73 találat a(z) üzembentartó cimkére
Gépkocsiköltség-elszámolás – más az üzembentartó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 3. melléklet: "9. A magánszemély a saját tulajdonú gépjármű tulajdonjogát e törvény bizonylatmegőrzésre vonatkozó szabályainak betartásával a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvénnyel igazolja." A mi esetünkben a tulajdonos szeretne költséget elszámolni arra a gépkocsira, aminek más az üzembentartója. Ha van üzembentartó, akkor az ő nevére szól a biztosítás, nem a tulajdonos nevére. Kérdésem az lenne, hogy kaphat-e adómentes költségtérítést a gépkocsi tulajdonosa, ha a biztosítás nem az ő nevére szól. Köszönettel.
Cégautóadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. személyautót vásárol, de az üzembentartó a társaság egyik tagja lesz. A gépjárművel kapcsolatos költségek (biztosítás, adó, üzemanyag, stb.) az üzembentartó magánszemélyt terhelik. Kérdésem: ebben az esetben kell-e a kft.-nek cégautóadót fizetni?
Haszongépjármű üzembentartója Kérdés
Egy bt. ügyvezetője a saját kishaszongépjárművének használati jogát (a forgalmi engedélybe bejegyezve) átruházná a saját cégére, mert eddig a saját pénzén használta a vállalkozási tevékenységhez, amit nem térített a cég és úgy véli, hogy így el tudná számolni az igen jelentős költséget a bt. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdésekre szeretnék válasz kapni: 1. Jelen esetben, amikor, mint magánszemély a saját haszongépjárművét használja a cége tevékenységéhez, kaphat-e költségtérítést a bt.-től, és ezt milyen módon teheti (adózás stb.)? Egyébként ez lenne a legegyszerűbb megoldás. 2. Ha az előbbi nem járható, akkor az üzembentartói jogot át lehet-e engedni ingyenesen, illetve mindkét fél részéról milyen adózási kötelezettségek merülnek fel? A választ előre köszönöm.
Cégautó üzembentartói jog eladása Kérdés
Tisztelt Adózóna! A cégünkben van egy 3000 köbcentiméteres céges személyautó, aminek körülbelül 500 ezer forint az értéke. Ennek havi 33 ezer forint az adója. Mivel ez éves szinten elég magas, a következőkre gondoltunk: 1. A feleségem bérli a cégtől (nem tagja a kft.-nek), mondjuk havi 10 ezer forintért, és bejegyezzük üzembentartónak. Mivel így minden költséget ő áll, és a cég semmilyen költséget nem számol el, nem kell cégautóadót fizetni. 2. Feleségem megveszi az üzemeltetési jogot például 200 ezer forintért, és ugyanúgy nem lesz elszámolva semmilyen költség. Így, ha jól tudom, nem kell megfizetni a cégautóadót. A kérdésem az lenne, hogy járható-e ez az út? Ha igen, mekkora összegnek kell lenni 1. a havi bérleti díjnak vagy 2. az üzembentartói jog megvásárlási díjának? Nem problémás, hogy rokoni kapcsolat van az üzembentartó és a cégtulajdonos között? Válaszukat előre is köszönöm!
Buszbérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás, mint üzembentartó használja egy magánszemély buszát szállítási szolgáltatásra. Egy másik kft. bérbe venné a buszt. A kérdésem az lenne, hogy, mint üzembentartó, jogosult-e bérbeadni a buszt, illetve, ha igen, akkor fel kell neki venni új tevékenységi kört? Buszbérbeadásra vannak-e különös szabályok? Köszönöm!
Cégautóadó – nyíltvégű pénzügyi lízing Kérdés
Kérem segítsenek, eltérő a véleményünk a kollégáimmal. Van egy cég, amely 2012. óta nyílt végű pénzügyi lízing keretében rendelkezik egy személygépkocsival. Üzembentartóként a cég szerepel. Kérdés az, hogy kell-e cégautóadót fizetnie a cégnek? Vagy azt a lízingcég fizeti, és esetleg továbbszámlázza? Vagy a lízingcégnek sem kell fizetnie?
Gépkocsihasználat költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy kft. ügyvezetője. A kft. kiküldetési rendelvény alapján számol el költséget az ügyvezető részére megtérített üzemanyagköltség (norma + 9 Ft/km). Az ügyvezető azonban nem tulajdonosa az autónak, hanem hatósági nyilvántartásba bejegyzett üzembentartója, a tulajdonos az ügyvezető lánya. Az ügyfél szerint ez így szabályos, mert a kiküldetési rendelvény elszámolásához a gépjármű-felelősségbiztosítás megfizetéséről szóló igazolással kell igazolni a tulajdonjogot. De úgy tudom, kiküldetési rendelvény alapján csak a saját, illetve a házastárs tulajdonában álló személygépkocsi után lehet kiküldetési rendelvény alapján szja- és cégautóadó-mentesen költséget elszámolni. Ráadásul a cégautóadó esetében az adó alanya a tulajdonos, szemben a gépjárműadóval, ahol az üzemben tartó az adóalany. Ebben az esetben cégautóadó-fizetési kötelezettség keletkezik, ráadásul a tulajdonos lánya a kötelezett, aki még a gépjárműadót sem tudná levonni, hiszen annak fizetésére az üzembentartó kötelezett. De ha az üzembentartó a költségelszámolás megkezdését követő 8 napon belül nem értesíti írásban a tulajdonost, akkor az üzembentartó válik kötelezetté: ekkor viszont az üzembentartó jogosult a gépjárműadó levonására. Az ügyvezetőnek ez esetben útnyilvántartás vezetésével kellene igazolnia költségeit, hogy érvényesíthesse az szja-bevallásban, mint költséget a térítés bevételével szemben? Ha ez nem történik meg, akkor az munkaviszonyból származó jövedelem: szja+tb-köteles. Tényleg van rá mód, hogy a személygépkocsi üzemben tartója is elszámolhasson kiküldetési rendelvénnyel költségtérítést az autóra? Ha nem, akkor a szabálytalan elszámolásnak mik a jogkövetkezményei! Köszönettel.
Személygépkocsi normaköltség fizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fizethető-e a 9 Ft/km személygépkocsi-normaköltség abban az esetben, ha a gépjármű nem a munkavállaló, hanem egy ismerőse tulajdonában van, de a gépjármű üzembentartója a munkavállaló édesapja?
Tartósan használatba adott személygépjármű utáni cégautóadó Kérdés
Egy kft. a tulajdonában lévó személygépjárműt tartósan, ingyenesen használatba adja a munkavállalójának. A munkavállaló üzembentartó lesz, amit az okmányokba is bejegyeznek. A gépjármű fenntartásával kapcsolatos költségek a munkavállalót terhelik. A cég értékcsökkenést számol el a gépjármű után, más költséget nem. Fennáll-e cégautóadó-fizetési kötelezettség ebben az esetben? Temészetbeni juttatásnak minősül-e az autó ingyenes használatba adása?
Üzembentartó 9 forintos költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kérem szíves segítségüket a következő esettel kapcsolatban: közalkalmazott munkába járásra kilométerneként 9 forint költségtérítést kap. Az átadott forgalmi engedélyben tulajdonosként nem a házastársa van bejegyezve, hanem egy rokon. Ő, aki a 9 forintot igényli, üzembentartóként szerepel, használja és fenntartja a gépkocsit. A kérdésem az lenne, hogy üzembentartónak is fizethet költségvetési szerv így költségtérítést? Munkájukat megköszönve, tisztelettel: Szabó Anita
Kiküldetési rendelvény üzemben tartó esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két kérdéssel fordulnék Önhöz. 1. Egy kft.-nek egy házaspár tulajdonosa van, akik egyben a vezető tisztségviselők is. A férj tulajdonában van egy személygépkocsi, a feleség pedig a gépkocsi üzemben tartója. Kérdésem az lenne, hogy az üzemben tartó vagy a gépkocsi tulajdonosa számolhat el (a jogszabályban meghatározott feltételekkel és mértékben) kiküldetési rendelvény alapján gépkocsi-használatot? Valamelyikük esetében keletkezik-e a cégnek cégautóadó-fizetési kötelezettsége? 2. Egy kft. tulajdonosa magánszemélyként bérel egy személygépkocsit,a melyet üzleti célra is használ. Számolhat-e el kiküldetési rendelvénnyel gépkocsi-használatot úgy, hogy ne kelljen a cégnek cégautóadót fizetnie? Ha ezt a személygépkocsit a cég nevére bérelné, akkor keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége, illetve a személygépkocsival kapcsolatosan felmerülő költségeket áfa nélkül elszámolhatja-e? Válaszát előre is köszönöm! F. Noémi
Üzembentartói jog kedvezményes átadása Kérdés
Egy kft. tagja a saját tulajdonában lévő személygépkocsi üzembentartói jogát üzembentartói szerződés keretében a kft.-re ruházza 1000 Ft/félév díjazás ellenében. A kft.-t az autó forgalmi engedélyébe üzembentartóként bejegyzik. A kft. fizeti a cégautóadót, és elszámol javítási, karbantartási, és üzemanyag-költséget, valamint a gépjárműadót is. Ki kötelezett ebben az esetben a cégautóadó fizetésére? Van-e illeték vagy bármilyen más adókockázat a piaci ár alatti használatba adás vagy a költségelszámolás miatt? A tag megbízás alapján látja el az ügyvezetői feladatokat, más tevékenységet nem végez a cégben, de másik alkalmazott használhatja az autót. A tevékenység és az elszámolt költségek alapján van magáncélú használat. Előre is köszönöm a válaszukat.
Ajándékozási illeték: már 10 ezer forint felett is fizetni kell? Cikk
Az illetéktörvény változása az ajándékozási illeték alá eső ügyletek körét bővítette két esetben is. Ezekre dr. Marosi Andrea, az Adózóna szakértője hívja fel a figyelmet az alábbiakban.