12 találat a(z) külföldön szerzett jövedelem cimkére

Izgalmas adóbevallási kérdések: szja és járulék az óceánjáró hajón végzett munkáért kapott jövedelem után Cikk

Évről évre felmerülő kérdés, hogy egy óceánjáró hajón munkavállalóként végzett tevékenységért járó ellenérték után Magyarországon keletkezik-e adókötelezettség. Az ide vonatkozó szabályozás nagyon szerteágazó, cikkünkben a főbb tudnivalókat, összefüggéseket ismertetjük.

Külföldön szerzett jövedelem bevallása Kérdés

Külföldön adózott jövedekem – letiltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy hazai székhelyű, de az EU-ban tevékenykedő cég munkavállalója (aki minimálbér után itt adózik, járulékot itt fizet utána) jövedelmének van olyan része, amely EU-ban adózik. Ha letiltást kap, mely jövedelemből kell teljesíteni? Válaszát köszönöm.

Külföldön szerzett jövedelem adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarország kormánya és az Egyesült Arab Emírségek kormánya között a jövedelemadók területén a kettős adóztatás elkerüléséről és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról 2013. április 30-án egyezmény született. Ennek alapján annak a magyar állampolgárnak, aki 2015. év teljes időszakában az arab országban dolgozott, és Magyarországon nincs jövedelme, kell-e a szerzett jövedelméről Magyarországon bevallást beadnia, illetve ez a jövedelme adóköteles-e itthon? Válaszát előre is köszönöm.

Külföldön szerzett bevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély kézműves termékeit külföldi (bécsi) vásáron értékesíti, melyről bizonylatot nem állított ki, mert a külföldi szabályok szerint nem kellett és adót sem kellett fizetnie. Ezen a bevételei után Magyarországon adószámos magánszemélynek kell adót fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel.

Kft.-tulajdonos jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár, akinek Magyarországon van a lakóhelye, az Egyesült Királyságban szerez osztalékjövedelmet. Az Egyesült Királysággal van Magyarországnak kettős adóztatást elkerülő egyezménye. De számomra nem egyértelmű, hogy ezután az osztalék után mennyi adót kell fizetni itthon és külföldön. Előre is köszönöm a válaszát.

Külföldi jövedelem itthoni adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2014-ben itthon nem dolgozott, hallgatói jogviszonyban állt, majd nemzetközi hajóra (Ciprus és Franciaország) ment dolgozni. Ott levonták tőle az adót, kapott róla igazolást. Itthon semmilyen más jövedelme nem volt. Be kell-e vallania a kint szerzett jövedelmét itthon?

Magyar magánszemély külföldön megszerzett jövedelme Kérdés

A kérdésem a következő lenne: Egy magyar állampolgár, aki Magyarországon él (devizabelföldi), egy külföldi országból kap jövedelmet, amelyik országgal nincs kettős adóztatást elkerülő egyezmény. Mellesleg ott úgysem vonnak adót. Magyarországon a jövedelem adóköteles, és 16 százalékkal adózik. De mi a helyzet a társadalombiztosítással? Egészségügyi szolgáltatási járulékott kell fizetnie? A másik kérdés pedig ezzel kapcsolatban, hogy a cég egyáltalán fizethet-e Magyarországon élő magánszemélynek úgy, hogy a magánszemély itt dolgozik, sosem megy a külföldi országba (interneten végezhető munka)? Nem kell a külföldi cégnek itt adószámot kérnie, és itt megfizetni a "tb"-t?

Magyar állampolgár külföldön szerzett jövedelmének adózása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Magyarországi lakcímmel rendelkező magyar allampolgár külfüldi munkáltató alkalmazásában munkáját rendszerint külföldön, különböző országokban végzi. Munkáltatója szintén külföldi, fizetését amerikai dollárban kapja az Egyesült Arab Emírségből. 12 százalék jövedelemadót vonnak le tőle. Az évből körülbelül 170-190 napot tölt Magyarországon. Keletkezik-e bevallási kötelezettsége Magyarországon, ha igen, akkor beszámítható-e a már levont jövedelemadó? Ha jól értelmeztm, ilyen esetben a különbözet, de minimum 5 százalék adó megfizetésére kötelezett. Terheli-e ezen felul 27 százalékos szociális hozzájárulási adó is? (Amely Magyarországon alapvetően a munkáltató kötelezettsége.) Ez függ-e attól, hogy a munkáltató rendelkezik-e magyarországi telephellyel vagy sem? Mentesülhet-e bármilyen módon a 27 százalékos adó megfizetése alól? Segítségüket köszönöm!

Adóelőleg-fizetési kötelezettség külföldön szerzett jövedelem után Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy munkaerő-közvetítéssel foglalkozó külföldi céggel kötött keretszerződés alapján rendszeresen kapok eseti megbízásokat külföldi munkavégzésre. A munkavégzés esetenként különböző országokban történik, vagy az EU-n belül, vagy az EU-n kívül. A jövedelemszerzés helye az Szja. tv. 3. § 4. pontjának d), illetve db) bekezdésével határozható meg leginkább, azaz jellemzően (évi 5-15 nap hazai munkavégzéstől eltekintve) nem belföld. A munkaerő-közvetítéssel foglalkozó cég, amelyikkel a keretszerződést kötöttük, egy a Man szigeten bejegyzett cég, és a szerződés irányadó joga a man-szigeti jog. Az így kötött keretszerződés alapján végzett munkáim javadalmazásának feltételeit szintén ez a keretszerződés határozza meg, az esedékes összegeket azonban ténylegesen a cég írországi székhelyű anyacége utalja hazai (magyarországi) bankszámlámra Dublinből, azaz Írországból. Így szerzett jövedelmemből Magyarországon fizetek jövedelemadót „Egyéb jogcímen kapott jövedelem” után (14. sor a 1353-as nyomtatványon), és fizetek 27 százalékos ehót. Kérdésem: Tekintettel a Szja. tv. 46. § (2) e) bekezdésére („Nem terheli adóelőleg: … a jövedelemszerzés helye szerint olyan államból származó jövedelmet, amellyel nincs Magyarországnak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye”), valamint figyelembe véve hogy Man szigettel nincs Magyarországnak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye, Írországgal viszont van, terheli-e adóelőleg a fentiek szerint leírt jövedelmet? Üdvözlettel.

Szolgálati járandóság Kérdés

Kedves Széles Imre! Az általunk feltett kérdésben a nyugdíjbiztosítótól is kértünk állásfoglalást. Az alábbiakat válaszolták nekünk: - A keresetplafon, azaz éves szinten a minimálbér 18-szorosát jelentő jövedelemkorlát a külföldi munkavállalásból, illetve a mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó jövedelemre, továbbá az egyéni vállalkozói tevékenységből származó jövedelemre is kiterjed. Külföldi munkavállalás esetén az EGT-államban, biztosítással járó jogviszonyból származó jövedelem forintra átszámított értékét, míg az egyéni vállalkozó tevékenység esetén a "nyugdíjjárulék alapjául szolgáló jövedelmet" kell figyelembe venni a keresetkorlát szempontjából. Az én értelmezésemben a nyugdíjbiztosító álláspontja szerint, a külföldi jövedelem is beszámít a keresetkorlátba.

Kazahsztánban munkaszerződéssel Kérdés

Jogértelmezésben kérem a segítségüket. Az Szja tv. 11. § (3) bekezdés f) pontja értelmében „a magánszemély nem köteles bevallani azt a jövedelmet, amely nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján a Magyar Köztársaságban nem adóztatható (ide nem értve a nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján az adó alól a Magyar Köztársaságban mentesített, de az adó kiszámításánál figyelembe vehető jövedelmet)”. A zárójelben lévő „(ide nem értve a nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján az adó alól a Magyar Köztársaságban mentesített, de az adó kiszámításánál figyelembe vehető jövedelmet)” törvény szöveg okoz gondot, ebben kérem a segítségüket. Kell-e Magyarországon személyijövedelemadó-bevallást benyújtani, adóztatható-e Magyarországon az a magyar állampolgár, aki a Kazah Köztársaságban munkaszerződéssel dolgozik 2007. május 31-étől egy Kazah Köztársaságban bejegyzett társaság munkavállalójaként? A munkaadója levonta a Kazah Köztársaságban érvényes 10 százalékos adót, erről igazolást állított ki. A magánszemély Magyarországon rendelkezik állandó lakóhellyel, a családja Magyarországon él, a külföldön történő tartózkodási ideje minden naptári évben meghaladta – a ki- és beutazás napját is egész napnak tekintve – a 183 napot. Magyarországon egyáltalán nem keletkezett bevallási kötelezettség alá eső – összevonandó, és különadózó – jövedelme sem, kizárólagosan olyan jövedelemmel rendelkezett, amely a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménnyel rendelkező külföldi illetőségű társaságtól származik, és a munkabérét a külföldi illetőségű, egyezményben részes másik államban bejegyzett társaság fizeti, az egyezményben részes államban vezetett bankszámláról átutalásja, a Magyarországon vezetett magán bankszámlára. A külföldi illetőségű táraságnak Magyarországon nincs telephelye. A Magyar Köztársaság és a Kazah Köztársaság között a kettős adóztatás elkerülésére kötött, és az 1999. évi XIV. törvénnyel kihirdetett egyezmény 15. cikke tartalmazza a nem önálló munkából származó jövedelem adóztatására vonatkozó szabályokat. Az egyezmény 15. cikk 2. a) pontja szerint a nem önálló munkából származó jövedelem akkor adóztatható a magánszemély illetősége szerinti államban (Magyarországon), ha bármely összefüggő 12 hónapos időszakon belül a magánszemély nem tartózkodik összesen 183 napnál hosszabb ideig a munkavégzés helye szerinti államban (Kazahsztánban). A dolgozó munkabére Kazahsztánban adóköteles. Az előbbi tényállás alapján a kérdésem, hogy van-e Magyarországon személyi jövedelemadó bevallás benyújtási kötelezettsége, ha igen, a külföldi pénznemben megkapott és az előírásoknak megfelelően átszámított jövedelmet, valamint annak levont 10 százaléknyi adóját, ha be kell vallani, hol szerepeltesse az szja-bevallásában?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink