109 találat a(z) személyi kedvezmény cimkére
Fogyatékossági támogatás
Kérdés
Az szja-bevallásban érvényesíthető súlyos fogyatékosság miatt levonható összeg. E kategóriás rokkant érvényesítheti ezt? Elég hozzá az ezt megállapító határozat? Valamint más személy esetében a J8480 és a J4490-es BNO kód elég ehhez. Mindkettő súlyos tüdőbetegség kódja, amellyel az illetőt régebben rokkantosították? Köszönettel: R.
Így érvényesíthet személyi kedvezményt – küzdeni kell
Cikk
A 2015. évi adóbevallások elkészítésekor, de akár a munkáltatói elszámolásra tett nyilatkozattételkor lehetőség van arra, hogy a magánszemély – a feltételek megléte esetén – személyi kedvezményt érvényesítsen.
Személyi adókedvezményre való jogosultság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A véleményét szertném kérni a következő esettel kapcsolatban: Dolgozónkat 2008 óta gondozzák M3490, M340 (Szisztémás sclerosis, Progresszív szisztémás sclerosis) diagnózissal. Ezt a diagnózist, a 335/2009. számú kormányrendelet tartalmazza, mint súlyos fogyatékosságnak minősülő betegséget, viszont szakorvosától erről igazolást nem kap, mondván egészségkárosodása nem éri el az 50 százalékos mértéket. Mi nem találunk arra utaló momentumot, hogy ebben a betegségtípusban az egészségkárosodás százalékos meghatározása kritérium lenne a személyi kedvezmény jogosultsága szempontjából. A NAV is így fogalmaz: „Bizonyos betegségtípusok után személyi kedvezmény illeti meg a magánszemély adózót. Súlyos fogyatékos személynek azt a magánszemélyt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben (335/2009. XII.29.) említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.” Az orvos véleménye és a NAV, illetve a kormányrendelet megfogalmazása véleményünk szerint nincs összhangban. Mit gondol, esetleg valamit mi félre értelmezünk? Jól van ez így? Csak akkor azt nem értjük, hogy például az inzulin dependens szövődmények nélküli cukorbetegség vagy például övsömör után hogyan lehetséges a személyi kedvezmény érvényesítése? Ott miként értelmezhető a százalékos egészségkárosodás? Véleményét előre is köszönöm!
Személyi kedvezmény
Kérdés
Kft.-ben többségi tulajdonos alkalmazottként lát el műszaki feladatokat. Rokkant nyugdíjas, havi bruttó bére 100 ezer forint. Igénybe veheti-e a személyi kedvezményt, mely a minimálbér 5 százaléka? A NAV által kiadott 2016. évre szóló nyilatkozaton rokkantsági járadékban részesülő nyilatkozatára külön rész található.
Tartós betegség esetén adókedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy mely betegségek esetén érvényesíthető adókedvezmény, milyen igazolás szükséges hozzá? Rokkantsági járadék esetében érvényesíthető-e? Várom válaszát.
Súlyos fogyatékossági kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy pajzsmirigy-alulműködés esetén, ami egy tartós endokrin betegség, érvényesíthető-e a súlyos fogyatékossági adókedvezmény? A 335/2009-es rendeletet néztük, abban nem igazán találtuk meg. Előre is köszönöm válaszát!
Gyűlik a papír: adónyilatkozatok januárban, soroljuk a teendőket
Cikk
Az év első hónapjában papírhegyek borítják el a kifizetőket, munkáltatókat, mert a magánszemélyek számára csak különféle nyilatkozatok birtokában teljesíthetik szabályosan a kifizetésekkel, adómegállapítással összefüggő kötelezettségeiket.
Adókedvezmény utólagos érvényesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A magánszemély jogosult a súlyosan fogyatékosok szja-kedvezményére, amit eddigi adóbevallásaiban nem érvényesített. Viszont azokban az években, amikor jogosult lenne önellenőrzéssel igénybe venni ezt a kedvezményt, az adóbevallásaiban érvényesített családi adókedvezményt, így nem maradt adója. Jogszerű az az eljárás, ha a férje adóbevallásait is önellenőrizve megosztják a családi kedvezményt, így lenne adója, amiből érvényesíthetné a fogyatékossági kedvezményt? Várom válaszukat!
Súlyosan fogyatékos személy adókedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Részemre 2014. 06. 01-től a rehabilitációs szakigazgatási szerv rokkantsági ellátást állapított meg, mely határozatban az egészségi állapotom mértéke 50 százalékos. Kérdésem, hogy ez alapján a határozat alapján igénybe vehetem-e az szja-törvény 40. paragrafusa szerinti személyi kedvezményt? Elbizonytalanított a rokkantsági ellátás és a rokkantsági járadék megfogalmazás. Válaszát tisztelettel köszönöm.
Ezt az szja-kedvezményt ne hagyja veszni! A munkáltatója is jól járhat
Cikk
Egy rehabilitációs átvilágítás során a dolgozók 1,5-6 százalékáról szokott kiderülni – a munkavállalók demográfiai összetételétől függően –, hogy tartós betegséggel élő személyekként ők maguk szja-kedvezményre, míg az őket alkalmazó társaság esetleg a rehabilitációs hozzájárulás megtartására jogosult. Az érintett magánszemélyek éves szinten több mint 60 ezer forintnyi adót spórolhatnak meg, munkáltatójuk viszont majdnem egymillió forintot nyerhet.
Rokkantsági ellátás
Kérdés
Miután mindig változtatják az ellátások elnevezéseit, a kérdésem: jár-e adókedvezmény az szja-ból a rokkantsági ellátásban részesülőnek?
Nőhet a nettója, ha ezt teszi
Cikk
Ezekben a hetekben várják a munkáltatók, hogy alkalmazottaik nyilatkozzanak arról, milyen kedvezményekkel csökken idén a személyi jövedelemadójuk. Ennek megfelelően kapják ugyanis már januári bérüket a dolgozók, ha a hó végéig pontosan kitöltik a munkahelyükön kapott nyomtatványokat – figyelmeztet közleményében a NAV.
Súlyos fogyatékosság kedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A személyi jövedelemadó bevalláskor a 34. sorban lehetőség van a súlyos fogyatékosság miatt levonandó összeg igénybevételére. Ennek összegét tudjuk, a kitöltési útmutató jól leírja. Ügyfelem 2014. február 18-án kiállított orvosi igazolást hozott, mely szerint: az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátuma 2005. A fogyatékosság végleges. Ügyfelem olyan információkat hallott, hogy ahhoz, hogy ezt a kedvezmény 2013-ra igénybe tudja venni, az igazolást az orvosnak 2014. 02.15-éig kellett volna kiállítania. Én nem találtam sehol ezt a dátumot. Ez igaz lenne? A további kérdésem még az lenne, hogy ezzel az igazolással érdemes-e önellenőrizni az elmúlt 5 évi szja-bevallást, hiszen korábban az adózó nem vette igénybe ezt a kedvezményt. Van-e erre visszamenőlegesen ezen, 2014-ben kiállított igazolás alapján lehetőség. Köszönöm szépen a tájékoztatását!
Súlyos fogyatékosság miatti szja-kedvezmény
Kérdés
Ki jogosult a kedvezmény igénybevételére abban az esetben, ha a súlyos fogyatékossága a gyermeknek van, akire az emelt összegű családi pótlékot folyósítják? A szülő igénybe veheti-e a kedvezményt, vagy csak a fogyatékos gyermek (de neki nincs jövedelme - 10 év körüli)?
Súlyos fogyatékossági kedvezmény szja-ban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Véleményem szerint a 1995. évi CXVII. törvény a szja-ról 40. § (2) bekezdése egyértelműen kimondja, hogy ki vehet igénybe személyi kedvezményt a szja-ban súlyos fogyatékosságára tekintettel. A hivatkozott bekezdés úgy rendelkezik, hogy aki a vonatkozó kormányrendeletben említett betegségekben szenved, az jogosult erre a kedvezményre. Kérdésem az lenne, hogy a háziorvos mikor tagadhatja meg az igazolás kiadását? Kérdésem azért merült fel, mert találkoztam olyan háziorvossal, aki a beteg egyértelműen megállapított betegsége ellenére nem adja ki a papírt, akár arra hivatkozva, hogy nem kell megműteni, akár arra, hogy nem igényel jelenleg kezelést, beavatkozást. Viszont a betegről a szakorvos a diagnózist megállapította. Válaszát előre is köszönve: Tekeli Tímea