21 találat a(z) út cimkére
Hamarosan kiszűrik a túlterhelt járműveket Cikk
A Nemzeti Tengelysúlymérő Rendszer objektív felelősség elve alapján funkcionáló automatikus üzemmódja 2017. szeptember 19-én indul el – írja honlapján az NFM.
Magánszemélyek tulajdonában lévő területen történő bányászat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több magánszemély tulajdonában lévő bányatelken egy kft. 10 évre bányászati jogra kapott engedélyt a Pécsi Bányakapitányságtól, melynek fejében bányajáradékot fizet. Ezt a magántulajdonban lévő bányatelket a kft.-nek nyilván kell-e tartania? Ha igen, milyen főkönyvi számon? (A telektulajdonosok egyben a nevezett kft. tulajdonosai is.). A bányához vezető utat beruházásként a kft. kiépítette, mivel a bányászati jog 10 évre szól, ezért 10 év alatt, értékcsökkenéssel elszámolja a vállalkozás. Helyes-e számvitelileg ez a módszer?
Út alatti földterület Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság építési telkeket alakít ki. A telkekhez kapcsolódóan megépíti a közutakat is, amit térítés nélkül átad az önkormányzatnak. A társaság normál áfaalany (nem választott az ingatlan értékesítésére áfaalanyiságot). Az útépítésnél felmerülő áfát a társaság nem helyezte levonásba, így az átadáskor nem számol fel áfát. A földterületet, amin az út fekszik, magánszemélytől vásárolta, itt áfa nem merült fel. Kérdésem, hogy az út alatti földterület ingyenes átadása áfamentesen történhet-e, mert az áfatörvény szerint a földterület értékesítése áfamentes, vagy valami általam figyelembe nem vett jogszabályi hivatkozás alapján kell-e az átadásra áfát felszámolni?
Út ajándékozásának áfája Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az alábbi kérdésben szeretnénk segítséget kérni. Egy kft. ajándékozni készül egy tulajdonában álló ingatlant (utat) az önkormányzatnak. Felmerült az ajándékozás áfavonzatának kérdése. A kft. élt az adókötelessé tételi jogával (áfatörvény 88. § (1)) az ingatlanértékesítésre. Értelmezésünkben az ügylet áfakezelésének megítéléséhez az áfatörvény 86. § (1) j) és k) pontjaiban foglaltak vizsgálata szükséges. A szóban forgó út használatba vétele sok évvel ezelőtt megtörtént (a használatba vételi engedély is két évnél lényegesen régebbi). Véleményünk szerint az út akár beépítetlen ingatlannak, akár beépített ingatlannak minősül, mindkét esetben az adó alóli mentesség kategóriájába esik a fentiek miatt, és mert nem építési telekről van szó. Mindezek alapján megítélésünk szerint a tranzakció fordított áfa hatálya alá tartozik (142. § e)). Kérjük szíves segítségét a fent ismertetett útajándékozás áfavonzatának megállapításával kapcsolatban. Köszönettel: Molnár Tibor
Potyára fizettek áfát? A Kúria dönt az ingyenes átadásokról Cikk
Újra a Kúria elé viszi a térítés nélküli közmű- és útátadások áfa-kezelésének kérdését a NAV. A Kúria már több hasonló ügyben állást foglalt, a döntés mégis várhatóan precedens értékű lesz, mert kifejezetten a vállalkozási tevékenységhez szükséges infrastrukturális beruházások, így elsősorban a közművesítés és a közúti hálózathoz csatlakozás adójogi kezelésében fog iránymutatást adni. Az ítélettel egy több mint fél évtizede húzódó jogértelmezési bizonytalanság zárulhat le végérvényesen. A Kúria kedvező döntése esetén a vállalkozásokat sokmilliárd forint értékű áfa-visszatérítés illetheti meg.
Ingatlanáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi társaság tulajdonában van egy belterületi ingatlan, mely az alábbiakat tartalmazza: saját használatú út + rét művelési ágba tartozó ingatlan. Ezt az ingatlant a társaság értékesíteni szeretné, de addig is időnként bérbeadja. A bérleti díjról áfás számlát állít ki. Az lenne a kérdésem, hogy az ehhez az ingatlanhoz tartozó beszerzések áfáját levonásba lehet-e helyezni (például kerítés anyagvásárlás, fakivágás stb.)? Illetve értékesítéskor áfás számlát kell-e kiállítani? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné