10 találat a(z) munkabeosztás cimkére

Készenléti jellegű munkakör: ténykérdés, nem megállapodásfüggő, de anélkül nem alkalmazható Cikk

A munkaidőbeosztási könnyítések okán a munkáltatók előszeretettel alkalmazzák a készenléti jellegű munkakör szabályait, ráadásul – a munkaügyi ellenőrzések adatai alapján – sok esetben alaptalanul. Cikkünkben összefoglaltuk, mire kell ügyelniük a munkáltatóknak annak érdekében, hogy ne szembesüljenek munkaügyi bírsággal, illetve vesztes munkaügyi perekkel.

Munkarend Kérdés

Havibéres időkeretes távolléti díj számítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: cégünknél a havibéres dolgozók munkaidőkeretben dolgoznak. Hogyan számítódik a távolléti díj abban az esetben, ha például egy hónapban az OEP naptár szerint 20 munkanap (160 óra) van, de a dolgozók csak csak 18 napra (144 óra) vannak beosztva? Alapbér/160 vagy alapbér/144?

Heti 48 órás munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk heti 48 órás munkaidőkeretben akarja foglalkoztatni a munkavállalót, rendes munkaidőben. Szerintem ez nem lehetséges, mert ha az év 52 hetéből minden héten 48 órára van beosztva a munkavállaló rendes munkaidőben, az akkor heti 48 órás munkaviszony. Szerintem nem lehet heti 48 órás munkaviszonyt létesíteni a munkavállalóval (max. 40 órásat lehet csak). Az egy másik dolog, hogy a munkaidőkeretben egyenlőtlenül osztja be a munkáltató a munkaidőt, és előfordulhat heti 48 órás beosztás is. De ennek ellenére az 1 havi vagy 4 havi munkaidőkeret végére, akkor sem lehet több a rendes munkaidőben ledolgozandó órák száma, mint a munkaidőkeret munkanapjai szorozva 8 órával, nem? Mi erről a véleménye? Köszönöm válaszát

Minden tizedik munkavállaló feketén dolgozik Cikk

A foglalkoztatók kétharmadánál tártak fel munkaügyi jogsértéseket a hatóságok; továbbra is meghatározó a feketefoglalkoztatás, az ellenőrzött munkavállalók csaknem 12 százaléka így dolgozik – írja a Világgazdaság.

Vezénylés tartalma, formai követelménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közalkalmazottként egy kórház betegszállító részlegén gépjárművezetőként dolgozom heti 40 órás munkarendben, 8, illetve 12 órában. A következő havi vezénylést mennyi idővel elöbb kell elkészíteni, illetve a dolgozónak mennyivel előbb köteles azt átadni a munkáltató? A munkáltatónak figyelembe kell-e vennie a munkavállaló kéréseit, hogy esetleg melyik nap nem tudna dolgozni? A munkáltatónak meg kell-e kérdeznie, hogy van-e ilyen nap esetleg? Mit kell tartalmaznia egy vezénylésnek (kiállító aláírása, dátum stb.)? A munkavállalónak aláírásával igazolni kell-e, hogy tudomásul vette és elfogadta a vezénylést? Ha nem kérik az aláírásunkat, s mégis köteleznek, hogy így dolgozzunk, akkor mi a teendő? Ha nem felel meg a vezénylés, milyen úton-módon kérhetem a módosítását? Hónap közben mennyi idővel előbb kell jeleznem, ha nem tudok valamelyik munkanapon megjelenni, s köteles-e ezen a napon megoldani a helyettesítésemet a munkáltató? Gépjárművezetőként napi 400-500 kilométert vezetve valóban három egymást követő napot muszáj vezetni, amikor a munkaidő hajnali 4, illetve 5 órakor kezdődik? Köszönöm válaszát: Zsu

Egy munkavállaló, több munkáltató Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017.07.04-i "Erre jók az atipikus munkaviszonyok" cikkükben egy munkavállaló több munkáltató általi foglalkoztatásához kérném további gyakorlati segítségüket az alábbi kérdésekben: 1) Hogyan, melyik munkáltatónak kell az alkalmazottat a T1041-en bejelenteni? 2) Ha az alkalmazott az egyik munkáltatónál sofőrként dolgozna, a másiknál sofőrként és összeszerelői munkakörben (betanított munkás) is, akkor is alkalmazható ez a foglalkoztatási forma, vagy csak ha kizárólag ugyanazon munkakörben foglalkoztatják? 3) Jelenléti ívet hogyan kell írni? 4) Muszáj azonosan dolgoznia, például hétfőn és pénteken az egyik munkáltatónál, keddtől csütörtökik a másik munkáltatónál, vagy hetente/naponta változhat a beosztás? 5) Havonta változhat, hogy melyik munkáltatónál hány órát dolgozik? Például az egyik hónapban az első munkáltatónál csak 20 órát, a következőben pedig ugyanannál a munkáltatónál 100 órát?

Vezetői szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vendéglátó cégben az egyes egységek vezetői (pék- és cukrászműhely vezetője, üzletvezetők, termelési vezető, konyhafőnök) határozzák meg az alkalmazottaik havi munkaidő-beosztását, illetve ehhez igazodva a saját beosztásukat is. Mivel a munkabérük nem éri el a jogszabályban szabályozott összeget, így vezetői szerződést nem lehet velük kötni. A cég hétfőtől vasárnapig üzemel, csak a pékműhelyé haladja meg a heti 80 órás üzemidőt. A beosztottak négyhavi munkaidőkeretben dolgoznak. Kérdéseim: Hogyan célszerű megállapodni a munkaszerződésben a vezetőkkel, hogy saját magukra munkaidőnyilvántartás-vezetési kötelezettség ne terhelje őket? Lehet-e őket kötetlen munkarendben foglalkoztatni? Átengedheti-e az ügyvezető a vezetőknek, hogy a munkarendjüket saját maguk osszák be?

Munkaidőkeret alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda munkavállalói, idegenvezetők, buszvezetők munkaszerződése a munkaidő előírásánál egyenlőtlen munkaidőt tartalmaz. Az Mt. 97. par. (4) bekezdése szerint ennek feltétele a munkaidőkeret alkalmazása. 93. par. (4) bekezdés szerint elég a munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját a munkáltatónál helyben szokásos módon közzétenni. Ez nálunk a kifüggesztés. Ez akkor azt jelenti, hogy a munkaszerződésben az „egyenlőtlen munkaidő” feltüntetése elégséges, és nem kell tartalmazza a munkaidőkeret alkalmazására való utalást, mivel a munkavállalók tájékoztatása a kifüggesztéssel megvalósul? Elégséges csak annyit írni, hogy például kéthavi időkeret alkalmazása történik, és nem kell kéthavonta ezt a hónapok feltüntetésével, például jan.- febr., márc.-ápr. stb. cserélgetni? A hónapokban eltérő a munkanapok és munkaórák száma, például május-júniusban ledolgozandó órák száma 328 óra, július-augusztusban pedig 344 óra . A munkaidőkeretben foglalkoztatottak ledolgozandó órái is ehhez igazodnak, vagy a havi 160 óra (kéthavi 320 óra) átlagot kell figyelembe venni? Viszont ebben az esetben azoknak a munkavállalóknak, akik nem ilyen beosztásban dolgoznak, a fix bérükért több munkaórát kell ledolgozniuk. Kérem a segítségét ennek a tisztázásában. Üdvözlettel: Pállné Éva

Így módosul augusztus 1-jétől az Mt. Szakértői Kommentár

Felmondhat-e a munkáltató a munkavállalónak, ha az már nem akar 12 órás munkabeosztásban dolgozni? Milyen esetekben rendelhető el kötetlen munkarend? Hogyan kell számítani a távolléti díjat? Csokorba szedtük a Munka törvénykönyve módosításait.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink