6 találat a(z) üzletág átruházása cimkére

Kedvezményezett eszközátruházás szabályai Cikk

A kedvezményezett eszközátruházás a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (tao-törvény) által szabályozott jogügylet, melynek lényege az üzletág átruházásából fakadó adóterhek csökkentése.

Üzletág-átruházás elszámolása Kérdés

Üzletágvétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk üzletágat vásárolt, mely egy működő kávézó. A megállapodott vételár melléklete egy lista volt, mely a kávézó kialakítását, berendezéseit és minden felmerült költséget tartalmazott, mely a működéséhez szükséges volt. A kávézó egy irodaházban működik, bérleti konstrukcióban. Kérdésem, hogyan kell aktiválnom és melyik számlaosztályba. A kérdésem azért merült fel, mert mint üzletágat én is külön szeretném nyilvántartani, de az érte fizetett összeg, sok mindent tartalmaz, amiből ha valami elhasználódik, tönkremegy, például eszközök, bútorok, berendezési tárgyak, pénztárgép stb., akkor nem lehetne kezelni. Előre is köszönöm szíves segítségét. Üdvözlettel: GG

Üzletág-értékesítés bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaalany gazdasági társaságunk (kft.) értékesítette egyetlen üzletágát kapcsolt társaságának. Az üzletág fogalma megfelelt az áfatörvény vonatkozó rendelkezésének. Az értékesítés során vevői szerződések és üzleti potenciálok kerültek átadásra, tárgyi eszközök, követelések és kötelezettségek nem képezték az üzletág részét. Az üzletág vételárát havi részletekben fizeti meg a vevő, de az üzemeltetést már az első vételárrészlet megfizetésekor megkezdte. Több adóévet érint a tranzakció. Kérdéseim az alábbiak: 1. Az eladónál az üzletág értékesítéséből származó bevétel számvitelileg milyen bevételkategóriának minősül? Könyvelőnk pénzügyi művelet bevételeként könyvelte a pénzbefolyásokat, amivel nem értünk egyet. Árbevételként vagy egyéb bevételként kell elszámolni a fent leírt esetben az üzletág vételárát? Sztv. 72. paragrafus (4) e) pontja vonatkozik-e a fenti esetre? MKVK oldalán közzétett szakmai cikkben egyéb bevételt olvasunk. 2. Jól gondoljuk-e, hogy a teljes vételárat el kell számolni egyösszegben bevételként abban az üzleti évben, amikor az üzletág-adásvételi szerződés megkötésre került és az üzletág-üzemeltetési jog átruházásra került a vevőre, s a részletfizetési kondíciót követelésként kell kimutatni a vevővel szemben? Társaságunk könyvelője az egyes részletek pénzbefolyásának dátumával számolta el a bevételt, így több üzleti évre oszlott szét a vételár, ami miatt esetlegesen adóhiány merülhet fel társaságunknál. Köszönettel: Alexandra

Üzletág-átruházással kapcsolatos kérdés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Üzletág-átruházással kapcsolatban lenne számviteli és adózási kérdésem. Egy egyéni vállalkozó erdőgazdálkodási tevékenységgel foglalkozik és e mellett benzinkutat üzemeltet. Ez utóbbi tevékenységet mint komplett üzletágat kívánja átruházni a vevő társaságra a a tevékenységhez szükséges berendezések, telek és a benzinkúthoz tartozó épület (shop) átadásával. Az ügylettel kapcsolatos kérdéseim a következők: 1. Az üzletág-átruházás ingatlant (telek, épület) is tartalmaz. Jól értelmezem-e, hogy mind az átruházónak, mind az üzletágat megszerző adóalanynak élni kell az Áfa tv. 88. §-ban az adókötelessé tétel választási jogával az átadás-átvétel lebonyolítása előtt? 2. Amennyiben ez megtörténik, milyen bizonylatot kell kiállítani az ügyletről az ingatlanátadás vonatkozásában (számla, adásvételi szerződés)? Alkalmazható az Áfa tv. 142. § (1) bekezdés e) pontja, vagyis fordított áfás számlát kell kiállítani? Külön kell-e kezelni az üzletág-átruházással kapcsolatban az ingatlan és az egyéb eszközök átadását, mely utóbbi adómentes [Áfa tv.17. § (4) bekezdés]? 3. Az üzletág-átruházással megszerzett ingatlant terheli-e vagyonszerzési illeték vagy illetékmentes? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Csatlós Anikó, Aranyeső Kft.

Üzletág átruházása Kérdés

35 éve egyéni vállalkozóként dolgozom a ruházati kiskereskedelemben. Három bérelt üzletemből egy női és kettő férfi. Augusztus 1-jei öregségi nyugdíjazásom után kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó vagyok. A női üzletágat tovább szeretném csinálni, míg a férfi üzletágat a gyerekeim által alapítandó társas vállalkozásra szeretném átruházni. A tevékenységük továbbra is ruházati kiskereskedelem lenne. A kérdésem az, hogy van-e lehetőség erre, és milyen kötelezettségek terhelik?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink