44 találat a(z) csökkentő tétel cimkére

Kiva - értékvesztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaság 2019. évi záráskor a vevők egyedi értékelése alapján az 1 000 e Ft értékű követelésére, amely 2016.11. 20-án járt le 50 százalék mértékű értékvesztést kíván elszámolni. 2019-ben a kiva adózási módot választotta. Kérdésem: a 2019. évi kiva alapjánál mit kell figyelembe vennie növelő és csökkentő tételként? Köszönettel!

Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozási jövedelmének csökkentése, II.rész Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária szakértő! Lehet nem volt egyértelmű a kérdésfeltevésem, de én nem a kisvállalkozói kedvezményről érdeklődtem, hanem a használt tehergépkocsi vétele esetén a vállalkozói osztalékalap 49/C § (8) bekezdése szerinti lehetőségről. Ebben az esetben is csökkentő tételként vehetem figyelembe? Kell a minimis támogatás táblázatba feltüntetnem? További évek amortizációja elszámolható? Eladási korlátozás fennáll?

Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozási jövedelmének csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozóm vállalkozói 2019. évi szja-val csökkentett jövedelme 2 millió forint. 2019.évben vett kizárólag vállalkozási tevékenységhez használt tehergépkocsit 3 millió forint értékben, melynek 2019. évi értékcsökkenése 30 000 forint volt. Vállalkozási jövedelmet csökkentő tételként 2 millió forintot levonhatom? Ez által nulla lesz a vállalkozói osztalékadó alapja és így nem fizet szociális hozzájárulási adót sem? Ezzel kapcsoltban a csekély összegű de minimis táblázatban kell valamit kitöltenem? Illetve még egy kérdés felmerült bennem. A következő években a tárgyévi amortizációt el lehet majd számolni? Ebben az esetben van bármilyen elidegenítési tilalom a következő évekre? Válaszukat előre is köszönöm!

Ingatlanértékesítés ,szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésem van. 1. 2018-ban ketten örököltek egy lakást. Az egyik örökös a másiktól megvásárolja a ráeső (50 százalék) tulajdonrészt. Kérdésem, hogy az értékesítő magánszemélynek van-e illetékfizetési kötelezettsége (mivel öröklésnél nem volt). A személyi jövedelemadó alapja pedig: eladási ár - öröklött ingatlan hagyatéki okiratban meghatározott értékének a ráeső része? 2. Egy magánszemély eladta lakását az egyik városban költözés miatt. A megkapott vételárból ki kellett fizetni a fennálló hitelét. A megmaradt összegből egy másik városban vásárol lakást (nem befektetési céllal). Hogyan alakul a személyi jövedelemadó alapja? Az eladási árból levonhatja-e az egy összegben visszafizetett hitel összegét, illetve beszámítható-e az új (olcsóbb) lakás vételára csökkentő tételként? Válaszukat előre is köszönöm: Boskó Lászlóné

1871-es bevallás kitöltése KIVA-ra áttéréskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk, egy kft. 2019. 01. 01-gyel áttért a kivára. A 1871-es bevallás 01-01-es lapján a 03-as és 04-es sorában mit kell szerepeltetni? Megegyezik a 1829-es bevallásban szereplő növelő és csökkentő tételekkel? Például számviteli értékcsökkenés növelő tétel, adótörvény szerinti értékcsökkenés csökkentő tétel stb.? A könyvelésben nyilvántartott időbeli elhatárolásokat nem kell szerepeltetni a 01-02-es lapon a kiegészítő adatok között? Köszönettel Nagyné

Eladásra épített lakások, alvállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. eladásra épít lakásokat, megbíz több kivitelező céget az építéssel (kőműves munkák, szakipari munkák, villanyszerelés....). A könyvelésben ezek alvállalkozók vagy egyéb szolgáltatás. Az iparűzési adó kiszámításánál ezek csökkentő tételek-e?

Számviteli törvény szerint egyösszegű értékcsökkenés elszámolásának lehetősége Kérdés

A társasági adóról szóló törvény lehetőséget ad a szabad vállalkozási zónában üzembe helyezett tárgyi eszköz egyösszegű értékcsökkenésének elszámolására. Kérdésem az, hogy az Szvt. erre lehetőséget ad-e, vagyis a társaságiadó-alap megállapításnál az egyösszegű értékcsökkenés-elszámolás hogyan viselkedik adóalap-növelő, illetve csökkentő tételként? Köszönöm szíves válaszukat ! Bényi Józsefné

Kiva, beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kivás kft. 10 millió forint értékű beruházást valósít meg. Elhatárolt vesztesége nem volt. Személyi jellegű kifizetés 10 millió forint, jóváhagyott, fizetendő osztalék 10 millió forint. A kivaalap meghatározásnál figyelembe vehető-e az új beruházás csökkentő tételként? Mennyi lesz a kivaalap? A NAV 2019. évi információs füzetének f) pontjában szereplő második példa ezt sejteti. Köszönöm a segítséget.

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt szakértő! Cégünk részben gyakorlati képzés szervezésével teljesíti szakképzési hozzájárulását. Számolhatunk-e a beruházási kiegészítő csökkentő tétellel, ha a tanulószerződés alapján folytatott gyakorlati képzésünk mellett van egy duális képzés keretében szerződött tanulónk is? Válaszát előre is köszönöm!

Előző évet érintő költségek a taóban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság a korai mérlegzárás miatt az előző évben, a mérlegkészítésig még be nem érkezett, de várható költségek miatt céltartalékot képzett. Tárgyévben beérkeztek a számlák, elszámolásuk megtörtént, mi a teendő ezekkel a társasági adó szempontjából? Jó-e a következő megoldás, vagy van még feladatom: a beérkezett számlák értékében a képzett céltartalékot feloldom, vagyis egyéb bevételként elszámolom, majd a társasági adó alapjának számításánál csökkentő tételként elszámolom? Előre is köszönöm szíves tájékoztatását!

Oktatói kiegészítő csökkentő tétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két cégben 10-10 fő tanulószerződéses tanuló képzését végezzük. Az oktatásukat az egyik cégben egy munkaviszonyban lévő, a másik cégben pedig egy vállalkozási szerződéssel foglalkoztatott oktató végzi. Kérdésem az, hogy csak a munkaviszonyban lévő oktató után számolható el az oktatói kiegészítő csökkentő tétel, vagy a vállalkozói szerződéssel oktatást végző oktató után is? Nem találtam a vonatkozó jogszabályban erre vonatkozóan bármiféle korlátozást. Illetve, 09. hónaptól kezdődően érvényesítjük a tanulók után a jogszabályban meghatározott szakképzési hozzájárulási kedvezményt, viszont az oktatói kedvezményt eddig nem vettük figyelembe. Emiatt szükséges a 9-10-11. hónapokat önrevízióznunk, vagy az oktatói kedvezmény egy összegben is beállítható a 12. havi elszámoló bevallásba? Köszönettel: Kriszti

Kivabevallás – Mentesített érték Kérdés

Kivabevallást készítek. 2017-ben a házipénztár értéke csökkent 1 millió 467 ezer forinttal. A 2017. évi nyitó házipénztár összege 1 millió 954 ezer forint volt. Jól gondolom-e, hogy csökkentő tételként 1 millió forintot vehetek figyelembe? Ha lehetséges, szeretnék gyors választ kapni. Köszönöm szépen.

Kivaalany beruházása banki kölcsönnel Kérdés

Ha a kivaalany számítástechnikai eszközöket szerez be zárt végű pénzügyi lízing segítségével, akkor a beruházás évében az önrész és az év végéig kifizetett törlesztőrészletek lesznek a csökkentő tételek, vagy a beruházás teljes bekerülési értéke, függetlenül attól, hogy a banknak még tartozik a törlesztőrészletekkel?

Egyéni vállalkozó – osztalékalap növelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretném válaszát kérni: egyéni vállalkozó 2016-ban 15 millió forintért vásárolt járművet. A negyedik negyedévre elszámolt 750 ezer forint értékcsökkenést, így 2016. évi adóbevallásában, adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételként (97. sor ) 14 250 000 forintot tüntetett fel. Kérdésem: 2017. évi bevallásában növelő tételként (91. sor) a 2017. évben értékcsökkenésként elszámolt 3 000 000 forintot kell feltüntetnie, és évente növelni, amíg értékcsökkenés van, vagy pedig a teljes 14 500 000 forintot kell figyelembe venni? Köszönettel: Vera

Áfa+tao kedvezmény lakásszövetkezetnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni szakértelmüket. Adva van egy lakásszövetkezet. Jelenleg nem tartozik az áfakörbe. 3 közös üzlethelyiség bérbeadásából jelentős bevétele származik. 2018-ban több milliós felújításokra szeretné költeni a felújításra elkülönített pénzét. Valamint pályázati úton is elnyert összeget. Ezzel a két összeggel tudunk végre több évtizede elhanyagolt épületet rendbe hozni. Az épület építészeti örökségvédelem alatt áll. Mivel a felújítási számlák jelentős összegű áfát tartalmaznak, ezért szeretne bejelentkezni az áfakörbe. Amit jól tudom, hogy év közben is megtehet? Ha ezt megtesszük, akkor az arányosítás szerint fogunk adózni? (A bérleti díjra felszámítom az áfát, a felújítási számlákból az arányos részt veszem figyelembe, ami nekünk igen jelentős kb. 40 százalékot jelent.) Valamint alkalmazhatom-e a Tao tv. 7. §-ának ide vonatkozó csökkentő tételeit is?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói támogatás lakáshitelhez

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Korhatár előőtti nyugdijas

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink