24 találat a(z) áfamentes tevékenység cimkére

Akiknek nagy fejtörést okoz az áfa: ingatlant vagy projektcéget vegyen? Cikk

Sok vállalkozás vásárol kedvező áron ingatlant vagy telket, amelyet beruházást, fejlesztést követően magasabb áron értékesít magánszemélyek vagy társaságok számára. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen adózási szempontokat kell figyelembe venni az ingatlanépítés, -vásárlás, -fejlesztés, majd az -értékesítés, esetleg -bérbeadás során, illetve milyen egyéb megfontolandó, mérlegelendő kérdések vannak.

Áfafizetési nonszensz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfalevonás/-fizetés számunkra elfogadhatatlannak tűnő szabályával kapcsolatban kérném válaszukat: cégünk szociális szolgáltatással foglalkozik, tevékenysége közérdekű jellegére tekintettel adómentes tevékenység, ezért gyakorlatilag áfa-visszaigénylésre sem vagyunk jogosultak. Vagyis a bevételeink 99,9 százaléka áfamentes, csupán az irodai alkalmazottaink magáncélú telefonhasználatának a feléjük történő kiszámlázása után keletkezik áfabevételünk. Kiadásaink (melyek mind áfatartalmúak!) összege megközelíti a bevételeink összegét, tehát 100 millió forint feletti éves árbevételünk ellenére az éves nyereségünk néhány millió forintban mérhető. Minthogy – könyvelőnk tájékoztatása szerint – az áfát egy különleges arányosítási módszerrel kell számolni, azaz az adólevonásra jogosító tételeket el kell osztani az adólevonásra nem jogosító tételekkel, és ez az összeg 1 százalék alatt van, nem tudunk levonni semmit. Így még nekünk kell havonta 10 000 forint áfát fizetnünk, ami éves szinten 120 000 forint. Felfoghatatlan számunkra, hogy míg bevételeink áfamentesek, ugyanakkor a kiadásaink után megfizetjük az áfá, és ebből egy fillért sem tudunk visszaigényelni (sőt: pályázni sem tudunk szinte semmire, mivel a támogatások a beruházások áfatartalmára nem terjednek ki, tehát azt is nekünk kellene megfinanszírozni), még nekünk kell évente ekkora összeget befizetni áfa címén. Kérdésünk: valóban így, és valóban rendben van ez?!

Sportszövetség közösségen belüli beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy sportszövetség, amely áfaalany és közösségi adószámmal rendelkezik, Romániából tárgyi eszközt szerzett be áfamentesen. A sportszövetség bár áfaalany, a magyarországi termékbeszerzései és a szolgáltatások igénybevétele után nem vonja le az áfát, mert azokat az alaptevékenységéhez használja fel, ami adómentes tevékenység. Jól gondoljuk-e, hogy a közösségi beszerzés után csak a fizetendő oldalra állíthatja be az összeget, és meg kell fizetnie a beszerzés után a 27 százalékos áfát? Vagy mivel 2-es az adószáma, így a levonható áfa oldalon is feltüntetheti, és nincs áfafizetési kötelezettsége? Segítségüket előre is köszönjük.

Közüzemi díjak továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a továbbszámlázandó közüzemi díj egyik eleme a szolgáltató számlájában szereplő "pénzeszközök AHK" tétel ,vagyis áfa hatályán kívül, akkor ez az elem számlázható tovább ugyanígy, vagy erre is rá kell számolni az áfát, amennyiben a fő tevékenység áfaköteles ingatlan-bérbeadás?

Áfamentesség a felnőttképzésben Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Az új felnőttképzési törvény hatálya alá eső, és az alá nem tartozó képzések (például hatósági képzés) tekintetében melyik minősül áfamentesnek? Köszönettel: Eperjesi Zsuzsanna

Üzletág-átruházás Kérdés

Az áfatörvény szerint az üzletág-átruházás áfamentes ügylet. Az lenne a kérdésem, hogy akkor is áfamentes-e az üzletág-átruházás, ha a beruházó nem veszi át az eladó átruházásig keletkező jogait, illetve kötelezettségeit? Áfatörvény 18. § b) pontja szerint ezek átvétele is feltétel.

Magánszemélytől vett ingatlan Kérdés

Kedves Szakértők! Egy magánszemély eladja ingatlanát (Balatonföldvár) egy áfás cégnek, amely jelenleg is be van jelentkezve a 08TAFA szerinti ingatlan-bérbeadás, eladás áfakörössé tétele alá. Az alábbi kérdéseim vannak: 1/ Mivel szerzéskor nincs levonható áfa, hiszen magánszemélytől vette a cég az ingatlant, így ha eladja, akkor áfamentesen adja el? Vagy mivel bejelentkezett a főszabálytól eltérően, ő csakis áfásan adhatja el az ingatlant? 2/ Vétel után, most felújítja (csempe, bútorok, sok-sok munka, anyag, stb.), ezen számlák áfáját le lehet vonni? Még esetleg akkor is, ha esetleg az 1-es pont szerint áfamentesen adhatja el? Persze, ha áfásan lehet csak eladnia, akkor gondolom levonhatja? 3/ Ha 2015-re kilép az ilyen jellegű áfakörből, azaz a főszabályt alkalmazza, akkor nem éri meg levonni a felújítási számlák áfáját (már, ha eleve lehet), mert akkor vissza kell fizetni év végén? Vagy le lehet most is, vonni, és akkor is, ha kijelentkezik? 4/ Ha kijelentkezik 2015-re az áfakörös részből, mint ingatlan-bérbeadás, eladás, és választja a főszabályt, akkor 2015-ben áfamentesen adhatja el a magánszemélytől vett ingatlant? 5/ Egy korábban bérbeadás céljából vett ingatlan (tárgyi eszközök között van kimutatva) miatt jelentkezett be a 08TAFA alá, ezért ha esetleg 2015-ben kilép e körből, akkor a régi ingatlant áfamentesen kell eladnia, ha valamikor eladja, csak vissza kell fizetni a 240 hónapból még hátralévő időre eső áfa összegét? Mikor? Majd eladáskor, vagy év végén?

Egészségpénztári tagszervezés és tagdíjátvétel I. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egészségügyi szolgáltatást nyújtó kft. szerződést kötött az egyik egészségpénztárral. A szerződés szerint a kft. ügyfelei körében tagokat toboroz az egészségpénztár részére, ellátja a tagok beléptetéséhez szükséges adminisztratív feladatokat (belépni szándékozókat azonosítja, a kitöltött belépési nyilatkozatot átveszi, ellenőrzi és továbbítja az egészségpénztár részére). Az egészségpénztárba belépő ügyféltől egyéni tagdíjként befizetést vesz át, amit egy ügyfél által adott meghatalmazás alapján a kft. az egészségpénztárba belépő ügyfél nevében befizet az egészségpénztár bankszámlájára. Az egészségpénztár a tagszervezésért egyszeri fix díjat (kezelési díjnak nevezi a szerződés) és tagdíjbefizetésektől függő százalékos díjat (jutaléknak nevezi a szerződés) fizet a kft. részére. Kérdéseink a következők: A 62/2008. Adózói kérdésre adott válasz alapján helyesen gondoljuk-e, hogy az egészségpénztár részére végzett tagszervezési tevékenység biztosítási szolgáltatás közvetítéseként áfamentes tevékenység? Az önkéntes pénztárakra vonatkozó törvény és az MNB honlapja alapján nem találtunk arra vonatkozóan információt, hogy bármilyen hatósági engedély kellene a tagszervezés végzéséhez. A tevékenység NAV-hoz történő bejelentésén kívül van-e más hatósági előfeltétele a tagszervezési tevékenységnek? A tagdíjjal kapcsolatos kérdéseinket karakterkorlát miatt kénytelen vagyok külön feltenni. Válaszukat köszönöm.

Fogfehérítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, hogy a fogfehérítési szolgáltatás áfaköteles vagy áfamentes tevékenységnek minősül-e? Az Áfa tv. számomra nem egyértelmű, mert egy NAV-iránymutatás szerint például a szépészeti plasztika áfás, de a jogszabály a fogászati tevékenységet áfamentessé teszi. E körben viszont a fogfehérítés nem egyértelmű, hogy szépészeti vagy nem szépészeti beavatkozásnak minősül-e. Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink