19 találat a(z) házépítés cimkére
5% áfa Kérdés
Építési telek értékesítése, szja-fizetés telekmegosztás után II. Kérdés
Ingatlanértékesítés után fizetendő adó számítása Kérdés
Ingatlan áfa Kérdés
Telek áfájának visszaigénylése Kérdés
Ingatlanvásárlás illetéke Kérdés
Csaldádi, baráti munkavégzés építkezésen Kérdés
Új családi ház építése – áfa-visszaigénylés 2019.12.31-ig Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély új családi ház építésénél 2019.12.31-ig – amennyiben megkapja a lakhatási engedélyt az ingatlanra – milyen módon tudja a saját erőből, banki hitel igénybevétele nélkül megvásárolt és felhasznált építési anyagok, eszközök áfáját visszaigényelni? Kihez kell fordulni, milyen nyomtatványok szükségesek a folyamat elindításához? Válaszát előre is megköszönve maradok tisztelettel: Lukácsné
Befejezetlen házépítés számvitele II. Kérdés
Tisztelt Kneitner Lea! Korábban már kérdeztem, hogy építőipari cégünk 2018-ban néhány készülő házra adásvételi szerződést kötött. Előző kérdésemből kimaradt, hogy amennyiben a vevők foglalót és vételár előleget fizettek tavalyi évben (és nem vételárrészletet), akkor az is már árbevételt képez, vagy a vételár előleg és a foglaló nem számít árbevételnek tavalyi évben? Tisztelettel.
Befejezetlen házépítés számvitele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni. Építőipari cégünk házakat épít eladásra. Az építkezés 2018-ban kezdődött, néhány házra adásvételi szerződést kötöttünk. A szerződés szerint a vevők foglalót és vételárrészleteket fizetnek a szerződésben meghatározott ütemezés szerint. Az átadás, birtokbaadás 2019. évben fog megtörténni. A telkek cégünk tulajdonában vannak, a házakat alvállalkozó építi. Kérdésem, hogy az árbevétel mikor keletkezik? Az átadáskor, azaz az idei évben, vagy már a vételárrészletek is bevételt képeznek és esetleg ezzel szemben az arányos ráfordítást el kellene számolnunk? Tisztelettel.
Telek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély, aki telektulajdonnal rendelkezik, ügyvéd előtt megállapodást kötött egy építőipari vállalkozóval, hogy a telekre egy családi házat építenek értékesítési céllal. A vállalkozó biztosítja az anyagköltséget és a munkaerőt, a magánszemély pedig a telket. A ház felépítését követően értékesítik, és a haszonban 50–50 százalékban osztoznak. Kérdésem, hogy az ingatlanértékesítésekor kell-e áfát fizetni, illetve magánszemélyként a 15 százalékos szja mellett kell-e még ehót fizetni. Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Családi ház kivitelezésének áfája Kérdés
Tisztelt Bartha László! Az alábbi kérdés merült fel: Magánszemély megrendelő generálkivitelezői szerződést kötött egy építési vállalkozóval családi házának megépítésére. A ház 60 százalékos készültségi fokon áll. A magánszemély felbontotta a szerződést a kivitelezővel, mert nem volt megelégedve a munkájával, és keresett egy másik kivitelezőt, akivel szerződni szeretne a háza befejezésére. Az első vállalkozó 5 százalékos áfakulccsal állított ki számlákat a magánszemély megrendelő felé. Kérdésem az lenne, hogy az új kivitelező milyen áfakulccsal állíthatja ki a számláit? Az Ön írásában ezt olvastam:" A létrehozott ingatlan a jogosult részére átadásra kerül. Az 5%-os adókulcs vonatkozik a szerkezetkész, félkész, kulcsrakész állapotban történő átadásra is, illetve mindazon részmunkákra kiterjed, amelyeket az ingatlan szerződésszerű átadásához a vállalkozónak teljesítenie kell. -A kérdésében leírtak alapján ezen feltétel feltehetően teljesül." Mi alapján kell eldönteni, hogy 5 vagy 27 százalékos áfát kell felszámítanunk, ha megfelel az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 3. számú melléklet 86. § (1) bekezdés j) pontja és a 10. § (1) bekezdés d) pontja alapján az 5 százalékos adókulcs alkalmazási feltételeinek?
Házépítés áfája Kérdés
Magánszemély a saját telkére építtet egy építőcéggel (kivitelezővel) egy félkész – értem ezalatt, hogy a belső szerelések nélkül –, de kívülről teljesen kész házat, akkor mennyi az áfa: 5 vagy 27 százalék? Válaszukat köszönöm.
Építőipari generálkivitelezés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari generálkivitelező házépítést vállal. A házat alvállalkozó építi, a házépítéshez szükséges alapanyagokat a generálkivitelező veszi. Az alvállalkozóval fordított adózás szerint számol el. Az alapanyagokat veheti-e áfásan és igényelheti-e vissza az áfarészt, vagy arra is a fordított adózás szerint kellene eljárnia? Köszönettel.
Áfa-visszaigénylés kulcsrakész lakóház tekintetében Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Egy 2014. szeptember 5-én köttetett vállalkozói szerződés alapján megépült, de még lakhatási engedéllyel nem rendelkező, bruttó 165 négyzetméteres családi házra vonatkozóan az áfa-visszaigényléssel kapcsolatban fordulok Önhöz kérdésemmel. A fent említett szerződés 1.1 pontja szerint „Megrendelő megrendeli a Megrendelő tulajdonában lévő, … hrsz.-ú természetben … településen lévő építési telken egy könnyűszerkezetes, a szerződés mellékletét képező Építési Engedélyes Tervdokumentáció szerinti egyszintes lakóház kulcsrakész állapotban történő felépítését jelen szerződés rendelkezései alapján”, továbbá a 2.2 pontja szerint „A szerződő felek ütemezett fizetésben állapodnak meg. ...”, valamint 3.7.5 pontja szerint „46 nm csempe- (az anyagok megvétele az építtető feladata és költsége kivéve a járulékos anyagokat pl.: ragasztó, fugázó) és 111 nm járólapburkolat (az anyagok megvétele az építtető feladata és költsége kivéve a járulékos anyagokat pl.: ragasztó, fugázó) elkészítése”. Kérdésem az lenne, hogy a fenti pontok alapján a lakóház a vállalkozó általi kivitelezésével és az anyagvásárlással kapcsolatos, 2015-ben kiállított számlák tekintetében én és a feleségem, mint magánszemélyek és megrendelők jogosultak vagyunk-e áfa-visszatérítésre? Én jelenleg külföldön dolgozom, de a párom többéves, bejelentett magyar munkaviszonnyal jelentkezik. Válaszát előre is köszönöm!