20 találat a(z) kölcsönszerződés cimkére
Társasági adó önellenőrzése Kérdés
Őstermelő egyösszegű értékcsökkenés Kérdés
Tagi kölcsön kamata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tagi kölcsönt a tulajdonos nyújthat kamatmentesen. A kölcsön visszafizetésekor a tulajdonost nem terheli adófizetési kötelezettség, hisz nem keletkezik jövedelme. A könyvelő szerint a cégnek a meg nem fizetett kamatot azonban egyéb bevételként le kell könyvelnie. A kölcsönszerződésben egyértelműen kikötésre került, hogy a kölcsön határozatlan időre szól, kamatmentesen. Kell-e tehát a cégnek bevételként elszámolnia a kamatot ebben az esetben? Amennyiben lehet, kérném törvényi hivatkozással megjelölve a választ. Köszönöm válaszukat! Tímea
Támogatások elszámolása Kérdés
Raktárépítésre (könnyű fémszerkezetű) nyert GINOP támogatást, és kölcsönszerződés megkötésére jogosult a kft. A raktárépületet 2018. 10. 01-jén aktiváltak. A támogatás összegét 2018. évben megkapták, a kölcsönszerződésben foglalt összeg egy részét 2018-ban, egy részét 2019 januárjában kapták meg. A támogatás összegét milyen arányban kell elhatárolni, mivel az értékcsökkenés 3 százalék? A kölcsön összegét is el kell határolni? Ezzel kapcsolatban kell tőketartalékot képezni?
Mi a szabályos megoldás Kérdés
Egy 3 milliárdos forgalmú és mérlegfőösszegű kft. bankszámlájára elnyert pályázatok előlegeként utalnak összegeket (több száz millió forint). A tárgyi eszköz beruházások egy éven belül nem valósulnak meg, ezért az ügyvezető úgy gondolta, hogy befekteti a pénzt, 600 millió forintot értékpapírba fektetett. Ezt a könyvekben is megjelentették az 1-es számlaosztályon belül. Időközben az összeg egy részét a bank visszautalta az ügyvezetőnek, aki átutalta a cég számlájára az összeget. Ekkor derült ki, hogy ez a befektetési forma kizárólag lakossági, magánszemély részére járható út. Minden bizonylat, szerződést az ügyvezető nevére szól. Ha most azonnal felbontaná a szerződést, jelentős veszteséget realizálna. Kérdés: van-e valami jogszabály-ellenes tevékenység akkor, ha az összege 12. 31-éig kamattal növelve visszafizeti az ügyvezető, és kölcsönszerződést kötnek erre az ügyletre? Mi a teendő, ha év végéig nem tudja az ügyvezető ezt a pénzt maradéktalanul visszafizetni? Milyen legális jogcímen kellene könyvelni ezt a gazdasági eseményt? Nem jogszabály-ellenes-e, ha visszamenőleg kölcsönszerződést köt a kft. és ügyvezető? Az ügyvezető jóhiszeműen, de nem kellő körültekintéssel járt el. Osztalékként nem tudja az összeget kivenni, mert akkor elesik a pályázatoktól és hitelektől. Mit tegyen? Válaszukban a kapcsolódó adókötelezettségekre is szíveskedjenek kitérni. Tájékoztatásukat előre is köszönöm
Közös befektetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két magyarországi gazdasági társaság (kft.) közös projekten gondolkodik. Az egyik a munkát tudja hozni, a másik a tőkét. Nem akarnak közös céget, mindegyik külön-külön működne. A közös projektek hasznán osztoznának. A tőkeerős cég pénzeszközt ad át a projekteket kivitelező cégnek, a munkák finanszírozása érdekében. Jelenleg ez kölcsönként működik, kölcsönszerződés alapján. A projektek végén elszámolnak egymással. A tőkét finanszírozó társaság a nyereségből 20% mértékű pénzt szeretne visszakapni. Hogyan kivitelezhető ez úgy, hogy szabályos legyen? Ilyen mértékű kamatot ki lehet kötni egy kölcsönszerződésben? Tulajdonképpen úgy működnek, mint egy bank és egy adós, csak éppen két gazdasági társaság között jönnek létre az ügyletek. Milyen módon lehet ezt megoldani? Milyen szerződést kell kötniük? Van más alternatíva esetleg erre az esetre? Válaszát köszönöm!
Több tízmilliós kártérítést ítélt meg a Kúria jogellenesen felmondott kölcsönszerződés miatt Cikk
Egy vállalkozó beperelte a vele hitel- és más finanszírozási szerződéseket kötő társaságot, kártérítést követelve tőle, mert az felmondta a szerződéseket. Az ügyre a Kúria tett pontot.
Munkáltatói kölcsön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a munkáltató a munkavállalójának munkáltatói kölcsönt szeretne adni lakásfelújításra, azt milyen feltételekkel teheti meg? (Nem az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatásra gondolok.) Kölcsönszerződést kell kötnie a munkáltatónak a munkavállalóval a Ptk. szerint, amiben kamatot kell kikötni, ami a jegybanki alapkamat plusz 5 százalék összegénél alacsonyabb kamat nem lehet. Ezt jól tudom? Az adott összegre, futamidőre van bármilyen kikötés? Köszönettel!
Tulajdonos részére adott kölcsön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás hitelt venne fel, s ezt az összeget kölcsönadná a magánszemély tulajdonos részére. Keletkezik-e a vállalkozásnak, illetve a magánszemélynek valamilyen adófizetési kötelezettsége? A két fél (a vállalkozás és a magánszemély) között létrejövő szerződésben milyen kamatban (jegybanki alapkamat plusz 5 százalék, vagy esetleg kamatmentes) és feltételekben célszerû megállapodni? Számvitelileg hogyan történik az ügylet elszámolása? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Idegen tulajdonú személygépkocsi bérbeadás, cégautóadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gépjármű-bérbeadással foglalkozó kezdő egyéni vállalkozó az édesapja tulajdonában lévő személygépjárművet is bérbe adná. Kölcsönadási szerződéssel megteheti-e? S ha elszámolna utána költséget is, akkor kell-e cégautóadót fizetni? Segítő válaszát előre is köszönöm! PGabriella
Ingóbérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az érdekelne, hogy, ha egy magánszemély kölcsönadna egy jogi személynek műtárgyat, műalkotást, akkor milyen terhekkel (adó, járulék, stb.) kellene mind a magánszemélynek, mind a jogi személynek számolnia? Különösen, ha bérleti szerződést (egyösszegű évi fizetéssel) vagy, ha haszonkölcsön-szerződést (egyösszegű évi adminisztrációs díjjal) kötnének. Gondot okozhat-e – az ügylet tényleges megvalósulása esetén –, ha a magánszemély a jogi személy ügyvezetőjének a házastársa? Köszönettel.
Kft. által nyújtott kölcsön Kérdés
Egy kft. a tagjának 1,5 millió forint kölcsönt nyújtott egy évre. Közben a kft.-nél végrehajtás van a be nem fizetett járulékok miatt. A kölcsönbe vevő nem tudja a lejáratkor visszafizetni a kölcsönt a kft-.nek. Közben ezt a követelést lefoglalták a végrehajtók. Meghosszabbítható-e így a kölcsön még egy évre? A lejárt egy év kamatát most a 2014-es évben kell elszámolni?
Ehofizetési kötelezettség kamatbevétel után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás – a beruházási elképzelései megvalósításához – magánszemélytől kölcsönt vett fel. A kölcsönszerződés értelmében ezért a magánszemélyt a jegybanki alapkamat plusz 5 százalék mértékű kamat illeti meg. A vállalkozás által fizetett kamatból a szja-törvény értelmében 16 százalékos mértékű személyi jövedelemadót kell levonni. Azonban az egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség tekintetében nem tudjuk eldönteni, hogy 1.) Milyen mértékű eho terheli a kamatjövedelmet? 2.) Az ehót a magánszemély kamatjövedelméből kell levonni, vagy a kifizetőt terheli? Kérem szíves válaszukat.
Haszonkölcsön-szerződés kft.-ben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre nem találjuk a választ: egy áfa hatálya alá tartozó kft. haszonkölcsön-szerződést köt a kft. ügyvezetőjével a magánszemély birtokában lévő földdel kapcsolatban. A szerződésben 0 forintért adja át a magánszemély a kft. számára a föld használati jogát. A földhivatalban ezt 2013 nyarán jegyezték be. A kérdésem az lenne, hogy a kft. bevetette a területet, és ezzel kapcsolatban kb.1,5 millió forint áfás költsége merült fel 2013-ban. Nyilván csak 2014-ben realizálhat belőle árbevételt. Viszont 2014-ben a magánszemély visszavenné a földterületet. Ha visszakerül a földterület a magánszemély hasznosítási körébe 2014 nyarától, hogyan tudjuk elszámolni a kft.-ben a 2013-ban realizálódott áfás költségeket, és hogyan számoljuk el a 2014-ben realizált árbevételt, ami gabona értékesítéséből származik? Az ügyvezető magánszemély a kft. egyedüli tulajdonosának a férje. Köszönöm.
Nem hitte el a kölcsönszerződést az adóhatóság – döntött a Kúria Cikk
Tanúvallomások és nyilatkozatok álltak szemben adóhatósági adatokkal abban a vagyonbecsléssel kapcsolatos perben, amelyről a minap döntött a Kúria.