köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Mlinár Jánosné

Családi gazdálkodás járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodásban 4 fő van bejelentve, akik közösen folytatják a tevékenységet. A családi gazdálkodó, akinek ez a főállása, a férj, aki egy kft.-ben tag és ügyvezető is egyben, jövedelmet a kft.-ben nem vesz ki, a 12 éves gyermekük, valamint a nagymama, aki öregségi nyugdíjban részesül. A családi gazdálkodás 2014. évi bevétele 50 millió 624 ezer forint, vagyis 12 millió 656 ezer forint/fő (támogatásokkal együtt). A támogatások nélkül is meghaladja a 8 millió forintot a bevétel fejenként. Kérdéseim: 1. A családi gazdaság főfoglalkozású tagja (feleség) mi után fizeti a 2015. évben a járulékokat, és hogyan ad bevallást (1558-as negyedévente)? 2. A férj a kft.-ben fizeti a minimálbér utáni járulékokat ügyvezetői tevékenységére tekintettel, vagy ő is a családi gazdálkodói jövedelem, az egy főre eső 12 millió 656 ezer forint után? 3. A gyermek, mivel kiskorú nem fizet járulékot. 4. A nagymama sem fizet járulékot, mivel ő öregségi nyugdíjas, viszont az egészségügyi szolgáltatási járulék (6930 Ft/hó) fizetésére kötelezett, amelyet majd a 53-as bevallásában vall be 2016. évben. Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Nagyné

Kereseti korlát "nők 40" kedvezményes nyugdíj mellett Kérdés

1955-ben született nő vagyok, 2007. óta családi gazdaság tagjaként, mint főállású őstermelő dolgozom, és ez alapján lettem biztosított, vagyis fizetem a mindenkori minimálbér után a járulékokat. 2015. január elején határozatot kaptam a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól, hogy 2014. december 31-éig 40 év 185 nap szolgálati idővel rendelkezem. Az lenne a kérdésem, hogy kérhetem-e a nyugdíjazásomat úgy, hogy mellette továbbra is maradnék a családi gazdaság tagja, és az éves jövedelem esetleg meghaladja a minimálbér 18-szorosát, vagy pedig ez kizáró tényező? De persze előre nem is tudom, hogy ebben az évben vagy a következőben meghaladja-e majd a jövedelmem a mindenkori minimálbér 18-szorosát. Ebben szeretném a válaszukat kérni. Köszönettel: Csík Józsefné Szolnokról

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói támogatás lakáshitelhez

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Korhatár előőtti nyugdijas

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink