8 találat a(z) lakás eladása cimkére

Ingatlanértékesítésből származó jövedelem adózása Kérdés

Telek értékesítése társasházi lakás eladásánál Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem társasházak, társasházi lakások építésével és értékesítésével foglalkozik. Az alábbi kérdés merült fel, melyben a segítségüket kérem. A kivitelező cég külön megvásárolja az építési telket, parcelláztatja, közművesíti, majd felépíti a társasházat. Az így előállított társasházi lakásokat értékesíti, túlnyomó részt magánszemélyeknek, családoknak. Kérjük állásfoglalásukat, hogy az értékesítésről kötött szerződésben, illetve a számla kiállításában mi a helyes eljárás? 1.) Külön-külön kell feltüntetni és számlázni a lakáshoz tartozó telekhányadot és külön a lakást, autóbeállót, stb.-t? Amennyiben igen, jól gondoljuk-e, hogy a lakáson felszámítandó áfa 5%, a többi tétel esetén pedig 27%? 2.) Vagy esetleg a lakáshoz szorosan (elválaszthatatlanul) hozzátartozó telekhányadot nem kell külön nevesíteni és külön értékkel ellátni? Ilyen esetben a telek a lakás vételárának része, és 5% áfa alá esik? Csak a garázs, autóbeálló, egyéb nem lakás céljára szolgáló részt kell külön feltüntetni, és 27% áfát felszámolni rá? Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Pasztorális Éva Júlia

Lakás eladásából származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy házaspár 2008. évben vásárolt egy lakást 12 millió forintért, amiből 10 millió 800 ezer forintra svájci alapú hitelt vett fel. Sajnos azonban a hitelt nem tudták fizetni, így a hitel összege kamatokkal együtt 23 millió forintra nőtt. A tulajdonosok és a bank közös nyilatkozata alapján a tulajdonjog átszállt a magyar államra, így a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő lett a tulajdonos, akitől a vagyonkezelés jogát a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. átvette. A szerződésben szerepelt, hogy a tulajdonosok a későbbiekben élhetnek visszavásárlási jogukkal. 2016. októberében a házaspár visszavásárolta a lakást a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-től 6 millió forintért. A házaspár 2017. február 10-én a lakást eladta 16 millió 500 ezer forintért. Kérdésem: hogyan és mennyit kell adóznia a házaspárnak? Köszönöm a válaszát.

Lakáseladás adója Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2006-ban vásároltam lakást 10 millió forintért. Ma eladnám 20 millióért. Kérdésem: kell-e adóznom az eladás után, ha az eladás után a befolyt összeget átadom (azt nem tudom, hogyan adom oda, ajándékként?) a saját gyermekemnek, hogy ő vásároljon rajta saját magának egy lakást, telket, házat? Köszönettel.

Lakás eladása utáni közterhek Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2007. 10. 05-én vettem a két fiam nevére (50-50 százalékos tulajdoni hányadban) egy lakást 8 500 000 forint összegért, amelyen én holtig tartó haszonélvezeti jogot alapítottam. 2016. 03. 11-én ajándékozás címen rám íratta a kisebbik fiam a lakás 1/2-ed tulajdoni hányadát 4 225 000 forint értékben. Az élet úgy hozta, hogy 2016. 06. 01-jén eladtuk a lakást, 7 500 000 forintért. Az 50 százalékos tulajdoni hányadom értéke 3 750 000 forint. A család megállapodott, hogy veszek én egyedül egy kis lakást 5 700 000 forint vételárért. Szóba jöhet ebben az esetben a cserét pótló vétel jogintézménye? Mennyi illetéket kell fizetnem? Jól gondolom, hogy nem kell az eladás után szja-t fizetnem, mert kevesebbért adtam el, mint szereztem (ajándékozás címén ez év márciusában)? Jól tudom, hogy az idősebbik fiamnak nincs adózási kötelezettsége, mivel a lakás vásárlásától már eltelt 5 év, továbbá amiatt, hogy a rá eső pénzből én veszek lakást? Köszönjük szépen a választ!

Áfafizetés lakás eladásakor és vásárlásakor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás, amely lakásértékesítésre áfakötelezettséget választott, elad egy lakást adóalanynak, aki nem jelentkezett be a lakás tekintetében az áfakörbe. Ilyenkor az eladó forditott áfás számlát kell, hogy kiállítson? A vevő meg kell, hogy fizesse az áfát, tehát bevallásakor fel kell tüntetnie fizetendő áfának, amivel szemben nincs levonási jogosultsága, vagy mivel nem választott áfakötelezettséget, nem is kell bevallanie ezt az áfát. Ha viszont magánszemélynek értékesítik az ingatlant, akkor áfás számlát kell kiállítania ugyanennek az áfakörös eladónak akkor is, ha a lakás eladásakor áfalevonási tilalom volt érvényben? Köszönöm előre is válaszát!

Társasházi felújítási alap fel nem használt része, mint ráfordítás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérdésem a következő. Ha eladok egy lakást egy társasházban, ahol van külön képzett és fizetett "felújítási alap", ami nincs felhasználva, akkor eladáskor (a jövedelem meghatározásakor) az szja-alap számításához a bevétellel (a lakás eladási ára) szemben, költségként beállítható-e a "felújítási alap"-ba befizetett összeg, ami nem lett felhasználva (mint az ügyvédi kültség, tényleges felújítás költsége stb.)?

Társasházi ingatlan adás-vételének adózása Kérdés

Harminc lakásos társasházunk 2012-ben árverési vétellel megvásárolta egyik tulajdonos lakását. A lakás árverési ára 4,2 milió forint volt. A tulajdonos 1,2 millió forint tartozásának levonása után a 3 millió forint különbözeti összeget megfizette a társasház. A földhivatal a társasház tulajdoni jogát 1/1 arányban bejegyezte. 2013-ban a vásárolt lakást 4,5 millió forintért a társasház értékesítette, az eladási árat még a múlt évben megfizette az új tlajdonos. Kérdéseim: milyen szabály szerint kell megállapítani a szja-kötelezettség mértékét? Levonható-e a bevételből a vásárlásra fordított összeg, az ingatlan megszerzésével és átruházásával kapcsolatos igazolt költségeken felül? Érvényesíthető-e az eladási árból – elismert költségként – a volt tulajdonos közös költség tartozása? Kinek kell (vagy célszerű) adóbevallást készítenie: a társasháznak, vagy a tulajdonközösséget alkotó magánszemélyeknek? Milyen adómértékkel kell számolni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink