113 találat a(z) nonprofit kft. cimkére

Nonprofit kft. végelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. végelszámolását szeretnénk befejezni. A kft. tagja egy önkormányzat, a cég pár éve nem működik, ezért döntöttek a végelszámolásról. A kft. költségeit az önkormányzat fedezte, támogatással. A végelszámolás bejezésekor a pénztárban és a bankszámlán több pénz maradt, mint a jegyzett tőke. Más követelése és kötelezettsége nincs. Ilyen esetben, amikor a pénzösszeg több, mint a jegyzett tőke, a befejezésnél kell-e bármit másképp tenni? A nonprofit kft. – úgy tudom – nem fizethet osztalékot, tehát ez a pénzösszeg a jegyzett tőkével együtt visszakerül az önkormányzathoz mint tulajdonoshoz? Várom válaszukat.

Nonprofit kft. közhasznú jelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznú nonprofit kft. milyen módon adja le a közhasznúsági jelentését? A rendes számviteli beszámoló leadásakor csatolja hozzá és az IM részére küldje meg? Vagy töltse ki a civil szervezetek beszámoló sémáját, amiben van közhasznúsági jelentés is és a bíróság felé töltse fel? Válaszát előre is köszönöm. W. József

Áfamentesség egészségügyi ellátásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület és az egyesület 100 százalékos tulajdonában lévő nonprofit kft. Szeretnénk egy orvosi rendelőt nyitni, ahol előreláthatólag gyermekpszichiátriai, gyermekrehabilitációs és gyógytornász rendelés lenne. A szakemberek (orvos, gyógytornász) vagy vállalkozói vagy munkaszerződés alapján látnák el feladatukat. Lehetséges-e áfa (tárgyi) mentesen számlázni? Az egyesület alanyi mentes közhasznú szervezet vagy munkaviszonyban, vagy vállalkozói jogviszonyban dolgoznának a szakemberek. A nonprofit kft. áfaalany nem közhasznú vagy munkaviszonyban vagy vállalkozói jogviszonyban dolgoznának a szakemberek. A cél az, hogy valamelyik vállalkozási formában végezzük a megjelölt tevékenységet. Lehetséges-e tárgyi mentesen számlázni az egyesület vagy a nonprofit kft. részéről? Ha esetleg igen, milyen formában? Köszönöm.

Szponzorációs ügylet adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznú nonprofit egyesületünk 100%-os tulajdonában van egy nonprofit kft., amely az egyesület vállalkozási jellegű feladatait, így szponzorációs ügyeit is lebonyolítja. A közelmúltban több szabadidős eseménnyel és versennyel kapcsolatosan egyeztettünk szponzorokkal, akik vállalták, hogy reklámszolgáltatásért (molinók kihelyezése, szponzor megnevezése, logó feltüntetése a flyereken stb.) szponzorációs díjat fizetnek (ezt természetesen áfa terheli). Emellett ugyanakkor kiegészítő elemként az eseményeken résztvevő versenyzők vagy egyéb résztvevő magánszemélyek részére díjakat vagy ajándékokat (több esetben saját termékeket) kívánnak biztosítani, melyeket a szponzor szervezet képviselője ad át közvetlenül (egy eseményen vagy egyéb úton) a magánszemélyeknek. A nonprofit kft.-nek (és az egyesületnek) közvetlen gazdasági érdeke nem fűzödik a magánszemélyek részére történő juttatáshoz, a megkötött szerződésekben viszont rögzítésre kerül, hogy a szponzorok vállallják azt, hogy a harmadik fél (magánszemélyek) részére ajándékot biztosítanak. Természetesen az ajándékozás elősegíti az eseménysorozatok sikerét, népszerűségét. Kérdésünk, hogy a fentiek alapján felmerülhet-e a nonprofit kft. terhére áfafizetési kötelezettség az ajándékokkal kapcsolatosan.

Tanórán kívüli oktatás, ismeretfejlesztés és az áfa Kérdés

Ügyfelünk (nonprofit kft.) Efop pályázaton nyert támogatást tanórán kívüli ismeret- és tudásgyarapításának kompetenciafejlesztésének támogatása, továbbá a kulturális szolgáltatások, tevékenységek és a programkínálat fejlesztése érdekében, melyhez kapcsolódó szakköröket, kirándulásokat, "oktatásokat" tanárok tartanak. Kérdésem a következő: ezen ismeretterjesztő szakkörök, tanulmányi kirándulások, képzőművészeti programok megtartása adómentes oktatásnak minősül (s emiatt az ezekhez kapcsolódó számlák áfája nem vonható le) vagy nem, mely esetben a beszerzésekhez kapcsolódó áfa is levonásba helyezhető?

Külföldi vendégművész repülőjegye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy hazai nonprofit kft.-hez külföldi vendégművészek érkeznek előzetes szerződés alapján. A repülőjegyeket a nonprofit kft. vásárolta meg a vendégművész részére (a számlát a kft. címére állították és fizették ki). Kérdés: szja-kötelesnek minősül-e a megvásárolt repülőjegy? Lehet-e alkalmazni az Szja tv. és a 2016. évi CXXV. tv. hivatali utazásra vonatkozó rendelkezéseit? Van-e jelentősége a külföldi művész státusznak, valamint, hogy nonprofit a kifizető? Költségtérítés lesz-e, ami nem adóköteles a részesülőnél [7. § (1)], avagy szerződéses jogviszony ellenértékeként itthon adóköteles? A nonprofit kifizetőnél milyen adózási kötelezettségekkel jár mindez? Fenti utazás a kifizető (nonprofit kft.) tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében történt. Köszönettel.

Nonprofit kft. megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnénk megszüntetni egy vagyonnal (tárgyi eszközök és pénz) rendelkező nonprofit kft.-t, amely nem közhasznú, tartozása nincs. Kérdésünk, hogy a nonprofit kft. alapítói a végelszámolás folyamán a teljes maradék vagyont visszakaphatják-e, vagy csak az alapításkor bevitt vagyon értékéig, az a feletti részt fel kell ajánlani más nonprofit szervezetnek? Kérem, hogy jogszabályi hivatkozással válaszoljanak, ha lehet! Köszönettel: Pappné

Nonprofit kft. beruházásának áfája Kérdés

A tevékenység végzésére (idősek bentlakásos ellátása) használt ingatlant felújítják. A kivitelező áfás számlát ad. Levonásba helyezhetem-e? Liftet is beszerelnek, erről fordított adózású számlát kaptunk (építésiengedély-köteles). Hogyan számoljak az áfával? Köszönettel: könyvelőiroda

Nonprofit kft. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy nonprofit kft., amely sporttevékenységére tekintettel közhasznú. Sporttevékenysége keretében kap állami támogatást a sportoktatatásra, valamint a sportoló gyerekek havi díjat fizetnek a sportoktatásért a kft.-nek. Ebből áll a bevétele a szervezetnek. Véleményünk szerint, mivel csak a közhasznú tevékenységgel összefüggésben szerez bevételet az államtól és magánszemélyektől, mindkét bevételi forrás áfamentes. Tekintettel arra, hogy minden bevétele közhasznú, úgy gondoljuk, hogy sem tao-, sem hipa-fizetési kötelezettsége nem áll fenn. Kérném szíves válaszukat, hogy jól hárunk-e el mind a bevételek megítélésében, mind az áfa, illetve a tao, hipa ügyében? Köszönöm!

Osztalékkivétel Kérdés

Van egy kft. Jogszabályi feltételek miatt kellett felvenni a nonprofit elnevezést a cég nevébe alapításkor. Soha nem végzett nonprofit tevékenységet, csak vállalkozásit. Ezek alapján vehetnek-e ki a tagok osztalékot a vállalkozási tevékenységük során felmerült adózott eredményükből? Ha nem, akkor az adózott jövedelmet (eredménytartalékot) milyen módon, hogyan tudja felhasználni?

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Röviden összefoglalom a problémakört. Van egy egyházi szervezet, amely alapított egy nonprofit kft.-t (nem közhasznú), ő a 100 százalékos tulajdonosa. Az egyházi szervezetnek van egy ingatlana – nem lakóingatlan – a belvárosban, a telek többszáz milliót ér könyv szerint is, a felépítmény rossz állapotban van, kb. 1600-1700 négyzetméter összterületű, az értéke jelentős. Született egy üzemeltetési szerződés 2014-ben arra, hogy a kft. üzemelteti ezt az ingatlant, ennek keretében felújítja az épületet, erre az egyházi szervezet ad forrást. A kft. már bejelentkezett az ingatlan-bérbeadás tekintetében az áfa alá, így vissza tudja igényelni az áfát. Ha elkészül, akkor a kft. bérbe fogja adni. A probléma számomra: A Kft. idegen ingatlanon végez beruházást, ezt nyilván aktiválhatja. Azt gondolom, hogy az nem okoz gondot, ha nem kerül a felépítmény a kft. tulajdonába. Mivel terv szerint még akár évtizedekig üzemeltetni fogja, ezért meg fog térülni a beruházás. Ugye ezt jól gondolom, itt nincs más, amire figyelni kell? De mi a helyzet az egyházi szervezet nyilvántartásával? Az épületérték nyilván változni fog, mert átépítik és felújítják az épületet. Viszont a szervezet könyveiben ebből semmi sem fog megjelenni. Piaci értéken nem akarjuk nyilvántartani, azaz értékelési tartalékot nem akarunk képezni. Van-e valamilyen teendőnk az egyházi szervezetnél? Nagyon köszönöm a tanácsát!

Tao – látványcsapatsport Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Nonprofit közhasznú kft., amely tagja az úszó- és vízilabdaszövetségnek egyaránt, kaphat-e cégektől tao-támogatást? Ha igen, mi a feltétele? Milyen adminisztratív feladatok vannak? Illetve a támogató cégek milyen mértékig támogathatják, hogyan tudják elszámolni a tao terhére? Szükséges-e ehhez bármilyen szerződést kötni? Ha igen, milyen időtávra? Ha mégsem tudja a cég a támogatást kifizetni, van-e annak bármilyen következménye? Köszönöm!

Közhasznú támogatás alapítónak? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. a Tao törvény 7. § z) pontja szerinti adományt nyújt közhasznú besorolású alapítvány részére, közhasznú alapcél szerinti tevékenységéhez. A támogatott alapítvány a támogató nonprofit kft. többségi tulajdonosa, a vezető tisztségviselők személyében egyezőség nincs. Kérdések: A tulajdonosi státusz befolyásolja-e a adomány társasági adó szerinti megítélését, vagyis alkalmazható-e a 7. § z) pont szerinti adóalap-kedvezmény? Felmerülhet-e a gazdasági esemény szabálytalansága (például osztalékként való megítélése) vagy a társasági adóalap tekintetében a z) ponttól elérő minősítése?

Közhasznú nonprofit kft. – repi? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. fogyatékosok ellátásával foglalkozik, benntlakás nélkül napközi, nappali ellátást, foglalkoztatást biztosít a résztvevőknek. Szerződésük szerint biztosítja az ellátottaknak a foglalkoztatást, fejlesztést és a napi egyszeri étkezést (ebédet kapnak), életvezetési képesség kialakításának segítését, rehabilitációs programot. Ez egy komplex szolgáltatás, térítési díj ellenében, az étkezésért külön nem fizetnek. a kft. rehabilitációs programjai között szerepel (a társadalmi beilleszkedés elősegítése érdekében), hogy a gondozottak rendszeresen mennek kirándulni, rendezvényeken vesznek részt. Fejlesztésük, társadalmi integrációjuk érdekében disznóvágást tartottak a napközi udvarán. Ehhez megvásárolták a sertést, fűszereket. A disznóvágásból előállított termékeket (kolbász, sonka stb.), illetve a húst majd egy későbbi időpontban kirándulásai, közös eseményeik keretében fogyasztják el. Ebben az esetben a megvásárolt sertés stb. reprezentációnak minősül (és számolni kell annak adóvonzataival), vagy a foglalkoztatás, fejlesztés anyagköltsége? A szerződésben meghatározott térítési díj tartalmazza a napi egyszeri étkezést. A feldolgozott sertést akkor fogyasztják majd el, amikor a gondozottak nem tartózkodnak a napköziben, hanem külső foglalkozáson vesznek részt. Akkor végeredményben ez a térítési díjért kapott ellátás? Köszönöm!

Kotta, könyv elszámolása a könyvekben Kérdés

Szimfonikus zenekar fenntartója (nonprofit kft.) nagyértékű kottákat vásárol (nettó) 100 ezer forint feletti egyedi értékűek. Biztos, hogy éven túl használják a kottákat, többnyire fénymásolja erről a különböző szólamkottákat a koncertekre. Megítélésem szerint jogos az 1. számlaosztályban nyilvántartani. Jól gondolom? Építész kft. ügyfelem szintén hasonló értékű szakmai könyveket vásárol. Jogos-e az 1. számlaosztályban való rögzítés? Köszönöm. ha válaszolnak: CsK

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink