9 találat a(z) földbérlés cimkére
Termőföldbérlés: fontos változás 2022-ben Cikk
Idén január 1-jétől a termőföld bérleti díját banki átutalással vagy belföldi postautalvánnyal kell megfizetni, tehát megszűnik a készpénzes fizetés lehetősége. Az új szabályt nemcsak az újonnan kötött, vagy ezután módosítandó szerződések esetén kell alkalmazni, hanem a korábban megkötött és jóváhagyott szerződésekre is vonatkozik, amennyiben a haszonbérlet ellenszolgáltatása pénzfizetés.
Családi mezőgazdasági társaság elszámolási kérdés Kérdés
Felülírhatják a haszonbérleti szerződéseket a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások Cikk
Lejártuk előtt megszüntethetők a haszonbérleti szerződések a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások miatt a Nemzeti Földalapról szóló 2010. évi LXXXVII. törvény napokban hatályba lépett módosítása nyomán. Az érintett bérlőkkel az állam – a későbbiekben rendeletbe foglalt szabályok szerinti – kompenzációs megállapodást köthet.
Szja – földhaszonbérlet Kérdés
Termőföld bérleti díja Kérdés
Termőföldbérlet – áfa Kérdés
Tisztelt Szakérő! Mezőgazdasági kistermelő magánszemély termőföldet ad bérbe egyéni vállalkozásnak (5 éves szerződésben rögzített időtartamra). A mezőgazdasági kistermelő és az egyéni vállalkozó is áfaköteles (általános áfaszabályok szerint adózik). Eddig úgy számlázta a kistermelő a bérleti díjat az egyéni vállalkozó felé, hogy XYZ forint plusz 27% áfa. A bérbeadó befizette az áfát, az egyéni vállalkozó pedig visszaigényelte. Ez így helyes volt? Vagy áfamentesen kellett volna számláznia az őstermelőnek? Önellenőriznie kell ilyenkor az előző évet? Vagy mik a lehetőségei, mi a teendője? Köszönettel.
Feles haszonbérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás családi gazdálkodó terményben fizeti meg a földbérleti díjat, szerződés szerinti mértékben. A kérdésem az lenne, hogy mint bérlő, köteles vagyok-e számlát kiállítani az átadott terményről? Köszönöm válaszát! Kovács Adrienn
Iparüzési adó megosztása Kérdés
Mezőgazdasági termelő vállalkozás több önkormányzat területén bérel termőföldet, telephelye nincs az adott településeken. Kell-e a bérelt terület miatt az adott településen adót fizetni, ha igen, hogyan osztom meg az adóalapot? (Árbevétel 100 millió fölötti.) Meghatározható-e a telephely az alábbiak szerint: telephely minden olyan üzleti létesítmény is, amely teljesíti az alábbi négy feltételt: – az üzleti létesítmény az adóalany tulajdonában, birtokában, használatában van, azaz az adózó jogosult-ellenérték fejében, vagy anélkül rendelkezni azzal, – az üzleti létesítmény ingatlan jellegű (épület, építmény, telek), – ott folyik vállalkozási tevékenység (akárcsak az adóév egy részében) és – lévén, hogy a vállalkozási tevékenység alapvetően emberi tevékenység, a telephelyen az adózó, annak alkalmazottja, társaság esetén tisztségviselője munkarend szerint "állandó" jelleggel-munkát végez, vagy a telephelyen kívüli munkavégzés esetén onnan munkát végezni indul. Igaz-e a következő: Amennyiben a bérelt helyiségben nem történik üzleti tevékenység, illetve a társaság alkalmazottai nem onnét indulnak naponta munkavégzésre, az iparüzési adó szempontjából nem keletkezik telephely, és nem merül fel adófizetési kötelezettség sem? A bérelt földterületen kívül – melyet megmunkálnak különböző gépekkel –semmilyen tárgyi eszközzel nem rendelkeznek az adott településen, a munka elvégzése után továbbmennek a következő területre. Az irányítás a székhelyről történik. Kérem mielőbbi segítő válaszát
Földbérlet: zűrök a szabályozásban Cikk
Önhibáján kívül nem tudta nyilvántartásba vetetni magát számos társas agrárvállalkozás a földhivataloknál, mert ellentmondásban állt egymással a tavaly nyáron elfogadott új földforgalmi törvény és az ahhoz kiadott idei végrehajtási kormányrendelet – írja az agrárszektor.hu.