246 találat a(z) cégautó cimkére

Cégautóadó fizetése Kérdés

Egy kft. magánszemély tagjától bérelt 8703 vtsz. számú személygépkocsit, amellyel szállítható személyek száma 8 fő, a megengedett legnagyobb össztömege 2940 kilogramm. Kérdésem az, hogy ebben az esetben a cégnek vagy a magánszemélynek keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége?

Személygépkocsi áfája, ha a hasznosítás módja változik Kérdés

2017-ben cégautóként beszerzett személygépkocsi számlájában felszámított áfát a cég nem vonta le. 2019-től ezt az autót már nem cégautóként használja, hanem bérbe adja, erről áfás számlákat állít ki bérlő felé. Kérdéseim: 1. A bérleti időszakra vonatkozóan az áfatörvény 135. § (1)–(2) bekezdése alapján évvégén utólag levonhatja a beszerzéskori áfa 1/5-öd részét? 2. A fent leírt esetben, ha a bérleti időszak végén értékesíteni akarja a gépkocsit, az értékesítéskor kell-e áfát felszámítania?

Személygépkocsi ajándékozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk – nulla nyilvántartási értékű – cégautóját oda szeretné ajándékozni egyik munkavállalójának. Milyen adófizetési kötelezettségek merülnek fel a kft. és esetlegesen a magánszemély részéről? Köszönettel

Útnyilvántartás vezetése Kérdés

Céges autó magánhasználata esetén mely esetekben lehet eltekinteni az útnyilvántartás vezetésétől, ha egyáltalán az lehetséges?

Cégautó üzemanyagköltségének nyilvántartása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégem új cégautót vásárolt, melyet a telephelyről indulva használ hivatalosan. Szeretném megkérdezni, hogy milyen nyilvántartást kell vezetnie, az üzemanyag elszámolásához? Menetlevelet vagy útnyilvántartást, vagy valami mást? Magánhasználat feltételezése szóba kerülhet-e, ha a telephely a lakás, mely le is van jelentve? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Cégautó eladása Kérdés

Magánszemélytől saját használatra beszerzett személygépkocsi eladásakor az adóalany kft.-nek fel kell számítani az áfát? A gépkocsi megvásárlásakor az eladó magánszemély nem állított ki számlát, csak szerződést.

Háziorvos – OEP-finanszírozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi szolgáltató kft. főtevékenysége (kb. a bevétel 85-90%-ban) a háziorvosi szolgáltatás – MEP finanszírozással –, további tevékenysége neurológiai magánrendelés, illetve kórházban vállalkozói szerződéssel (számláz a kórháznak) reumatológiai rendelés. Ez a kft. most egy személygépkocsit vásárolt zárt végű lízing keretében. A cégautóadót megfizeti. A cégnek egy bankszámlája van, így a pénzforgalomban nincs elkülönülve az OEP-finanszírozott és a mindkettőt érintő kiadás. Kérdésem arra irányul, hogy az autóhoz kapcsolódóan felmerülő költségek elszámolásához kell-e bármilyen nyilvántartást vezetni az OEP-finanszírozás miatt? Jelenleg az el nem különíthető költségeket év végén az árbevétel arányában szoktuk külön 5-ös számlára átvezetni (ami a háziorvosi tevékenységen kívülre esik). Egy esetleges OEP-ellenőrzéshez elfogadható-e ez, illetve milyen előírás van ennek a szabályos elkülönítésére? A cég jóváhagyott osztalékának kifizetése sem ütközik akadályba az OEP szempontjából? Köszönettel: H. B.

Cégautó-eladás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társasági adó alá tartozó, alanyi adómentes, taxi szolgáltatással foglalkozó bt. 2008-ban lízingelt egy autót (akkor is alanyi mentes volt, nem igényelt vissza áfát, a kereskedő elengedte az áfa összegét az autóvételkor). A cég 2018-ban kifizette az autót, akkorra már abbahagyta a taxis tevékenységet. A bt. beltagja átvenné az autót. Kérdés, hogyan jár jobban: térítésmentes átadással vagy értékesítéssel? Áfa szempontjából mi a helyzet? Elég egy szerződés a bt. és a beltag között? Mire kell odafigyelni, hogy később egy NAV-ellenőrzésen ne legyen gond? Köszönettel.

Kiállíthat a vállalkozás saját magának számlát? Cikk

Áfás cég autószervizeléssel foglalkozik. A saját cégautójával karambolozott, a gépkocsit a saját szervizében javíttatja, a biztosító társaság csak számla után fizet. Kiállíthat a cég számlát saját magának cégautója javíttatási költségéről? A kiállított számla után befizeti az áfát, de le is vonhatja azt? – kérdezte olvasónk. Dr. kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

Autószerviz saját magának állíthat-e ki számlát? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben kérném a segítségét: Egy áfás cég autószervizeléssel foglalkozik, a saját cégautójával karambolozott, a gépkocsit a saját szervizében javíttatja, a biztosító társaság csak számla után fizet. A kérdésem az lenne, hogy saját magának kiállíthat a cég számlát a saját cégautójának javíttatási költségéről? A kiállított számla után természetesen befizeti az áfát, de le is vonhatja azt? Válaszát előre is köszönöm.

Társaság tulajdonában álló személygépkocsi útnyilvántartása Kérdés

Juhász úr július 20-ai cikkében ( https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Amit_a_kulfoldi_szakmai_ut_elszamolasarol_t_HHXUMT ) a társaság tulajdonában álló személygépkocsi kapcsán (cégautó adót is fizetnek utána) útnyilvántartási kötelezettségről, fogyasztási normáról ír, ha jól értettem a cikket. Nincs itt valami tévedés? Ezek a fogalmak a magánszemély tulajdonában lévő, a cég érdekében felmerült utaknál jöhetnek elő, nem? Köszönöm, üdvözlettel Varga Róbert vr@fortely.hu

Bérelt cégautó-magánhasználat és áfa levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk cégautót bérel (tartós bérlet), melyet az alkalmazottak használhatnak magáncélra is. A magánhasználat mértékét 25%-ban gondoltuk megállapítani, és a magánhasználatot a társaság nem kívánja megtéríttetni dolgozóival. Ebben az esetben, elsősorban a magáncélú használat, valamint áfalevonhatóság szempontjából érdekelne, de kérem, teljeskörűen (összegszerűen) szíveskedjen levezetni, hogyan készítjük elő könyvelésre a következő tételeket: gépjármű bérleti díja bruttó 120 000 Ft gázolaj vásárlás bruttó 25 000 Ft autópályadíj bruttó 10 000 Ft gépjármű mosatása 10 000 Ft Ebben az esetben kötelező-e az útnyilvántartás pontos vezetése? Válaszát és segítségét előre is köszönöm!

Cégautó értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cégünk (kft.) cégautóként használt személygépkocsiját szeretné értékesíteni, az érte kapott összeget beszámíttatná egy másik autó vásárlásakor. Az autót használt személygépkocsiként 2017-ben vásároltuk. A vásárláskor áfalevonás nem került szóba, az eladó magánszemély volt, így a beszerzésről számla nem, csak adásvételi szerződés készült. Kérdésünk: amennyiben értékesítjük ezt a személygépkocsit, az értékesítésről kiállított számlán kell-e áfát felszámítani, vagy ez az ügylet mentes a forgalmi adó alól?

Cégautó magánhasználati részének továbbszámlázása a munkavállaló felé Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni bérelt személygépkocsi magánhasználati részének továbbszámlázását érintő áfával kapcsolatban. Társaságunk tartós bérlet keretében több személygépkocsit bérel. A bérleti díjból arányosan vonjuk le az áfát, a vállalkozás érdekében történő használat után levonjuk, a magánhasználat után nem. Ehhez kapcsolódóan útnyilvántartást vezetnek a kollégák, amelyből megállapítható az áfaarány. A társaság új belső szabályzata alapján a munkavállalók jogosultak 80 liter magánhasználatra, az e fölötti részhez kapcsolódó üzemanyag-mennyiséget viszont továbbszámlázza a munkavállaló felé. Az első kérdésem a továbbszámlázásra vonatkozik: az áfás vagy nem? Mivel a társaság így a gépjármű magáncélú használatáért térítést szedne, szolgáltatást nyújtana, úgy gondolom, hogy a továbbszámlázás áfás. A személygépkocsi-üzemanyag áfája nem vonható le, a nyilvántartásainkban bruttó módon szerepel. Azonban, ha a 80 liter feletti magánhasználatra jutó értéket a társaság továbbszámlázza áfásan, akkor az olyan, mintha kétszeres áfatartalommal téríttetné meg a kollégákkal! A második kérdésem arra vonatkozik, hogy ha a társaság a magáncélú használatért térítést szed, akkor a bérleti díjas számla áfatartalma teljes egészében levonásba helyezhető-e? Függetlenül attól, hogy a munkavállaló által fizetett térítés nem fedezi a teljes magánhasználatot. Köszönjük!

Cégautó-használat munkába járáshoz: amikor nem magáncélú Cikk

Cégautót adott használatba a társaság a munkavállalónak munkába járáshoz. A cég megfizeti a cégautóadót, a nevére szólnak az üzemanyagszámlák, valamint a parkolási díj is. A Budapest-Tata-Budapest útvonalra, valamint a budapesti parkolási díjra adott juttatásnak milyen adóvonzata van? – kérdezte olvasónk. Dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaidőkeret 5+2

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Előző évről áthozott szabadság

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Netatörvény

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink