65 találat a(z) egyéni ügyvéd cimkére

Egyéni ügyvéd átalakulása ügyvédi irodává Kérdés

Egyéni ügyvéd Kérdés

Egyéni vállalkozó – egyéni ügyvéd Kérdés

Alanyi adómentes katás vállalkozó harmadik országbeli szolgáltatásnyújtása Kérdés

Egyéni ügyvéd – Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvédnek nyilvántartott fejlesztési tartaléka van. Hosszú időtartamra irodát szeretne bérelni. Van-e valamilyen lehetőség a fejlesztési tartalék felhasználásráa, az ingatlan megvásárlása nélkül? Például kizárólagos bérleti jog vagy valami hasonló, ami mint inmateriális jószág aktiválható? Szíves válaszukat köszönöm!

Egyéni ügyvéd tevékenységének befejezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd jelenleg katás. Ügyvédi tevékenységét befejezi, az ügyvédi kamarának visszaadja a pecsétjét. Ezután indítana egy "normál" egyéni vállalkozást, ügyviteli tanácsadás és egyéb tevékenységekkel. Ez az egyéni vállalkozása lehet-e katás adózású az indításkor? A katatörvény 4. § (3) bekezdésének tiltó rendelkezése rá is érvényes-e, vagy nem? Egyéni ügyvédként jogilag nem egyéni vállalkozó, nincs benne a nyilvántartásban, csak adózásilag az. Ebben a szituációban mi a helyes eljárás? Válaszukat előre is köszönöm. Üdv.: B.E.

Egyéni ügyvéd és egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katás, alanyi áfamentes egyéni ügyvéd vagyok, főállásban. Emellett további (nem összeférhetetlen) tevékenységet is kívánok végezni egyéni vállalkozóként, amihez bejelentkeznék majd az ügysegéden. A Kata tv. 2. § 5. pontjának rendelkezései szerint az egyéni ügyvéd a Kata tv. alkalmazásában egyéni vállalkozónak minősül. Jól gondolom-e, hogy az egyéni ügyvédi és az egyéni vállalkozói tevékenységet egy adószámmal tudom végezni, azaz meglévő adószámmal kérhetem az egyéni vállalkozóként történő nyilvántartásba vételt? Jól gondolom-e továbbá, hogy mint főállású katás ügyvédnek az ügysegéden történő egyéni vállalkozói tevékenység indításakor az adózói nyilatkozaton a katát nem kell ismételten választanom, még „nem főállású kisadózó” megjelöléssel sem? Kérdésem továbbá, hogy a főállású katás ügyvédként megfizetett 50 ezer forintos tételes adón felül kell-e további adót fizetnem az egyéni vállakozóként történő regisztrálás miatt? (Az ügyvédi és a vállalkozói tevékenységből elért bevételem összesítve is a katás értékhatár alatt maradna.) Válaszukat előre is nagyon köszönöm.

EU-n belüli számlázás kata és alanyi áfamentesség mellett Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katás, alanyi áfamentes egyéni ügyvéd vagyok, főállásban. A kérdésem az lenne, hogy mire kell ügyelnem, ha az EU más tagállamában élő magánszemély részére állítok ki számlát? Azaz más tartalom kell-e a számlára, vagy más adózás alá esik-e, mint amikor magyar magánszemélynek nyújtok ügyvédi szolgáltatást? Mi a helyzet akkor, ha az EU más tagállamában működő jogi személy részére állítok ki számlát? Szükséges-e bármilyen speciális bejelentés ezekhez? Beleszámít-e a fenti szolgáltatásokért kapott ügyvédi díj az alanyi áfamentesség összeghatárába? Válaszukat előre is nagyon köszönöm.

Kivás ügyvédi iroda átalakulása Kérdés

2017.12.31-én a kiva hatálya alá tartozó ügyvédi iroda átalakult két egyéni ügyvédé, akik a kata alá jelentkeztek be. Az egyik ügyvéd viszi tovább az irodát –az ügyvédi kamara határozatában foglaltak alapján jogutódként –, a másik pedig mint vagyoni befektető szerepel. Kérdésem az, hogy milyen formában kell lezárni a 2017. évét az ügyvédi irodának, mi lesz a sorsa a vagyonnak, hogyan számolom el a kötelezettségeit és a követeléseit, a 2017. évet érintő kifizetéseket, és mi a sorsa a megkötött és jelenleg is élő eltartási szerződéseknek?

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, melyben kérem szíves segítségét. Egyéni ügyvéd (tehát egyéni vállalkozóként viselkedő ügyvéd) ingatlant szerzett be 2013-ban. Az ingatlan-nyilvántartásban nincs arra mód, hogy egyéni vállalkozó szerzését jegyezzék be, csak arra, hogy mint magánszemély szerezzen tulajdont. (Cégnél ez ugyanakkor lehetséges.) Az ingatlant a vállalkozás kimutatta a könyveiben, és értékcsökkenési leírást számolt el utána minden évben, egészen tavaly őszig, amikor értékesítette az ingatlant. Álláspontom szerint a vállalkozás bevételei között kell számot adnom arról, hogy a vállalkozás tárgyieszköz-értékesítésből származó egyéb bevételt szerzett, amivel szemben az eddigiekben elszámolt amortizáció, illetve a kivezetett eszköz nyilvántartási értéke állhat. Bizonyos vélemények szerint van arra mód, hogy az ingatlannál érvényesíthető legyen az évek száma szerinti csökkentő tétel is, vagyis, hogy a lakóingatlannak minősülő ingatlanra (mivel a szerzést követő 4. évben történt az értékesítés) a vételár és az eladási ár közötti pozitív különbözet 30 százalékát vegyük csak figyelembe adóalapként. Úgy vélem, erre nincs mód, pont azért, mert a vállalkozás kimutatta a könyveiben ezt az eszközt. Kérdésem tehát hogy az amortizáció elszámolása mellett érvényesíthető-e az eltelt évek miatti csökkentő tétel? (Annak az elvnek a figyelembe vételével gondolom ezt, hogy kétszer nem számolhatok el költséget).

Ingatlan adózása megszűnéskor Kérdés

1998-ban egy egyéni ügyvéd ügyvédi irodává alakult át, és bevitte az ügyvédi irodába az egyéni ügyvéd vállalkozásában lévő ingatlant. Kérdésem: ha az ügyvédi iroda megszűnik, az ügyvédi irodának, illetve az ügyvédnek milyen adó- és illetékkötelezettségei lesznek az ingatlannal kapcsolatban?

Katás egyéni ügyvéd ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét az alábbi kérdésben: katás, alanyi mentes egyéni ügyvéd 2013-ban magánszemélytől használt ingatlant vásárolt ügyvédi iroda céljára. Most, 2017-ben ezt az ingatlant szeretné értékesíteni. Kérdésem az, hogy jelen esetben a vállalkozásból történő kivonás miatt keletkezik-e áfafizetési kötelezettség? Jelen esetben alkalmazható-e az áfatörvénynek az a pontja, hogy csak akkor kell áfát felszámítani, ha az ingatlanértékesítést adókötelessé tesszük? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel.

Kata egyéni ügyvéd ügyvédi irodává alakulása esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Jelenleg egyéni ügyvédként dolgozom, és mivel idén megszűnt a katás státuszom, jövő év végéig nem választhatom újra ezt az adózási formát. Felmerült az ügyvédi iroda alakításának lehetősége, mivel a katatörvény módosítása alapján jövőre ügyvédi irodák is lehetnek kataalanyok. Ezzel kapcsolatban korábbi kérdésemre a válaszukat köszönettel megkaptam, egy rövid kiegészítő kérdésem lenne azonban: válaszuk szerint az ügyvédi iroda, mint új adóalany kata alá bejelentkezhet. Önök szerint akadály-e az, hogy az ügyvédi iroda egyetlen tagjával szemben alkalmazandó a katatörvény 6. § szerinti korlátozás? Ügyvédi iroda esetén fennáll az az előírás, hogy legalább egy tagja katás adózó legyen? (Mint például egyéni cég esetén.) Tekintettel arra, hogy velem, mint egyedüli taggal szemben fennáll majd a katatörvény 6. §-a szerinti korlátozás? Mi történik ebben az esetben? Az ügyvédi iroda katát fizetne, az egyedüli tagja pedig szja szerint adózik? Vagy az iroda megfizeti a katát a tagja után (függetlenül attól, hogy a tagja ki van zárva a kata alól a 6. § szerint), és nincs más adóteher (kivéve iparűzési adó)? Köszönöm válaszukat. Veress Oszkár

Letéti számla kamata Kérdés

Egyéni ügyvéd szeretné megszüntetni a letéti számláját. Hogyan veheti fel a letéti számláján 20 év alatt összegyűlt lekötések kamatából származó összeget? A kamatokat minden évben bevételként leadózta. Jól gondoljuk-e, hogy felhalmozott összeget minden további adófizetés nélkül felveheti?

Ügyvédi iroda megszüntetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem meg szeretné szüntetni a társaságiadó-törvény hatálya alá tartozó ügyvédi irodáját, és a továbbiakban egyéni ügyvédként kíván tevékenykedni, katásként. Az iroda tulajdonát képezi egy személygépkocsi. A kérdésem az lenne, hogy melyik megoldás a kedvezőbb ügyfelemnek adózás szempontjából: ha az iroda megszüntetése előtt kiszámlázza magának az autót, ezzel bevételt generálva a cégnek, és a társasági adó szerint leadózza, illetve ha a végelszámolás befejeztével az övé lesz az autó tulajdonjoga, mivel egy személyben tulajdonosa az irodának? Utóbbi esetben gondolom, szja-fizetési kötelezettség keletkezik az autó értéke után. Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink