20 találat a(z) egyenes adózás cimkére
Művelési ág alól kivonás alatt álló földeladás áfája Kérdés
Munkaerő-kölcsönzés áfája: fordítottból egyenes Cikk
Egy régóta húzódó, munkaerő-kölcsönzési szolgáltatásokkal kapcsolatos áfakérdésben döntött az elmúlt hetekben az Európai Bizottság. A döntés következtében 2021. április 1. napjától a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó magyar áfaelőírások szűkebb körben teszik lehetővé az úgynevezett fordított adózást, a legtöbb esetben egyenesen fognak adózni ezek a szolgáltatások.
Terület-előkészítési munka fordított vagy egyenes adós Kérdés
Osztrák-magyar számlázás Kérdés
Hídépítés Kérdés
Kültéri bútorok telepítése – áfa Kérdés
Áfa-regisztrált felé történő számlázás. Kérdés
T. Szakértő! Ügyfelem egy áfa-regisztrált német cég felé állít ki számlát, mely cég napelempark kiépítésével foglalkozik. Ügyfelem az alábbi tevékenységekre állít ki számlát: "szintezés (földmunkálatok), kábeltelepítések anyagokkal együtt, földalatti kábelek tesztelése, csatornakiegyenlítés, illetve van amin csak a mérföldkő van megnevezve, de ezekben is minden, az anyagok is meg a munkálatok is beletartoznak" Egyene sadózással, vagy fordított adóval kiállított számla a helyes?
Előleg az áfában – adóztatás, árfolyam, összesítő jelentés Cikk
Mikor adóztatási tényállás az előleg, mikor csupán egy finanszírozási kérdés, illetve mi minősül egyáltalán előlegnek? Ezen kérdésekre keresem a választ jelen cikkemben.
Takarmány értékesítéséhez kapcsolódó szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kukoricaértékesítés történt két cég között. Mindkét vállalkozás áfafizetésre kötelezett, így fordított adózással történt az értékesítés. Az értékesítésre vonatkozó megállapodásukban kikötötték, hogy amennyiben a vevő cég a termék továbbértékesítése során minőségi kifogás miatt kevesebb árat tud érvényesíteni, mint várható volt, "kártérítés" címén – mondhatjuk, az elmaradt hasznot –leszámlázza a vevőnek. Ezen ügylet számlázásakor az egyenes vagy a fordított adózási mód a helyes? Köszönettel: Gyűgyi Tiborné
Bontás tudomásulvételi eljárás nélkül Kérdés
Társaságunk a tulajdonában lévő ingatlanon felépítmények és térburkolat bontásával bízott meg egy vállalkozót. A bontási munkák számlázásával, áfakötelezettségével kapcsolatos a kérdésünk. Meghatározott bontási szolgáltatások az építési jogszabályok alapján már 2013. január 1. óta nem engedélykötelesek, hanem csupán hatósági tudomásulvételhez voltak kötve. 2016-ban azonban újra változtak a szabályok. A 156/2016 (VI.13.) kormányrendelet hatályon kívül helyezte az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről szóló 312/2012 (XI. 8.) kormányrendelet 46. alcímét (59. §, 60. §, 60/A §) és ezzel 2016. április 14-étől megszűnt a bontási tevékenység megkezdésének tudomásulvétele iránti eljárás. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi szabályozás szerint az építési engedélyhez nem kötött bontási tevékenység megkezdését nem kell bejelenteni az építésügyi hatósághoz tudomásulvétel céljából. A kérdéses munka nem engedélyköteles és nem bejelentésköteles. A bontást mindenféle bejelentés nélkül elvégezheti társaságunk, illetve az azzal megbízott vállalkozó. Sem építési naplót, sem kivitelezési dokumentációt nem kell vezetni ehhez a munkához. Az építésügyi jogszabályok változásával és a tudomásulvételi eljárás megszüntetésével kapcsolatban az áfatörvény tudomásunk szerint nem változott. Így kérdésünk az, hogyan kell az áfakötelezettségét megítélni ennek a bontási munkának, hogyan kell a vállalkozónak számláznia, egyenes, vagy fordított adózás alkalmazásával?
Ingatlanértékesítés Kérdés
Társaságunk meg kíván vásárolni egy 14 hektár területű ingatlant. Az ingatlannyilvántartás szerinti jogállása: "kivett és udvar és bázisállomás". Az ingatlanon egy 20-30 négyzetméteres épület és egy mobil hálózati torony található. Az eladó ragaszkodik az áfás számla kiállításához, mert véleménye szerint építési telekről van szó, mivel az ingatlan területéhez képes elhanyagolható a felépítmény nagysága és egyébként az ingatlan megfelel az áfatörvény 259. § 7. pontjában foglaltaknak. Véleményünk szerint viszont a terület nagyságától és az azon lévő felépítmény területének arányaitól függetlenül kell az áfakötelezettséget megítélni, és mivel az ingatlan nem üres, van rajta - ugyan minimális nagyságú - felépítmény, ezért beépített ingatlannak minősül. A felek éltek az áfatörvény 88. § (1) bekezdése szerinti választási lehetőséggel, a fordított adózás feltételeinek megfelelnek. Kérdésünk, hogy a fenti ingatlan értékesítése során, az egyenes vagy a fordított adózást kell-e alkalmazni?
Építőipari többletmunka egyenes/fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk hatósági engedélyköteles építőipari kivitelező (142.(1) b)) munkát vállalt, melyet alvállalkozókkal végeztetett. A projekt lezárult, és minden résztvevő fél a fordított áfás számláját kiállította. Most szeptemberben utólag a projekthez kapcsolódóan többletmunkaként felmerült egy egyéb szerelési munka, melyet a Megrendelő nem térít meg Társaságunk felé. Az alvállalkozó egyenes áfával leszámlázta a díját, melyet Társaságunk a projekt zárását követően (2 hónappal később) többletmunkaként kénytelen befogadni. Kérdésem, hogy a többletmunka egyenes, vagy fordított áfa tartalommal fogadható be?
Ingatlanértékesítés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég 2016-ban ingatlan adásvételi szerződést kötött egy üzlethelyiség megvásárlására. A szerződésben rögzítették, hogy az eladó tulajdonát képezi egy kivett étterem és iroda, raktár, udvar, gazdasági épület besorolású ingatlan, a gyakorlatban egy csarnok. AZ eladó vállalta, hogy ezen épület részeit lebontja, teljes mértékben átalakítja, melynek eredményeképpen az épületben összesen 36 db kb. 84 m2 alapterületű üzlethelyiséget alakít ki. Az átalakításra a jogerős építkezési engedély rendelkezésre állt. A felek megállapodtak, hogy ezen épületben a szerződés mellékleteként csatolt alaprajz szerint (az alaprajz tartalmazta a kivitelezési munkák ütemeit) az 1. sz. üzlethelyiséget a vevőnek eladja. A vételárból egy részletet foglaló címén, egy második részletet vételárelőleg jogcímén kellett megfizetni, amely tételekről az eladó fordított áfás számlát állított ki. Az eladó az ingatlan értékesítési és bérbeadási tevékenységét egyebekben adókötelessé tette. Az üzlethelyiség 2017. júniusban készült el, ekkor történt meg a használatbavételi engedély beszerzése. Az eladónak milyen számlát kell kibocsátania az ingatlan értékesítéséről, egyenes adózású, vagy fordított adózású számlát? A vevőnek nincs olyan jogállása, melyek alapján az áfa fizetése tőle nem követelhető. A korábban kibocsátott számlák a foglalóról és előlegről helyesen voltak kiállítva, hogy fordított adózást tüntettek fel rajta? Válaszát köszönöm.
Áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általunk könyvelt építőipari cég építésiengedély-köteles munkáihoz igénybe vesz anyagmozgatásra alvállalkozókat. Kérdésünk: a targoncahasználatot, a daruzást, a rakodást hogyan számlázzák felénk? Az egyenes vagy a fordított adózás szabályai szerint? Válaszukat előre is köszönjük.
Számlázás felszámolás alatt álló cégnek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari cég a fordított adózás szabályai szerint számlázott egy másik cégnek építőipari munkálatokra vállalkozói díjat, azonban a vevő időközben "felszámolás alatt " álló lett. (Felszámoló cég lett a képviseletre jogosult.) Kérdésünk: a hátralévő vállalkozói díjat hogyan számlázzuk le? Egyenes adózás szabályai szerint vagy a fordított adózás szabályai szerint? Válaszukat előre is köszönjük.