30 találat a(z) vállalkozási tevékenység cimkére

Áfa levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. áfaalany az alapítástól kezdve. Gyakorlatilag vállalkozási tevékenységet nem folytatott, így a befogadott számlák áfatartalma nem volt levonható. Most kibocsát előzetesen felszámított áfát tartalmazó számlát. Véleményem szerint ennek a számlának a teljesítési napjától kezdve az áfatörvény 123. § (1) bekezdése értelmében az általa befogadott számlák áfatartalma (amennyiben azt a törvény 124. §-a nem tiltja) levonható. A nonprofit kft. nem bocsát ki olyan számlát, amely áfamentes termékértékesítéshez vagy szolgáltatáshoz kapcsolódna, így az áfa megosztása nem szükséges, bár jó elkülöníthetők lennének a számlák. Véleményem szerint ettől kezdve a befogadott számlák áfatartalma levonható (amennyiben a törvény a levonhatóságot nem tiltja), még abban az esetben is, ha a befogadott számlákon szereplő terméket vagy szolgáltatást a működéséhez használja fel. Csak jelzem, hogy a működéséhez szükséges fedezetet adományokból stb. kapja, azaz a működéséhez szükséges pénzügyi fedezet gyakorlatilag nem minősül nettó árbevételnek. Kérem szíves segítségét, hogy azon számlák áfatartalma levonható-e, amelyek nem kapcsolódnak a kft. esetleges vállalkozási tevékenységéhez? Tisztelettel Boronkay László

Egyesület vállalkozási tevékenysége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyesület, amely taxisok tevékenységének összefogása céljából alakult. Az egyes taxisok önálló egyéni vállalkozások, tagdíjat fizetnek az egyesület részére, amely ebből üzemelteti a diszpécserközpontot. Az egyesület szerződést kíván kötni egy vállalkozással, amelynek a tevékenységi köre hirdetés, reklámozás. A tervezet értelmében az egyes taxikon feltüntetnék a vállalkozás logóját, míg a vállalkozás a saját hirdetési felületein reklámozza az egyesületet. A két tevékenység bruttó ellenértéke megegyezik egymással, a felek egymás felé rendszeresen számláznak, melyet kompenzálással számítanak be. Kérdések: 1. Az egyesület jogosult-e a taxik reklámfelületét bérbe adni? (A taxik a taxisok tulajdonát képezik.) Esetleg az működik-e, hogy a taxisok leszerződnek az egyesülettel, melyben átengedik részére a reklámfelület használatának jogát? 2. A civiltörvény értelmében, ha a fenti tevékenységből származó bevétel eléri az összes bevétel 60%-át, úgy az egyesület elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységű szervezetnek minősülne. Jelent-e ez a gyakorlatban bármilyen problémát amellett, hogy a fenti tevékenység a Tao. törvény hatálya alá tartozik? 3. Okozhat-e bármilyen problémát az, hogy a fenti tevékenység rendszeres (és nem eseti) jellegűnek tekinthető? 4. Míg az egyesület alanyi áfamentes, addig a vállalkozás áfakörösnek minősül. Korrekt-e az, hogy a bruttó értéket állítják egymással szembe? Köszönettel: Deák Balázs

Alapítvány – vállalkozási tevékenység, adomány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány gondolkodik a vállalkozási tevékenység folytatásán is. Nem találtam arra utalást, hogy az ebből származó eredmény milyen módon vehető ki, vagy kivehető-e egyáltalán? Illetve 1% százalék fogadása és közhasznúság esetén az eredményt nem lehet felosztani, tehát vélelmezem, hogy amúgy van rá mód. Ezen felül felmerült, hogy a kuratóriumi tagok adhatnak-e adományt az alapítványnak mint magánszemélyek, vagy ezt csak az alapító teheti meg? Illetve lehet egy olyan cég tartós támogató, ahol a tag/vezető tisztségviselő és az alapítványban egyik kuratóriumi tag megegyezik? Ez alapesetben összeférhetetlen, vagy bizonyos feltételek vizsgálata esetén lehetséges?

Ápolási dij mellett egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődöm, hogy ápolási díj mellett folytathat-e vállalkozási tevékenységet a gyermeket egyedül nevelő anya. Köszönettel: Reinhardt Éva

Tao-támogatás egyesületnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kézilabda-egyesület alapszabályában célként van megjelölve az utánpótlás nevelési feladatainak ellátása. Az egyesület több vállalkozással támogatási (nem szponzori) szerződést köt a fenti feladatok ellátására, akik ezután tao-kedvezményt vesznek igénybe. Az egyesületnek a tao-s bevételei cél szerinti vagy vállalkozási tevékenység bevételének minősülnek? Az ezen összegeken felül kapott kiegészítő sportfejlesztési támogatás milyen bevételnek minősül? Mivel a támogatásokat a 2017/2018-as szezonra kapja az egyesület, milyen arányban (mely időszakra) kell elszámolni számviteli szempontból a különböző időpontokban beérkező támogatási összegeket? (A tao-s támogatásokkal el kell számolnia az egyesületnek, a kiegészítő sportfejlesztési támogatásokkal pedig nem.) Köszönöm válaszát.

Közhasznú társaság, tao Kérdés

2017 májusától vagyunk közhasznú nonprofit zrt. Az év végi tao elszámolásnál kell a jövedelemminimum szabályt alkalmazni, ha a normál Gt.-nél szükséges lenne ennek alkalmazása? Közhasznú nonprofit társaságnál van vállakozási tevékenységre vonatkozó korlát?

Lakásszövetkezeti közös tulajdon értékesítése Kérdés

Lakásfenntartó szövetkezet (egyéb szervezet) a több évtizede a tulajdonában lévő lakást értékesíteni szeretné. Nem tartozik az áfakörbe. Kell-e az értékesítés után áfát fizetnie 2017-ben? Az ebből származó bevételt a ház felújítására használná fel. Vállalkozási tevékenységnek minősül ez az értékesítés? A tao-törvény szerint kell utána fizetni társasági adót?

2016 évi mérlegbeszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét a következő probléma megoldásába: közhasznú alapítvány beszámolójának részei. Az alapítvány kizárólag a cél szerinti tevékenységét végzi, nonprofit kft. (nem közhasznú), az éves vállalkozási tevékenysége meghaladja a 10 százalékot, teljes gazdálkodására a vállalkozási adózást alkalmazzuk. A beszámolója kiegészítő melléklet és közhasznú beszámoló együttesen? Köszönöm a válaszukat.

Alapítvány vállalkozási tevékenysége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznú alapítvány alapító okiratban meghatározott cél szerinti tevékenységei a következők: rászorulók – elsősorban családok – pénzbeli és nem pénzbeli támogatása, érdekvédelme, adományok gyűjtése segítséget kérők részére, egészségvédelem, tanácsadás, állami feladatokban részvállalás,környezetvédelem. Abban az esetben, ha az alapítványnak felajánlott ruhákat, játékokat, könyveket értékesítenénk az alapítvány által erre a célra bérelt üzlethelyiségben, és a befolyó összeget szintén a cél szerinti tevékenységekre költenénk, akkor jól értem, hogy nem azt kell vizsgálni, hogy a befolyt összeget mire fordítom, hanem azt, hogy maga a tevékenység vállalkozási tevékenységnek minősül, jövedelemszerzés a célja, üzletszerűen folytatjuk a tevékenységet? Azaz ez az alapítvány vállalkozási tevékenysége, így adózni kell utána a közhasznú alapítványra vonatkozó szabályok szerint, kivéve, ha ez a bevétel nem haladja meg az összes bevétel 15%-át? Tehát, ha begyűjtöm, és eladom, akkor vállalkozási tevékenység, de ha begyűjtöm, és utána továbbadom rászorulóknak, akkor már nem? Illetve, ha valóban vállalkozási tevékenység, akkor az adományként kapott ruhákat, játékokat hogyan veszem készletre, hogyan határozom meg az elábét? Megtisztelő válaszukat várom! Köszönöm!

Sportegyesület vállalkozási tevékenysége Kérdés

Sportegyesület nemzetközi utánpótlás verseny szervezésére kapott megbízást a sportág európai szövetségétől. A sportegyesület alapszabályában az egyesületi célok között rögzítve van, hogy "versenyek szervezése gyermekkorú sportolók számára", az alapszabály egyéb részeiben az is, hogy "gazdasági-vállalkozási tevékenységet csak a létesítő okiratban meghatározott alapcél szerinti tevékenység megvalósítását nem veszélyeztetve végez". A versenyt nem profitszerzés céljával vállalta el a sportegyesület, hanem azért, hogy saját és a környező országok sportolói számára nyújtson versenyzési lehetőséget, de előfordulhat, hogy eredménye keletkezik a szervezésből. A kérdésem az, hogy ebben a helyzetben egy verseny szervezése gazdálkodási-vállalkozási tevékenységnek minősül-e, és szükséges-e társasági adót fizetni e tevékenység után?

Egyesület áfa Kérdés

Egy áfás egyesület, pontosabban vadásztársaság könyvelését vettem át. Kérdésem a számlázással kapcsolatos. Az egyesület alapító okiratában van alapcél szerinti és vállalkozási tevékenység. Ha vállalkozási tevékenységből van bevétele, akkor áfás számlát állítok ki, és majd társasági adót is fizetek utána. Amennyiben alapcél szerinti tevékenységből származik bevétele, úgy arról köteles vagyok áfás számlát kiállítani? Továbbá kérdésem, hogy ha jövőre szeretnék alanyi mentes lenni, akkor azt megtehetem, ha az összes árbevételem ugyan 6 millió forint alatt van, de tagdíj bevételemmel együtt már meghaladja a 6 milliót?

Előtársaság bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Szt. 135. § (6) bekezdése alapján nem kell az előtársasági időszakról külön beszámolót készíteni, ha ezen időszak alatt a vállalkozó vállalkozási tevékenységét nem kezdte meg. Cégünknél a cégjegyzékbe történő bejegyzés napjáig az ügyvezető és cégvezető részére történt jövedelem-kifizetés, illetve egy fő könyvelő munkaviszonyban történő felvétele történt. Ez már a vállalkozási tevékenység megkezdésének számít, és emiatt kell előtársasági beszámolót készíteni? Válaszát köszönöm!

Nonprofit kft. iparűzési adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném kérni a tájékoztatását, hogy ha egy nonprofit kft. közhasznú és vállalkozási tevékenységet is végez, akkor ebben az esetben valamennyi árbevétellel számolni kell az iparűzési adó meghatározásánál vagy csak a vállalkozási tevékenység árbevételével? Az anyagköltség, amennyiben nem bontható meg külön-külön közhasznú és vállalkozási költségre, akkor arányosítással lehet számolni?

Alapítvány vállalkozási tevékenysége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni a következőkben. Alapítványunk egy adományboltot működtet (ahol az adományként kapott használt árut adjuk el). Ez az alapítvány vállalkozási tevékenysége az alapító okirat szerint. Viszont a vállalkozási tevékenységből származó bevétel 89 százaléka a teljes bevételnek. Ez hathat-e hátrányosan az alapítvány adózási megítélésére? Szabályos-e az alapítvány ilyenfajta működése? Mely gazdálkodási forma lenne a legmegfelelőbb erre a tevékenységre? A vállalkozási bevételből vásárolt adomány tekinthető-e a vállalkozási tevékenység költségének? Segítségét előre is köszönöm!

Egyesület – vállalkozási tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általunk könyvelt egyesület nagy összegű támogatást kapott, de olyan célra, amely nem szerepel a létesítő okiratban. A kérdésünk az lenne, hogy ez vállalkozási bevétel lesz-e? (A támogatás célja egyébként hátrányos helyzetűek ingyenes nyelvoktatása, tehát közhasznú a cél.) Másik kérdés lenne még ezzel kapcsolatban, hogy hogyan kell értelmezni a Tao tv. 6. számú melléklet A pontjában foglaltakat, miszerint nem minősül vállalkozási tevékenységnek a közhasznú tevékenység és az alapító okiratban nevesített cél szerinti tevékenység? Értelmezésünk szerint a jogszabály alapján így a közhasznú tevékenység és a cél szerinti tevékenység el is különülhet. Viszont a Civil tv. úgy határozza meg a közhasznú tevékenységet, hogy "közhasznú tevékenység: minden olyan tevékenység, amely a létesítő okiratban megjelölt közfeladat teljesítését közvetlenül vagy közvetve szolgálja, ezzel hozzájárulva a társadalom és az egyén közös szükségleteinek kielégítéséhez". E törvény alapján pedig nem különülhet el a cél szerinti és a közhasznú tevékenység. Esetleg a "közvetve szolgálja" kifejezés úgy is értelmezhető, hogy bevételt biztosít hozzá? Válaszukat előre is köszönjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkábajárás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Házi vágás

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Kft. üzletrész eladása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink