97 találat a(z) felvásárlási jegy cimkére

Felvásárlási jegy őstermelő szám nélkül Kérdés

Hogyan kell bevallani az olyan felvásárlási jegyeket, amelyeken nincs őstermelő szám? A Felvásárlási program nem engedi rögzíteni őstermelői szám nélkül. Azért nincs, mert ügyfelünk mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki alanyi mentesség mellett kompenzációs felárra tart igényt,a törzsadatlapja szerint. Őstermelői igazolványt nem kérhet, mert azonos tevékenységet nem folytathat egyéni vállalkozóként és őstermelőként egyaránt. Mi a megoldás?

Felvásárlási jegy Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar alanyi adómentes egyéni vállalkozó lengyel őstermelőtől (a lengyel őstermelő nem rendelkezik közösségi adószámmal) vásárolt magyar felvásárlási jeggyel árut. A lengyel őstermelőnek nincs közösségi adószáma. Kérdéseim a következők: Vásárolhat-e a vállalkozó magyar felvásárlási jeggyel közösségen belüli őstermelőtől árut? Ha igen, akkor az áfát ki, hol és milyen mértékben köteles megfizetni? Milyen bevallásokat kell beadni? Importáfát, ha jól gondolom, nem kell fizetni, mert ez nem harmadik ország. Van-e bármilyen egyéb adó, amit az ily módon behozott termék után meg kell fizetni? Köszönöm!

Felvásárlási jegy jelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Élelmiszerbolt kft.-ként működik és felvásárlási jeggyel vásárol zöldségfélét. Ebben az esetben jelenteni kell a '08-as bevallásban az őstermelő, családi gazdálkodó adatait? Köszönettel.

Kompenzációs felár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jár-e kompenzációs felár annak az áfaalany egyéni vállalkozónak, aki mezőgazdasági őstermelő is? Az elszámolást felvásárlási jegy vagy FAD-os számla ellenében végezzük el? Válaszukat előre is köszönöm!

Felvásárlási jegy Kérdés

Adott egy családi gazdaság, amely mézet értékesít. Választott adózás: alanyi mentes + kompenzációs felár. A vevők között több olyan is van, akinek rendszeresen több százezer Ft-ért ad el árut. Ezek a vevők nem akarnak kiállítani felvásárlási jegyet, kényelmesebb nekik, ha kapnak egy alanyi mentes számlát. A családi gazdaság viszont jobban szeretné a felvásárlási jegyes értékesítést, mivel nem szeretne áfakörbe átcsúszni. Kérdésem, hogy van-e olyan törvény, amire hivatkozva a felvásárlók kötelezhetőek lennének a felvásárlási jegy kiállítására?

Számla vagy felvásárlási jegy? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Áfa tv. 197. § (1) bekezdésében leírja a mezőgazdasági tevékenységet folytató fogalmát, feltéve, hogy nem élt jogállása megváltoztatásának jogával. A kérdésem az lenne, hogy az általános szabályok szerinti áfaalany (aki egyébként mezőgazdasági tevékenységet folytat teáor szerint,) ha terményt vásárol egy kompenzációs felárra jogosult mezőgazdasági termelőtől, akkor felvásárlási jegyet kell hogy kiállítson, vagy a termelő ad neki alanyi mentes számlát? Válaszát köszönöm.

Részesművelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk gyümölcstermesztéssel foglalkozik. 2017-ben a gyümölcsös művelését részesművelés keretében szeretnénk megoldani, amely tevékenységbe munkaviszonyban álló dolgozóinkat vonnánk be, természetesen, aki erre tud vállalkozni munkaidőn túl. A részesművelés a mi elgondolásunk szerint abban testesülne meg, hogy meghatározott, elsősorban gépi munkákat a kft. végezne, míg a kézi munkák elvégzése a dolgozó feladata lenne. A termésen meghatározott arányban (pl. 60-40%-ban) osztozna a kft. és a dolgozó. A dolgozót megillető hányadról felvásárlási jegy kerülne kiállításra és így történne a kifizetés. Ez a művelési módszer számunkra azért lenne előnyös, mert a dolgozó, bevonva családtagjait, elvégezné a kézi munkálatokat - megfelelő ellenőrzés mellett -, és a kft. munkaerőgondjai is enyhülnének. Jogilag járható-e ez az út? Várom szíves válaszát.

Őstermelő-felvásárlási jegy Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Vállalkozásunk felvásárlási jegyet állított ki őstermelőnek, de később kiderült, hogy az őstermelői igazolványában nem szerepel az adott termék (szőlő), csak gyümölcsös, és azon belül alma termésűek és csonthéjas szilva. Az lenne a kérdésem, hogy a kiállított felvásárlási jegyben feltüntetett kompenzációs felárat visszaigényelhetjük-e? Vagy mi a teendő ez esetben? Köszönöm

Elhunyt őstermelő terménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Telephelyünkre egy idős őstermelő hölgy behozott több tétel kukoricát. Az aratás után elszámoltunk volna vele, meg akartuk venni az árut, de sajnos mire a felvásárlási jegy kiállítására került volna sor, a néni meghalt. A fia szintén őstermelő (nem közös igazolványuk volt), ilyenkor ő, mint örökös értékesítheti nekünk a terményt? Esetleg még a néni nevére kiállíthatunk felvásárlási jegyet ezekről a tételekről? Ez esetben ki írja alá, és kinek utalhatjuk az ellenértéket? Hagyatéki tárgyalás még jó néhány hónap múlva lesz csak... Addig is mi ilyenkor a teendő, mi történik az elhunyt őstermelő már megtermelt terményeivel, ki rendelkezhet felette? Válaszát előre is köszönöm! Biró Katalin

Tenyésztőtől kutyafelvásárlás II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban feltett, azonos című kérdésemre szeretnék pontosítást kérni: Abban az adott kérdésben kérem segítségét, hogy FELVÁSÁRLÁSI jegyet vagy VÉTELI JEGYET vagy MÁS EGYÉB SZÁMVITELI BIZONYLATOT kell kitölteni a felvásárló cégnek, ha a kérdésben megjelölt magánszemélyek azt nyilatkozzák, hogy nem üzletszerű a tevékenység? Köszönöm válaszát!

Családi gazdálkodó – bérbeadás, bérmunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem családi gazdálkodóra vonatkozik. Családi gazdaság a tulajdonában lévő traktort bérbe szeretné adni egy egyéni vállalkozónak, aki bérmunkát vállalna vele. Megteheti-e ezt, és ha igen, hogyan dokumentálják le? Mind a ketten alanyi mentes státuszban vannak áfa szempontjából. A családi gazdálkodó, ha nem adhatja bérbe a traktort, akkor ugyanezen traktorral végezhet-e bérmunkát másoknak, vagy sem? (Mezőgazdasági bérmunka lenne, betakarítás.) A családi gazdálkodó kompenzációs feláras és alanyi adómentes. Hogyan szabályszerű a bérmunkát lepapírozni (számlát állít ki vagy felvásárlási jegyet kap a családi gazdálkodó? Egyáltalán mi az, ami a bérmunka fogalomba beletartozhat? Válaszát előre is köszönöm.

Közös őstermelői igazolvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolvánnyal értékesít az eladó, ami az anya nevén van. A fiú fel van tüntetve az őstermelőin, mint családtag. Az állat a fiú nevén van, így a felvásárlásit az ő nevére kell kiállítani, az ő adóazonosítójával. Szükséges-e a fiúnak külön adószám az értékesítéshez? Vagy, ha az állat a fiú nevén van, attól az anya nevére lehet kiállítani felvásárlási jegyet? Válaszukat előre is köszönöm.

Őstermelői értékesítés bizonylatolása Kérdés

Tisztelt Cím! Egy mezőgazdasági őstermelő (családi gazdaság), aki kompenzációs felárra jogosult és nem áfaalany, méhészettel foglalkozik, és ebből eredően méhcsaládot értékesít kaptárral egy egyéni vállalkozónak, aki áfaalany, és szintén méhészettel foglalkozik. A kérdésem az lenne, hogy a méheket vásárló egyéni vállalkozó állíthat-e ki felvásárlási jegyet? Az áfatörvény 200. paragrafusa vonatkozik-e a méhészettel foglalkozó egyéni vállalkozásra (vásárló)? Köszönöm.

Bosszankodnak a felvásárlók: kell-e betétlap az őstermelőknek? Cikk

Be kell-e mutatniuk a termelőknek az értékesítési betétlapjukat is a felvásárlási jegyek mellett terményeik eladásakor, és érheti-e hátrány – például az áfa visszaigénylésekor – a felvásárlót, ha az eladó nem kívánja átadni a betétlapját – kérdezte olvasónk? Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.

Felvásárlási jegyhez értékesítési betétlap? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felvásárlási jeggyel kapcsolatban kérem állásfoglalásukat. Egy áfaalany belföldi társaság állatfelvásárlással foglalkozik. Az állatokat mezőgazdasági termelőktől veszi Magyarország egész területéről. Ehhez felvásárlási jegyet állít ki kompenzációs felárral számolva a vételárat. A felvásárlási jegyek mellé eddig mindig kértük a termelő értékesítési betétlapját másolatban. Az elmúlt hónapokban nagyon sok ellentmondásba ütközött a társaság az eladókkal ez ügyben. Az ország egyik részén elfogadja az eladó, hogy átadja nekünk az értékesítési betétlapot, más területen szerintük nem kell átadni. A felvásárlási jegy nyomtatványon az eladó aláírásával nyilatkozik arról, hogy ezt az értékesítést ő saját maga felvezeti az értékesítési betétlapjára. Kifizetőként mikor járok el helyesen? Ha kérem, vagy nem szükséges kérnem? Ez a kérdés érinti az áfa-visszaigénylésemet is, hiszen a kompenzációs felárat visszaigénylésként beállítom az áfabevallásomba. Továbbá érint szja-szempontból is, hiszen kifizetőként a bizonylaton nincs vállalkozóiigazolvány-szám, ami alapján eltekinthetek az szja levonásától, valahogy igazolnia kellene a jogállását. Ha nem elég a nyilatkozat a felvásárlási jegyen, és továbbra is kérnem kell az értékesítési betétlapot, akkor ezt melyik törvényrész vagy jogszabály írja elő a társaságnak vagy a termelőnek? Mire hivatkozzak a termelőnél? Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Letiltás további kamat számítása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink