86 találat a(z) étkezés cimkére

Adóköteles természetbeni juttatás vagy könyvvizsgálati díj? Kérdés

A könyvvizsgáló céggel kötött megállapodásunk értelmében kötelesek vagyunk a könyvvizsgálati díjon felül megfizetni a kapcsolódó járulékos költségeket is – szállás, utazás, étkezés. A számlán ezeket "Járulékos költségek" megnevezéssel, a főtevékenység áfakulcsával számlázza felénk a könyvvizsgáló. Adóvizsgálat során az ellenőrök bekérették ezen költségek részletezését – korábban ezt a könyvvizsgáló nem mellékelte a számlához, mi sem kértük, neki egy excel táblázatban vannak gyűjtve –, és az étkezésre jutó részt természetbeni juttatásnak minősítve adóhiányt szándékoznak megállapítani. Véleményünk szerint jelen esetben az étkezés elvesztette önálló tevékenység jellegét; mi nem étkezést rendeltünk meg és biztosítottunk a magánszemélyek felé. A szerződés tartalma a könyvvizsgálatról szólt, a járulékos költségeket is könyvvizsgálati díjként kezeltük és könyveltük. Cégünk sem munkáltatóként, sem kifizetőként nem áll kapcsolatban az étkezési szolgáltatást igénybe vevő magánszemélyekkel. Az Art. szerint ugyan kifizető az is, aki nem közvetlenül, hanem megbízottja útján nyújtja az adóköteles szolgáltatást, de ott megbízottként a postát és hitelintézetet nevesíti a törvény. Mi étkezési szolgáltatást nem rendeltünk meg és nem "bíztunk meg" ennek megrendelésével a könyvvizsgálót sem. Szakmai véleményüket szeretnénk kérni a fenti ügyben: adóköteles természetbeni juttatást fizettünk, vagy könyvvizsgálati díjat?

Amit a kiküldetés, szakmai út elszámolásáról tudni érdemes Cikk

Olvasónk a következőket kérdezte: Egy kft. minden alkalmazottja 3 napos szakmai úton vesz részt Ausztriában, az utazás a kft. tulajdonában lévő gépjárművekkel történik. A programban több szakmai kirándulás szerepel, melyhez kapcsolódóan a belépőket, az étkezést és a szállást a kft. fizeti. Hogyan számolhatók el ezek a költségek? Melyiknek van adóvonzata, melyiknél vonható le az áfa? Kiküldetésnek minősül-e? Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

Étkezés térítése Kérdés

A társaságnál minden hónapban egyszer a cég számlájára pizzát rendelnek a dolgozóknak. Milyen adóvonzata van?

Étkezés szakmai gyakorlat idejére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Duális képzésben résztvevő hallgató részére szakmai gyakorlat idejére milyen formában kell/lehet étkezést biztosítani, és ennek milyen adóvonzata van. Ugyanez a kérdés felsőfokú szakképzésben résztvevő hallgató esetében, a szakmai gyakorlat idejére. Köszönettel várom megtisztelő válaszát.

Üzleti utazáskor, kiküldetéskor mi adható adómentesen és mi nem? Cikk

A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény tartalmazza a kiküldetés és a hivatali, üzleti utazás fogalmát. Ha az utazás megfelel a feltételeknek, akkor az utazás- és a szállásköltség számlával igazolt összege a magánszemélynél nem számít jövedelemnek. Költségként elszámolható, és így a magánszemélynek gyakorlatilag adómentesen adható az utazási jegy, valamint a szállásdíjban foglalt reggeli ára is.

Egyesület rendezvényének adókötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértők! Átolvasva a korábbi ehhez a témához kapcsolódó kérdés-válaszokat, ránk vonatkozóan egy kicsit konkrétabban fogalmaznám meg a kérdésünket. Nem közhasznú egyesület saját tagjainak (megyei intézmények, nem magánszemélyek) rendezvényt tart évente több alkalommal az alapszabályában konkrét célnak megfogalmazottak szerint. Mivel az ország több pontjáról érkeznek a megyei tagszervezetek által delegált magánszemélyek, ezért az étkezés mellett szállásköltség is felmerül. A rendezvénnyel kapcsolatos minden felmerült költséget az egyesület áll, vagyis nem téríttet meg semmit a tagszervezetekkel, amelyek ezt a szolgáltatást kvázi a tagdíjuk fejében kapják. A rendezvény megvalósítása egy pályázat keretén belül történne, így az a legfőbb kérdés, hogy a pályázat költségei között szerepeltessük-e a reprezentáció adóját (szja, eho), illetve felmerül-e egyáltalán, hogy adóköteles az étkezés és a szállás díja az egyesületnél? Az összes ráfordítás 10 százalékát bőven meghaladja ez az összeg, mivel ebben az évben ezeken a rendezvényeken kívül más költség nem nagyon fog felmerülni az egyesületnél. Üdvözlettel Nagy Szabolcs

Ezekre érdemes figyelni a külföldi kiküldetés elszámolásánál Cikk

Egy magyar kft. a Magyarországon bejelentett munkavállalóival, EU tagországban végez szolgáltatást. A munkavállalók részére fizethető 15 euró kiküldetési díj és a kilométerenkénti 15 forint munkába járási költség bizonylat nélkül és adózatlanul? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalását. Van egy szálloda, mely szálláshely-szolgáltatást nyújt. Megnevezésben szálláshely reggelivel vagy szálláshely félpanzióval. Kérdésünk, hogy ebben az esetben külön kell-e bontanunk a reggelit/félpanziót a szálláshely-szolgáltatástól? Valamint ebben az esetben hány százalékos áfakulccsal kell számlázni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Tóth Mária

Tanulószerződés számfejtése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Munkaviszonyban álló munkavállalónk tanulását támogatva tanulószerződést kötöttünk vele. Így kettős jogviszonyban van nálunk. Kérdésem a következő: a kötelező juttatáson felül biztosítani kell részére a gyakorlati napokon a kedvezményes étkezést, valamint a vizsgákra, beszámolókra való utazás során meg kell téríteni részére az utazást, amelyek 2017.01.01-től adómentes juttatásnak minősülnek. Az étkezést olyan formában biztosítanánk neki, hogy a telepen lévő büfében meleg ételt ehetne a gyakorlati napjain, és erről számlát állítana ki a büfé a cég részére. Ez tudtommal lehetséges megoldás, mivel nem szabályozza a törvény, pontosan milyen módon kell az étkezést biztosítani. Ha ezt a módot választjuk, akkor – annak ellenére, hogy a számlát beállítjuk a könyvelésbe – le kell-e számfejteni ennek az összegét a kötelező juttatással együtt? Valamint a részére térítendő utazási költségtérítést is kell-e számfejteni, vagy elegendő, ha a jegyről kapott számlát berakjuk a könyvelésbe? Válaszukat előre is köszönjük!

Napidí és szállásköltség együtt Kérdés

Külföldön kiküldetésben dolgozó részére együttesen fizethető-e adómentesen a napidíj és a szállás (reggeli étkezéssel) együtt?

Nyári táboroztatás szervezése Kérdés

Egyik ügyfelem nyári táborok szervezésével szeretne foglalkozni. Ő üzemeltet egy erre kialakított területet faházakkal, focipályával, játszótérrel…stb. Lehet napközis tábort és ottalvós tábort is szervezni. A részvételi díj igény szerint tartalmazza az étkezést is. Az étkezést egy közétkeztetési intézmény biztosítaná ilyen esetben. Abban kérném szíves segítségüket, hogy a különböző esetekben milyen áfakulcsot kell alkalmazni? Meg kell-e bontani a számlát külön szállásra, étkezésre, vagy komplex szolgáltatásként, egy összegben kell szerepelteni a számlán? Köszönettel.

Képzési program résztvevőinek ingyenes szállás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznú magánegyetemünk egy nemzetközi diákszervezettől (ESIB) közvetlen pályázaton támogatást nyert egy rendezvényének finanszírozására. A támogatás nem nemzetközi megállapodáson alapuló programból származik. A rendezvényre külföldi egyetemek diákszervezeteinek képviselői (diákok) jelentkezhetnek, akik e nemzetközi szakmai konferencia és workshop keretében gyakorlati ismeretátadó képzésben részesülnek. Ennek eredményeképpen a saját intézményükön belül ezt a tudást használni és átadni lesznek képesek. Az elnyert támogatást a konferenciarendezés költségeire (anyagi és személyi jellegű ráfordítások), a résztvevő diákok és előadók utazási és szállásköltségeire, tematikus városnéző túrára, illetve témához kapcsolódó esti filmvetítésre, és a megvendégelésükre (kávészünetek, illetve közös ebéd) fordíthatjuk. Kérdés: A felmerülő költségek közül mely költségtételeket terhel adó-, illetve járulékkötelezettség, különös tekintettel a résztvevő diákok térítés nélküli szállásköltségére? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel B.Gy.

Étkezés elszámolása munkavállalónál és tagnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi társaság tagja és alkalmazottja 3. országbeli megrendelést teljesítve külföldön végzett munkát 2 hónap időtartamban. Az étkezésükről nyugtákat hoztak, melyek összegét saját költségükre előlegezték meg (étterem, közért stb). Milyen adózással fizethető ki részükre a fogyasztás? Van-e összegkorlát? Köszönettel: Reményi Győzőné

Étkezés áfája táboroztatásnál Kérdés

Egyik ügyfelünk gyermekeket táboroztat, amely tevékenység a 8891 - Gyermekek napközbeni ellátása TEÁOR’08 alá sorolható be. A tevékenységből 27%-os áfás bevétele van, így a táboroztatás során felmerülő költségek áfáját fő szabály szerint levonásba helyezzük. Kérdésünk, hogy a gyermekek által elfogyasztott étel, ital áfáját levonhatjuk-e? Tekintettel arra, hogy az étel, ital áfájának levonására főszabály szerint tételes tiltás vonatkozik, kérdésünk, hogy a gyermekek által elfogyasztott étel és ital esetében alkalmazható-e a törvény 125. § (1) a) vagy (2) g) pontjában részletezett kivétel szabály? Tehát megvalósul-e a továbbértékesítési cél, illetve a termékek anyagjellegű ráfordításként történő beépülése az adóalapba a táboroztatás során? Áfa törvény: 125. § (1) A 124. §-tól eltérően az előzetesen felszámított adó levonható, ha a) a 124. § (1) bekezdésének a)-g) és i)-k) pontjaiban említett esetekben a termék igazoltan továbbértékesítési célt szolgál; (2) g) a 124. § (1) bekezdésének j) és k) pontjában említett esetekben igazoltan egészben vagy túlnyomó részben úgy használja, egyéb módon hasznosítja, hogy az közvetlen anyagjellegű ráfordításként más termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás adóalapjába épül be;

Saját konyha és shop Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk a telephelyen beruházást végez, melynek keretében építésre kerül egy konyha- és egy shop épület is. A konyhát és a boltot is előreláthatólag társaságunk fogja üzemeltetni, és dolgozóinkon kívül idegenek is igénybe vehetik. Szeretnénk, ha dolgozóink közül minél többen itt ebédelnének, illetve vásárolnának, ezért szeretnénk valami olyan konstrukciót bevezetni, hogy a munkabérük mellett kapnának "bont", amit csak itt tudnának levásárolni. Az a kérdésem, hogy ön szerint ezt milyen formában tudnánk megvalósítani, hogy a lehető legkevesebb adóvonzata legyen? Vagy ha nem bonnal, milyen más módon? A másik kérdésem pedig az, hogy az éves 100 000 Ft béren kívüli juttatás keretösszeg csak készpénzben, illetve banki átutalással adható? Előre is köszönöm szépen válaszát! Üdvözlettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink